Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Daca mai este de actualitate le vreau eu.am maneta de ambreiaj belita.

Pot sa le ridic eu sambata din Cluj.ca sa pot da si de o bere ,cafea,cico.

Multumesc.

Dan 0740128824

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dagio - Cum am zis, primul venit, primul servit. Ale tale sunt. Numai ca trebuie sa mai astepti putin, revin Cluj abia Luni, pe 14 Mai. Lasa-mi datele de contact pe PM.

Numai bine.

Editat de greenharleyd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinde careva un 650?

 

Era la vanzare pe olx o portocala ca a mea. Nu iti mai place miarul? Facem schimb? Mai pui tu ceva acolo si e bine.

» Post actualizat in 04 May 2018 10:39

http://www.vstromania.ro/index.php?option=com_kunena&Itemid=2&func=view&catid=15&id=11727#11727

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut daca ai verificat si de aceea ti-am sugerat ideea!

Acum verifica strangerea la jug, asa cum zice mai sus colegul, fiindca sigur s-a slabit putin si tacane!

Daca nici asta nu este, verifica atent strangerea axului si jocul in rulmentii rotii.

In acest fel ai verificat tot ce se poate verifica pe fata, si-n felul asta inlaturi orice anomalie.

Daca insa si atunci tacane, inseamna ca in jambe s-au uzat bucsile metalice de frictiune si trebuiesc schimbate. Asta este tot, nu cred ca a mai ramas ceva de verificat (poate doar o placuta care si-a facut joc sau nu are tablita aceea de ghidaj)...! Spor! :hug:

 

Nu am cric central deci nu am cum sa verific jocul la rulmentii de la jug...doar daca desfac jugul.

Rulmentii de la roata fata au fost schimbati recent deci nu cred sa fie asta cauza.

Cuzinetii din furca erau ok (aveau teflonul pe ei) in iarna cand am servisat furca.

Placutele de frana sunt aproape gata...ma gandesc sa nu sune din cauza asta si sa se progage sunetul pana sus..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ai cric central, imprumuta un stander central, hidraulic, sau...are Bogdan Harea pe stoc fabricate de el cricuri centrale (!) si poti cumpara instant! Ori pui sub scut o lada solida, butuc, ceva rezistent si rogi un amic sa tina capra fixa sa nu cada si verifici jocul in jug tragand spre tine si impingand de roata fata din zona axului, unde se imbina cu furca. Dar daca zici ca placutele sunt spre final, verifica pentru inceput asta, fiindca mi se pare mai ieftin deranjul! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E gata. Acum să o și probez.

» Post actualizat in 04 May 2018 15:20

Cu mici excepții, sunt chiar mulțumit.

» Post actualizat in 04 May 2018 19:19

Facut o proba cativa km, pot sa imi fac o idee cat de cat:

- s-a mai inaltat un pic;

- trebuia sa nu puna asa mult material in fata, unde tin picioarele drept;

- oleaca de loc pentru tinut mainile pe manere;

- ceva mai mult material in partea din spate (nimic deranjant, totusi);

 

+ stau ca in fotoliu;

+ material aderent (dar care se va si murdari usor- asta e);

+ sotia e incantata de modificare (asta e foarte important);

+ pret fain (100 lei);

+ nu am tinut mobra imobilizata cu saptamanile;

+++ rezolvat in doua zile!!!

 

Ca idee, am vazut live ieri lucratura de-a lui MotoVis pe un BMW K1200R. Ca design, rata fain. Ca functionalitate, e ceva moale peste o scandura, am dat cu boocile direct de plastic. Poate am eu coorool prea ascutit... Macar la asta din zona merg si imi modifica lucrarea, dar sa imi fi trimis ce am vazut la BMW, sincer imi dadeam cu tesla-n oo. Una peste alta, saua are momentan nota 9, urmeaza sa o ingustez un pic si o sa iasa misto de tot.

Cu mai multe impresii revin saptamana viitoare.

» Post actualizat in 04 May 2018 19:20

Si inca ceva: omul face tapiterii auto si mai imbraca sei de enduro. Am vazut lucratura la tapiterii auto si am fost impresionat de lucratura. De aia m-am si "riscat" cu el. Nu-mi pare rau.

» Post actualizat in 05 May 2018 18:40

Am fost azi la o plimbarica de vreo 250 km. Saua e ce trebuie (mai putin ca trebuie un pic luat din laterale). Nu mai alunecam pe ea, denivelarile din asfalt nu se mai simt ca in trecut. Merita toti banii!

post-92464-0-41899400-1525439109_thumb.jpg

post-92464-0-60134800-1525439121_thumb.jpg

post-92464-0-69293900-1525447180_thumb.jpg

post-92464-0-30471300-1525447200_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume lume, care aveti si vreti sa faceti o fapta buna, rogu-va de imprumut pentru urmatoarele 3-4 luni de un stator de DL650. Poate fi si ars, caz in care ma ocup eu (de fapt il rog pe Fabio :D) de bobinaj. M-as simti mai in siguranta sa am unul de rezerva prin bagaje la tura urmatoare, dar parca nici n-as da un purcoi de bani pe unul nou...

In caz ca se strica cel din dotare si am nevoie sa-l pun pe mobra, evident ca inprumutul se transforma in achizitie si-l achit integral la intoarcere.

Oare ma poate ajuta cineva? Va foarte multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan are 46.000 de Km, care vor creste anul asta spre 75.000. Am schimbat releul de incarcare cu un SH775, dar avand in vedere drumul lung, plus temperaturile ridicate prin care ma astept sa merg, incerc sa iau masuri de precautie :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul tau, din cate stiu, nu are problemele pe care le are al meu cu statorul. Cu toate astea, inteleg ca e vorba de propriul comfort mental asa ca, decat sa pleci gandindu-te ca te lasa-n drum, mai bine sa-l ai la tine decat sa nu.

 

Doua alternative la a-l cara ar fi ori sa il schimbi chiar inainte de a pleca, sa stii ca e "proaspat", ori sa ai un prieten bun care sa te ajute cu trimisul prin curier rapid pana intr-o localitate mai mare de pe acolo (cu problemele aferente de logistica si de cateva zile "pierdute" pana ajunge).

 

Tu stii cum e mai bine. Arc mov, sa tina kilele-n plus, ai. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) - buna asta cu arcul mov - inca odata multam ;). Mno, oi vedea, pitic pe creier am, da' nu-i asa de mare incat sa mai dau 600-700 de Lei pe un stator, doar sa fie. Daca gasesc un bun samaritean care ma poate ajuta, il iau sa-l plimb (pe stator) daca nu, om vedea ce si cum pe drum. Oricum nu ma astept sa incarc prea tare mobra ca nu cred ca voi avea nevoie de incalzire, iar proiectoarele, GPS-ul si telefonul nu consuma cine stie ce.

Deci, cum ziceam, pitic, daca se poate linisti bine, daca nu, am cu cine sta de vorba pe drum :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai voltmetru, se intampla pur si simplu :) dar la modele vechi dupa 80 de mii conform altor forumuri. Scoti becurile si mergi mai departe :) pana noare de tot. Oricum o iau razna toate. Se aprinde ledul la ABS si nu se mai stinge, cand e voltaju in baterie prea mult. De seme ea nu mai sta la relantii ci la 3-4000 de ture. Problema cu statoru cand il schimbi e ca tre sa schimbi si garnitura si s au gandit ei sa puna senzoru de pozitie vibrochen tot acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt 25 de lei garnitura ? So putea, eu personal am schimbat si garnitura de la rezervor cand am schimbat filtrul din pompa. Chuar nu mi as bate capu cu un silicon pt o garnitura de 5 euro. Am mai schimbat si garniturile de la capacele cilindrilor cand am verificat supapele, la fel voi face si la urmatoarea verificare.

A mea garnitura s a rupt si nu cred ca reuseste cineva sa o desfaca perfect fara sa o distruga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt 25 de lei garnitura ? So putea, eu personal am schimbat si garnitura de la rezervor cand am schimbat filtrul din pompa. Chuar nu mi as bate capu cu un silicon pt o garnitura de 5 euro. Am mai schimbat si garniturile de la capacele cilindrilor cand am verificat supapele, la fel voi face si la urmatoarea verificare.

A mea garnitura s a rupt si nu cred ca reuseste cineva sa o desfaca perfect fara sa o distruga.

Pe la cati km se verifica supapele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...