Sari la conținut

Grav Accident in Berceni - Bucuresti


moto28
 Share

Postări Recomandate

tu cand te duci la servici te duci cu cizme si pantaloni de piele? vara?

nu, nu avea, si chiar daca avea nu i-ar fi folosit la nimic, piciorul i-a fost forfecat intre motor si bordura (celebrele borduri foarte inalte care ne incanta atat de mult).

oricine cu minime cunostinte de fizica poate sa-si dea seama ce efect are o lovitura aplicata cu un ciocan de 300 de kilograme, la o viteza (ipotetica) de 30 km/h, cu o muchie dreapta.

osul s-ar fi sfarmat si daca avea cizme si pantaloni de titan.

 

Adevarat... niciunul din noi nu poarta in drum spre serv protectii in afara de geaca , casca si manusi...

si chiar daca ar fi purtat nu l-ar fi ajutat prea mult... insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sincere condoleante pentru batrana si multa,multa sanatate si putere sa treaca peste asta celui inplicat

spun asta pentru ca si mie mi sa intamplat ceva asemanator anul trecut cu un betiv pe trecere,eu abia plecasem de la semafor si poate sansa mea a fost ca mobra (tot VFR) a alunecat pe "apa"data de primarie

 

Nu stiu daca il cunosc pe motociclist insa rog asistenta sa se calmeze in a acuza pe cineva fara dovezi

 

 

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate: respect pentru ce? Ca nu vad unde se incadreaza in context la ce ai scris

 

 

nu are nimic cu postul meu banuiest ca o scriu din obisnuinta iar daca vrei incerc sa sterg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate: respect pentru ce? Ca nu vad unde se incadreaza in context la ce ai scris

 

 

 

RESPECT, sau WORD, sau HAI PA....

Pur si simplu o alta forma de salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate riderului si nu mai deviati de la subiect aiurea adica eu nu va inteleg un om a murit un motociclist risca sa isi piarda un picior si voi va certati ca unul zice respect iar altul ii sare in cap.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cand te duci la servici te duci cu cizme si pantaloni de piele? vara?

nu, nu avea, si chiar daca avea nu i-ar fi folosit la nimic, piciorul i-a fost forfecat intre motor si bordura (celebrele borduri foarte inalte care ne incanta atat de mult).

oricine cu minime cunostinte de fizica poate sa-si dea seama ce efect are o lovitura aplicata cu un ciocan de 300 de kilograme, la o viteza (ipotetica) de 30 km/h, cu o muchie dreapta.

osul s-ar fi sfarmat si daca avea cizme si pantaloni de titan.

 

 

ai facut tu experimente sa vezi daca te ajuta un echipament sau nu? aiurea...! ne vedem si ti explic cum sta treaba, ...stiu picior salvat de la cizma cu protectii de titan, iar daca la HARD ENDURO nu ai cizme esti lefter de picioare..! sa nu mai spun de genunchiere! in schimb, am vazut azi in trafic in slapi, fuste, maieuri ...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a HARD ENDURO nu ai cizme esti lefter de picioare..! sa nu mai spun de genunchiere! in schimb, am vazut azi in trafic in slapi, fuste, maieuri ...!

In trafic , iti trebe cotiere genunchere, si alte alea cind mergi cu 30-40/ora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa o ierte pe babuta:(!Din pacate am trecut si eu prin asa ceva eram ca pasager pe motor cand din fata unei masini apare o doamna ce traversa regulamentar pe trecerea de pietoni cand motociclistul nu a vazut-o si a intrat in ea dar din fericire nu au fost mari urmari.Sanatate MOTOCICLISTULUI !!!Asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In trafic , iti trebe cotiere genunchere, si alte alea cind mergi cu 30-40/ora?

Da. In momentul in care mergi cu 30-40 km/h pe banda I, si bizonul de pe banda a doua, aflat chiar in dreptul tau, trage de volan pentru ca gestul de a se asigura ii consuma prea mult din pretioasa-i energie.

 

Gandeste!! Ca esti OM, nu PLANTA, bikere!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e sa se intample o nenorocire tot se intampla. Unii o sa mearga in tricou si bermude toata viata pe motor, n-o sa pateasca nimic si o sa se creada zei. Altii o s-o pateasca blindati. Poate o sa scape si ei, poate nu. Asta este, fiecare cu norocul lui. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa te protejezi, insa de aici si pana la ideea de a umbla tot timpul ''imbracat in titan''... mai bine lasi motorul acasa, e mult mai sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca acum doi ani Gore,un tanar plin de viata si de sperante ,a fost omorat de catre o femeie ce umbla brambura pe strada.Revenind la cazul nostru pot spune:pacat de pusti si pacat de viata femeii.Intrebarea mea este:ce este de facut pentru ca astfel de tragedii sa nu se mai intimple.Unde trebuie lucrat?Unde trebuie indreptat?Ce trebuie indreptat?Si sunt multe intrebari.Haideti sa nu raminem la contemplare si pareri de rau si sa venim cu propuneri concrete.Ceva nu a functionat bine in acel loc.Fara sa incercam sa dam vina pe unul sau pe altul.Ce este de facut?Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectiile ajuta foarte mult in orice caz!Si da,daca ai bani de ele si le ai ,poarta-le peste tot!Chiar si un bocanc ajuta enorm in loc de un papuc,adidas..etc.La urma urmei este sanatatea ta in joc.Sa speram ca nu-si va pierde piciorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici-un rost sa mai judecam pe cineva acum , chiar nu mai conteaza cine a fost vinovat.

 

@metal_asd vorbeste te rog cu familia si vezi poate ii putem ajuta intr-un fel?

Poate au nevoie de o relatie in spital, poate niste bani, nu stiu, orice le-ar putea fi de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este:ce este de facut pentru ca astfel de tragedii sa nu se mai intimple.Unde trebuie lucrat?Unde trebuie indreptat?Ce trebuie indreptat?Si sunt multe intrebari.Haideti sa nu raminem la contemplare si pareri de rau si sa venim cu propuneri concrete.Ceva nu a functionat bine in acel loc.Fara sa incercam sa dam vina pe unul sau pe altul.Ce este de facut?Bunu.

Atata timp cat accidente se intampla peste tot in lume, nu se poate ca "astfel de tragedii sa nu se mai intample". Pot fi rarite, prin educatie rutiera corespunzatoare. Dar te asigur ca pensionarii nu vor participa la cursuri :makeout: Ce poti sa faci e sa educi generatiile mai tinere, si sa raresti accidentele in urmatorii 10-20 ani (pe care noi, la cum evolueaza treaba, nici n-o sa-i mai apucam).

Ce e de facut? Sa invatam, pe cat putem, pe pielea altora, daca tot au pus-o la bataie (voluntar sau nu). Si sa cascam ochii la babe, maidanezi, taximetristi, gropi, nisip, etc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in cazul motocicletelor care-i statistica insa limitarea de viteza in cazul masinilor de 50km/h in oras este stabilita in urma urmatorei analize :

 

50km/h - sansele de supravietuire a unui pieton accidentat de autoveicul sunt de 80%

60km/h - sansele de supravietuire a unui pieton accidentat de autovehicul sunt de 20%

 

am aflat asta de la un prieten care a fost obligat de firma unde lucreaza sa urmeze cursuri de sofat defensiv.

 

iti dai seama ce sanse are un pieton vs motocicleta pe la 100 km/h ...

 

 

mare atentie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cele spuse de un baiat care lucra spalatorie, s-a auzit claxon, frana, bufnitura, nu a vazut nici el ce si cum s-a intamplat.

exista un singur martor ocular, nu stiu ce a declarat.

 

aseara am vorbit cu un baiat care a vazut totul, daca e nevoie de vreo declaratie ceva, let me know

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca acum doi ani Gore,un tanar plin de viata si de sperante ,a fost omorat de catre o femeie ce umbla brambura pe strada.Revenind la cazul nostru pot spune:pacat de pusti si pacat de viata femeii.Intrebarea mea este:ce este de facut pentru ca astfel de tragedii sa nu se mai intimple.Unde trebuie lucrat?Unde trebuie indreptat?Ce trebuie indreptat?Si sunt multe intrebari.Haideti sa nu raminem la contemplare si pareri de rau si sa venim cu propuneri concrete.Ceva nu a functionat bine in acel loc.Fara sa incercam sa dam vina pe unul sau pe altul.Ce este de facut?Bunu.
Pot fi rarite, prin educatie rutiera corespunzatoare

Foarte bine punctate aceste posturi, si cam asa e.

Batranii ca batranii, ca multi ba n-au avut acces la aceasta educatie rutiera sau pur si simplu in ani au uitat, dar putem sa ne ocupam de tineri, pt ca va spun cu mana pe inima multi nu stiu sa traverseze, chiar pe trecere, si cred ca daca aia e trecere, pot traversa cum vor, cand vor, si fara sa se asigure, macar :makeout: Dar cred ca stiti si voi asta...

Si spun asta aici pt ca ar fi o idee minunata reintroducerea educatiei rutiere elementare in liceele din tara, ca materie OBLIGATORIE.De ce?Pt ca multe lucruri le afla doar soferii, nu si pietonii care habar n-au legislatie, si asta se poate observa cel mai usor atunci cand nu merg semafoarele si oamenii, se uita ca muta la poarta noua la strada si nu cuteaza sa traverseze, nestiind ca odata cazut semaforul intra legea idicatoarelor!Ar mai fi cei care traverseaza chiar pe trecere, dar repede si in fuga, fara sa se asigure, si care cred ca obligatia totala intervine soferului sau motociclistului, sa opreasca instant, chit ca s-a trezit cu el in fata la 2 metrii!

Asa ca Bunule, pt AMR, care de aceste aspecte se ocupa, este un bun caz de luat in vizor introducerea educatiei rutiere elementare in licee ca materie obligatorie, si sunt sigur ca ar avea enorme sanse de reusita, pt ca spre deosebire de alte materii predate, asta este una care te poate scapa de la propria moarte!

S-ar putea face si o campanie de mers pe strada sau prin caminele de batrani si chiar tinerii sa predea bunicilor, aceste aspecte de baza, care poate nu le sunt cunoscute!

 

E drept, eu vorbesc la cazul general, iar in situatia de fata, este mai bine sa ne abtinem pana aflam ceva oficial si cat de cat adevarat, si eu nu pot spune decat ca imi pare rau pt moartea unei biete bunici si accidentarea unui nepot(motociclist sau nu, este cu siguranta un nepot/fiu).Sa-i fie tarana usoara batranei, si insanatosire grabnica motociclistului, indiferent care a fost principala vina a accidentului.

 

Parerea mea e ca astfel de accidente se pot evita prin doua chestii de baza:

-educatia rutiera la pietoni, indiferent de varsta

-mersul preventiv(care stie toata lumea ce inseamna)

iar daca una dintre ele, doar, nu este respectata, se poate ajunge la o tragedie...

 

Pacat!

Mesaj completat

sarea cate o baba in strada atenta la sensul celalat de mers, inexistent in cazul de fata...

sa stii ca n-ai de ce sa=i judeci pt asta!Daca nu cunosc poate zona, si nu cunosc indicatoarele sau alte chestii esentiale, au ei de unde sa stie ca acolo e sens unic?Pur si simplu, tot la educatia rutiera se ajunge, si sunt de parere ca este valabila pt toti cei care se intersecteaza sau folosesc in orice fel carosabilul sau chiar trotuarul...oameni cu carut de butelie, carutasi, pietoni, etc...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total de acord!!

Merci Logane...ideea e ca eu am mai vorbit cu Ozzy(el fiind in cadrul AMR-ului, si astfel, avand mai multe sanse de reusita in treaba asta), si mi-a spus ca s-au zbatut si ei pt asta, se facea in liceu, dar s-a scos odata cu scoaterea religiei.Pai, hai, scoti religia, ca nu-ti da Dumnezeu sa mananci, dar scoti si legislatia rutiera, care poate sa-ti salveze viata intr-o zi? :makeout:

 

Ar fi minunat pt mine ca tata, daca as avea copil, sa stiu ca acesta invata la scoala asa ceva, si mai face si o ora de practica pe saptamana, cu profesorul, pe langa ce-i explic eu cand ies cu el in oras...sa zicem nu de introdus materia in licee,dar in scolile generale, cand copiii sunt inca mici, ar fi necesar!

 

Oricum, scuzati devierea de la subiect, am facut aceste paranteze pt ca mi se par niste chestii de baza, de spus chiar si aici.Deci, cine stie mai multe despre accident, e binevenit sa spuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea Gauritului / Impuscatului / Odiosului exista un curs de Educatie Rutiera tinut in clasele primare. Eu nu am apucat, dar parintii mei au prins (cred) asa ceva, pentru ca era un manual de asa ceva in casa. Evident, l-am citit din scoarta-n scoarta, mi se parea chiar distractiv.

 

In plus, mai erau si diafilmele alea educative cu tematica rutiera... si cate si mai cate (patrule scolare, hehee... ce sexy erau elevele in uniforme si cu indicatoarele de STOP in mana...)

 

Dar le-am aruncat si pe astea la gunoi odata cu "comunismul". Ca acum - nu-i asa? - suntem destul de buni si de inteligenti sa ne descurcam singuri in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult noroc motoristului si sa speram ca medicii vor face ce au invatat mai bine.

 

 

MESAJ PT AUTORITATI :

 

1. CE TREBUIE SA MAI FACEM SA INTELEGETI SI VOI CA UDATUL STRAZILOR ESTE PERICULOS ? ( macar nu cu apa jegoasa, de balta ) ( Pt voi 200 ? x n cisterne pe zi, pe noi ne costa oase sau mai mult).

2. MARCATI TRECERILE DE PIETONI CORESPUNZATOR + MARCAJ IN ZIG-ZAG 20-30 m.

3. ATENTIE LA SEMNELE DE CIRCULATIE, CATARATE IN POMI, ORI BLOCATE DE VEGETATIE, SEMAFOARE si SEMNE PROST AMPLASATE

4. CAINII MAIDANEZI REPR. O PROBLEMA ( daca babelor vaduve le plac cainii, bun, sa-i ia si sa-i inchida, dar nu pe strazi - Nepotelul meu de 4 ani, a fost muscat destul de grav de un caine, iesit dintre masini ) - PT SIGURANTA RUTIERA cainii fara stapan reprezinta o PROBLEMA ( Anul trecut.. pers, 30-35 de ani, DN1, a evitat un caine maidanez, a derapat si a intrat in pom)

 

 

Inca o data, noroc omule, si sa revii cu picioarele pe pamant la propriu. Daca ai nevoie de ceva,sa ne anunte prietenul tau !

Editat de mihai600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e o trecere de pietoni cu marcajul sters. Sincer, n-as putea sa zic daca era pe trecere sau langa trecere.

Atata timp cat era o trecere de pietoni(care stim bine ca sunt semnalizate prin indicatoare si NU prin dungi galbene) chiar nu mai conteaza daca era pe trecere sau la 10 m de aceasta

 

Pana la urma nu mai conteaza pe unde a trecut, conteaza ca a murit si motoristul trage ponoasele.

nu mai spune chestii de genul asta pt ca faci sa para ca "motoristul" despre care vorbesti este o victima, pe cand el este un victimizator(banuiesc ca nu exista cuvantyul in dictionar dar...)

VINOVATUL ....... asr putea sa traga ponoasele dar eu cred ca ponoasele alea vor consta in reparatia motocicletei si poate o poveste de groaza numa buna de povestit la bere.

Mesaj completat

Mult noroc motoristului si sa speram ca medicii vor face ce au invatat mai bine.

 

 

MESAJ PT AUTORITATI :

 

1. CE TREBUIE SA MAI FACEM SA INTELEGETI SI VOI CA UDATUL STRAZILOR ESTE PERICULOS ? ( macar nu cu apa jegoasa, de balta ) ( Pt voi 200 ? x n cisterne pe zi, pe noi ne costa oase sau mai mult).

2. MARCATI TRECERILE DE PIETONI CORESPUNZATOR + MARCAJ IN ZIG-ZAG 20-30 m.

3. ATENTIE LA SEMNELE DE CIRCULATIE, CATARATE IN POMI, ORI BLOCATE DE VEGETATIE, SEMAFOARE si SEMNE PROST AMPLASATE

4. CAINII MAIDANEZI REPR. O PROBLEMA ( daca babelor vaduve le plac cainii, bun, sa-i ia si sa-i inchida, dar nu pe strazi - Nepotelul meu de 4 ani, a fost muscat destul de grav de un caine, iesit dintre masini ) - PT SIGURANTA RUTIERA cainii fara stapan reprezinta o PROBLEMA ( Anul trecut.. pers, 30-35 de ani, DN1, a evitat un caine maidanez, a derapat si a intrat in pom)

 

 

Inca o data, noroc omule, si sa revii cu picioarele pe pamant la propriu. Daca ai nevoie de ceva,sa ne anunte prietenul tau !

Mesaj catre extraterestrii de tip rau, va rog, rapitil pe domnul de mai sus, apartine lumii voastre!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai habar, cit ai de umblat dupa ce esti implicat intr-un accident rutier (mai ales cu mortaciune) in care poate nu esti vinovat?

Dupa ce vei dovedi ca esti nevinovat, crezi ca-ti va deconta cineva timpul, nervii, banii pierduti?

Eu am habar cat e de umblat si in cazul unui accident soldat doar cu o usoara lovitura la genunchi a pasagerului tau, daca pulitzaii te-au gasit vinovat pe motiv ca era duminica seara, si era cel mai simplu de "rezolvat" verdict.. Insa crezi ca alergatul, nervii si banii pierduti pentru asta se compara cu remuscarile de a fi omorat un om, chiar daca nu din vina ta? Sau cuvantul "constiinta" does not compute??

 

 

Ce se mai aude despre starea motociclistului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...