Sari la conținut

Am luat cunostinta cu pamantul


kidal
 Share

Postări Recomandate

dar... totusi a fost posibil...

 

De o saptamana incoace eram foarte entuziasmat de excursia pe care urma sa o fac prin ungaria, austria si germania. a inceput asa de frumos... am plecat de acasa pe la ora 4 dimineata, aveam in suflet o asa de mare bucurie cand am vazut primele raze ale rasaritului, si abia ce iesisem din romania. nimic dintoate acestea nu venea sa prevesteasca ceea ce o ora mai tarziu avea sa se intample...

 

dupa ce am traversat in liniste szeged-ul, oras frumos si linistit, am ajuns la intrarea pe M5 si aclo am oprit. erau 2 posibilitati: sa imi incep calatoria pe autostrada sau pe DN si... am ales DN: un drum f bun, liber si neted spre budapesta, doar ca pe harta la un moment dat imi era indicat ca trebuie sa ies de pe el si sa intru pe un drum secundar pana la iesirea in celalalt DN, spre Dunaujvaros si Szombathely...

 

drum destul de ingust, curba stransa cu asfalt oarecum denivelat, putin nisip pe margine, duba pe celalat sens de mers, viteza... cam 40 la ora... au fost ingredientele necesare ca, in apropiere de Kiskunmajsa sa ies in... decor. am observat din departare curba, dealtfel semnalizata si cu reducere de viteza la 40 si cum stiu ca in ungaria semnele de circulatie nu sunt puse la intamplare, am respectat aceasta. cu toate acestea, faptul ca am observat destul de terziu duba pe celalalt sens de mers, am avut impresia ca vine spre mine si pur si simplu m-am speriat, am tras mai spre margine. drumul denivelat insa m-a intimidat si acela si cand am incercat sa franez usor am observat nisipul de pe margine. am iesit in decor... motocicleta o zburat intr-un sant iar eu am ramas pe marginea lui. norocul a fost ca era iarba iar in zona aceea este un sol nisipos.

 

daune: eu am inceietura de la mana dreapta fisurata si acum e in ghips, motocicleta n-a patit nimic inafara de semnalizare stanga fata rupta si ceva carene zgariate. deja am dus-o la service. casca s-o zgariat putin iar cizma stanga s-o rupt putin la varf

 

nici drumul acela nu era f circulat, cam 8 minute am asteptat sa apara cineva sa ma ajute sa scot moto din sant. a aprut un autobuz si oamenii m-or ajutat... or coborat cativa barbati si or tras motocicleta din sant afara pe asfalt si or impins-o pana dincolo de curba. o tipa o sunat un cunoscut de-al ei daca poate sa vina sa ma duca cu platforma inapoi in romania doar ca intre timp sunasem eu in romania si aranjasem de o platforma.

 

am ramas insa f placut impresionat de cat de saritori au fost oamenii iar acesta desi ne-am inteles mai mult prin semne. pot spune ca nu m-am simtit singur in acele momente. desi stiu ca nu vor citi aceste randuri... tin cu tot sufletul sa le multumesc si sa le dea dumnezeu sanatate si mult noroc in viata!!

 

dupa vreo 3 ore o ajuns si platforma de la timisoara, am venit inapoi si am dus moto direct la service iar eu la urgente sa imi puna mana in ghips.

 

ce imi pare rau e ca s=o dus pe p**a calatoria si acum scriu cu stanga... sunt insa ok, asta e important, cu o experienta in plus si de asemenea multumesc destinului ca nu a fost mai rau. insa, cum ma fac bine, daca vremea e ok, fac calatoria, de data asta pe ... autostrada ca sa nu mai am parte de incidente aiurea.

 

va doresc liniste in suflet si drumuri frumoase si lipsite de incidente.

 

andrei,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol,ce drac sa mai zic,insanatosire grabnica iti doresc si recuperare buna la mina.E importanta rau de tot,eu vad la picior.Folosirea maini ca inainte e direct legata cu recuperarea.

Un lucuru totusi ,nu am inteles din cele de mai sus:tu erai pe contrasens,cind ti-a aparut duba aia,si astfel s-a intimplat ce s-a intimplat.

Sau ai luat curba normal si te-ai trezit cu duba in fata,fiind ea pe contrasens?

Sau ai luat curba si aia "dormeau" la volan,pe banda ta?

Scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol,ce drac sa mai zic,insanatosire grabnica iti doresc si recuperare buna la mina.E importanta rau de tot,eu vad la picior.Folosirea maini ca inainte e direct legata cu recuperarea.

Un lucuru totusi ,nu am inteles din cele de mai sus:tu erai pe contrasens,cind ti-a aparut duba aia,si astfel s-a intimplat ce s-a intimplat.

Sau ai luat curba normal si te-ai trezit cu duba in fata,fiind ea pe contrasens?

Sau ai luat curba si aia "dormeau" la volan,pe banda ta?

Scuze...

merci de urarile de bine.

 

eu eram pe sensul meu, duba pe al ei. drumul insa era insa ingust, cu denivelari si ceva nisip in curba, pe margine. am avut impresia ca vine spre mine si m-am speriat putin si dincauza denivelarilor si a nisipului n-am mai putut redresa moto, asa ca am iesit de pe drum; eu am sarit de pe ea si ea a ajuns in sant iar eu pe marginea lui. MARE NOROC a fost solul care este nisipos in acea parte a ungariei si iarba din sant.

Mesaj completat

Intrebare: De ce ai plecat in excursie pe doua roti de unul singur?

pentru ca pana la urma n-am mai avut cu cine. dar nu asta fost stresul fiindca or fost, asa cum am spus, oameni care m-or ajutat (vroiau sa ma duca si la spital, dar am refuzat fiindca nu era grav)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mira omenia ungurilor, si cehii, si alti ex-comunisti sunt la fel. Si-n Romania stiu cazuri de satre de tigani care au intervenit in accidente grave si au ajutat cat au putut (chemat salvare, scos masina pe sosea, etc). Dar alte natii sunt intr-adevar mai reci, reticente, ori speriate ori indiferente.

 

Daca ai cazut singur pe curba (duba e o scuza) inseamnca ca nu ai suficienta experienta. Nimeni nu are, mereu ai ceva nou de invatat, dar de obicei astfel de accidente se intampla cu reizari inconstienti, cu grupuri cand unii incearca sa se tina dupa altii, etc. Daca tu ai reuzit sa zbori singur inseamna ca mai ai de exersat. Cand te mananca palma sa-i dai gaz adu-ti aminte ca mai bine ajungi mai tarziu cu cateva minute/zeci de minute decat sa nu mai ajungi deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: De ce ai plecat in excursie pe doua roti de unul singur?

 

De ce nu? Colegii de drum nu te scutesc de incidente.

 

Bun venit in randul celor care au cazut! Spune la revedere celor ce urmeaza sa cada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate riderului

 

Intrebare: De ce ai plecat in excursie pe doua roti de unul singur?

pai sunt si altii care pleaca singuri in calatorii mullt mai grele de exemplu Bizoo_n a plecat singur in Mongolia, Semaca a fost plecat in UK singur si Marcos a fost singur pana la Dakar si inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man chiar imi pare rau sa aud de accident

aseara era foarte bucuros ca pleci ...pacat ca s-a dus draku tot

bine ca esti intreg ...asta conteaza ..excursia pina la urma poti s-o faci si mai incolo

multa sanatate ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, sa mor daca pt atata lucru imi ratam excursia.., pana la urma ce dreakului ai patit?! , ca moto nu a avut mai nimic iar tu o incheietura in ghips.. putea-i sa-ti continui excursia bine-merci si cu asta basta!!! Sa ma scuzi daca a fost mai grav si nu pricepui eu sensul celor spuse de tine, dar eu asa vad lucrurile! numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mira omenia ungurilor, si cehii, si alti ex-comunisti sunt la fel. Si-n Romania stiu cazuri de satre de tigani care au intervenit in accidente grave si au ajutat cat au putut (chemat salvare, scos masina pe sosea, etc). Dar alte natii sunt intr-adevar mai reci, reticente, ori speriate ori indiferente.

 

acesta a fost si unul dintre motivele pt care am avut incredere sa plec singur, fiindca stiam ca daca voi avea o problema (cum de fapt s-a intamplat din pacate), vor fi oameni sa ma ajute. ma bucur ca nu m-am inselat. la vreo ora o mai oprit si un grup de motoristi si le-am spus ca totul e ok. sincer, desi eram singur, nu m-am simtit singur.

 

Cati km ai facut pana acum pe doua roti?Din curiozitate :laugh:

 

cam 20000 in total pe 2 roti. problema a fost ca m-am pierdut cand am vazut duba atat de aproape de linia continua, pe drumul acela ingust... a fost doar vina mea, am simtit ca urmeaza sa cad si am vrut macar sa fie pe pamant, nu pe asfalt.

 

sanatate riderului

 

iti multumesc.

 

man chiar imi pare rau sa aud de accident

aseara era foarte bucuros ca pleci ...pacat ca s-a dus draku tot

bine ca esti intreg ...asta conteaza ..excursia pina la urma poti s-o faci si mai incolo

multa sanatate ! :lol:

 

man, asta-i viata. cum ma fac insa bine, daca vremea va fi ok, tot fac excursia (poate gasesc si alti doritori pana atunci) cu invatatura de minte ce am tras-o din aceasta experienta nefasta. este o vb... ceea ce nu te omoara te face mai puternic.

 

Frate, sa mor daca pt atata lucru imi ratam excursia.., pana la urma ce dreakului ai patit?! , ca moto nu a avut mai nimic iar tu o incheietura in ghips.. putea-i sa-ti continui excursia bine-merci si cu asta basta!!! Sa ma scuzi daca a fost mai grav si nu pricepui eu sensul celor spuse de tine, dar eu asa vad lucrurile! numa bine

aveam mana dreapta rupta, acum e in ghips (taztez cu stanga si am inversat functia butoanelor de la mouse ca sa il pot folosi pe partea stanga) deci nu mai aveam posibilitate sa o folosesc nicicum fiindca durea si inca doare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimic gav. Ai scapat chiar bine. Totusi pot spune ca ai avut curaj sa pleci singur si acum stii lectia pe care am invatat-o si eu. Cand nu stii drumul ( curbele mai ales ) mergi mai incet decat trebuie. Succes si stai linistit, acum poti spune ca esti motociclist " cu personalitate " :makeout:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, multa sanatate.

Ia-o asa, experienta asta, daca vrei: Poate Doamne Doamne ti-a tras un sut in c.ur ca sa nu primesti o lovitura fulgeratoare...

 

My point is: ai scapat ieftin, bine ca esti bine, iar experienta asta o sa te ajute pe viitor sa nu faci accidente grave, daca asta ti-e soarta...

 

Insanatosire grabnica, excursia o faci tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, am inteles in urma acestei intamplari ca o atentie mai mare este necesara chiar si acolo unde am impresia ca este nu are ce sa se intample la prima vedere.

 

am sa consider acest incident ca pe cel mai grav posibil, la mai rau de atat jur ca nici nu vreau sa ma gandesc, ca atare voi evita pe cat posibil, in viitor, imprejurari si situatii similare. la urma urmei, shit happens... multumesc la dumnezeu ca nu a mirosit asa de tare data asta insa suficient...

 

va multumesc sincer pt incurajari si va doresc sa aveti drumuri fara incidente!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, chiar am stat de acum 2 ore si m-am gandit ... dupa ce am trecut in ungaria am fost mult prea relaxat, mai ales ca DN-ul era ca si pustiu, necirculat, iar curba respectiva de pe drumul secundar pe care a trebuit sa intru m-a luat prin surprindere (desi o vazusem si era semnalizata corespunzator); plus de asta, duba de pe sensul opus imi parea veni spre mine (din cauza drumului relativ ingust).

 

concluzie: nu e bine sa conducem relaxat nici chiar cand totul pare in regula; este inselator!!

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, esti mai ghinionist ca mine :)

Eu macar m-am ales cu 8 zile de plimbare/vacanta (din vreo 2 sau 3 saptamani programate) ... Doar ca la mine si ben se faceau pariuri in ce fel si in cat timp ne intoarcem, inca inainte sa plecam, pe cand pe tine te-am vazut destul de preocupat sa iti pregatesti/planifici excursia. Iar pe vitejii care vor sa se puna inapoi pe motorul cazut, cu mana rupta .. ii inteleg ca si eu am crezut asta ... dar de cele mai multe ori in viatza nu a fost ca in filme.

 

Cu mana stanga te deprinzi tu usor sa scrii, mie mi-au crescut exponential posturile dupa ce mana dreapta a devenit nefunctionala :makeout:

 

Cu mana: minim 4 saptamani sa iti iei adio de la moto mai ales la ture lungi (dupa 2 saptamani film, schimbat gips si verificat functionalitatea la degete, dupa gips orteza) ... eu am inceput si recuperarea motorului si macar la faak am see sper sa ajung (dupa 2 saptamani de la operatie am condus masina, acum am revenit dupa 1600km ... problema la mine e ca placuta ii bine fixata in suruburi si am inteles ca nu prea am ce sa patesc mare lucru decat daca reusesc sa o indoi :D, da inca ma gandesc daca merita sa doara ca dreaq). Dar aia mai vezi tu...

 

In rest parerea mea strict referitoare la tine si tura ta (nu sunt chestii general valabile):

1. Vroiai sa ajungi la viena parca: niciodata nu planifici ture mai lungi de 500 km pe zi daca nu este autostrada, cu atat mai mult cu cat ungaria nu ii nimic spectaculos ca si drumuri de sate si nici nu ai timp sa te bucuri de drumurile alea... si mai ales nu in prima zi

2.Poate ai fost un pic prea obositor stresat pentru tine, nu neaparat prea relaxat

3. Nu o sa gasesti raspunsuri total satisfacatoare la de ce-uri :wink: ... unele chestii pur si simplu se intampla; poti sa inveti, dar nu poti explica

4. Mai trebe exersate reflexele si antrenamentele pentru situatii speciale, inclusiv cazaturile. Io caut inca solutii la evitarea unui obstacol, aparut brusc in doi metri, la 50 la ora :D

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca ai ce sa-ti amintesti mai incolo ...

Cand o sa faci excursia, tot singur te duci?

 

Am facut si eu o excursie de 500 de km intr-o zi, dar pe planuri mioritice si spre ghinionul meu, am prins vreo 60-70 km de drum cu serpentine pe care se lucra si pe care nu-l cunosteam... si atunci, chiar simteam nevoia sa mai fi fost un frate biker cu mine :makeout: , sa nu sufar singur

 

Recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sebic

 

se pare ca tu ai avut o problema mai grava decat a mea din moment ce a fost nevoie sa iti puna atela de metal. mie incepe usor usor sa mi se desumfle mana si sa nu ma mai doara. totusi, stiu ca va trebui timp de recuperare si trebuie sa am rabdare. sper vremea sa ramana cat de cat ok.

 

am prins deprinderi f ok de a folosi stanga, chiar si sa scriu cu ea reusesc ok :makeout:

 

iti doresc si tie insanatosire ok si fara alte incidente similare sau, doamne fereste, mai grave...

 

-----

 

si daca va fi sa plec singur sau insotit, un lucru e cert, am sa evit drumurile naspa, fie in romania cat si oriunde altundeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu, anul asta m-am taiat in palma, sub degetul aratator, si mi-a atins putin tendonul, ca puteam flexa degetele. ghici la ce m-am gandit in primele minute dupa ce m-am dezmeticit... ca 1-2 sapt nu o sa mai pot merge pe moto!!! Nasoala boala avem!

Dar am stat departe de moto 6 saptamani. Nu puteam intinde complet degetul (pentru franare) sau sa pot strange in palma manerul, ma durea groaznic, iar rana se inchisese ...

 

Bine ca totusi esti ok, si motoretu e si ea OK, ca e o frumoasa! (este si pe la mine pe desktop)

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...