Sari la conținut

Accident In Drum Spre Vama!


myando
 Share

Postări Recomandate

tro5 mi-a spus ca nu il cunoaste pe baiat si nici nu stie daca e de pe forum sau nu.

Am inteles ca avea in jur de 40 Km/h si casca full, insa batrana era surda si pur si simlu i-a tasnit in fata.

Casca are semne de lovituri dar probabil la impact s-a deschis de tot si i-a zburat din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am dat si eu peste un tampit, care o sarit in fata mea, fara sa se uite, dar am avut noroc si nu o patit nimic mosu si nic airbrush-ul meu. Oricum am stat 5 ore sa repar scuteru dupa accident. Ar fi timpul sa inceteze tipurile astea de accidente si sa fim bagati si noi in seama in trafic (un fraier cu o dacie de 5 mil iti poate face praf motoru de 10.000 de euro si te si omoara). :) :) Sper ca motociclistul o sa-si revina cat mai repede posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, voi sunteti batuti in cap?

motociclistul facea parte din grupul cu demostene, tro si NIMENI nu stie despre CINE e vorba si in ce STARE este?

pana mea, numa vorbarie inutila pe forumu' asta, nimic concret.. o natzie de țațe suntem.. :)

 

E nou in grup

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ulcica de noapte in cap"?

Stati, frate, omul nu a stiut sa se exprime, dar nu a vrut nimic rau. A vazut ca era chopper si si-a exprimat spaima ca poate omul avea braincap, asta era ulcica de noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Snapshot, Navarro: eu nu am replicat cu gindul la accidentul asta neaparat... si da, sint de acord ca daca iti sare in fata la viteza in jurul celei legale... asta e, ghinion, nu trebuie sa ajungi la judecata. Dar asta nu insemna sa generalizam ca orice pieton lovit in oras, fie si in afara trecerii de pieton e obligatoriu vinovat si trebuie sa moara. Realitatea e ca nu prea se respecta limitele de viteza in oras si cu atit mai putin cele pe soselele din sate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca este vorba de Onutz, il cunosc. Este omul caruia Maria (Drog') i-a vandut Viraga ei de 250. Acum de la ea am inteles ca este in drum spre Municipal aici la Bucuresti.

 

Va rog nu mai faceti speculatii despre ce si cum pana nu ne spune clar o persoana care a fost in preajma accidentului -exact ce s-a intamplat.

 

Numa bine.

 

Ride safe, and a lot slower than your motherfucking guardian angel can fly.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Eu eram in grup cu ei. Satul unde s-a intamplat tampenia asta e la capatul lumii. Nu era semnal la nici o retea de telefonie. E undeva intre Negru Voda si Ostrov pt cei care stiu drumul (Baiazide, pe acolo ati venit anu trecut in vama). Drumul in sat era foarte prost (gropi) si plin de viraje stranse (cu 5 min inainte o mai tavalise usor un baiat din grup intr-o curba). Onutz, cu Virago, era penultimul in grup. Avea 40km/h maxim conform tipului care venea din spatele lui. Batrana avea 80 de ani. A lovit-o cu ghidonul exact in frunte. Nu avea nici o sansa sa scape. Avea pe frunte o rana deschisa de vreo 10cm. Si cand am ajuns eu acolo era pe sosesa intr-o balta de sange. A mai respirat cam 10 min. Am vazut-o ducandu-se. Nu va doresc sa fiti martori la o asemenea scena. Pe Onutz il urcau pe targa cand am ajuns. Era inconstient, in soc, si avea convulsii. A trebuit sa-l imobilizam, Demo si cu mine, ca sa-i poata pune perfuzia. Satenii se certau daca s-o duca sau nu pe batrana la Spital in timp ce politistul striga la ei "Cat conteaza pt voi viata unui om??!?", chestii care au intarziat vreo 10 min plecarea salvarii.

 

Onutz era lovit la cap (tampla dreapta) destul de urat. In rest nu cred ca are decat contuzii. Nu se vedeau semne de fracturi si isi putea misca picioarele, deci coloana e OK. Avea casca full AGV si i-a sarit din cap in timpul alunecarii pe asfalt. Motorul nu are urme majore deci viteza nu era clar mare.

 

Ma bucur ca i-am propus Mariei (drog) in Calarasi sa mearga pasagera la mine. Din Bucuresti plecase pasagera la Onutz. Cred ca va amintiti ca ea a avut in tomana un accident nasol si inca mai are tija in picior si face fizioterapie de recuperare. Nu vreau sa ma gandesc ce i s-ar fi intamplat in accidentul asta.

 

Cam atat acum. A fost urat. Restul drumului am mers toti cu strangeri de inima si cu gandul la starea lui Onutz.

 

Poate mai scriu si altii care au fost in grup cand revin. Eu va scriu din 2 Mai. E foarte misto aici. Imi pare nespus de rau ca el nu a ajuns cu noi sa se bucure de asta.

 

Aveti grija de voi!

Editat de Ikarus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea obosit ca sa redau totul acum. Doar aveti grija cum conduceti! Exista multi pietoni sinucigasi, caini, gropi, tot tacamul!

post-23-1146514788_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... eu sunt cel care a cazut in acea curba stransa dinaintea accidentului lui Onutz. Asa ca Demo s-a intors sa ma ajute , am scos motocicleta din santz si am cules semnalul si ciobul din carena apoi am continuat drumul. Peste nici un kilometru vedem lume si accidentul despre care se vorbeste aici (am ajuns la 10 minute dupa accident prbabil) .

 

Onutz se zbatea pe asfalt si nu stiam ce sa ii facem. Am sunat repetat la salvare ... peste 15 minute a sosit politia, iar peste inca 50 min si salvarea . A fost sinistru. Pur si simplu nu si-a revenit intr-o ora de stat pe asfalt doar misca din maini si din picioare saracul. Baba nici ea nu era prea ok. Dupa ce a venit salvarea am mai stat sa dea prietenul lui Sorinake declaratie , ca el a fost singurul care a vazut live accidentul.

 

Ideea e ca baba i-a pasit in fatza si a lovit-o cu oglinda in cap probabil iar cu scaritza i-a rupt piciorul cu fractura deschisa. El a voblat si a cazut, casca cand a atins asfaltul i-a sarit din cap ... fracturi nu parea sa fi avut, doar blugii rupti in ghenunki si o manuse rupta ( e casca aceea care i-a sarit si lui dorg din cap la accident mai mult ca sigur) si a ramas acolo. Localnicii au luat motocicleta de pe el , sau cum o fi fost si au dus-o in afara strazii.

 

Tipul nu avea echipament avansat. O geaca de piele cu protectii soft(burete) blugi, Ghete de choper, si manusi normale de condus masina.

 

Super nasol .....

 

A fost un 1 mai plin de accdente . Acu mai devreme pe drumul de intoarcere un baiat cu un suzuki gs 500 carenat galben (nou) a avut si el accident . A intrat in spatele unui logan si a facut un salt prin aer si a cazut pe burta. A venit salvarea si l-a luat. Tipul era constient si era oarecum OK .... il durea doar umarul si tremura de frica . Dupa ce a cazut s-a ridicat singur si a mers asa sinusoidal pana in santz unde s-a prabusit.

:)

 

Pun o poza cu Onutz inainte sa aiba accident, poate il reperati .

 

Am vorbit cu Drog si Onutz e in aceeasi stare. E la municipal si inca nu s-a trezit :)

post-3339-1146515384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu se lase cu complicatii, Doamne fereste.

A dracu casca, cum Dzeu i-a sarit de pe cap? Chiar nu a rezistat inchizatoarea?

 

Groaznica intamplare, chiar la inceputurile lui de motociclist.

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchizatoarea a rezistat, insa nu era inchisa casca.

Cel putin in Bucuresti si in Calarasi i-am zis sa si-o inchida si a refuzat.

 

IN rest, opinia mea e ca am mers prea tare pentru tipul de drum si pentru pregatirea generala a grupului.

 

Sper sa se faca bine.

 

Daca o sa vrea, Razvan, baiatul care a vazut totul, o sa va scrie exact cum s-a vazut (cine cand a sarit, cine a voblat, etc).

Daca nu, io zic sa retineti:

CASCA SE INCHIDE CA ALTFEL E DEGEABA!!!

post-144-1146516615_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire stiu mai multe decat as vrea...

Satul se numeste Olteni si este un capat de lume in toate sensurile (cam 70 de Km de Constanta) .

Mi-au aratat niste poze si mi-au zis ca motociclistul si-a facut capul praf prin casca... acum aflu altceva (nu ma ajuta la nimic)... Poate ajuta pe altii.

Povestea lor: "Un motociclist a agatat o baba cu cornu si s-a dus gramada in cap cu motocicleta peste el. Baba a murit si ala e in spital..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum revin de la spitalul Universitar unde este internat Onut,

 

starea lui este aceeasi, convulsii, este foarte sedat (am inteles ca este asa pentru a nu-i creste presiunea arteriala), nu putea articula nimic, doar geme si pare sa aiba dureri.

 

Dupa investigatiile preliminare, tomograf si radiografii, se pare ca nu are leziuni interne, are un omoplat deplasat sau rupt (nu am retinut in intregime), si acea lovitura la cap, deasupra ochiului drept si tamplei.

 

In continuare nu se poate face nimic mai mult pentru el, doctorii il tin sub observatie, dar din cate au exprimat, se pare ca va fi un proces de lunga durata pana si daca va reusi sa spuna vreun cuvant sau sa se observe vreo schimbare in starea lui.

 

Acum, ca nota personala, ma rog pentru el, sunt absolut socat de ce s-a intamplat, se pare ca a fost un weekend blestemat acum, prea multe accidente in timp asa de scurt.

Sper din tot sufletul ca Onut sa se faca bine, nu conteaza cat de repede sau de lent este acest proces de revenire, dar important este sa il vad ca macar este constient si incepe sa vorbeasca.

 

Ride safe people. Aveti grija de voi.

 

P.S. cand asteptam cu Maria (Drog') la urgente sa i se faca lui Onut radiografii si alte analize a mai venit o fata, urmata de politie, care se pare ca a fost pasagera pe o motocicleta implicata intr-un accident sau cel putin cadere de pe motocicleta. Politia nu mi-a dat amanunte, pentru simplul fapt ca atunci abia ii luau o declaratie acelei fete.

 

P.S.2. inca sunt uimit si mai ales scarbit de atata nepasare cu cata lucreaza unii din angajatii spitalelor romanesti. Includ aici brancardieri si sore. Medicii am observat ca isi dau silinta cu adevarat, se misca rapid si chiar stiu ce fac, sau cel putin majoritatea dintre ei cu care am luat eu contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragic ce se intampla! Atatea accidente intr-un singur weekend :)

Despre noi? O ora si un pic a durat pana a venit ambulanta! Si inca jumatate de ora pana cand a plecat. Asta fiindca rudele batranei nu vroiau s-o trimita la spital, ca nu care cumva sa dea bani s-o aduca inapoi in sat!

Tinand cont ca exact inainte de locul accidentului a trecut un card de porci si am oprit, nu avea cum sa aibe mai mult de 40-50 la ora, maxim! Vorbim despre o Viraga micuta, nu de o supersportiva, nu avea cand sa accelereze mai mult de atat.

Nici motocicleta nu s-a dus multi metri in fata asa ca reiese clar ca avea chiar sub viteza maxima legala admisa. Si dupa avarii iti mai dadeai seama, era putin polizata, nu avea semne ca ar fi avut viteza. Batrana i-a iesit pe carosabil in fata, am inteles ca nu auzea si nici nu vedea foarte bine. Probabil s-ar fi asigurat altfel, mai ales ca nu eram chiar putini cati am trecut.

Satenii au fost de ajutor, au adus perna, patura, apa iar politistului care a venit la fata locului nu am nimic sa-i reprosez, s-a comportat exemplar. Chiar si paramedicii au fost de treaba, ne-au lasat sa-i ajutam, ca sa mearga cat mai repede totul A trebuit sa-l imobilizam noi, fiindca avea convulsii si si-a spart vena. De-abia au reusit sa-i puna perfuzia si sa-l sedeze.

Din pacate satul era mult prea departe de civilizatie ca sa ajunga mai repede, au venit tocmai de la Constanta. Altfel poate reuseau s-o salveze si pe batrana.

Atentie mare in sate fiindca exista o mie de pericole! Daca mergeti in grup, nu uitati de cei din spate, asigurati-va in permanenta ca mai sunt acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa!

Speram ca intr-adevar isi revine zilele astea si se resorb cheagurile fara interventie!

 

Casca aia s-o aruncati la gunoi, nu stiu daca era prinsa sau nu, dar anul trecut Mariei i-a sarit pur si simplu din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terifianta poveste. Sper sa se faca bine baiatul. Pacat de viatza lui pe care o parte o s-o petreaca in spital shi de viatza care deja s-a stins.

 

AVETZI GRIJA LA BATRANI ... MULTZI SUNT SENILI SHI TRAVERSEAZA AIUREA SHI ALEARGA PE STRAZI.

MAI "SENILI" SUNT CAINII SHI CELELALTE ANIMALE. Mergetzi incet in localitate.

 

Daca suntetzi un grup in care este shi un incepator sau mergetzi totzi incet sau sa se sactifice cineva sa mearga cu el mai incet. Iar cei mai vechi fac regulile ... vrea sa meagra cu voi sa se conformeze cand ii spui sa lege casca.

 

In rest MULTA SANATATE. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

:-|

 

Sanatate lui Onutz, iar batranei ... RIP.

 

Sa tragem niste invataminte:

 

1. Purtati casca pe masura voastra! - cititi articolele despre alegerea castii

 

2. Purtati casca integrala

 

3. Purtati casca inchisa, si stransa

 

4. La mersul in grup, primul si ultimul motociclist trebuie sa fie experimentati

 

5. Incepatorii dau ritmul, sa nu sa fie obligati sa alerge dupa cei experimentati

 

6. In localitati: viteza mica, in sate: atentie la tot ce misca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-|

 

Sanatate lui Onutz, iar batranei ... RIP.

 

Sa tragem niste invataminte:

 

1. Purtati casca pe masura voastra! - cititi articolele despre alegerea castii

 

2. Purtati casca integrala

 

3. Purtati casca inchisa, si strasa

 

4. La mersul in grup, primul si ultimul motociclist trebuie sa fie experimentati

 

5. Incepatorii dau ritmul, sa nu sa fie obligati sa alerge dupa cei experimentati

 

6. In localitati: viteza mica, in sate: atentie la tot ce misca

 

 

Absolut!!!

 

Cand am fost la Turnu cu gasca de la Hot Wheels, m-am intors noaptea! Eu eram cu viitoarea mea sotie si mamica pe motor! IN fata Ro cu yamaha si bubucaty cu gsu'! Vreau sa zic ca am ramas blocat cand au tzasnit prin fata noastra... iepuri de camp!!! Imi venea sa imi las fata pe motor si s-o imping...

 

Imi pare rau de cele intamplate... grija maxima!

 

Sper sa isi revina motociclistul... Pur si simplu de necrezut...

Editat de newprofiler1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW. NASPA. Sanatate maxima lui Onutz, ii tin pumnii sa isi revina, si RIP pt. baba.

E socant sa vezi cat de ciufulit poti sa iesi dintr-un accident moto chiar si la viteza mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc de mai multi ani. E din Dragasani ca si mine, el e unul din oamenii care mi-a dat microbul cu moto.

Onutz are motor de vreo 2-3 ani, dar nu a mers prea mult. A avut un Ij care s-a stricat, pe urma un nipru, la fel. Nu s-a dat prea mult cu ele. Si cu virago a facut maxim 1000 km. Nu e cine stie ce experienta.

Am vorbit cu el cu o zi inainte sa plece la mare, m-am uitat un pic si la motor. Chestia e ca avea ceva probleme cu frana fata, furca si cu amortizorul stanga-spate. Sper sa nu fi influentat asta in vreun fel.

M-a socat rau de tot accidentul, mai ales ca Maria trebuia sa mearga cu el. Si a doua fatalitate, casca aia i-a cazut si Mariei de pe cap la accidentul de anul trecut.

Eu cred/sper ca o sa fie bine, dar depinde de mai multi factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine accidentul asta m-a revoltat. Eu am impresia ca toti suntem moralisti pe forum, dar pe sosea mai putin. Cum sa mearga la drum cu casca desfacuta?! De ce?! Si cum de nu a mers nimeni cu el la spital, daca facea parte din grup?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mers Maria cu el in salvare si a stat cu el la spital. restul lumii a plecat deabia dupa ce au fost date declaratiile martorilor, am cazat motocicleta, facut poze si noi si politia, anuntat familia, ..... cam tot ce se putea face ca totul sa fie ok.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...