Sari la conținut

Motocicleta vs. animal


Jorge Lorenzo
 Share

Postări Recomandate

Eu am patit-o in septembrie la cateva zile dupa ce un sofer m-a calcat pe coada la semafor(la propriu, s-a urcat cu masina pe spatele motorului si mi-a nenorocit tobele, semnalul drept spate, aripa, etc). Imi duceam motorul in service si ca sa nu ma car cu geaca, armura si alte nebunii in metrou pe caldura aia, mi-am luat doar casca si manusile. La cateva min dupa ce am plecat, un catel a sarit din fata unei dube in fata mea la vreo 2 metri si am incercat sa accelerez dar degeaba. Am cazut la 70 la ora si din fericire m-am ales doar cu o julitura usoara pe brat. Cu toate ca l-am luat in plin, catelul a fugit (nu mai era acolo cand m-am ridicat). Eu m-am ales si cu celalalt semnal spate distrus si cu ghidonul si crashbar-ul indoite.

Am mai patit-o o data pe DN1 dupa iesirea din Brasov cand un catel a alergat latrand spre mine sa ma intercepteze de pe partea stanga a drumului (eu fiind pe prima banda). Am accelerat cat am putut in intervalul de timp si l-am lovit peste bot cu crashbar-ul pe la 100 la ora dar nu am cazut,iar catelul a plecat inapoi latrand pe partea lui de drum. Daca ezitam putin mai mult cred ca il luam in plin si ne raneam amandoi destul de grav.

Editat de mrpilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mi am dat si eu "intalnire" cu o pisica pe la 60-70 pe drum national, era ceata si ploua, eram cu pasager si nu m am clintit deloc, s a simtit ca o mica denivelare

a doua a fost cu o bufnita cred sau o pasare mai mare :cheers: , era pe contrasens dupa curba si fix cand am ajuns in dreptu ei si-a luat zboru' si s-a infipt in carena mea stanga si a lasat o zgarietura mica, asta in buc pe la 2 dimineata si aveam tot 60 cam asa si pielea de gaina dupa :D))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
A, tu erai cel de care se temea Chuck Norris? :cheers:

 

oh lol! ce sa zic? mint ca sa ma adore lumea pe un forum.

 

acum vreo 5 ani, cred, mergeam spre Vulcanii Noroiosi cu gashca si aveam pasager (Yamaha GTS, un sport touring mare). Rulam cu vreo 60 kmh, cred, printr-un sat care avea casele, atat cele de pe stanga si cele de pe dreapta cam la 3-4 metri inaltime fata de acostament. Si cum rulam yo, pe o vreme perfecta, plin de voie buna, ma uit spre dreapta, sus, la casele care se succedau, si vad ca dintr-o curte iese un caine bej, cam cat un pitbull, coboara in plina blana dealul ala pe care erau casele, fix pe collision course cu motoreta mea. Deci ma uitam ca in filmele cu prosti cum venea dihania aia, care s-a oprit, ati ghicit, fix in roata mea fata. Cred ca bulanul meu a fost ca nu am furca traditionala pe fata, am o bascula, iar cainele s-a lovit cu capul fix de coltul ei, a ricosat pe langa genunchiul meu drept, s-a sters si de pasager (care nu era pe faza si nu a avut timp sa se sperie) si a aterizat undeva in spate, ramanand fix nemiscat dupa aia. Bine ca nu am franat niciun pic.... Am tras concluzia ca a dat coltul, iar satenii au inceput instant sa arunce cu obiecte si sa zbiere "criminalule". Ma rog. Ma bucur foarte tare ca nu am mai avut intalniri de acest fel cu animale, ca este extrem de usor sa te faci muci sau mai rau....

 

Rectific, recent, intr-o noapte, la 50 m de casa, eram in plina franare, undeva pe la 40 kmh, ca urma sa intru la stanga pe strada mea, si ma trezesc ca trec cu ambele roti, de data asta cu ZZR-ul, peste o pisica (neagra). Nu prea s-a simtit, am intors capul, nu era nimic pe sosea, deci maimuta aia a scapat. Uite-asa am invatat ca peste o pisica se poate trece cu 300 kile fara probleme si, mai ales, fara urmari nici de o parte, nici de cealalta

 

pisica probabil a murit. cam 80% din ele mai traiesc aproximativ o ora in stare de soc. au adrenalina cacalau si daca, coloana este inca intreaga fug pana la 15 km in acea ora. pacat de amandoi. sau macar de ea daca nu iti este mila de animale, oricat de vagaboande ar fi :D

 

Eu am luat o vrabie

 

cred ca aveam cam 80-100kmph cand o vrabie s-a angajat in traversare neregulamentara. Am izbit-o cu barbia castii. Am ramas cu niste fulgi gri in ventilatie dar impactul a fost mult mai violent decat imi puteam imagina. E ca si cum cineva mi-ar fi dat un pumn in fata.

 

... si era doar o vrabie de 50grame.

 

 

eu am luat un bondar in ochi la ~70. am avut ochiul umflat vreo doua zile. casca integrala dar viziera ridicata. doua casti te scapa de asa ceva. integrale cu viziera jos sau "jet" tot cu viziera jos fara sa ai si alte riscuri. braincap cu ochelari nu prea. se misca ochelatii aia cateodata de la impact si nu e placut... cateodata nu vezi din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...de apreciat ca ai mentionat ca era vorba de aceeasi nevasta

a mea dupa o tura pe drum drept cu vreo 200 la ora refuza cu indaratnicie sa se mai urce pe mobra :lol:

Ahaaaaaa... Deci asa trebuie procedat.... :D :cheers:

Editat de blackcelnegru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un caine pe la 210 la ora. nu am patit nimic, nici motorul. cainele mai traia, m-am intos, avea coloana rupta, se tara doar cu labele din fatza. i-am bagat cutitul din dotare in cap. a murit pe loc. o pisica pe la 170. rupta in doua.

 

p.s. iubesc animalele la nebunie, am 13 pisici acasa si pana anul trecut un caine care a murit de batranete in pat cu mine. cainele era la iesirea de pe autostrada spre constanta (nu al meu).

 

 

Prietene,, sa mor ,,ma lasi fara cuvinte,, io cred ca si tie iti vine greu sa crezi ce scrii aici,, la o singura intrebare daca imi raspunzi esti idolul meu pe vecie,, : "Cand Bruce Lee il pusese la pamant pe Van Damme..si aproape il omora,tu cand l-ai salvat de fraer,ce stil de lupta ai aplicat ,,, al girafei matoale , sau cel al Uliului nauc ?

 

Iti multumesc in numele meu si al tuturor fanilor , suntem alaturi de tine, de bicepsul tau cat creanga de visin si orice s-ar intampla ramai IDOLUL NOSTRU,,

 

P,S,, cutitul cu care i-ai curmat viata cainelul era deala de intins untul pe paine ? Te iubim, stress_L&P..

 

 

auzi frate,, la 210km/h nu a patit nimic,,,,, ,, sa moara mama mea,,, cred ca deasta a nins afara,, din cauza lu asta,,

Editat de ATenT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol..... cu topicul asta ne dam seama cati nebuni umbla pe aici, pe forum; pe asfalt sper sa nu fie cazul; eu la 300 la ora am lovit un elefant si abia mai agoniza, saracul, l-am omorat cu un bobarnac, sa nu mai sufere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfffai s-apoi sa mai aud de casti fara protectie la barbie gen pt scooter sau chopper. Integrala e ce trebuie :D

 

 

Asa este!

 

Nici eu nu as purta altceva decat integrala.

 

Riscurile sunt prea mari.

 

Si cand mergeam in tricou si ma lovea o buburuza, zici ca era glontz. Asa tare durea. Daca eu vin cu 100kmph si albina vine neregulamentar pe sensul meu de mers cu 40kmph => rezulta un impact la 140kmph :cheers:

 

 

Imagineaza-ti scenariul unde cineva are casca half-face / braincap etc si nu poarta ochelari de protectie (soare, vant ...) SI ia o gaza in ochi.

In functie cat de mare e gaza el poate sa si orbeasca, nu mai zic ca atunci poate pierde controlul motocicletei si sa faca accident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea cineva mai demult ca s-a invartosat sa mearga fara casca si i s-a lipit o frunza de fata (nu mai tin minte viteza). I s-a invinetit tot locul lovit de parca a luat un pumn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu de crezut că o simplă frunză iți poate învineți fața. O frunză are o greutate foarte mică, acum depinde Âşi ce frunză era.

Eu am vazut venind spre mine o pietricica antrenata de masina care venea spe mine (stiu sigur ca era Citroen dar nu stiu model, an, etc.) acum circa 2 ani in padure al Romanesti, eu aveam cam 120-130km/h, el avea tot cam asa, si piatra mai avea inca 20-30... Asa ca impactul a fost la circa 250-300km/h. Aveam casca deschisa jos (jet) dar de la firma serioasa si experienta asta m-a convins sa merg cu casti cat de cat inchise (fiind ochelarist prefer totusi castile care se deschid asa ca acum merg cu Caberg Justissimo GT).

Sigur sunt off-topic pentru ca pietricelele nu sunt animale, dar asta e, pietrele sunt mai periculoase decat animalele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu de crezut că o simplă frunză iți poate învineți fața. O frunză are o greutate foarte mică, acum depinde Âşi ce frunză era.

 

Colegule,,, in afirmatia de mai sus, cred ca ai vrea sa zici MASA FRUNZEI, , greutatea e alta mancare de peste,,(definitia greutatii:forta cu care Pamantul atrage.toate obiectele........) te pupa fratili tau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Evitare in extremis,mare noroc a avut tipul asta ca nu a lovit caprioara/iesit in afara carosabilului sau putea fi si mai nasol daca avea o masina pe contrasens,tinand cont de manevra efectuata

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un porumbel in mana stanga la vreo 70 km\h, dureros si era sa si cad, am crezut ca a aruncat vre-un satean cu piatra si cand m-amb uitat in spate la colegu avea cateva pene pe el, de la sambateni din sat pana la monument langa paulis am ras de mam spart

 

edit: aw cum a facut motoru, eram sigur ca o sa cada, ce noroc fantastic ppff

Editat de atze3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea cineva mai demult ca s-a invartosat sa mearga fara casca si i s-a lipit o frunza de fata (nu mai tin minte viteza). I s-a invinetit tot locul lovit de parca a luat un pumn.

De exemplu daca era frunza de palmier, era invinetit de parca primea pumn de la Chuck Norris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot divagam cu cajti inchise/deschise, petricele, frunzulitze si alte alea. ziceam mai devreme ca nu ii invidiez pe ajtia cu deschisele si mi se par caminconsienti. da uite ca si cu casca de cross poti pati faze memorabile.

 

toamna asta urcam de la unirii spre rahova. ploaie d-aia mocaneasca. in drept la primarie la sector 5 fac io nush ce manevre istete si reusesc sa fentez vre-o 4 conseve care se miscau cu viteza luminii stinse. ranjesc cu gura pana la urechi fericit nevoie mare de isprava mea. ranjeste si nea Murphy :cheers: o frunzulita d-aia cu 2 dejte de concentrat de tzeava de esapement pe ea cade din pom si nush cum gaseste loc fix printre botu de la casca si ochelari. direct la mine in gat.

 

o sa ziceti ca e fun si atat, da nu va inchipuiti cat de dificil e sa explici unei namile de ciori cu pulan si tinichele in dotare de ce te-ai oprit brusc si te-ai apucat sa borajti langa frumusete de gard al bulibasei mareeeean. tembelu nu s-o lasat pana nu o chemat rutiera sa imi faca alcooltest. noroc ca aia o fost mai cu simtu umorului si toata treaba s-o soldat doar cu juma de ora intarziere la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegule,,, in afirmatia de mai sus, cred ca ai vrea sa zici MASA FRUNZEI, , greutatea e alta mancare de peste,,(definitia greutatii:forta cu care Pamantul atrage.toate obiectele........) te pupa fratili tau :cheers:

Haoleu, mancajax, p-asta de unde ai scos-o? Aia de care vorbesti tu e acceleratia gravitationala, care in combinatie cu masa da greutatea.

Ai intuit tu ceva eroare acolo, dar explicatia ta e pe langa. Ideea e ca, in cazul unui impact, ceea ce ne intereseaza este inertia obiectelor. Care n-are treaba, intr-adevar cu componenta "g" a greutatii, ci doar cu componenta ei "m", intr-adevar.

 

Aoleu, ma scuzati, oameni buni, cred ca m-am ticnit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura data am patit sa lovesc un caine, pe un drum pietruit la 20 km/h, mi'a tasnit in fata de pe dreapta si l'am atins doar in piciorul stang spate. Eu am stras de ghidon si mi'am amintit ce mi'a zis Pasquinel ,,Nu frana, treci peste caine". El a reusit sa scape, eu am ramas drept pe motor si l'am auzit scheunand putin.

De restul animalelor (chit ca e cu doi piciori ori cu patru) m'a ferit Cel de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 sau mai multi cretini stand pe prispa langa drum, unu-si ațâță câinele (ciobanesc romanesc, mare, frumos) catre 2 motocicliÂşti, cainele icneÂşte de la marginea drumului dupa tobele amicului meu din față. Din pacate câinele a fost victima, nu cretinul respectiv de pe prispă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este!

 

Nici eu nu as purta altceva decat integrala.

Riscurile sunt prea mari.

Si cand mergeam in tricou si ma lovea o buburuza, zici ca era glontz. Asa tare durea. Daca eu vin cu 100kmph si albina vine neregulamentar pe sensul meu de mers cu 40kmph => rezulta un impact la 140kmph :(

 

 

Imagineaza-ti scenariul unde cineva are casca half-face / braincap etc si nu poarta ochelari de protectie (soare, vant ...) SI ia o gaza in ochi.

In functie cat de mare e gaza el poate sa si orbeasca, nu mai zic ca atunci poate pierde controlul motocicletei si sa faca accident

 

Clar.....stiu deja si chopperisti care au trecut pe asa ceva.....nimeni nu stie mai bine ca patitul :cheers:

Cred ca stii ce te sperie si numai un stol de gize sau tantari pe care le lntalnesti pe la 120-150kmph.....m-am speriat de cateva ori ca a inceput sa ploua, ba chiar aveam paranoia ca bate si gheata :(

 

Domne feri....am patit mai demult cu mopedul la max 30kmph normal, eram fara casca, si am oprit instant, si a trebuit sa stau 2-3 min sa imi recapat pe deplin vederea!.....nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla la 80-100kmph.....clar faci accident si mai faci sa sufere si altii in care intrii, de aceea pe motocicleta as vrea ca sa nu te mai lase numai cu casca integrala, si celelalte sa fie tratate ca si cum nu ar fii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potin off-topic, deoarece mi s-a intamplat cu bicicleta.

O insecta minuscula s-a lipit de ochiul meu(la propriu).Forta impactului a fost nesesizabila, insa creatura a secretat ceva ce mi-a produs o usturime incredibila, incat a trebuit sa ma opresc.Aceasta s-a atenuat numai dupa spalarea repetata a ochiului, insa am simtit-o inca vreo doua ore.

Concluzie:nu trebuie sa fie un animal mare pentru a te opri in loc sau a-ti crea probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asa e... eu spre exemplu merg mult cu bicicleta, si mi s-a intamplat de foarte multe ori sa imi intre musculite in ochi, si chiar daca nu ma durea, ma incomoda si trebuia sa ma opresc sa ma frec la ochi. Si mai sunt tipul ala de musculite care spui tu, daca ti-a intrat in ochi te ustura de nu mai poti. Unele mi-au intrat si in gura :( dar le-am scuipat repede :()

 

E nasol cu animalele sau insectele ... trebuie sa avem mare grija. Spun si la insecte, fiindca asa cum zicea cineva , chiar si cu casca integrala, un roi de insecte iti poate murdari viziera astfel incat sa nu mai vezi nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si eu doua vrabii care nu s-au asigurat cand au trecut strada ,una avand o moarte neplacuta intre galerii si degajand un miros de pene arse,si cealalta am luat-o in plin cu casca de nu stiam ce-o trasnit asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , eu am avut neplacerea k intr-o zi insorita de vara pe cand ma plimbam cu prietena mea cu motorul un caine f mare sa-mi fie azvarlit, in partea din spate a motorului chiar in scarita pt pasager , se pare ca masina dupa prima banda l-a acrosat si l-a aruncat pe banda doua, am avut noroc mare in ziua aceia daca ma dobora sigur cadeam pe prima banda in farza masini , ca pagube nu am platit decat scaritza pt pasager , vreo 200 ron ..si am mai avut o experienta de acest gen intr-o drumetzie pe la marginea bucurestiului, intr-o zona impadurita, cand la vreo 100-110km/h un iepure in mijlocul drumului era nehotarat sa treaca sau nu .. am incercat sa-l evit pe cat posibil , dar se pare ca iepurele a gandit la fel k mine in acel moment si ne-am intalnit pe la jumatatea soselei.. am trecut cu motorul peste el si din fericire a murit pe loc ...in grupul meu se afla si un vanator si va imaginati ce s-a intamplat cu saracul iepure...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , eu am avut neplacerea k intr-o zi insorita de vara pe cand ma plimbam cu prietena mea cu motorul un caine f mare sa-mi fie azvarlit, in partea din spate a motorului chiar in scarita pt pasager , se pare ca masina dupa de pe prima banda l-a acrosat si l-a aruncat pe banda doua, am avut noroc mare in ziua aceia aceea, daca ma dobora sigur cadeam pe prima banda in farza masini , ca pagube nu am platit decat scaritza pt pasager , vreo 200 ron ..si am mai avut o experienta de acest gen intr-o drumetzie pe la marginea bucurestiului, intr-o zona impadurita, cand la vreo 100-110km/h un iepure in mijlocul drumului era nehotarat sa treaca sau nu .. am incercat sa-l evit pe cat posibil , dar se pare ca iepurele a gandit la fel k mine in acel moment si ne-am intalnit pe la jumatatea soselei.. am trecut cu motorul peste el si din fericire a murit pe loc ...in grupul meu se afla si un vanator si va imaginati ce s-a intamplat cu saracul iepure...

 

lasa-ma sa ghicesc... a fost impuscat? dupa care a murit din nou? dupa care a aparut scufita rosie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...