Sari la conținut

GPS pentru Adventure


Postări Recomandate

Ruta este un traseu calculat prin puncte de via (maxim 50 per ruta) iar track-ul este un traseu deja inregistrat (poate avea si 2000 de puncte) chiar daca nu ai o ruta activa si este format din multe puncte (track - urma). Daca incarci un track si mergi dupa el gps-ul nu-ti va da indicatii stanga-dreapta ci vei avea un pointer ( o sageata pe ecran gen busola) sau pur si simplu te uiti pe ecran si urmaresti track-ul.

La Nuvi 510 poti prestabili rute pe calculator dar nu poti incarca track-uri, sunt doua chestii total diferite. In schimb inregistreaza traseul facut sub forma de track si il poti incarca in calculator.

 

Multumesc de raspunsuri

 

Deci da, e un dezavantaj totusi. Cand ii cel mai util track'ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 256
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator corleone
Multumesc de raspunsuri

 

Deci da, e un dezavantaj totusi. Cand ii cel mai util track'ul?

 

Cand vrei sa mergi off road pe un track facut manual pe calculator sau pe un track luat de la cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Folosesc la nivel de hobby un Garmin Rino 530 HCx. Partea de navigatie e similara garminurilor din seria 60 (adica excelent pentru off road) si in plus are statie radio incorporata cu care poti vorbi cu ceilalti participanti la tura si cei care au aparate similare se pot vedea pe harta si pot da aparatului sa te ruteze la "gigelKTM" sau cum se numesc colegii....

 

Ecranul e transreflectiv, sensibilitate excelenta GPS, robust, antiacvatic, acumulatri care tin o zi intreaga...

 

Harta - ROAD 2009 e complexa si, cu mici exceptii, completa.

 

Atentie! Partea de walkie-talkie e pe standard nordamerican (GMRS), asa ca nu se intelege cu statiile radio PMR europene...

 

Petru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i neaparat aplicatie pentru adventure pentru ca ruleaza pe win mobile 6.5 si device-urile astea nu prea au calitati outdoor. insa, daca aveti unul la care nu tineti prea mult, puteti incerca si chestia asta: www.navicomputer.com .

 

recomand intai instalarea versiunii 0.91 si peste ea instalarea ultimei versiuni FARA suprascrierea xml-ului care contine sursele hartilor. spun asta pentru ca la un moment dat a disparut din optiuni opencyclemap de unde se pot descarca harti calibrate cu curbe de nivel si tot tacamul.

 

marele avantaj al aplicatiei e ca e moka si, in cazul in care aveti deja un pda/smartphone cu win mobile, practic costurile sunt nule.

 

'njoy it!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara la ARC, mi-a spus Pompi, ca GPS-ul lui Zumo 550, luat de nou de la reprezentanta, i-a fost inlocuit in garantie ,a doua oara, pt defectarea displaiului. Inca o data se confirma vorba cu pomul laudat si sacul :moron: Eu am 660, si deocamdata, cu hartile bricolate de FOXBAT merge bine. Hartile originale pt Balcani sunt ca si inexistente.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara la ARC, mi-a spus Pompi, ca GPS-ul lui Zumo 550, luat de nou de la reprezentanta, i-a fost inlocuit in garantie ,a doua oara, pt defectarea displaiului. Inca o data se confirma vorba cu pomul laudat si sacul :D Eu am 660, si deocamdata, cu hartile bricolate de FOXBAT merge bine. Hartile originale pt Balcani sunt ca si inexistente.

 

sa tra, asa e, e scula 660 daca nu ne uitam la bani :moron:

tamana ce m am intors din cei 3000 km de ukraina ( sa ti traisca ungatorul de lanta ca fain fu, o s sa scriu in review si de el :D ca l am laudat tare ) iar GPS ul meu " hand made" a mers exceptional ( tinanat cont de drumuri si de cat de tare l am chinuit .

vorbim de unul cu IGO8 ( nu are treaba cu offroadul)

 

ca idee au aparutharti bune si pentru Europa de est ( de ex harta de Ukraina pe care am pus o la cria si stefan a fost perfecta ) .doar ca n am gasit atunci varianta in "engleza " asaca am dat in chirilice.

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Pentru cine intereseaza un GPS adventure sau pentru moto, vand un Garmin Colorado 400.

 

Mai multe detalii despre aparat aici:

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=167&pID=11024

 

Si un review chiar de pe acest thread:

 

/index.php?...t&p=2302494

 

L-am cumparat in vara, folosit de cateva ori pe moto.

Impreuna cu GPS-ul se mai dau:

- card SD de 4GB cu o multime de harti, inclusiv RO

- kit de instalare in masina

Garmin Colorado 300 Vehicle Mount Kit, Garmin Colorado 300 Accessories

- Borseta de transport

Amazon.com: Garmin Hard Carrying Case for Colorado Handheld GPS Units: Electronics

- 4 acumulatori Maha Powerex

Acumulatori Maha Powerex R6 AA 2700mAh MHRAA4 (set 4 buc.)

- kit de instalare pe moto ce contine suport de montare pe ghidon si holder

 

Pret fix 900 de ron.

Editat de lenoyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine intereseaza un GPS adventure sau pentru moto, vand un Garmin Colorado 400.

 

Mai multe detalii despre aparat aici:

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=167&pID=11024

 

Si un review chiar de pe acest thread:

 

/index.php?...t&p=2302494

 

L-am cumparat in vara, folosit de cateva ori pe moto.

Impreuna cu GPS-ul se mai dau:

- card SD de 4GB cu o multime de harti, inclusiv RO

- kit de instalare in masina

Garmin Colorado 300 Vehicle Mount Kit, Garmin Colorado 300 Accessories

- Borseta de transport

Amazon.com: Garmin Hard Carrying Case for Colorado Handheld GPS Units: Electronics

- 4 acumulatori Maha Powerex

Acumulatori Maha Powerex R6 AA 2700mAh MHRAA4 (set 4 buc.)

- kit de instalare pe moto ce contine suport de montare pe ghidon si holder

 

Pret fix 900 de ron.

 

saluti lenoyy,

 

da si tu un pm sa ne vorbim despre GPS,

 

multumesc.

Editat de sora13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

La capitolul GPS am avut 60CSX , Oregon 300 si in prezent detin Zumo 660.

Pentru mobra ultimul e tatal lor. Toate au fost bune ca GPS strict dar 660 pe langa faptul ca e un GPS competent [cu display mare cu butoane mari pe care le poti apasa cu manusi de iarna in maini] are centrala blutooth poti sa vb la tel de pe mobra[cu un sstem aditional pe casca] cautand in agenda care se uploadeaza in gps poti sa asculti muzica in timp ce mergi cu mobra tot via bluetooth stie si de track-uri are 5 moduri distincte de folosiinta : auto , moto , pietonal ,scooter si offroad.

 

Ce sa zic are tot ce ti-ar trece vreodata prin cap si chiar mai multe . Se poate folosi bestial si in masina [si in barca fiind waterproof] numai ca nu e un gps de luat cand mergi pe picioare cu rucsacul in spate .

Dupa ce mi l-am luat am descoperit destul de repede ca tre' sa imi mai iau unul .[cred ca o sa fie din noua serie 62]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Vreau GPS. Nu pentru ca nu m-as descurca la partea de orientare cu harta, ci pentru momentele alea lenese cand vreau sa ajung la o adresa si n-am chef sa ma invart de tzshpe ori pana o gasesc. Sau sa stiu noaptea cam la ce sa ma astept cand vine vorba de curbe. Sau sa ma pot lauda ca am ajuns la 2000+ metri. Sau sa mapez un traseu.

 

Waterproof, conectabil la bricheta, luminat noaptea, busola, cu acumulator acceptabil si sa nu-mi fie teama sa-l scap. eTrex-urile de la Garmin mi se par foarte bune pentru aplicatie, dar sunt greu de manevrat in oras. Zumo sunt prea scumpe si, probabil, n-ar face fata unei cazaturi de la nivelul soldului. Ce alte variante, preferabil pana in 1000-1200 de lei exista?

 

 

Trail Tech Voyager GPS/Computer : http://www.motor-inn.ro/ro/Navigatie/Trail-Tech-Voyager-GPS/Computer.html

post-31900-0-91860300-1317663679_thumb.jpg

post-31900-0-14558300-1317663704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

62ST, nici nu-mi trebuie altceva deocamdata. harti sa am, daca n-am imi fac singur..

displayul e cam mic, cred c-as avea probleme in marile aglomerari urbane, dar "la tara" unde vreau eu sa-l folosesc, e okay

 

pentru masina am un mio. dac-as gasi o voce australiana de gagica... ar fi parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trail Tech Voyager GPS/Computer

Din ce-am citit, parerile sunt impartite. Ecranul monocolor are un plus pentru ca e mult mai vizibil la lumina soarelui si face ca partea de navigatie sa fie simpla. In rest, nu poate suplini un ecran color si evident, nu e la nivelul anului 2011. Daca vrei simplitate gen eTrex (cel monocolor) si nu aspiri la capabilitati de "Birds Eye" si harti topografice pe dispozitiv, e intradevar bun, dar destul de scump pe partea de GPS, mai ales ca suporta doar harti "open source" si se stie ca acestea sunt totusi incomplete sau cu erori.

 

Un nene biciclist face "munca de cercetare" in ceea ce priveste digitalizarea hartilor turistice si topografice. Deocamdata se pot folosi pe telefoanele mobile si promite ca in curand si pe GPS-urile Garmin care pot folosi Birds Eye, gen Colorado, Dakota, Oregon, Montana si care or mai fi. http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66166-Harti-pe-mobil

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pt cei cu Zumo 550 care sufera cu display-ul: Zumo digitizer replacement topic pe Advrider doar sa-l cititi pana la capat ca unele sunt mai bune altele mai aproximative... max $20 toata treaba.

 

Intrasem in trepidatii ca tre' sa-i fac si la al meu manevra dar se pare ca deocamdata merge fain doar cu sters ecranul mai bine cu servetele umede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce sa zic are tot ce ti-ar trece vreodata prin cap si chiar mai multe . Se poate folosi bestial si in masina [si in barca fiind waterproof] numai ca nu e un gps de luat cand mergi pe picioare cu rucsacul in spate .

Dupa ce mi l-am luat am descoperit destul de repede ca tre' sa imi mai iau unul .[cred ca o sa fie din noua serie 62]

Confirm utilizarea excelenta pe barca. GPS-ul din dotarea barcii desi ultra profesional nu putea fi scos pe punte si nici orienta pe directia de mers. 660-ul a fost de baza, cu hartile de uscat. Afisa porturile in detaliu si din complexitatea retelei rutiere trageai si concluzii daca o insula este locuita sau nu. Asta in Cyclade si zona Atenei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

masina de spalat e acasa si are o problema....ca din cand in cand mai tre' s-o si fu.i insa ca si utilitate la mers pe munte e chiar ok pt ca transmite pozitia catre celelalte gps-uri....in cazul unei cetze sau unei avalanse poate face o mare diferenta o astfel de combinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Google Maps pe un telefon cu Android (HTC Hero + incarcator la priza auto). Hartile mi le fac pe http://ridewithgps.com/. Mai imi "cachuiesc" hartile de acasa, dar de obicei daca merg intr-o zona unde exista semnal GSM nu-mi bat capul ca am un abonament de date de la lucru.

 

Ii suficient sa vad unde sunt in raport cu track-ul facut de acasa.

device-2012-04-06-103626.png

 

Suportul pe ghidon.

399045_320923634637225_100001587732724_913550_680453763_n.jpg

 

Ii cam incomod, dar n-am avut timp sa-i caut o pozitie mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina de spalat e acasa si are o problema....ca din cand in cand mai tre' s-o si fu.i insa ca si utilitate la mers pe munte e chiar ok pt ca transmite pozitia catre celelalte gps-uri....in cazul unei cetze sau unei avalanse poate face o mare diferenta o astfel de combinatie.

 

:)

ma refeream la faptul ca pana si GArmin a ajuns sa faca dude de astea de " all in one"

ne ducem pe rapna consumerismului.......

 

cum s o numi apartul daca "smartphone " e altceva, asta e "Smartgps :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

deci ceva de actualitate . un gps ok ca pret care sa isi faca treaba in viata de zi cu zi ( pieton , moto si masina ) sa suporte si harti open free ?

ce recomandari sunt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ceva de actualitate . un gps ok ca pret care sa isi faca treaba in viata de zi cu zi ( pieton , moto si masina ) sa suporte si harti open free ?

ce recomandari sunt ?

 

Eu ma gandesc la asa ceva:

* un suport pe ghidon, de genu' asta, cu telefonul in "aer liber".

* Motorola Defy

* software navigatie:

- pt offroad: Maps (+), ~3 euro pe Android Market. Tocmai l-am cumparat sa-l testez, stie sa cacheuiasca pe WIFI hartile de la OpenStreetMaps si are suport bun pt track-uri GPX.

- onroad: Copilot Live, iGo - sunt o gramada de solutii "la indemana"

* software de facut trackuri pt off: Ride with GPS, stie sa exporte in GPX.

 

Costuri:

- am vazut suport pe la ~20 euro cu tot cu transport, pe ceva site din UK.

- un Motorola Defy, 120-150 euro second

- aplicatia pt navigatie onroad - dupa posibilitati, poate fi si "imprumutata" si pt offroad 10 lei Maps(+) si Ride with GPS este free.

 

In zona asta de pret ce GPS-uri dedicate mi-as putea lua? Rezistent la apa si socuri de genu' ca trantesti motorul si sare din suport. Soft de facut track-uri accesibil pe orice platforma - preferabil web (internet caffe-uri inca gasesti cam peste tot, cred).

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chinezarie.

 

Insa in cazul asta prefer sa merg cu harta in buzunar, nu e nicio diferenta. Din contra nu trebuie sa-mi mai fac griji ca mi-l fura, uda, supraincalzeste sau ca se strica din cauza vibratiilor.

 

eu am motorola defy+ il folosesc cu softul de navigatie cu care vine dotat, internet via google maps cred. nu m-am gandit inca sa-l fac gps din cauza luminozitatii nu foarte puternice a ecranului. este un telefon rezistent la socuri, apa si vibratii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ceva de actualitate . un gps ok ca pret care sa isi faca treaba in viata de zi cu zi ( pieton , moto si masina ) sa suporte si harti open free ?

ce recomandari sunt ?

 

Cred ca ceea ce cauti tu este chiar asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu Defy pe bicicleta si sunt vibratii mult mai mari ca pe motor. E drept ca merg mai agresiv pe bicla dar si diferenta de greutate e imensa si altfel se simt socurile. De pe bicicleta mi-a sarit de vreo 4 ori, doar o data pe asfalt. S-a bulit foarte putin la colturi. Sunt sigur ca nu e atat de rezistent incat sa-mi permit sa-i fac orice, dar la 6 mil cat am dat pe el, e mai mult decat m-am asteptat. Cu OruxMaps setat sa ia semnal de la GPS la 2 secunde, cu urmarire si creare de ruta in acelasi timp, cu ecranul oprit si activat doar cand e nevoie, ma tine 6 ore fara probleme doar din baterie.

 

Ce consider eu minusuri la el ar fi rezolutia. E mare si ecranul mic. Pentru detalii e excelenta, dar cand esti in mers mi se pare un minus. Iti trebuiesc harti la "zoom" mai mare, asta inseamna trafic sau capacitate de stocare mai mare. Alt minus, cum a zis si colegul, e mufa de alimentare in lateral. Foarte aiurea. Cel mai lizibil e sa tii harta pe "portret", nu "peisaj" si mufa incurca rau. Alt minus din punctul meu de vedere, dar la mai toate telefoanele astea, e absenta butoanelor fizice. A absolut inutil un telefon daca vrei sa-l manevrezi cu manusi. Sunt si manusi cu varfuri care permit acest lucru, dar sunt penale :)

Pe motor am un Garmin Nuvi, luat cu 2 mil. Am Ro.A.D. pe el. E cel mai sfant pe sosele si chiar drumuri nepavate. Si cu Defy in buzunar, nu mai am nevoie de harta. Stiu intotdeauna unde sunt si incotro sa ma indrept. Acum doi ani nu vroiam sa aud de asa ceva, harta mi se parea sfanta. Singura ei problema e ca nu stii unde te aflii la un moment dat. Mai ales daca esti in vreo padurea sau nustiu pe ce camp.

Nu recomand nici smartphon, nici GPS dedicat, pentru ca fiecare in parte are avantaje dar si dezavantaje. E bine sa te folosesti de amandoua la maxim. Eu asa fac. M-a costat doar 8 mil tot. Sa dai de la 20 de mil in sus pe un telefon sau un gps pe care nici nu stii sa le folosesti prea bine, mi se pare aberant. Un alt fel de a fi la moda.

 

P.S.

Orux Maps are o facilitate misto rau (dpmdv). Live Tracking. Arata in timp real ruta parcursa. Bine, pentru cei care se ascund de neveste, e o chestie naspa :D

Asa arata o ruta facuta cu Orux si urcata pe MapMyTracks: http://www.mapmytracks.com/explore/activity/489527

Pare banal, dar pentru cei obsedati de statistica e aur :D

(nu luati de bun tot ce e bun altora, experimentati)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...