Sari la conținut

Acumulatori Moto - Incarcare/Intretinere/Comparatii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Stie cineva pe unde pot gasi si eu in Bucuresti ? Am incercat la cateva magazine si nimic, pe net am cautat si iarasi nu am gasit nimic.

 

Multumesc anticipat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Stie cineva pe unde pot gasi si eu in Bucuresti ? Am incercat la cateva magazine si nimic, pe net am cautat si iarasi nu am gasit nimic.

 

Multumesc anticipat! :cheers:

www.baterii-auto.ro Ai pe site un nr. de mobil

Vezi daca au ei. Pe vremea bateriilor cu intretinere faceau si service la baterii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In urma cu citiva ani, se mai gasea la statile de carburant Mol in flacoane de 1 litru gata formatat.Daca nu gasesti la 1 statie Mol ,poti incerca la alta din alt cartier,sector.Sa ai bafta! Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu jumatate de baterie fara electrolit si am completat cu apa distilata, si nu am nicio problema cu bateria. Din cate stiu eu numai o singura data se pune electrolit in baterie.... poate ma insel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu jumatate de baterie fara electrolit si am completat cu apa distilata, si nu am nicio problema cu bateria. Din cate stiu eu numai o singura data se pune electrolit in baterie.... poate ma insel...

 

Si eu am completat cu apa distilata, pus bateria la incarcat cum trebuie, vreo doua zile la curent mic (1,2 A) si nu mai am probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Stie cineva pe unde pot gasi si eu in Bucuresti ? Am incercat la cateva magazine si nimic, pe net am cautat si iarasi nu am gasit nimic.

 

Multumesc anticipat! :cheers:

 

Gasesti chiar la magazine de piese auto , costa intre 15-20 lei litrul ....sper ca nu-l folosesti pe vreo vopsea de masina :D

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti chiar la magazine de piese auto , costa intre 15-20 lei litrul ....sper ca nu-l folosesti pe vreo vopsea de masina :D

Am incercat la vreo 2 magazine de piese auto, nu mai tin pe stock nu stiu de ce, si nici pe comanda nu aduc.

Nu, nu, sunt baiat cuminte :funny:

» Post actualizat in 23 Mar 2016 15:24

Am avut si eu jumatate de baterie fara electrolit si am completat cu apa distilata, si nu am nicio problema cu bateria. Din cate stiu eu numai o singura data se pune electrolit in baterie.... poate ma insel...

Pentru o completare ulterioara, merge apa distilata, dar pentru o baterie noua cumparata care nu include acidul, trebuie pus doar acid electrolit. Din ce cunostinte am eu, desigur.

Editat de oFF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aduc fiindca nu-si dau interesul sa vanda ceva , suma mica ,adaos la fel....te refuza politicos . Daca ti-e usor sa ajungi prin militari iti aduc 1 litru , costa 15 lei sau 20 lei in functie de producator

Nu stiu ce baterie ai cumparat ,dar de regula cele goale vin cu acid separat pentru formatare ,cele tip "gel" vin sigilate gata formatate

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat la vreo 2 magazine de piese auto, nu mai tin pe stock nu stiu de ce, si nici pe comanda nu aduc.

Nu, nu, sunt baiat cuminte :funny:

» Post actualizat in 23 Mar 2016 15:24

Pentru o completare ulterioara, merge apa distilata, dar pentru o baterie noua cumparata care nu include acidul, trebuie pus doar acid electrolit. Din ce cunostinte am eu, desigur.

yuasa noua nu vine cu acid de ex si trebuie cumparat separat, iti dau pe privat locatie unde gasesti electrolit densitate 1.28, mergi la sigur pentru ca am schimbat si eu bateria de curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu jumatate de baterie fara electrolit si am completat cu apa distilata, si nu am nicio problema cu bateria. Din cate stiu eu numai o singura data se pune electrolit in baterie.... poate ma insel...

 

 

Si eu am completat cu apa distilata, pus bateria la incarcat cum trebuie, vreo doua zile la curent mic (1,2 A) si nu mai am probleme.

 

 

 

 

Pentru o completare ulterioara, merge apa distilata,

 

De completat se completeaza NUMAI cu apa distilata, NICIODATA cu electrolit!

 

Electrolit se gaseste in targ la vitan, la aia cu diverse auto. Dar atentie la densitate, multi producatori nu o respecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cauta aici, vezi si pretul si rezolva-ti problema.

http://www.yuasabatteries.com/vehicle_search.php?action=showListing

 

post-74268-0-05414300-1459883507_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

 

e ceva de firma asta?? tre sa imi iau si eu o alta baterie pretul imi comvine dar nu stiu calitatea produsului..

La Caesar am auzit prima oara de ei, avand in vedere ca 2 prieteni au deja si sunt ok, cu livrare si montaj gratuit e un best-buy dupa mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

 

La Caesar am auzit prima oara de ei, avand in vedere ca 2 prieteni au deja si sunt ok, cu livrare si montaj gratuit e un best-buy dupa mine.

am avut si varta si yuasa dar si alte marci necunoscute.. dar mai mult de doua sezoane nu au tinut..cu toate ca iarna tot timpul am dato jos si am tinuto in casa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal sa tina maxim 2 sezoane, e ceva gresit. Ai si incarcat-o peste iarna, sau ai lasat-o sa zaca cu lunile? Incarea pe mobra e in parametrii? Acidul e la nivel mereu?

La viroaga am luat baterie JT, cea mai ieftina pe care am gasit-o atunci, vreo 120 lei cu tot cu acid. E al 3lea sezon si duce fara probleme. Dar am pus-o pe redresor la fiecare 2-3-4 saptamani.

La Honda am Unibat fara intretinere, dupa cum arata are sigur 3-4 ani. Am scos-o de pe mobra (aveam alarma conectata) cu vreo 4-5v la borne, am pus-o pe redresor si e in regula acum.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal sa tina maxim 2 sezoane, e ceva gresit. Ai si incarcat-o peste iarna, sau ai lasat-o sa zaca cu lunile? Incarea pe mobra e in parametrii? Acidul e la nivel mereu?

La viroaga am luat baterie JT, cea mai ieftina pe care am gasit-o atunci, vreo 120 lei cu tot cu acid. E al 3lea sezon si duce fara probleme. Dar am pus-o pe redresor la fiecare 2-3-4 saptamani.

La Honda am Unibat fara intretinere, dupa cum arata are sigur 3-4 ani. Am scos-o de pe mobra (aveam alarma conectata) cu vreo 4-5v la borne, am pus-o pe redresor si e in regula acum.

incarcarea e de 13,4 nu am vazut sa urce mai mult pe iarna am incarcato cam de 3-4 ori posibil sa fie cam anemica incarcrea? la 5000 rpm scade cam la 13-12,94V acum la ultima baterie am mai complectat cu electrolit...oare sa aibe vreo influenta? dar oricum dupa ce o incarcam dupa o sapt o remasuram si tensiunea scadea la 10V si ceva..

Editat de leonidos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e cam slaba si incarcarea... dar e o problema si cu bateria, nu are voie sa scada atat de mult intr-o saptamana de stat, la 10v.

Completarea ai facut-o cu apa distilata, nu cu acid, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e cam slaba si incarcarea... dar e o problema si cu bateria, nu are voie sa scada atat de mult intr-o saptamana de stat, la 10v.

Completarea ai facut-o cu apa distilata, nu cu acid, nu?

de regula cu apa distilata dar ultima data am bagat si acid

» Post actualizat in 13 Apr 2016 18:26

Conteaza că am am datat acid?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Acumulatori Moto - Incarcare/Intretinere/Comparatii

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...