Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 316
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca ar fi combinatie sa fumezi cu o casca flip-up, nu de alta, dar se va imputi interiorul de la fum. Dar da, si eu i-am invidiat pe cei cu casti flip-up la opriri, cand ii vedeam ca desfac acel capac si pot sa bea apa/suc/cafea linistiti si chiar sa manance, in timp ce eu stateam cu casca in mana (ca doar nu era sa o las pe motor, sa cada sau sa mi-o fure) si ma chinuiam. Insa am o problema si nu stiu daca e de la mine sau nu, pentru care n-as putea sa am flip-up: daca umblu cu viziera ridicata la integrala, ma dor ochii de mor, abia pot sa vad. Iar casca mea e galagioasa, cred eu, ma gandeam chiar sa imi cos niste bureti pe cagule, ca sa antifoneze mai bine, ca n-am rabdare sa-mi bag vata/antifoane in urechi de fiecare data (le pierd, nu de alta).

 

Nu-mi pare rau ca am integrala (AGV Airtech), dar recunosc ca imi doresc, in unele momente, un flip-up. Ce imi pare rau este ca a mea casca nu are nici ochelari integrati, nici perdeluta din textil pentru gat si nici posibilitate pinlock. Asta-i ce-i lipseste, daca ma intrebati pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi iau o casca flip-up si oscilez intre Shubert C3 si Lazer Monaco. Eram aproape convins sa-mi iau Shuberth insa Monaco este mult mai usoara si este din carbon. Poate cineva sa-mi ofere un sfatat competent care sa ma ajute sa iau decizia corecta?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Super dezamagit de lazer, parere personala, materiale slabe (casca pe care o am este un Osprey, poate faptul ca e middle e asa slaba. Acuma tu decizi, dar la mine interiorul a inceput sa se curete. Si nu s eu singulul vare a patit asta. Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mi-am luat si eu Nolan N104. La 27+ grade afara se abureste. Dar la modul urat. Expir de 2 ori pe nas si e 50% aburita. Nici casca mea pentru soacra, luata de la LIDL nu se abureste in halul asta. Imediat ce prind viteza minim 15-20km/h se dezabureste la fel de repede pe cat s-a aburit. Defect de fabricatie? Solutii? Sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi iau o casca flip-up si oscilez intre Shubert C3 si Lazer Monaco. Eram aproape convins sa-mi iau Shuberth insa Monaco este mult mai usoara si este din carbon. Poate cineva sa-mi ofere un sfatat competent care sa ma ajute sa iau decizia corecta?

 

Multumesc

Eu iti recomand din suflet Laser Monaco.

Din cate flipuri am testat ..asta are cel mai "full face helmet ... feel to it"

E ultra usoara pt orice tip de casca (nu mai spun despre modulare) este echilibrata super astfel incat combinata cu greutatea redusa ... face sa nu o simti pe tzeasta.

Sa aiba MUSAI - Lumino Transitions Faceshield (iti iei teapa vietii daca cumperi casca fara viziera asta)

 

Eu am LaZer Kestrel Carbon Light Rich si sunt extrem extrem de multumit. Am trecut la asta de la Shark Speed-R ..ca sa'ti faci o idee despre calitate :)

» Post actualizat in 04 Jul 2014 22:15

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mi-am luat si eu Nolan N104. La 27+ grade afara se abureste. Dar la modul urat. Expir de 2 ori pe nas si e 50% aburita. Nici casca mea pentru soacra, luata de la LIDL nu se abureste in halul asta. Imediat ce prind viteza minim 15-20km/h se dezabureste la fel de repede pe cat s-a aburit. Defect de fabricatie? Solutii? Sugestii?

Ce ai rezolvat cu aburirea ? Ai montat pinlock ?

» Post actualizat in 30 Sep 2014 19:15

N104: interior foarte comod se asaza excelent pe cap, bine echilibrata nu simti greutate absolut deloc nici cu mandibula deschisa nici inchisa, sistemul de descidere eliptic genial, reduce efectul de vela cu mandibula deschisa aproape complet. cea mai silentioasa casca flip-up cu probata de mine pana acum (vreo 5-6 inclusiv faimosul C3) si asta pe un vstrom unde de obicei orice casca este daca mai apare ceva mai adaug. sunt curios daca apar uzuri particulare sau defecte de fabricatie ascunse.

 

PS: Nolan are pinlok-ul de serie pe toate castile mai putin pe versiunile "S", adica special, care sunt ceva mai ecomice si cateva detalii in minus (pinlok alte materiale si nu mai stiu ce) de unde si pretul mai mic.

Ce poti sa imi zici despre cat timp ai folosit N-104 ? Cat timp ai folosit-o ? Ai reusit sa-i montezi sistem de comunicare pe partea stanga?

Ma bate un gand sa imi iau si eu Nolan N-104...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hai sa imi zic si eu o parere. Mi-am luat de curand un Roof Desmo (flip-over) si spre deosebire de ce gasisem in review-uri, am aflat pe propria piele ca e o casca perfecta... pentru oras. :(

E galagioasa la viteze mari sau vanturi laterale mai puternice, am incercat sa montez chinguard-ul dar il iau inainte cu barbia cand ridic/cobor "capacul".

Imi place cum arata, cum e facuta, cum se simte, dar speram sa fie buna si la drumuri lungi. Din pacate, nu e. Asa ca, vreau de la cine e in masura, o recomandare de o casca integrala cu pinlock si ochelari de soare. A nu se intelege ca vand Desmo, ci doar imi cumpar inca o casca, de data asta pt ture lungi. Ms si astept recomandari, de preferabil pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pai in primul rand depinde de cati bani ai! As recomanda fara strangere de inima Shoei Neotec sau Schubert C3 cu un plus pentru Shoei. De asemenea Scorpion are casti de calitate-Exo 900,de care am ramas placut impresionat. Am avut Airoh si in afara de design, nu m-a impresionat cu ceva- galagie,aer mult inauntru,etc.

» Post actualizat in 13 Dec 2014 19:58

Mi-am achizitionat de aproape o luna si jumatate Scorpionul de care ziceam mai sus dar din cauze obiective nu l-am putut folosi. Azi am mers pe temperaturi cuprinse intre 3 si 10 grade si din start pot spune ca nu s-a aburit nici macar un pic chiar daca nu are pinlock (in carte spune ca e tratata antiaburire si vad ca isi face tratamentul treaba).Fiind soare, am folosit ochelarii care nu m-au dezamagit ,protejandu-mi ochii (sunt destul de sensibil) chiar si cand mergeam cu soarele in fata (nu stiu daca sunt polarizanti sau antireflex) . Pot spune ca isi fac treba la fel de bine ca ochelarii mei de soare Oakley care sunt si polarizanti si antireflex . Am mers pana la viteze de 140 km/h si galagia facuta era poate foarte putin peste Shoei Neotec. Protectia suplimentara care se monteaza la barba (imi scapa acum cum ii zice) si-a facut treba din plin si nu am simtit aer intrand pe nicaieri. Oricum nu este foarte relevanta chestia asta deoarece aveam protecia de neopren pusa la gat. Vizibilitatea castii este de asemenea una foarte buna. Una peste alta,plecand de la materialele de calitate de la exterior si interior si terminand cu senzatia de lucru de calitate, azi nu am simtit nicio diferenta intre Scorpion, Shoei si Schubert. Am simtit diferenta (in plus) fata de Nolan, Caberg si Airoh. Recomand cu caldura Exo 900 ca fiind o casca care face toti banii (oricum de 3 ori mai putini decat Shoei). Nu zic ca dintre toate flip-upurile pe care le-am incercat , Shoei Neotec nu este cea mai buna (drept dovada nu am mai vandut-o chiar daca mi-era mica si a ramas la pasager ) dar diferentele de calitate sunt prea mici fata de diferentele de pret, care sunt foarte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare, mi-am liuat si eu un LS2 de pe fc-moto, sapt viitoare ajunge. link

 

In alta ordine de idei, va recomand linkul de mai jos, fie ca aveti sau nu casca deja. :ok:

 

http://motorcycleinfo.calsci.com/Articles/MotorcyclistHelmets.html

si eu mi-am tras un ls2 flip mai precis asta http://www.fc-moto.de/LS2-FF386-Ride-Flip-Up-Helmet-Titan

m scos-o si la un drum mai lung destul de silentioasa ....cu mult peste araiul meu rx7 si as putea spune ca se apropie la finisaje din punct de vedere al calitatii

sincer nu ma asteptam la banii astia

sistemul de deschidere e cel mai misto din ce am intalnit in gama flip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revin cu pareri despre Nolan N104 pentru colegul de mai sus care m-a rugat acum mult timp. N-am mai urmarit topicul pe perioada iernii din pacate.

 

Eu am dat pe casca 850lei noua din magazin. La banii astia nu gaseam nimic altceva din aceasi categorie ca sa zic asa ...

 

O sa incep cu plusurile / chestii care imi plac la ea:

(+) super aerisita. cu ventilatiile deschise la maxim merg cu geamul inchis prin bucuresti in cele mai mari calduri si e super ok

(+) viziera mare, camp vizual sporit

(+) silentioasa. sub Schuberth C3, clar, dar mai mult decat multumitor in rest

(+) bine gandita pentru accesorii : are slot de intercom, niste adancituri pentru casti suplimentare

(+) mandibula are un sistem de blocare ca sa nu cada din modul ridicat cand iei vreo groapa, iar dintii cu care se prinde in modul inchis sunt de metal, spre deosebire de alte casti unde sunt de plastic

(+) super comfortabila, greutate ne deranjanta. Nu mi se pare super usoara dar e numai buna

(+) pinlock ready

(+) ochelari de soare integrati. Sistem misto de culisare / retragere. Dimensiune foarte buna, nu vezi pe sub ei ca la majoritatea castilor

 

Si ceva minusuri, din punctul meu de vedere:

(-) se abureste mizerabil chiar si in timpul unei ploi caldute de vara. Pe cat de subit se abureste pe atat de repede se si dezabureste cand prinzi 10-15 km/h

(-) eu am un naked. La viteze de peste 110-120km/h in functie de cum e asezata casca pe cap (mai ridicata in sus de ceafa, sau mai lasata pe ceafa) aerul intra diferit in ea. Duzele de aer intra undeva la nivelul fruntii. Casca fiind foarte mare ca volum, poate fi miscata pe cap: lasata mai pe ceafa, ca una integrala, moment in care iti intra mai mult aer sau trasa mai spre barbie, moment in care duzele de aer sunt astupate de frunte (fix imediat sub zona de unde incepe sa-ti creasca parul la frunte).

(-) casca este marimea perfecta pt mine. Dupa ce o port mai lasata pe barbie , pentru ca ma deranjaza volumul de aer care intra in ea (bate vantul in ea), cand dau jos am 2 gauri inscriptionate pe frunte, unde au fost duzele lipite de cap ... rezolva problema cu aerul in exces dar 20minute arati ca Hellboy

(-) este voluminoasa, nu e o casca compacta

(-) are niste linii dubioase. Mi-am cumparat GoPro si cu greu am gasit 2 locuri unde sa pot lipi camera

 

Per total recomand casca pt banii ei. Am văzut ca e 10milioane. Mi se pare un pret bun, avand in vedere faptul ca se bate cu Neotec si C3 ... pe care nu le-am gasit sub 15 respectiv 20 bulioane la vremea respectiva

Editat de dodo_tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut drive test cu Schuberth C3. E geniala casca. Am mers cu 130-150 pe pod la Pipera (pe la DRPCIV) p'acolo ... se auzea aerul cum aluneca pe casca. 0 zgomot inauntru. E o super senzatie. Din pacate pretul e dublu si nu se justifica pt mine. Plus ca Schuberth sunt mici la bot. Eu stateam cu dintii pe geam naibii :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut drive test cu Schuberth C3. E geniala casca. Am mers cu 130-150 pe pod la Pipera (pe la DRPCIV) p'acolo ... se auzea aerul cum aluneca pe casca. 0 zgomot inauntru. E o super senzatie. Din pacate pretul e dublu si nu se justifica pt mine. Plus ca Schuberth sunt mici la bot. Eu stateam cu dintii pe geam naibii :))

Si Shoei Multitec este relativ scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu pareri despre Nolan N104 pentru colegul de mai sus care m-a rugat acum mult timp. N-am mai urmarit topicul pe perioada iernii din pacate.

 

Eu am dat pe casca 850lei noua din magazin. La banii astia nu gaseam nimic altceva din aceasi categorie ca sa zic asa ...

 

(-) se abureste mizerabil chiar si in timpul unei ploi caldute de vara. Pe cat de subit se abureste pe atat de repede se si dezabureste cand prinzi 10-15 km/h

 

ai luat versiunea fara pinlok. e normal sa se abureasca. pune-i unul si nu o sa mai vezi abureala in viata ta.

a mea intra in al 3-lea sezon are inca pinlok-ul original si nu se abureste deloc. si revin cu aceeasi parere de la inceput: cel mai misto flip de pana acum. comoda, usoare, perfect echilibrata, fara urme de uzura evidente sau jocuri datorita folosirii intense, garniturile sunt intacte, sistemul de comunicatie e tot pe stanga unde am reusit sa il pun pana la urma. probabil urmatorul flip o sa fie tot nolan. 105? :)

ps: nu mi se pare mai silentioasa ca c3-ul. aia au bagat o gramada de bureti la urechi sa fie asa. daca scoti buretii sa pui difuzoare adio liniste. sunt 9 Db diferenta intre C3 si 104. asta fara sa mai vorbim de estetica sau de folosires cu mandibula ridicata!

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Parca am mai postat o data, dar nu mai gasesc...

 

De casca asta stie cineva ceva?

http://www.getgeared.co.uk/caberg_helmet_tourmax_white?sc=12&category=109

 

In primul rand m-ar interesa sa nu intre aerul ca la balamuc (cu actuala casca am probleme din cauza asta, intra pana si insecte si praf, cu toate aerisirile inchise :blink: ) si sa aibe sistemul de inchidere ok (la fel, la actual casca abia se deschide mandibula daca apuc sa o inchid si pana la urma a sarit sarma aia care actioneaza sistemul de inchidere).

 

PS: Nu va luati D20! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Am luat casca asta, nu am mai avut flip-up, impresii: se inchide si deschide usor, este mai silentioasa decit tot ce am avut(nu din cele scumpe), acopera bine capul, inclusiv ceafa, este foarte calduroada, merge pina la 25 gerade inchisa, este mai grea are in jur de 1,7 kg, dupa 400 km si 8 ore, am schimbat-o cu pasagera. Una peste alta este utila, mai ales pe vreme rece, imi place.

 

http://www.mthelmets.ro/categorie/casti-flip-up-modulabile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am neotec care are 1610 grame parca si mi se pare grea :) ( obisnuit mai mult cu cea de bicla)

Vorbind de calitate, da, face multi bani, dar nu stiu daca toti. Silentioasa si acopera bine capul. Un sistem de ventilatie in trepte si foarte bine pus la punct.

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salutare,

 

Sunt si eu in cautare de un Flip-up si nu reusesc sa ma decid sub nici o forma. Pana acum cateva zile eram convins ca Shoei Neotec-ul ar face banii dar ca si tine parca nu ii face pe toti. Poti te rog detalia ce anume nu iti place la ea?

 

Mentionez ca ma intereseaza o casca cu ochelari de soare inclusi si care sa aiba mecanismul oriunde in alta parte decat stanga jos (gen Schuberth, Nolan sau care mai au sistemul acolo).

ractic eu am reusit intr-un final sa limitez cautarile la urmatoarele modele:

 

1 - Shoei Neotec

2 - HJC RPHA Evo Max - imi plac ochelarii de soare cu functia de extindere suplimentara

3 - X-Lite 1003

4 - Scorpio EXO910

 

iar 5. ar fi SHOEI GT Air ... sau o casca integrala cu ochelari de soare foarte bine ventilata care sa faca fata in capitala noastra mirifica.

 

 

Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturile voastre/ pareri din partea posesorilor ... Pro si Contra ... as fi recunoscator.

 

Multumesc si o zi buna in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...