Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

Acum mai ai chef pe serpentinele patriei?

 

Eu cred ca am trecut de etapa aia dar nu pot sa zic ca-i acuz pe cei care se dau pe serpentine sau merg tare pe strada atata timp cat noi nu avem nici macar un circuit si nici posibilitati materiale prea mari.Inca nu-mi vine a crede ca o tara cu atata populatie nu are macar un circuit pe cand alte tari au cel putin 10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

baieti!

R.I.P. dragos (gsxr-ist) si alex pasagerul care au dededat in gravul accident de pe DN1 Alba-iulia - Sebes ....

mi se rupe sufletul pt iei azi e inmormantarea :laugh: :(

Ba frate nu se poate... este tipul care i-am spus sa nu mai mearga fara echipament... nu se poate...

Ce viata... uneori ma supar pe Dumnezeu... alti sfideaza moarte si altul iese si el linistit si-l omoara un tampit, :)

Sper sa nu pierd pe nimeni drag... in felul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello! Prezent si eu la apel! Super initiativa cu GSXR-ul...eu tocmai mi-am achizitionat unul...de 600...nu am permis...momentan...luat motorul inainte de carnet pt k iarna sunt mai ieftine...si nu ma prea dau banii afara din casa :) sper k in mai sa ies si eu pe strasse...la inceput mai usurel :baldy: trebuie sa fim responsabili si constienti de cat putem, de abilitatile noastre in stapanirea calutilor putere...si sa avem grija mare mare de noi...Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca am trecut de etapa aia dar nu pot sa zic ca-i acuz pe cei care se dau pe serpentine sau merg tare pe strada atata timp cat noi nu avem nici macar un circuit si nici posibilitati materiale prea mari.Inca nu-mi vine a crede ca o tara cu atata populatie nu are macar un circuit pe cand alte tari au cel putin 10

 

Eu i-ti garantez 100% ca chiar daca am avea circuit si ar fi pina in 100euro ziua nu ar veni mai nimeni.

Mesaj completat

Eu cred ca am trecut de etapa aia dar nu pot sa zic ca-i acuz pe cei care se dau pe serpentine sau merg tare pe strada atata timp cat noi nu avem nici macar un circuit si nici posibilitati materiale prea mari.Inca nu-mi vine a crede ca o tara cu atata populatie nu are macar un circuit pe cand alte tari au cel putin 10

 

Eu i-ti garantez 100% ca chiar daca am avea circuit si ar fi pina in 100euro ziua nu ar veni mai nimeni.

Motive: Nu dau 400euro pe un set de carene, nu am 300euro pt anvelope cu care merg DOAR 300km. Daca cad si distrug motorul?

Am obs din multele discutii ca cel mai are obstacol este frica de cazaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-ti garantez 100% ca chiar daca am avea circuit si ar fi pina in 100euro ziua nu ar veni mai nimeni.

Mesaj completat

 

 

Eu i-ti garantez 100% ca chiar daca am avea circuit si ar fi pina in 100euro ziua nu ar veni mai nimeni.

Motive: Nu dau 400euro pe un set de carene, nu am 300euro pt anvelope cu care merg DOAR 300km. Daca cad si distrug motorul?

Am obs din multele discutii ca cel mai are obstacol este frica de cazaturi.

 

Scuza-ma dar 100 euro pentru o zi de dat raportat la salariul minim pe economie este destul de mult. Todea cat este salariul minim pe economie un UK? Cred ca este mai mare de 150 euro cat este la noi ( sau poate ma insel - o mai fi crescut intre timp ).

 

Alta cheste pur romaneasca in afaceri - punem preturi mari ca sa castigam cat mai mult cand vine un client, dar niciodata nu s-au gandit ca diferenta intre a avea 4-5 clienti si 30-40 clienti este destul de mare atunci cand vine vorba de preturi.

 

Eu cel putin pentru un circuit as pune 50 cateva ore si 100 pentru toata ziua...asa s-ar rula banul, clienti gramada si venituri zilnice. Daca as pune 100 euro ziua - as avea doar cativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca nu ai fost inca la circuit. 100EURO, e o suma mica raportat la restul cheltuielilor. E 50euro la greci si vin citiva, in conditiile in care si bunicutzele merg acolo pe scuter zi de zi. Mai e si aspectul accesului, daca circuitul ar fi la Tg Mures, citi constantzeni, bucuresteni crezi ca s-ar inghesui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-ti garantez 100% ca chiar daca am avea circuit si ar fi pina in 100euro ziua nu ar veni mai nimeni.

Mesaj completat

 

 

Eu i-ti garantez 100% ca chiar daca am avea circuit si ar fi pina in 100euro ziua nu ar veni mai nimeni.

Motive: Nu dau 400euro pe un set de carene, nu am 300euro pt anvelope cu care merg DOAR 300km. Daca cad si distrug motorul?

Am obs din multele discutii ca cel mai are obstacol este frica de cazaturi.

 

nu prea poti man dintr-un salar amarat de romania..in zona vostra sunt salarii mai mari decat la noi in ardeal mai ales daca ai o pregatire ai chiar mari sanse de un salar bun.problema e ca mai tre sa faci si altele pe langa mersul la circuit si la fel zic si eu 100 euro o zi pe un circuit de 5-10 mil investitie deja e mult. Poate un 50-80 ar fi un pret corect si real dar cum nimic nui corect sau real in romania multi or sa ramana langa gard.Gandestete ca aici dai 100-150 pe zi la un circuit de 50-80 mil investitie.Oricum astia sunt foarte diferiti ca mentalitate fata de noi..vezi tot felul de motoare pe circuit,stiu ca acolo esti mult mai safe ca pe strada si e distractie la maxim.In legatura cu cazaturile ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare an din ce in ce mai multi motoristi si mai putini interesat de circuit. Cel putin la noi . Noi si la tentativa aia de amckart si nu mai vine lumea cum venea acum ceva ani si e 20 ron da pai sa dea banii pe un circuit ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu macar o data as da 100 Euro daca e un circuit de talia celor de afara ! Multi ar proceda asa. Problema e ca nu se stie daca vor veni si a 2.a oara :)

 

treaba cu circuitu este exact ca si cu microbu' de motociclism..odata apucat greu de lasat :baldy: asa ca daca te duci odata nu trec 2 zile si deja faci calcule sa mai bagi una

Mesaj completat

Scuza-ma dar 100 euro pentru o zi de dat raportat la salariul minim pe economie este destul de mult. Todea cat este salariul minim pe economie un UK? Cred ca este mai mare de 150 euro cat este la noi ( sau poate ma insel - o mai fi crescut intre timp ).

 

Alta cheste pur romaneasca in afaceri - punem preturi mari ca sa castigam cat mai mult cand vine un client, dar niciodata nu s-au gandit ca diferenta intre a avea 4-5 clienti si 30-40 clienti este destul de mare atunci cand vine vorba de preturi.

 

Eu cel putin pentru un circuit as pune 50 cateva ore si 100 pentru toata ziua...asa s-ar rula banul, clienti gramada si venituri zilnice. Daca as pune 100 euro ziua - as avea doar cativa.

 

aici se plateste la ora si daca nu ma insel minimul e 5.50 sau 6 asta inainte de taxe adica 20%...

Mesaj completat

in Romania e imposibil sa prospere ..zic eu

 

eu zic ca ar merge daca ar avea preturi omenesti.gandestete cate emisiuni auto ar putea face testing acolo,reprezentantele ar putea face test-drive pt clienti,bike trackdays,masini etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi motociclisti, marea majoritate nu au bani de circuit, exista insa multi baieti cu supersporturi noi noutze cu averi, salarii mari. La acestia ma refeream. Mai e un aspect, multi intzeleg motociclismul facind zeci de mii de km /an. Cheltuie multe mii de euro/an alergind hai hui printre masini fara sa invetze nimic nou in pilotaj, eventual mersul preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi motociclisti, marea majoritate nu au bani de circuit, exista insa multi baieti cu supersporturi noi noutze cu averi, salarii mari. La acestia ma refeream. Mai e un aspect, multi intzeleg motociclismul facind zeci de mii de km /an. Cheltuie multe mii de euro/an alergind hai hui printre masini fara sa invetze nimic nou in pilotaj, eventual mersul preventiv.

Tu vorbesti din punct de vedere al forumistului sbz-ist care orice graviteaza in fata orgoliului prietenilor de pe forum si foarte foarte rar dialoguri fata in fata (doar pe pista adunat in total nu depasesti 500 de propozitii in 3 zile restul forum) Eu nu inteleg prin motociclism mersul la pista, si cred ca esti intr-o mare eroare pentru ca motocicleta a fost facuta sa mergi cu ea pe strada in primul rand.... deaia are semnalizare si far, ca exista persone care stau 12 ore in masina si prefera sa fie expusi sa riste sa se lipeasca de vre-un tir prin Bulgaria, ca cheltuie in afara pistei cat produce un sarman tot anul, ca uzeaza un set de gume in 3-5 intrari si ADUNAT STA PE PISTA TOT ANUL CAT STAU EU INTR-O ZI da-mi voie te rog frumos si din suflet sa nu pun si sa bag prea mult in seama cate un tip care practica si el un sport( pe dracu sport ca jumatate sunt obezisori) desta extraordinar de scump si se duce sa fie si el acolo... dar ma priveste sfidator cand trec pe strada cu mobra ca si cum el este adevaratul baicar ca se duce sa se dea 2 ore pe an (poate mai putin ) cat fac eu intr-o zi cum am zis.

 

(nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa se inteleaga rau intentionat) ce se intampla este exact "sindromul enduro " sunt niste maimutoi de bani gata care se chinuie sa fie trend (care au cunoscut mobra asta vara) la renumitul club din Buzau care cand treci pe strada te sfideaza cu privirea din masina desigur ... ca pe strada se cc pe el de frica cu mobra.

Pai eu le-am spus cat de politicos am putut pe regionala Buzau ca EU ZEUL am stors puroi de pe fese din cauza echipamentului de le fac plinul de cate doua ori la KTM-urile alea care habar nu au sa mearga cu ele.

Sunt si talente intre ei care se numara cu o mana RESPECT VESNIC PENTRU EI CA SUNT ADEVARATI,

Si acum sa revenim la oile noastre, pai eu zic sa nu indrazneasca cineva sa creada ca el este detinatorul adevarului absolut, dar atat timp cat viata este bazata pe alte criterii si doar cei care reusesc sa se remarce ( ca-si permit ei sa f..ta 1000 de euro in 3 zile sa mearga 30 de minute pe mobra) intra in discutie, EU.. FORTAT DE EDUCATIE SI DE STILUL ZBUCIUMAT SI DEZECHILIBRAT DE VIATA ...OARECUM ADICA AM MAI MULTE HOBBYURI, AM SA INCLIN CAPUL IN FATA CELOR ANONIMI CARE SE DAU PE STRADA SI FAC MII DE KM PE SEZON,(MA REFER LA CEI CONSTIENTI DESIGUR) SI CARE DOAR EI STIU PATANIILER LOR... SUNT NISTE ADEVARATI BARBATI , JMECHERI, SE DAU PE JMECHERIA LOR PE STRADA MI DE CHILOMETRI SI NU PATESC NIMIC... PACAT CA SUNT ANONIMI SI NU AU CONT PE SBZ... DACA-I STIAM PE TOTI DIN ROMANICA II TRECEAM PE TOTI CA MERITA, RESTUL CARE VA DUCETI DOAR LA PISTA 2 ORE PE AN...SI HABAR NU AVETI SA MERGRETI CU MOBRA (TIMPUL VORBESTE NU EU CA DEMENTUL, ADICA SE DUC SA SE DEA MARI LA GAGICI NU SA FACA PERFORMANTA ) CU PARERE DE RAU VA SPUN CA NU SIMT NIMIC PT VOI, ESTE PAREREA MEA SI DOAR A MEA SI NU CONTEAZA...DC CONTEAZA

 

AM UITAT SA SPUN DRAGA JAGI CA ASTA INSEAMNA MOTOCICLISUM PRIETENE .. SA MERGI CU MOBRA.. IN PANA MEA.. SA CALATORESTI CU NEVASTA PE SPATE(CARE ARE SI O IA CARE NU ..AMANTA, SINGUR ETC) NU SA TE DAI 2 ORE PE AN SI CU PERFORMANTE DE CCT.

Mesaj completat

ma repet putin... cine-si permite si bani nu sunt o probleama, este o experienta care te ajuta pe strada intr-o oarecare masura...ca spre ex pe strada nu gasim mediul sterilizat de la circuit si sunt obligat de :noroi , ulei balega, nisip, voma, sa ,merg mai responsabil dar daca am de ales intre o tura de pista sau o tura pe cheia... ma bag sigur pe cheia.. ca ete jale frate...

Mesaj completat

ma repet putin... cine-si permite si banii nu sunt o probleama, este o experienta care te ajuta pe strada intr-o oarecare masura...ca spre ex pe strada nu gasim mediul sterilizat de la circuit si sunt obligat de :noroi , ulei balega, nisip, voma, sa ,merg mai responsabil dar daca am de ales intre o tura de pista sau o tura pe cheia... ma bag sigur pe cheia.. ca ete jale frate...

Mesaj completat

detinatorii de choppere care sunt foarte multi si au ATENTIE !! ZECI DE MII PE MOBRA !! ZECI DE MII PE MOBRA !! adica cat face un "racer de dorobanti" in 700 de ani , inseamna ca astia nici nu sunt motociclisti, sunt si ei sa se afle in treaba...

nu stiu cum dracu sa spun dar simt putina ipocrizie, si ostilitate din partea sbzistilor, MOTOCICLISMUL NU ESTE DOAR VITEZA, SA NE UITAM LA INTRUNIRI CATI VITEZISTI BATRANI VEZI, MAXIM UNU RESTUL COPCHII, BATRANII VIN CU CHOPPERELE, CARE-SI IMPUN RESPECTUL BINEMERITAT,

SI POATE CATE UN PARVENIT PE FORUM CARE MANANCA SI EL RAHAT PE FORUM CA MINE VA FI UN SIPLU OM PENIBIL, STAND TREMURAND IN POZITIA GHIOCEL IN PIELEA GOALA SI MURDAR LA GURA, NU SE POATE ASA...

TREBUIE SA NE CINSTIM SI AJUTA BATRANII, ALTFEL SUNTEM NISTE SUFLETE BLESTEMATE SI TRISTE (ASTA ESTE VALABIL SI IN VIATA DE ZI CU ZI)

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca nu ai fost inca la circuit. 100EURO, e o suma mica raportat la restul cheltuielilor. E 50euro la greci si vin citiva, in conditiile in care si bunicutzele merg acolo pe scuter zi de zi. Mai e si aspectul accesului, daca circuitul ar fi la Tg Mures, citi constantzeni, bucuresteni crezi ca s-ar inghesui?

 

Daca te refereai la mine, am fost pe circuit. Stiu ce costuri implica si pot spune cu mana pe inima ca 95% cu indulgenta ( eu as pune undeva 98% ) multi dintre cei care poseda o motocicleta nu-si vor putea permite la scorurile alea. Sunt niste costuri destul de mari pentru un asemenea moft si asta fiindca la noi in tara noastra draga sunt preturi de afara la orice - desi in ciuda crudului adevar - salariile sunt niste prostii comparate cu cele de afara.

 

De aici intervine nevoia si utilitatea motocicletei...multor motociclisti le e frica de circuit sau alte chestii tocmai ca reparatia in sine a unui asemenea incident neplacut este destul de costisitor la noi. Mai intervine si costul de benzina, cauciucuri si alte accesorii care nu multor motociclisti le este la indemana datorita banilor. Crede-ma ca daca toti ar avea 2000 euro salariu, vei vedea mult mai multi pe circuite din afara sau poate chiar si in romania daca ar exista vreunul. Dupa cum vezi totul se rezuma la bani...si nu la frica sau lipsa oolelor din chiloti.

 

Cat despre mine, as merge pe circuit...doar ca nu sunt bani pentru asemenea moft momentan. Am fost o data pe Serres si mi-a placut enorm...de atunci am tot incercat sa mai ajung, dar nu am mai avut cum. Cat despre Amckart, nu mi se pare circuit in toata regula, desi este singura optiune care o avem...sincer as prefera sa-mi fac plinul la motocicleta si sa merg destul de mult si sa vizitez locuri, decat sa ma dau 50 minute si sa mai si astept dupa karturi.

 

Dupa cum observi : banul face regula in viata, chiar daca multi nu-s de acord cu asa ceva...dar este singura problema a marii majoritati de la noi care poseda o motocicleta ( care pe deasupra au mai sacrificat alti bani pentru achizitionarea acestuia )

 

Sper sa intelegi ce am scris :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ON . Aladine adevarat graiesi taica...imi place de tine cum le zici tu asa ca un om mare :)

 

 

OFF . Vand O casca Shoei XR 1000 marimea L la 800ron DISCUTABIL daca intereseaza pe cineva. E impecabila si cand zic impecabila nu glumesc. A fost purtata de cateva ori. CIne e intresat sa imi dea un semn sa ii dau poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aladine....no comment! Ai spus ceea ce trebuia spus!

Perfect de acord cu tine! Am prieteni care merg grav de tot cu moto si nu-i auzi ca sufera cu circuitul!

Reflexele si barbatia, cum zici tu intr-adevar apar cand sare boul cu masina in fata ta, sau groapa de langa sina de tramvai sau analfabetul care vb la telefon si nu mai are directie pe banda lui etc etc etc.

 

 

 

Respectele mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usor man ca se urca la cap, Glumesc ... este doar un simplu gand exprimat prin intermediul tastelor, poate dc vorbeam fata in fata ne acopeream cu vocea, dadeam ochii peste cap, ASA PE NET NU PUTEM SA NE ESCHIVAM ..CE MAI SPUI CA AVEM SI TIMP BERECHET SA PROCESAM IN BOSTAN GOGOMANIILE CARE LE AFISAM AICI..

 

 

ATENTIE !!!

 

 

am fost si eu la Serres acum o saptamana.. a fost frumos.. m-am dat cu mobra prietenului meu mai cu teama sa nu i-o tavalesc , am si iesit pe iarba putin, in fine nu ma leg de circuit in sine ma leg de alta faza, a fost un accident exact in fata mea cand ma uitam de dupa gard in care o motocicleta yamaha r6 a izbucnit in flacari, din spate a venit un tip cu porecla Balamuc care a lasat mobra pe iarba incercand sa stinga mobra cu nimic (este de admirat), Eu vazand asemenea necaz am inceput sa ma agit groaznic si caracteristic mie (cine ma cunoaste stie cum fac ) facand un adevarat balamuc, si am facut rost de un stingator urias, am sarit gardul (regula foarte stricata sa nu sari gardul ) si am alergat circa 50 m si am stins motocicleta SA SE INTELEAGA CLAR CA EU CARE MA DAU DOAR PE STRADA AM STINS ACEA MOTOCICLETA ..IMPREUNA CU TIPUL ALA BALAMUC, NIMENI ALTCINEVA NU A FACUT UN GEST CAT DE MIC NICI MACAR BETIVII AIA CARE CICA SUPRAVEGHEAU, DECAT INCA UN TIP CARE-I DADU-SE LU BALAMUC UN STINGATOR DELE DE JUCARIE,OICUM OMUL A VRUT SA AJUTE.

sa se inteleaga ca eu am stat cam 15 secunde.... cat sa stau frateeeeee..ardea frumusete de mobra in fata mea si mai tare decat luciul ochelarilor de firma prezenti la eveniment.. nu era frumos sa ma bag in marea familie de la curse , eu un strain,, am asteptat dar nu aveam in ochi decat bobinutele alea denso din capul bujiei cum se parpalesc, si am innebunit, ce dracu era sa fac..

Majoritatea "baietilor " se uitau pur si simplu unii chiar filmau cu telu ... era dixtractie domle..

sa nu se creada ca sufar de vedetism " am sarit gardul am, stins-o si am sarit fuga mars indarat.. adica 30 secunde, restul au ramas pt poze, autografe etc.(stingatoru-l adusese un grec dela de acolo..cred ca roman sigur nu era ca era stingatorul murdar de prarf .. si nu cred ca punea mana pe el.)

Pe sbz este alta poveste (me-a spus un prieten ca eu nu intru ) se poarta "periatul si pupatul in fund pentru un salut cersit si amarat in cel mai fericit caz deaia nu intru pe acolo.

Am dedus din asta ca fiecare este indiferent cu fiecare, nu se poate .... asta .... spre ex. eu am pretentia ca atunci cand plecam la plimbare LA DRUM o gascuta regula "fiecare pe pielea lui " nu exista ... toti suntem egali si ne ajutam pana la capat, nu suntem, tradatori si ne bucuram de cazatura lu vecinu... ca este foarte posibil sa cautam un motivel si sa ne batem ca spartanii, tradatorii trebuiesc EXCLUSI nu au voie la sansa a doua.

 

PATE POSTAM LA ACCIDENTE SI CAZTURILE DE PE CIRCUITE DACA VREM EGALITATE, DOAR SUNTEM TOTI BAICARI.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...