Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

 

Stie cineva daca am nevoie de releu de semnalizare in cazul in care vreau sa imi pun doar pe spate semnalizari pe led ??

ps: fata semnalizari standard, spate led.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Stie cineva daca am nevoie de releu de semnalizare in cazul in care vreau sa imi pun doar pe spate semnalizari pe led ??

ps: fata semnalizari standard, spate led.

 

Multumesc!

 

Daca nu au nimic adaugat sa se ridice la puterea becului, releul va clipi mai des indiferent cate schimbi. e ca si cum ti s-au ars ambele becuri pe spate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu au nimic adaugat sa se ridice la puterea becului, releul va clipi mai des indiferent cate schimbi. e ca si cum ti s-au ars ambele becuri pe spate :)

Mai pe intelesul meu: daca montez 1 bucata semnalizare led trebuie sa cumpar si o rezistenta care sa regleze/reduca clipitul la normal?

Ms!

 

Daca optez pt bec si pe spate, are vreo importanta (clipitul),daca pe fata am bec de 21w si pe spate o sa fie halogen de 10w ?

Editat de tinlenvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pe intelesul meu: daca montez 1 bucata semnalizare led trebuie sa cumpar si o rezistenta care sa regleze/reduca clipitul la normal?

Ms!

 

Daca optez pt bec si pe spate, are vreo importanta (clipitul),daca pe fata am bec de 21w si pe spate o sa fie halogen de 10w ?

 

 

 

 

Sal. Deci mie mi sa rupt 1 semnalizator de pe spate si le-am schimbat pe unele cu leduri. Pe fata am acum cele normale, si pe spate am leduri. presupun ca e la fel ca la tine. De functionat functioneaza si fara rezistenta, doar ca va clipi mai rapid, iar pe bord iti va semnaliza ca si cand ai 1 bec ars. (sclipoceste foarte rpd). Poti sa le foloesti si asa, sau poti cumpara o rezistenta de asta : .... http://www.ebay.co.uk/itm/300702933100?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 . ideea e ca sa aiba undeva la 6-7 ohmi si minim 20w. cu cat mai multi cu atat mai bine. eu am luat cu 25w. Dar inca nu am montato, si folosesc ledurile de mai bine de 1 luna si nu sau ars sau ceva. Deci zic ca merge si fara si cu . cum vrei tu faci. ideal e cu cate o rezistenta de aia pe fiecare led ca sa compenseze rezistenta creata de un bec normal, astfel ca si releul sa stie ca "ai bec acolo". ca cu ledurile puse fara rezistenta aia, releul crede nu ai bec si va palpai mai repede.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Deci mie mi sa rupt 1 semnalizator de pe spate si le-am schimbat pe unele cu leduri. Pe fata am acum cele normale, si pe spate am leduri. presupun ca e la fel ca la tine. De functionat functioneaza si fara rezistenta, doar ca va clipi mai rapid, iar pe bord iti va semnaliza ca si cand ai 1 bec ars. (sclipoceste foarte rpd). Poti sa le foloesti si asa, sau poti cumpara o rezistenta de asta : .... http://www.ebay.co.uk/itm/300702933100?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 . ideea e ca sa aiba undeva la 6-7 ohmi si minim 20w. cu cat mai multi cu atat mai bine. eu am luat cu 25w. Dar inca nu am montato, si folosesc ledurile de mai bine de 1 luna si nu sau ars sau ceva. Deci zic ca merge si fara si cu . cum vrei tu faci. ideal e cu cate o rezistenta de aia pe fiecare led ca sa compenseze rezistenta creata de un bec normal, astfel ca si releul sa stie ca "ai bec acolo". ca cu ledurile puse fara rezistenta aia, releul crede nu ai bec si va palpai mai repede.

 

Multumesc!

 

Intre timp am mai ''sapat'' si eu prin forumuri si am inteles exact despre ce e vorba. :)

Bafta!

 

Zi-mi te rog, ca idee, ce preturi practica si durata executiei, aici sau pe PM. Mai mult ca sigur o sa iau ceva de la ei, lucrarile par intr-adevar profi. Daca sunt dublate si de un lucru cu clientii ok, atunci e o optiune viabila.

 

MErci inca o data! :cheers:

 

 

Ca idee, la ITP nu ai probleme cu toba (poate sa fie si burlan, asta in cazul in care faci ITp-ul oriunde altundeva, dar nu la RAR). La RAR te cauta si in fund, chiar daca te duci doar pt identificare. Nu exista reglementare in Romania, a dB-lor pe care trebuie sa ii scoata un motor, sau o omologare in acest sens. Ei nu se uita decat sa aiba silencer(db killer) si foarte important sa aiba ''E-ul'' gravat. Ca toba eu ti-as recomanda http://roadsitalia.com/index.php?model_id=167&prod_id=362&submit=&cat_id=46&page=products

sau http://www.delkevic.co.uk/?section=shop&product_category=exhaust_s7rhj&sub_category=silencers_hl3s5&product=

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru intrebarea cu semnalizatoarele pe LED.

Eu am luat motorul cu semnalizatoarele originale pe fata si led-uri pe spate. Stimabilul german nu a pus rezistente in plus, ci a optat pentru adaugarea inca unui releu, special pentru semnalizatoare pe LED.

Modelul pe care l-a pus este acesta.

Nu stiu exact ce modificari au fost aduse instalatiei, e posibil sa fie pus "in paralel" cu releul original de semnalizare. Stiu doar ca este tras un fir pana in codita, unde este montat releul. Poate aici te pot indruma cei mai orientati spre partea electrica, Radu sau Tija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si daca clipesc un pic mai repede ce are ? eu cred ca am un led ars. daca e ars de unde pot sa cumpar un led sa il inlocuiesc ?

 

De la ledarie :)), glumesc, in mare parte gasesti la orice magazin ce detin componente electronice, dar vezi tipul de led ce il ai pe semnalizare, poate e tipul de led care nu il poti schimba pur si simplu, adica nu e pe mufa ci cu 2 lite in capat, in cazu asta te apuci de mesterit, dai jos ledul ars si il inlocuiesti cu unul bun cu ajutorul unui pistol de lipit sau ciocan si niste cositor care le gasesti in acelasi magazin. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tinlenvan: daca tot optezi pentru semnalizari cu led-uri, macar schimba-le pe toate 4 si mergi pe un releu pentru ele. Mie personal mi se pare cea mai eleganta solutie. Eu nu mi-as pune niste rezistente din alea pe motoreta daca as avea o solutie mai eleganta. De asemenea e bine pe circuitul electric sa ai cat mai putine imbinari deoarece pot aparea tot felul de neplaceri (oxidari, contacte imperfecte sau mai stiu eu ce). daca releul e "plug and play" e ok. Ar fi si mai bine daca poate fi pus in locul celui original ca sa nu mai ocupe spatiu.

 

@Zipper: scoti semnalizatorul, il desfaci, te uiti cum arata alea pe acolo. Cumperi unul, vezi sa nu incurci plusul cu minusul cand il pui in circuit ca nu se aprinde. il lipesti si ar trebui sa fie ok.

 

@goodkat: daca ai leduri ai releul schimbat sau rezistente din alea bagate pe cine stie unde. din moment ce ai desfacut moto si nu le-ai vazut tind sa cred ca e alt releu. cel original nu merge corect fara becuri.

 

 

Acuma vin eu cu intrebari. Unde pot gasi cutii pentru montaje electronice? As vrea sa fie o gama mai variata. si mai mari si mai mici si plastic si metalic.

 

Sau daca a incercat careva... cum as putea sa fac o matrita de dimensiunile necesare si apoi sa o umplu cu (inca nu stiu cu ce) ca sa imi fac cutia asa cum vreau eu?

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

in urma insistentelor constante ale pasagerei am nevoie de un maner pentru pasager(acela de la scaunul pasagerului) ca in poze. Motoreta mea e argintie, dar merge orice culoare daca are cineva nefolosit si vrea sa'l valorifice intr'un fel.

 

Motorul e generatia a 2a pe injectie. Daca are cineva, sau stiti unde as putea sa gasesc "prin zona" dati un PM!

 

Noroace! :cheers:

 

post-27956-0-65205900-1339573657_thumb.jpgpost-27956-0-46731900-1339573650_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

in urma insistentelor constante ale pasagerei am nevoie de un maner pentru pasager(acela de la scaunul pasagerului) ca in poze. Motoreta mea e argintie, dar merge orice culoare daca are cineva nefolosit si vrea sa'l valorifice intr'un fel.

 

Motorul e generatia a 2a pe injectie. Daca are cineva, sau stiti unde as putea sa gasesc "prin zona" dati un PM!

 

Noroace! :cheers:

 

post-27956-0-65205900-1339573657_thumb.jpgpost-27956-0-46731900-1339573650_thumb.jpg

 

Ar fi mai bine sa ii explici cum trebuie sa stea si sa inteleaga faptul ca nu o ajuta manerul cu nimic (adica, nu e o idee prea buna sa se tina de manerul ala oricum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt pasagera mai bine un maner d'ala care se prinde pe rezervor ;)

Avea un baiat si pe aici de vanzare la preturi decente

 

605494952461201932950213-193865-700_700.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

in urma insistentelor constante ale pasagerei am nevoie de un maner pentru pasager(acela de la scaunul pasagerului) ca in poze. Motoreta mea e argintie, dar merge orice culoare daca are cineva nefolosit si vrea sa'l valorifice intr'un fel.

 

Motorul e generatia a 2a pe injectie. Daca are cineva, sau stiti unde as putea sa gasesc "prin zona" dati un PM!

 

Noroace! :cheers:

 

post-27956-0-65205900-1339573657_thumb.jpgpost-27956-0-46731900-1339573650_thumb.jpg

 

am eu maner din ala fix cum este in poza! desi sunt de acord cu baietii ca este inutil pe o mobra...tu faci cum vrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine putea sa ma salveze(din nou), daca nu @dihania.

 

Eu i'am explicat pasagerei, dar mi'a dat replica maxima: "la cat de incomod se sta pe motoru' tau, OOrice mi-ar fi de ajutor".... mai pot sa zic ceva? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei dupa ce se tine de el prima data, ii trece. Nu stiu cum e incomod sv-u ca pana acuma toate pasagerele mele au adormit. Sau poate merg eu prea incet :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt pasagera mai bine un maner d'ala care se prinde pe rezervor ;)Avea un baiat si pe aici de vanzare la preturi decente605494952461201932950213-193865-700_700.jpg

 

corect vecinu', dar la drumuri de peste 100 de km sunt dependent de tankbag.. m'am gandit la varianta asta si ar fi mai bun un maner de genul... dar din pacate nu pot aplica :friends:

 

Ei dupa ce se tine de el prima data, ii trece. Nu stiu cum e incomod sv-u ca pana acuma toate pasagerele mele au adormit. Sau poate merg eu prea incet :scratch:

 

posibil.. sincer eu asa sper ca nu suport lookul cu manerul ala pus.. dar daca tot se plange de spate la fiecare plimbare.. facem ce putem :rolleyes:

Sincer am incercat locul de pasager si intr'adevar mi se pare foarte incomod... am stat pe un thundercat pasager si pe un CBR600F, iar pe al meu se sta cel mai nasol. Asta e pana la urma.. Eu motorul nu'l schimb nici batut :crack:

 

 

LE: Era sa uit.. postasem despre problema cu opritul cilindrului din fata la ploaie... am rezolvat-o cu vaselina siliconica... am dat pipa bine de tot pe margini si in interior, iar ieri dupa o spalatorie mica cu jet n'a comentat nimic. Inca ma supara becurile de semnalizare din bord care raman semi-aprinse cand intra apa undeva -- trebuie sa gasesc zona "cu sclipici" inainte sa mi se prajeasca ceva

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa-mi dau jos scaritele de pasager si caut disperat un monopost.... sincer SV ul nu este motor de pasager, nici ala de 650 nici ala de 1000.

Pt o tura scurta scurta, poate, dar pt o plimbare mai lunga nu se preteaza...

 

Asta crezi tu. biggrinbounce2.gif

 

Sincer am incercat locul de pasager si intr'adevar mi se pare foarte incomod... am stat pe un thundercat pasager si pe un CBR600F, iar pe al meu se sta cel mai nasol. Asta e pana la urma.. Eu motorul nu'l schimb nici batut :crack:

 

Nu stiu cum e la cele de la K3 in sus, dar la al meu odata ce am schimbat semighidoanele cu ghidon "normal", am marit saua pasagerei si mi-am pus suporturi de scarite de la un naked, s-a schimbat mult pozitia. Si acuma dupa ce am schimbat si amortizorul, e o placere sa mergem cu el. Chiar si pe drum cu denivelari si/sau gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma baieti...ce ziceti sa iesim maine la o limonada si tu hardknox sa o aduci si pe prietena ta sa ii explicam ca o toarta pe coada motorului nu ii ofera comoditatea mult dorita. si ne mai vedem si noi la ochi, ne cunoastem , care nu ne cunoastem, mai povestim...ce ziceti?

Ca locatie propun fostul bikers de pe matei voievod ca are terasa mare, parcare in curte, preturi decente rau si sunt si de treaba oamenii de acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari:

 

A pus careva dintre voi TRE pe SV? (in special pe ala de 650) ? Din cate stiti, ar afecta (negativ) consumul?

 

De asemenea,cei cu SV 1000, cat va papa in oras la mers normal?

 

Stau in dubii ca un dobitoc, iar mi-am pus Sv ul la vanzare ca vreau de 1000, ba vreau sa-i dau jos furca si sa-i schimb toata fata cu gsxr, sunt ca o PI.ZDA, nu am deloc liniste....

 

Ce-mi place la 650 e ca trag de el si nu creste consumu asa tare. Ce-i drept,livrarea puterii nu e ca la cel de 1000, dar e aproape suficienta pt fun. Iar pe curbe, nu ai nevoie de 1000cc

 

ma deranjeaza la 650 ca e prea mica viteza de 'croaziera' pt acel consum optim.. Eu daca merg sub 110 simt ca tampesc....Adica pe un Cruiser e o treaba,dar chiar si pe naked, sa merg sub 110 mi se pare ca stau...

 

Eu zic ca ai gresit motorul, si sa mai faci o incercare. Radule, tu ce zici? rolleyes.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine cine, eu? Eu astept cu nerabdare sa mai bag ceva km cand ajung pe acasa. Aici sunt tinut numa la 15 grade... o cam iau razna :))

 

Adriane, stii si tu prea bine ca furca aia schimbata nu o sa faca motoreta sa traga sau sa consume altfel. daca problema ta e suspensia atunci poti incerca, dar daca te nemultumeste tot ce tine de motor atunci raspunsul este cel al lui Tija.

 

Eu cel putin cand merg singur nu ating 110 in croaziera, poate doar in depasiri :)). Pur si simplu nu imi mai place. ma bate vantu aiurea. Si sunt din ce in ce mai convins ca vreau ceva cu motor de peste 1500 care sa stea la turatii mici :D. Imbatranesc :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...