Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Pai asta e pentru gama de cupluri medie si mare. O sa vina si surioara ei de la 5 la 30. Am nevoie de cheia asta atat pentru roti cat si pentru suruburile speciale cum e cel de la volanta si care.se strange la 157 Nm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aceeasi dilema o am si eu. Am de gand sa iau un compresor pentru suflat praful, umflat rotile si eventual pus o cheie pneumatica pe el. Ce sa iau, cu sau fara ulei, si la cati litrii? Ca si frecventa de folosire, sa ii zicem ca e pentru hobby.

 

 

Intamplator am aflat ca mai bun ar fi cu ulei. Alea fara ulei au lagare de teflon, care in timp se uzeaza. Alea cu ulei mai completezi cand scade nivelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ulei. eu il schimb la luna, e vreo 10 lei schimbul sau asa ceva. dar il schimb pentru ca am, nu ca vai doamne se strica. cele fara se folosesc(au) mai mult la vopsitorii dar din cate am inteles de la un prieten vopsitor sunt o groaza de filtre performante si nu mai conteaza "pe ce" e. doar sa corespunda nevoilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si o cheie dinamometrica 1/2" 30-210 Nm de la BGS

O sa revin cu pareri despre ea dupa ce o folosesc. Teaca e creatie proprie :P

Tu de fapt ai luat Kraftmann, nu BGS. Cred ca te-ai prins. Nu stiu care e diferenta la calitate, doar ca zice asa: Our entry-level brand Kraftmann carries a wide range of DIY items. M-am interesat ca eram curios de ce are pretul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e BGS sau Kraftmann, ideea e ca e cumparata de la reprezentanta BGS. De ieftin, e foarte ieftina, un mil si ceva. Oricum, face acelasi lucru ca si una scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e BGS 963, iti spun eu sigur ca e Kraftmann. Ai primit foaie cu verificarea cuplurilor?

In link-ul de mai jos ai cheia ta si undeva in stanga sus e poza mica cu o mana de tine o cheie fixa. Daca dai peste ea o sa vezi ca scrie. Am vrut sa o iau si eu, de asta stiu. Pana la urma mi-am luat BGS 98 si una Draper 34570.

http://www.bgstechnic.de/product.php?id=78&prodID=00944

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io o s-o folosesc la cupluri mari, de regula. Nu cred in paranoia cu dereglatu, pentru ca nu o sa strang eu atatea suruburi ca s-o decalibrez.Cand o sa am posibilitatea o s-o verific cu una mai de doamne ajuta (mai scumpa adica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io o s-o folosesc la cupluri mari, de regula. Nu cred in paranoia cu dereglatu, pentru ca nu o sa strang eu atatea suruburi ca s-o decalibrez.Cand o sa am posibilitatea o s-o verific cu una mai de doamne ajuta (mai scumpa adica).

 

 

iti trebuie doar o menghina, o nivela si o greutate ca s-o verifici! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ziceam sa o compar mai degraba decat sa o verific. Stiu ca se pot face fel de fel de improvizatii care sa iti dea o idee despre ce eroare are. Repet, paranoia asta cu decalibrarea nu m-a prins, cheia e nou noutza deci fffff precisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E lunga (38 cm) , butucanoasa...ideal e sa ai 3 chei.

Una pentru cupluri mici (5 -50 Nm), una pentru cupluri medii (50 -200Nm) si una pentru cupluri mari( peste 200 Nm).

Io cupluri mari nu prea vad la moto (maxim 180 Nm) asa ca ar merge si o cheie pentru gama 50 -200 Nm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motoreta mea, tot ce tine de cadru/roti se strange la cupluri intre 7.5 si 100Nm. intradevar in motor sunt si chestii care necesita 160Nm dar acolo nu ma intereseaza deocamdata intrucat ...suzuki'i suzuki :P

mi-am luat cheia asta de am intrebat de ea si pare ok. 7-105Nm. in viitor o sa-mi iau si una de 100-200 daca o sa simt nevoia, desi nu cred ca o sa am nevoie :). au apus vremurile cand tineam motorul pe sub pat si cutia de viteze sub chiuveta. :)



mi s-a pus pata sa-mi schimb trusa de scule pe care o port de obicei la motoreta si imi caut un tool roll

ati vazut pe undeva in romania vreo chestie de genul asta ?

vreau una calumea nu facuta de nu-s ce nenica croitor din obor :)

http://www.kriega.com/tool-roll/

$(KGrHqV,!qsE88gcIyMtBPYH7q!vg!~~60_12.J$(KGrHqZ,!rQE88hJNr7IBPYH7iZrbQ~~60_12.J

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu mă uitam acum vreo 3-4 zile la acest produs, nu ştiu dacă este însa o prioritate pentru mine aşa că nu am mai căutat date despre livrare.

 

Vecinii din vest livrează şi în România : http://webshop.protektorok.hu/profile.php?mode=xpress

 

Costă 8000 forinţi, deci pe la 120 lei : http://kriega.protektorok.hu/downloads/Kriega_kisker_arlista_2012.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea nevoie doar de un bit, sau doi, ca sa fie extrem de rezistenti, de unde as putea sa ii iau? Imi trebuie un torx T-50 si un imbus de 7. Poate sa coste si 100 ron bitul, dar ma intereseaza sa fie de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea nevoie doar de un bit, sau doi, ca sa fie extrem de rezistenti, de unde as putea sa ii iau? Imi trebuie un torx T-50 si un imbus de 7. Poate sa coste si 100 ron bitul, dar ma intereseaza sa fie de calitate.

dute la gara la magazinul ce aduce scule DRAPER...daca nu stii unde e iti explic eu...Draper e o firma buna de scule...sau vezi ca au la Bosch biti profesionali...tratati cu tot felul de procedee la varf..is chiar rezistenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea nevoie doar de un bit, sau doi, ca sa fie extrem de rezistenti, de unde as putea sa ii iau? Imi trebuie un torx T-50 si un imbus de 7. Poate sa coste si 100 ron bitul, dar ma intereseaza sa fie de calitate.

la bosch :)

in urma cu vreo 8-9 ani lucram alpinist utilitar cu un prieten. si a trebuit sa fac si sa montez niste chestii care trebuiau prinse cu niste holsuruburi' mai strasnice. cu un set de cape din bazar am reusit sa bag doar cateva suruburi si s-au dus. am dat la vremea aia vreo cateva sute de mii pe un cap la bosch (cred ca de vreo 10 ori mai mult decat pe un set intreg din bazar) dar m-am facut treaba pe toata cladirea aia :)

 

Şi eu mă uitam acum vreo 3-4 zile la acest produs, nu ştiu dacă este însa o prioritate pentru mine aşa că nu am mai căutat date despre livrare.

 

Vecinii din vest livrează şi în România : http://webshop.protektorok.hu/profile.php?mode=xpress

 

Costă 8000 forinţi, deci pe la 120 lei : http://kriega.protektorok.hu/downloads/Kriega_kisker_arlista_2012.pdf

as da 120 ron...dar cine stie cat mai dau si pe transport . s-ar putea sa fie mai ieftin de adus din UK decat din ungaria. In UK e 19 lire :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draper nu mai sunt scule profesionale de ani de zile, dar poate gaseste ELORA... tot de draper sunt comercializate

 

vezi si UNIOR..

 

Mie parca Draperu imi plac parca mai mult decat Beta. Am dulap de scule Beta si o trusa mare Draper luata acum cativa ani. In afara de bit-ii torx care se rup, nu am ce sa reprosez la Draper. Le-au stricat in ultima vreme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca lucrezi in regim de service se justifica investitia in scule profesionale si in consecinta scumpe. Amatoriceste, pt mine sunt suficiente cele chinezesti luate de la Venus pe Valea Lunga. Le folosesc, eu si toti prietenii care-mi calca pragul, de 4 ani si singurul lucru rupt, un teu din trusa de chei tubulare folosit de un tartan la un surub ruginit de roata auto, pe care si la vulcanizare, cu scule pneumatice,l-au desfacut greu. L-am cumparat separat cu 3-4 roni si am complatat trusa. In rest nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie parca Draperu imi plac parca mai mult decat Beta. Am dulap de scule Beta si o trusa mare Draper luata acum cativa ani. In afara de bit-ii torx care se rup, nu am ce sa reprosez la Draper. Le-au stricat in ultima vreme?

 

pai Beta sunt tot pe acolo doar ca fac mai multa reclama, am multe truse draper 1/4, 3/8 , biti speciali xzn, spline , am luat scule pe care nu le folosesc intensiv pentru ca erau mult mai ieftine decat Facom sau Gedore, dar calitatea se vede .. ca sa-ti faci o ideie am rupt o cheie telescopica de 1/2 ..fara sa pun teava pe ea , dar astea sunt relativ noi 2-3 ani, oricum pentru hobby sau surubarit la motociclete sunt ok dar stii foarte bine ca sunt suruburi care te baga in rahat daca se rotunjesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la motociclete nu ai cupluri asa de mari

 

am lucrat pentru astia http://www.gdfsuez.com/en/group/summary/ daca fu-ti un surub si nu mai poti sa desfaci o piesa in juma de ora vin 2 baieti si fac poze, daca treaba se repeta de cateva ori se face o comisie, daca te gasesc vinovat (ai folosit alta scula sa desfaci piesa, sau scula nu functiona cum trebuie bla bla) iei cartonas galben, urmeaza rosu si esti banat (personal), la 3 oameni cu cartonase rosii contractorul (pt care lucrezi) e banat si el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...