Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Nu aș dori încă un sistem de acumulatori, consider că 3 îmi sunt de ajuns. Dacă drăcia Performance poate desface prezoane strânse la 135 Nm și eventual piulița de la pinionul de atac (140-150 Nm), înseamnă că fumează la etrieri și alte șuruburi de la moto, deci e suficient. Dacă nu apare în scurt timp B3-ul la Lidl, cumpăr B2-ul lui Nooxy și vând ulterior impactul de 1/2 (Parkside) și pe cel hex (Einhell).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O să râzi, dar astea de la Lidl, cel puțin seria Performance, nu-s rele deloc, chiar peste așteptări. Încearcă filetanta de 80 Nm și o să vezi că se ia de gât cu omoloagele de la DeWalt și Makita, bașca 5 ani garanție. La cât costă, dacă țin 5 ani, și-au scos banii.

Uitându-mă pe canalul omului, am descoperit că trebuie să apară și rindeaua electrică, banii îs puși deja deoparte. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cristian C. a spus:

E un băiat român care face review-uri la diferite produse, comparand si produsele parkside, fie ele verzi sau negre, cele performance sunt mult mai bune decat altele, altele poate si ceva mai scumpe.

Teo priceputul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă era să lucrezi în construcții, mai mergea. Dar deja te-ai lămurit ce trebuie sa fie de calitate in domeniul tau: o trusă de chei combinate și una de tubulare. Hai, fie, torx+hex și niște șurubelnițe. Electricele sunt "de fițe". 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Lucian_M a spus:

Dacă era să lucrezi în construcții, mai mergea. Dar deja te-ai lămurit ce trebuie sa fie de calitate in domeniul tau: o trusă de chei combinate și una de tubulare. Hai, fie, torx+hex și niște șurubelnițe. Electricele sunt "de fițe". 🤣

au si impacturile rostul lor mai ales aia de 1/2 la pinionul de atac, la imbusul de jos de la furca doar pt astea 2 operatiuni a fost game changer, alta viata

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc, salvează timp și nervi, un impact bun trebuie la casa omului. Trebuie și un flex, o bormașină, o freză, un șoricel șiiiiiiiiii continuăm până mâine, că tot timpul "mai trebuie ceva". Și când mă gândesc că acum câțiva ani nici nu concepeam să îmi iau scule pe acumulatori... 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Cavaleru said:

imi plac dewalturile dar in conditiile in care utilizez eu scule Ryobi nu vad sensul la inlocuitori, basca diferenta de pret este mare 

 

Pentru mine este calea cea mai lejera, avand suficienti acumulatori mi-e mai comod sa cumpar varianta ''bulk'' de la orice produs din gama lor. Cu Ryobi am avut contact acum 20 de ani, erau printre putinele scule profi de la noi, dar si o galagie de bani. Daca acum au aceeasi calitate dar si un pret mai decent, atunci este o varianta castigatoare.

Daca m-ar da banii afara din casa as fi optat pentru Atlas-Copco, dar la necesitatile mele deja ar fi cam exagerat e scumpe.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jucaria asta in schimb chiar m-a scos din necaz cand am avut de dat gauri in niste locuri unde nu incapea un rotopercutor normal. Si-a facut treaba, a meritat investitia, acum aduna praf.

IMG_20221218_222536640.jpg

5 minutes ago, GoodKat said:

Am nevoie sa sanfrenez niste gauri de diametru mare, 20-30 mm. De unde pot lua un zencuitor de bormasina de dimensiunea asta?

Un burghiu conic (in trepte) nu te-ar ajuta? Gasesti cam la orice magazin de scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai că îți arăt ce am eu...

Comandat de ceva ani, încă sunt la prima lamă. https://a.aliexpress.com/_mtze74A

Verificat: o am de 3 ani, folosit la plastic, tablă, aluminiu, metal de diverse grosimi, face treabă mișto. Mă mir că nu ai așa ceva, poate ai uitat de el și zace în vreun sertar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

Am nevoie sa sanfrenez niste gauri de diametru mare, 20-30 mm. De unde pot lua un zencuitor de bormasina de dimensiunea asta?

Gasesti la Rocast. Eu folosesc de la ei si le am de ani de zile. Ai pe mai multe variante de unghiuri.

https://shop.rocast.ro/UNELTE-si-SCULE/Prelucrari-prin-aschiere/TESITOARE;-ADANCITOARE.html

Grija mare la turatia masinii, mai ales la gauri mari. Eu folosesc si ceva emulsie ca sa le protejez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-ti trebuie des ( adica daca nu are rost sa cumperi unul) cred ca poti improviza dintr-o bucata de lemn ( coada de lopata de ex) pe care sa o strunjesti folosind o bormasina si eventual un polizor si pe care sa lipesti smirghel.

Pentru prindere in bormasina folosesti un holsurub, ideal unul care nu e "filetat" pana la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, DKW a spus:

Jucaria asta in schimb chiar m-a scos din necaz cand am avut de dat gauri in niste locuri unde nu incapea un rotopercutor normal. Si-a facut treaba, a meritat investitia, acum aduna praf.

IMG_20221218_222536640.jpg

Un burghiu conic (in trepte) nu te-ar ajuta? Gasesti cam la orice magazin de scule.

Daca tot aduna praf nu e si de vanzare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, banditbiker82 said:

Daca tot aduna praf nu e si de vanzare?

Momentan nu, inca mai am de lucru la casa sinu vreau sa raman descoperit in caz de nevoie. Prin februarie va fi de vanzare, la pachet cu pistolul de impact, folosit fix de 2 ori. S-a dovedit a nu fi ce-mi trebuie.

IMG_20221219_142138408.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Lucian_M a spus:

Cunosc, salvează timp și nervi, un impact bun trebuie la casa omului. Trebuie și un flex, o bormașină, o freză, un șoricel șiiiiiiiiii continuăm până mâine, că tot timpul "mai trebuie ceva". Și când mă gândesc că acum câțiva ani nici nu concepeam să îmi iau scule pe acumulatori... 😆

 

De pe 27...

image.thumb.png.4a9cdb70f13ca87bfa6938e906bb5b1c.pngimage.thumb.png.38bb2aa1d4430c5b8c56c6a7251663fc.png

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Lucian_M a spus:

Aleluia!!!

bre, ce adaptoare de impact folosesti? de la hex la 1/4, 1/2 

 

mi-am luat intre timp si o trusa mai compacta de tubulare yato de 3/8 si acum o folosesc cel mai des la mestereala, si ma ajuta ca acopera o gama mai mare decat 1/4 si ai mai multa incredere pui mana pe ea si plus e mai usor de luat doar asta dupa tine cand ai de mesterit in deplasare.

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/38/truse/yato/yt-38561-trusa-22-tubulare-38

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Cavaleru said:

bre, ce adaptoare de impact folosesti? de la hex la 1/4, 1/2 

Aceleasi pe care le gasesti peste tot, inclusiv la Yato. De preferat cat mai scurte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un adaptor de la hex la 1/4 de la Milwaukee, două Unior, două ceaina. De la hex la 3/8 două ceaina (surprinzător, rezistă) și tot două de la hex la 1/2. N-am rupt niciunul.

Yato am un set de tubulare scurte de impact, un prelungitor 1/2 tot de impact și câteva adaptoare, niște tubulare de 3/4 de 34 și 36 + o trusă de 1/4 (folosită și cu impactul mic de la Einhell - hex).

Și da, caut niște modele scurte pentru 3/8 și 1/2, că ale mele sunt un pic cam lungi.

.

.

.

Stați așa că nu-i așa... M-am trezit că, dacă vreau să vând ulterior impactul de 1/2, parcă nu aș folosi adaptor de la 1/4 hex la 1/2, apoi adaptor la imbus lung (știți, șurubul de jos de la furcă), așa că ar fi nevoie de niște imbusuri cu capăt hex (pentru pistol) la imbus (până la maxim 10 mm). Găsesc ce vreau? Că pe net văd ce am și eu, adică: https://www.magazinulcuscule.ro/scule/surubelnite/biti/hexagonali/yato/yt-0413-set-biti-hex-15-piese

Aș dori ceva fără adaptor, să-l bag direct în pistol... Da, știu, cam multe pretenții... 😁

Dacă n-ați găsit adaptoare, aici ofertă bună, dar transportul e aproape cât produsul. https://www.sculesiechipamente.ro/set-adaptoare-impact-1-4-3-buc-4932479228-milwaukee/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...