Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

janta de 5, poti pune 180/55 dar nu orice cauciuc e facut sa stea bine pe dimensiunea asta.

190/50 nu iti recomand. Nu sta deloc bine pe janta si profilul gumei in sine e slab.

 

Defineste "f bun pe 190" te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce te ajuta 190?

 

Mobra mea a venit cu 190, desi cartea recomanda 180.....de cand am pus cum trebe 180 am alta mobra, manevrabilitatea e mult mai buna!

 

Daca vrei cauciuc gros trebuia sa-ti iei chopper si ii puneai unu de 300, ca cu aia oricum nu prea cotesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspunsuri. raman la maxim 180. nu vreau neaparat cauciuc gros...vreau cauciuc bun :)

dimensiunile din carte nu le gasesc, uzual (sanse mai mari sa gasesc second bun) fiind 180

sunt perfect constienta ca cei care au echipat in fabrica motorul nu sunt niste diletanti :)

Editat de cattitude
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspunsuri. raman la maxim 180. nu vreau neaparat cauciuc gros...vreau cauciuc bun :)

dimensiunile din carte nu le gasesc uzual (sanse mai mari sa gasesc second bun) fiind 180

sunt perfect constienta ca cei care au echipat in fabrica motorul nu sunt nste diletanti :)

 

Dupa cum iti spuneam, putine gume 180/55 stau bine pe rim de 5. In special cauciurile sport performante: Dunlop D211, Pirelli Supercorsa de exemplu.

Sa fii atenta ce SH iti cumperi. Cele mai multe nu merita sa fie cumparate.

 

160/60-17 nu e o dimensiune rara si poti gasi foarte usor anvelopa noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar pe fata pune-ti o guma noua si aderenta. Pentru mersul pe strada, in situatii in care trebuie sa franezi puternic cu fata, intre un SH si o guma noua va fi intotdeauna mai sigura guma noua. Nu cred ca vrei sa calculezi cat te-ar costa un accident :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

metzeler? 2013 z8 am gasit un set..par bune

ce ziceti?

pt. noi, nu am momentan buget...

Eu mi-am luat Metzeler Sportec M3 de curand, 950ron setul, DOT august fatza, sept. spate 2014, de pe anvelopemoto.eu Pot sincer sa spun ca au schimbat COMPLET ciclistica motocicletei , o pot inclina foarte usor, si denivelarile se simt mult mai bine, feedbackul rotilor e fenomenal, foarte predictibile, nu pot inca sa ma pronunt despre durabilitate, am inteles ca intre 10.000-13.000km evident depinde stilul de mers, sunt cauciucuri sport/supersport. Despre Z8 am inteles ca e sport/touring , sunt foarte bune pe ploaie si sunt bine cotate in rewievuri , daca ar fi sa imi pun sport/touring, michelin pilot road 4, ca raport pret calitate, consider ca sunt fara doar si poate... ;) Uite si un performance chart mai jos sper sa te ajute :) http://mototirereviews.com/sport-touring-motorcycle-tire-reviews/

Editat de rekaller
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Oscilez intre urmatoarele seturi de anvelope noi pt SV-ul meu:

1. Bridgestone BT016 Pro - am auzit numai de bine, l-as lua pt aderenta pe uscat, am inteles ca se descurca decent si pe ploaie

2. Bridgestone BT 023 - chiar le face bine pe toate? pretul e sensibil mai mare, totusi

3. Metzeler Z8 - testele de pe net spun ca ar fi excelente pe ploaie, dar s-ar impaca bine cu o mobra usoara ?

 

Nu merg tare, fac pana in 5000 km/sezon in orice conditii (mai putin oras, mai mult drumuri lungi).

 

As dori pareri de la cei care au incercat gumele astea, teoretic eu in ordinea astea le-as lua.

 

Multumesc.

Multumesc celor care au incercat sa imi dea un sfat.

 

Pana la urma mi-am luat un set Metzeler Z8 de la Metric Motion. Sunt incantat si de promptitudinea acestui furnizor (au venit in aprox. o saptamana).

 

Chiar sunt impresionat de anvelopele astea, nici macar noi fiind (zic unii ca au un strat de protectie alunecos) nu le-am simtit ca aluneca. Adica am facut si stoppie in regim controlat.

 

Tinuta de drum e impecabila, motocicleta a devenit atat de manevrabila de parca as merge pe bicicleta :) Mai ramane sa le testez pe o ploaie serioasa, desi am inteles ca tocmai aici stralucesc.

 

Recomand atat anvelopele (pt mers normal pe strada) cat si furnizorul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care au incercat sa imi dea un sfat.

 

Pana la urma mi-am luat un set Metzeler Z8 de la Metric Motion. Sunt incantat si de promptitudinea acestui furnizor (au venit in aprox. o saptamana).

 

Chiar sunt impresionat de anvelopele astea, nici macar noi fiind (zic unii ca au un strat de protectie alunecos) nu le-am simtit ca aluneca. Adica am facut si stoppie in regim controlat.

 

Tinuta de drum e impecabila, motocicleta a devenit atat de manevrabila de parca as merge pe bicicleta :) Mai ramane sa le testez pe o ploaie serioasa, desi am inteles ca tocmai aici stralucesc.

 

Recomand atat anvelopele (pt mers normal pe strada) cat si furnizorul!

 

Cu ce anvelope ai mers pana cum si cate seturi noi ai avut pe motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, a comandat cineva de pe http://www.cauciucurimoto.ro , am dat azi comanda de o anvelopa de spate Bridgestone S20R evo 190 55 17 ptr moto din semnatura si am inteles ca anvelopele vin din depozit din Germania si dureaza undeva in jur de o saptamana, sunt seriosi care stiti ca ati colaborat cu ei? Din ce am inteles de la operatoarea telefonica cu care am vb e acelasi site cu cauciucuridirect.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care au incercat sa imi dea un sfat.

 

Pana la urma mi-am luat un set Metzeler Z8 de la Metric Motion. Sunt incantat si de promptitudinea acestui furnizor (au venit in aprox. o saptamana).

 

Chiar sunt impresionat de anvelopele astea, nici macar noi fiind (zic unii ca au un strat de protectie alunecos) nu le-am simtit ca aluneca. Adica am facut si stoppie in regim controlat.

 

Tinuta de drum e impecabila, motocicleta a devenit atat de manevrabila de parca as merge pe bicicleta :) Mai ramane sa le testez pe o ploaie serioasa, desi am inteles ca tocmai aici stralucesc.

 

Recomand atat anvelopele (pt mers normal pe strada) cat si furnizorul!

 

 

Am luat si eu un set de m7rr de la ei, ii recomand, foarte seriosi si amabili!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce motor ai pus m7 rr? Si cum ti se par ca anvelope, aderenta, franare,etc

 

Pe z750, n-am cum sa-ti fac o comparatie fiindca doar ce am luat motocicleta inclusiv setul dar eu zic ca sunt bune si merita banii, am facut 1500 km cu ele deja si n-am avut nici macar o problema pe strada cat si pe amckart unde am mers capat cu ele, luna asta merg si pe targul secuiesc unde vor fi exploatate cum trebuie si revin cu mai multe detalii.

In plus, am auzit pe multi cu mai multa experienta la ghidon si mai multe cauciucri uzate care au de gand sa-si puna m7rr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

despre sportec m7 rr pot da cateva detalii.azi am fost pe cheia si siriu.am stat langa cei cu d211 fara probleme ei fiind 2 yama r1.nu am avut nici o emotie a fost super ok aderenta mai ales ca erau max 20 de grade si innorat.nu am reusit sa dau capat mai este ff putin pana la margine.un yama crossplane cu d211 era dat capat probabil ca si unde n-tec ala se deformeaza...am prins si un sector de aprox 20 km unde era ud si am ceva mai multa incredere decat cu d211 ce aveam inainte pe moto dar nu am fortat.in concluzie super multumit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre sportec m7 rr pot da cateva detalii.azi am fost pe cheia si siriu.am stat langa cei cu d211 fara probleme ei fiind 2 yama r1.nu am avut nici o emotie a fost super ok aderenta mai ales ca erau max 20 de grade si innorat.nu am reusit sa dau capat mai este ff putin pana la margine.un yama crossplane cu d211 era dat capat probabil ca si unde n-tec ala se deformeaza...am prins si un sector de aprox 20 km unde era ud si am ceva mai multa incredere decat cu d211 ce aveam inainte pe moto dar nu am fortat.in concluzie super multumit.

Si pe fata cat mai aveai pana la margine? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fata ceva mai mult dar am inca d211 m care mai are ceva carne.

Ce voiam eu sa iti spun este ca "a da un cauciuc spate la capat" pe Cheia-Siriu e o jucarie pentru incepatori. Si se poate face cam cu orice cauciuc, nu inseamna ca Metzeler-ul ala e "bun". La fel baietii cu D211 poate mergeau lejer, niciodata nu stii ce rezerve are un rider experimentat, poti sa fii surprins.

Te-am intrebat daca ai dus cauciucul fata la margine tot ca o capcana, consider ca trebuie sa fii dus cu capul sa faci asta pe strada, eu nu fac asta decat in conditii de circuit, adica aderenta buna, conditii controlate.

 

Deci ne bucuram ca Metz-ul este un cauciuc bun pentru nivelul tau si deci l-ai ales bine, nu judeca alte cauciucuri numai din prisma unei plimbari lejere pe Cheia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma amuz cand vad discutii despre baieteala pe strada :D

 

Eliminarea chicken stip-ului este examenul pe care trebuie sa-l treci totusi la mersul stradal pe o sportiva. Dar... cu grija.


» Post actualizat in 21 May 2015 09:05

Intre D211 si M7 rr posibil sa nu fie diferente atat de mari de aderenta. Totusi e o diferenta mare de profil si de carcasa. Astea doua influenteaza cel mai mult tinuta de drum in mid-corner si la iesirea din viraj.


» Post actualizat in 21 May 2015 09:07

Eu n-am sa uit niciodata schimbarea radicala in felul in care mergea vechiul 954 dupa ce am trecut de la pilot power la prima generatie de GP Racer - D209.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi plac gumele pilot power ca-s ascutite si flexibile si au un grip al dracu de bun si pe uscat/ud rece/cald....la pretul dat pe ele. Mie mi se par cele mai bune gume mai moi - calitate/pret, ca mai bune gasesti dar creste si pretul semnificativ.

 

Sper sa se fabrice cat mai mult, sa nu dispara ca model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca sunt niste mizerii dar na... incearca ceva de top si n-o sa-ti para rau.

Motocicleta e un moft si mersul pe motoreta e "de placere". Pt transport exista logan diesel :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...