Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, acum pe roata din fata am o anvelopa cu dimensiunea 120/65 dar anul asta trebuie sa fac schimbul de anvelope. Vreau sa cumpar un set dunlop sportsmart 2 dar anvelopa fata are dimensiunea 120/70. In afara de talon se modifica ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se modifica viteza reala, va fi diferita de cea afisata in bord (120/70 e un diametru mai mare decat 120/65, deci viteza reala mai mare decat in bord).

 

Vezi care e dimensiunea standard pentru motocicleta ta (in cartea de identitate a ei sau in manual).

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gnraloo, dimensiunea standard data in carte este 120/65 dar la sportsmart 2 nu este dimensiunea asta.
superbec, ai dreptate.

 

Ma intereseaza daca se modifica ceva la ciclistica, viteza reala oricum nu este afisata pe bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gnraloo, dimensiunea standard data in carte este 120/65 dar la sportsmart 2 nu este dimensiunea asta.

superbec, ai dreptate.

 

Ma intereseaza daca se modifica ceva la ciclistica, viteza reala oricum nu este afisata pe bord.

nu-ti fa probleme oricum o sa se simta diferit motocicleta cand pui gume noi si alt model, o sa zici ca ti-ai luat mobra noua (daca esti la primul set)

 

enjoy :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa schimb guma spate la gsxr 1000 k7 si nu pot sa ma hotarasc anvelopa sa aleg, sa fie buna ptr strada si pentru un mers foarte sportiv cu cateva iesiri pe curbe gen intorsura buzaului/Tulcea, etc. Pana acum am fost multumit de Dunlop D211 si acum am pe spate un D212 care e pe final de viata, problema e ca as vrea o guma de strada sa nu imi fie asa frica cand ma prinde o ploaie ca era sa mi-o iau urat tare cu D212 de mai multe ori pe carosabil ud si de aia as inclina pentru asa ceva.
In viziunea celor care se pricep care e cea mai buna anvelopa de strada care eventual sa permita si sesiuni de circuit?

Am vazut Dunlop sportsmart2 sau ceva de la Metzeler M7RR cu ceva filmulete pe circuit si par tentante. Ca si dimensiune imi trebuie 190/55/17

Ms si astept raspuns , sau ziceti ca e mai bine sa mai pun ceva banuti peste si sa iau D211 gp racer ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ori vrei o guma care sa mearga si la o eventuala ploaie ori vrei gp racer?

 

sesiunile alea pe circuit sunt alimentate de placere sau ambitie? ai timp de scos?=> ia gp racer, ...... vrei sa te dai cateodata pe circuit si sa nu-ti fie frica de trei picaturi de ploaie ia bridgestone S20 (te tin 2x km cat un d211) dar n-o sa faci competitie cu ele

 

eu vad oameni care se duc la pe circuit (fara pretentii competitionale) chiar cu sport touring, dar in general toata gama hypersport pentru asta e facuta,

 

e foarte important sa-ti evaluezi realist capacitatile de pilot si sa-ti iei gume adecvate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu recomand deloc anvelopemoto.eu. Sunt o adunatura de neseriosi si neprofesionisti.

 

 

Eu am cumparat 6 anvelope de la ei si n-am avut niciodata probleme, de fiecare data la ei am gasit cel mai mic pret, livrarea s-a facut a doua zi iar DOT-ul ti-l comunica la telefon daca ceri asta.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat 6 anvelope de la ei si n-am avut niciodata probleme, de fiecare data la ei am gasit cel mai mic pret, livrarea s-a facut a doua zi iar DOT-ul ti-l comunica la telefon daca ceri asta.

Eu am asteptat 10 zile si nici macar nu au dat un semn, dupa care i-am sunat si mi-au spus ca nu stiu nimic, nici macar nu pot aproxima in cat timp imi trimit setul, moment in care am renuntat la comanda.

Intradevar, practica cele mai mici preturi de pe piata, dar cu mine au fost neseriosi, poate au avut doar o scapare si altii au avut experiente placute cu ei.

Editat de D.D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat si montat 11 anvelope de la ei din 2009 pana acum, totul a fost OK! Intr-adevar, primavara e mai greu, dureaza mai mult comenzile pt ca e volum f mare, dar e de inteles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiecare data la ei am gasit cel mai mic pret

 

Intradevar, practica cele mai mici preturi de pe piata,

 

E o mica neintelegere. Sunt prezentate niste preturi artificial umflate (35-40%) din care se face un presupus discount. Pretul fara discount este mai mare decat pretul recomandat de producatorul de anvelope. Vorbesc exclusiv despre Dunlop. Este o practica destul de intalnita. Nu poate fi aratat cu degetul un singur comerciant.

Din pacate, e firesc sa se intample asa cand oamenii cauta cea mai mare reducere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in loc sa fie un topic in care se discuta chestii, a devenit un "mura-n gura" bazat pe opiniile altora.

 

...mai incercati si voi un search si documentati-va

S20 e mai aderent, PP3 te tine mai mult si franeaza putin mai prost. Ambele sunt gume bune, iar Gugal si functia Search fac minuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu am cumparat 6 anvelope de la ei si n-am avut niciodata probleme, de fiecare data la ei am gasit cel mai mic pret, livrarea s-a facut a doua zi iar DOT-ul ti-l comunica la telefon daca ceri asta.

Subscriu! Livrarea nu a fost chiar a doua zi insa totul conform asteptarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, e firesc sa se intample asa cand oamenii cauta cea mai mare reducere :)

 

Nu cred ca lumea cauta cea mai mare reducere, ci cel mai mic pret. D-aia nu intereseaza pe nimeni reducerea.

Daca eu caut un set Michelin PP si firma X are pretul final 950 Lei redus de la 1100 lei, iar firma Y are pretul final 820 Lei redus de la 1400 lei, pe mine nu ma intereseaza de la ce pret au redus, ma intereseaza cat scot din buzunar, asa ca iau de la firma Y (vorbim de acelasi produs, in aceleasi conditii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E absolut normal ce spui dar crede-ma ca am intalnit foarte multe cazuri cand motociclistii au pus botul la "marea reducere". Cele mai multe exemple cred ca se pot vedea la evenimente de tip salon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E absolut normal ce spui dar crede-ma ca am intalnit foarte multe cazuri cand motociclistii au pus botul la "marea reducere". Cele mai multe exemple cred ca se pot vedea la evenimente de tip salon.

 

Cand cumperi online, nu te pot pacali daca ai minime cunostinte de browsing.

La evenimente de tip salon e mai dificil pt cumparator insa cu un smartphone te descuri si acolo.

 

Una peste alta, la preturi finale, sunt imbatabili cei de la anvelopemoto insa in calitatea comunicarii cu clientii, lasa de dorit.

Cu toate astea, odata ce agreezi ceva, de regula se tin de cuvant.

 

Ca tot veni vorba de gume. eu am pus pe a mea (Moto Guzzi Breva V 1100) Michelin PR4 pe fata si PR3 pe spate (este mai moale decat PR4, implicit aderenta mai buna in schimb uzura mai mare) si sunt incantat de cum se comporta, la nivelul meu (nu-s racer sau profesionist/veteran).

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Una peste alta, la preturi finale, sunt imbatabili cei de la anvelopemoto insa in calitatea comunicarii cu clientii, lasa de dorit.

Cu toate astea, odata ce agreezi ceva, de regula se tin de cuvant.

 

Sunt preturi mai bune daca le cauti ;) crede-ma. Nu dau exemple aici pt ca nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt preturi mai bune daca le cauti ;) crede-ma. Nu dau exemple aici pt ca nu e cazul.

 

Da-mi in privat te rog. Eu chiar nu cunosc, chiar daca pe net am tot cautat si sunt convins ca nu doar de pe net se pot obtine deal-uri bune.

Este o vorba, invatarea este un proces continuu.

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Caut sa cumpar un set de PR 4, dar toate stocurile sunt zero o perioada bunicica ( am cautat la toate siteurile mai cunoscute ).

Aveti vreun pont unde sa mai caut? Nu vreau sa astept o luna cel putin.

Stiu ca nu este cel mai potrivit loc, dar este cel mai apropiat dupa parerea mea unde sa mai intreb.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...