Sari la conținut

Accident mortal Calea Mosilor


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Toti mergem cu viteza pe 2 roti, dupa cum ne doare in p..a de restul cand suntem pe 4. Sincer, de cate ori v-ati uitat in oglinda de pe usa decat asa, cand era oricum prea tarziu? N-am niciun merit ca nu am facut accident in 15 ani, unul grav! Se putea intampla de prea multe ori... Sa gasim vreo vina acum motociclistului ca avea viteza... sau soferitei ca nu stiu ce nu a facut... e tarziu!

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 178
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ca de obicei pe forumul asta, la un accident se impart userii in cele doua tabere: aia care zic ca viteza motoristului era prea mare, aia care incep sa injure conservari. si nimeni nu convinge pe nimeni ca are dreptate. in cazul asta mie mi se pare ca a fost nepasarea (=lipsa de asigurare) a soferitei + viteza probabil prea mare a motociclistului. sincer nu nepasarea soferilor mi se pare cel mai periculos lucru, cred ca de aia poti sa te pazesti intr-o anumita masura, si se intampla peste tot in lume, ci agresivitatea in trafic a tuturor de pe drumurile noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are, dar sanctiunea pt. vina lui (depasirea vitezei) este o amenda contraventionala, nu moartea. :|

Da?atunci sa mergi si tu cu 150 prin oras ca doar in afara sa iei o amenda contraventionala nu are ce sa se intample?A,are cineva numarul de telefon al mortului?Sa-i zicem si lui sa nu se ingrijoreze ca ia doar o AMENDA CONTRAVENTIONALA!

 

 

Unii din voi nu va auziti?Eu personal i-as da soferitei de asemenea DOAR o amenda contraventionala,pentru ca pana la urma ce a facut?DOAR nu a acordat prioritate sau nu s-a asigurat,asa ca merita doar o amenda si permisul suspendat o luna.De fapt bikerul s-a omorat singur pentru ca a gresit bulevardul cu pista de incercare.

 

Dovezi?Lasa-ti masina deoparte,care a fost atinsa de cei de la descarcerare,uitati-va la motor in ce hal e..PACHET!80-90 pe naiba.mai pune si un costum full si faptul ca a murit si ce iese?O viteza muuult prea mare PT ORAS!Pacat de el dar totusi...de fiecare data cand tragi de maneta de acceleratie stii ce inseamna,adrenalina si riscuri.pe care trebuie sa ti le asumi.Si sansele de supravietuire cresc mult atunci cand stii UNDE si CAND sa tragi de gaz.ceea ce evident ca motociclistul nu a stiut.Si a platit pentru asta,cu mult mai mult decat AMENDA CONTRAVENTIONALA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati degeaba, in Bucuresti 80% din soferite vorbesc la mobil in timp ce conduc ;) ,mare minune daca nu si asta in momentul accidentului.

Personal i-mi vine sa le opresc si sa le dau cu capul de volan......dar e contrar legilor ;)

Dupa cum arata masina( stalp si plafon indoite) a fost si ceva viteza acolo,dar putea fi foarte bine si 40-50,daca nu a franat motociclistul......

Faptul e consumat.... ca motociclist trebuie sa ai tu grija de tine si sa conduci preventiv,altfel ti-o iei pe coaja,cateodata iremediabil :)

R.I.P. :( si condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IAR FEMEII ...copii motociclisti....

 

 

Ca bine zici!

 

 

R.I.P. baiatului ;) ;) :( :)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Viteza motoretei mult prea mare pt. oras.

Intoarceri , schimbari de directie , soferi bauti, ...si alte chesti facute de parteneri la trafic care duc la accidentari de toate felurile.

Am eu o solutie simpla Scuter.

Cine vrea goneta sa mearga la Serees cel mai aproape loc in care sa te dai tare in siguranta,

Cine vrea moto sport sa mearga cu ia elegant !!!

 

Ps. Studiez de ceva timp accidentele in general (doar moto) si principaelel motive al acc. nasoale sint :

Viteza.

depasirea.

Cauciucul fata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum toti cei ce si-au cumparat permisul, fuga la colt. Femeile sunt principala sursa de ciubuc a politistilor de la examinari. Stati lin, nici noi nu suntem foarte departe... Fiecare accident stupid nu reprezinta altceva decat reflexia actiunilor noastre in oglinda .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca motociclistul nu mergea chiar legal insa nici mult peste limita de viteza nu avea. Peugeot-ul 20x nu exceleaza la trainicia tablei. in plus a si fost decupat nitel de baietii de la descarcerari asa ca deformarea masinii nu-i chiar atat de relevanta.

 

de asemeni in reportaje se spune ca rider-ul a pierdut mult sange. asta putea foarte bine sa se intample daca in dinamica accidentului i-a fost sectionata o artera din zona gatului. ma indoiesc ca poarta cineva neckbrace in oras. partea cu "aproape decapitat" poate foarte bine sa fie bullshit de crescut audienta.

 

 

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina aia arata asa pt ca a fot taiata de pompieri in de retardati !!! (retardati=aia care spun ca avea viteza)

 

normal ca motociclistul a fost vinovat ca nu avea 2 casti de protectie si chiar daca avea 2 nu erau de firma + ca mergea cu 53538km/h !!!

toate alea le stiti voi , exact ca babele alea ,sa va fie rusine !

 

care e faza , daca ai 50 esti mai in siguranta? cat putea sa aibe pe acolo ? 200 ? 300 ? 400 ? , poate ca avea si el 70 -80 , care e problema ? ca nici la 80 nici la 30 nu il vedea , asta e clar !!!

merg de 2 ani jumate , nu am vazut 3 motociclisti sa mearga "legal" !! ipocritilor !

 

*pacat de el

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu a supravietuit impactului, ar fi intzeles ca nu se merge cu viteza in oras. Ceilalti care citesc forumul, oricum nu baga nimic la cap. Regula e simpla, inveti din proprie experientza. Toata experientza mea legata de mersul stradal pe moto e cistigata din evenimentele in care am fost implicat. Pot sa spun ca pina acum am fost norocos, ca si altii.

Si pe circuit se intimpla accidente grave dar se moare foarte rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e faza , daca ai 50 esti mai in siguranta? cat putea sa aibe pe acolo ? 200 ? 300 ? 400 ? , poate ca avea si el 70 -80 , care e problema ? ca nici la 80 nici la 30 nu il vedea , asta e clar !!!

merg de 2 ani jumate , nu am vazut 3 motociclisti sa mearga "legal" !! ipocritilor !

 

*pacat de el

 

trist dar adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ganditi-va ca sunt gandite sa se deformeze la impact si tabla e destul de subtire (nu se mai fac masini ca pe vremuri... Stiu ce spun, ca am avut

Masinile moderne sint gindite sa se deformeze la impact CU EXCEPTIA CUSTII DE SUPRAVIETUIRE, adica habitaclul ocupat de pasageri, intre montantii usilor din fata si cele din spate si evident traversele de deasupra si dedesubtul usilor - pragurile; suplimentar, in usi sint prevazute bare antiintruziune, exact pentru limitarea ranirii ocupantilor masinii in accidente de genul celui de fata. Pentru deformarea custii de supravietuire in lateral e necesara o energie destul de mare, sau aplicata punctual, de un stilp sau o motocicleta; testele EURO NCAP de lovire laterala cu un stilp se fac pentru viteza de 29km/h si rezultatele sint cam cum arata si godinul ala de 206.

Deci am putea presupune ca nefericitul motociclist a lovit cu o viteza de minim 30km/h. De la ce viteza si distanta a frinat ca sa aiba minim 30 la impact, expertii jucdiciari ar mai putea sa stie.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FLEX, nu-i chiar asa. la lovirea laterala cu un stalp vorbim de o masina de peste o tona care se muleaza pe stalp care nu sufera deformari, nu de o motocicleta de 200kg. singurul punct comun e suprafata (mica) de impact. prin urmare motocicleta a avut viteza ceva mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FLEX, nu-i chiar asa. la lovirea laterala cu un stalp vorbim de o masina de peste o tona care se muleaza pe stalp care nu sufera deformari, nu de o motocicleta de 200kg. singurul punct comun e suprafata (mica) de impact. prin urmare motocicleta a avut viteza ceva mai mare.

Corect, cheste de impuls.

Scuzati discutia un pic prea tehnica, dar e tot ce ne mai ramine celor ce nu l-am cunoscut pe Bob.

Putere familiei si prietenilor.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...