Sari la conținut

Accident mortal Calea Mosilor


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 178
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Numai ipocriti pe aici , se discuta de testele euroncap , viteza , cauciucuri si asa mai departe , las`o`n plm de treaba , a murit un om..pentru multi un prieten..pentru familie cineva iubit , haideti sa`l lasam sa se odihneasca in pace , Dumnezeu sa`l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa indiferenta in trafic, f. multi jmecheri, parca toti vorbesc la telefon, nu-s atenti, urca pe tine, fara semnalizare, linie continua, depasirea coloanei, mers pe contrasens..etc.

Pana nu o sa fie un Cod Rutier adevarat, aplicat, pana nu vor fi infiintate instante rutiere + penitenciare speciale pentru detinutii proveniti din infractiuni rutiere, nerecidivisti, vom continua sa circulam ca-n jungla, care pe care. Pana ce primaria nu descongestioneaza traficul de masini, nu se intampla nimic (asta inseamna parcari - si eliberarea benzii 1, eliberarea colturilor de intersectie pt a creste vizibilitatea); amplasarea de camere video - si monitorizarea directa de Pol. Rutiera.

 

 

Pacat de baiatul asta, prea tanar pt a pleca dintre noi. Era constient de ceva, avea echipament, stia ca se expune riscului de a se /a fi accidenta(t), dar sigur nu se astepta ca o masina , sa-i intoarca in scurt acolo, motiv pt care nici nu a franat.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor motociclisti si forumisti,nu vedeti cum arata vehiculele implicate in accident?Trebuie sa fim corecti si sa spunem ca totul s-a intamplat la o viteza mult peste limita admisa de lege si mult peste cea la care mai poti evita un accident gata facut de un alt participant.....

Pacat de motociclist ca si-a pierdut viata dar cred ca si el are vina lui.Dumnezeu sa-l ierte!

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-auzi ce zic "expertii" accidentelor pe forum? Cauza accidentului nu e faptul ca vita aia a intors aiurea, ci viteza mobrei. :|

 

Intotdeauna viteza a fost un factor decisiv,altfel ar fi incercat si ar fi reusit sa evite sau macar sa reduca gravitatea lucrurilor deja petrecute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-auzi ce zic "expertii" accidentelor pe forum? Cauza accidentului nu e faptul ca vita aia a intors aiurea, ci viteza mobrei. :|

Sa zicem ca ii sarea un caine in fata,atunci ar fi fost de vina cainele pentru MOARTEA acestuia din cauza ca nu stie legislatia rutiera?Da,tipa e vinovata de accident,dar de propria moarte e vinovat motociclistul.Daca mergea cu 60 chiar in condiitle in care accidentul nu putea fi evitat,la cum era echipat se imprastia putin pe jos,mobra tavalita si avea sa invete ceva,in cel mai rau caz isi rupea cateva oase.Chiar nu iti inteleg logica.Eu nu merg cu viteza niciodata in oras din cauza riscului mult prea mare,si daca ii dau forja in afara localitatii o fac in conditii de risc minim unde sansele sa-mi apara ceva neprevazut sunt foarte reduse.si chiar asa se poate intampla ceva,si mi-o asum.Insa procentajul de risc poate face diferenta intre o faza care se poate intampla in anumite conditii rare sau o faza ce se poate intampla la orice pas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca ii sarea un caine in fata,atunci ar fi fost de vina cainele pentru MOARTEA acestuia din cauza ca nu stie legislatia rutiera?Da,tipa e vinovata de accident,dar de propria moarte e vinovat motociclistul.Daca mergea cu 60 chiar in condiitle in care accidentul nu putea fi evitat,la cum era echipat se imprastia putin pe jos,mobra tavalita si avea sa invete ceva,in cel mai rau caz isi rupea cateva oase.Chiar nu iti inteleg logica.Eu nu merg cu viteza niciodata in oras din cauza riscului mult prea mare,si daca ii dau forja in afara localitatii o fac in conditii de risc minim unde sansele sa-mi apara ceva neprevazut sunt foarte reduse.si chiar asa se poate intampla ceva,si mi-o asum.Insa procentajul de risc poate face diferenta intre o faza care se poate intampla in anumite conditii rare sau o faza ce se poate intampla la orice pas

Nu a fost un accident care sa aiba viteza excesiva ca factor! Masina aia arata asa, pentru ca e conceputa sa se "dezintegreze" la impact, pentru siguranta pietonilor ca presupse victime si pentru siguranta ocupantilor autovehiculului. Asta plus interventia echipei de descarcerare, care-si face treaba bine, decupand si contorsionand cat e nevoie, pentru a scoate victimele incarcerate. Vita aia a intors pe LINIE CONTINUA, FARA SA SE ASIGURE! In incercarea voastra de a parea inpartiali, sariti gardul si ajungeti de cealalta parte, fara sa ganditi prea mult inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca ii sarea un caine in fata,atunci ar fi fost de vina cainele pentru MOARTEA acestuia din cauza ca nu stie legislatia rutiera?Da,tipa e vinovata de accident,dar de propria moarte e vinovat motociclistul.Daca mergea cu 60 chiar in condiitle in care accidentul nu putea fi evitat,la cum era echipat se imprastia putin pe jos,mobra tavalita si avea sa invete ceva,in cel mai rau caz isi rupea cateva oase.Chiar nu iti inteleg logica.Eu nu merg cu viteza niciodata in oras din cauza riscului mult prea mare,si daca ii dau forja in afara localitatii o fac in conditii de risc minim unde sansele sa-mi apara ceva neprevazut sunt foarte reduse.si chiar asa se poate intampla ceva,si mi-o asum.Insa procentajul de risc poate face diferenta intre o faza care se poate intampla in anumite conditii rare sau o faza ce se poate intampla la orice pas

Iti garantez ca poti crapa sau ramane paralizat si daca ai 60, 70 la ora....cunosc un caz....toti credem ca suntem in siguranta ,ca noua nu ni se poate intampla niciodata NIMIC,toti credem ca suntem cei mai prudenti....NU E ASA ITI GARANTEZ EU,omul ala acum e rece din cauza uneia care seamana cu un BIZON IN TRAFIC...care o luat permisul cine stie cum....si acum cineva plateste ci VIATA incapacitatea ei de a se adapta la trafic si a putea fi VIGILENTA...hai sa nu mai fim rai,toti am tras de gaz in oras o data cel putin...daca aia nu vira aiurea OMUL ASTA TRAIA!!!inca o data putere familiei si prietenilor de a trece peste asta!!!ODIHNA LINISTITA SA AIBA!!! ;)

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi din voi ati luat-o rau de tot pe aratura, pe cuvantu' meu. Acuma daca intra unu pe cedeaza si loveste un mobrist care e pe prioritate, voi o sa stati sa va intrebati daca mobristu avea viteza, daca purta echipament full, daca adaptase viteza la conditiile de drum, daca avea caucioace de strada, nu cumva avea enduro, daca benzina multa din rezervor nu cumva a schimbat centrul de greutate al mobre impiedicand o franare mai buna, daca nu cumva se intorcea de la servici si era obosit si ar fi trebui sa lase mobra acolo si sa ia tramvaiu', daca nu cumva nu incalzise pneurile suficient inainte de a iesi pe bulevard si mai ales de ce dreaqu nu s-a oprit la intrarea in intersectie chiar daca avea prioritate, ca experienta asa trebuia sa-i spuna sa faca, se stie ca mai vine cate unu' pe cedeaza ca bou'...

Repet, unii din voi ati luat-o razna rau de tot.

 

Saracu' baiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concret, ce-am putea face pentru a evita astfel de accidente?

 

ca motociclist in trafic care circula regulamentar da' da peste o vita si n-are nici o sansa sau are chiar si ghinion...cam nimic.

ca vita care intoarce pe linie continua fara sa se asigure...sa nu fii vita?

 

Asta e biznisu'...mor si "destepti" si oameni nevinovati exact la fel de usor.

Pacat de el. Pacat de urmatoru' nevinovat peste care o sa dea o vita.

 

Acum e prea tarziu pentru evitat, ce mai poti face e ca aleia sa i se ia permisu sa nu mai aiba vreodata sansa sa repete manevra care a dus la ce s-a intamplat acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-auzi ce zic "expertii" accidentelor pe forum? Cauza accidentului nu e faptul ca vita aia a intors aiurea, ci viteza mobrei. :|

Mi se pare mie, sau pentru el nu mai conteaza care e vinovatul? Care e smecheria ca e ea vinovata? Nu-l mai aduce inapoi... Cam asta e ce conteaza. Iar daca mergea mai incet putea face ceva... Pe motor gandesti in primul rand pentru tine, si trebuie sa iei in cacul si inconstienta/greselile celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?Da,tipa e vinovata de accident,dar de propria moarte e vinovat motociclistul.Daca mergea cu 60 chiar in condiitle in care accidentul nu putea fi evitat,la cum era echipat se imprastia putin pe jos,mobra tavalita si avea sa invete ceva,in cel mai rau caz isi rupea cateva oase.

Prietene, tu ai inteles cum a murit baiatu asta? Si-a taiat gatu' in propriul parbriz. Chiar esti complet (autocenzurat) ? Chiar crezi ca e vreo diferenta intre 60 si 80 intr-un caz de genu' asta? Sau e de vina ca trebuia sa isi ia o bobra fara parbriz? A de fapt e de vina producatoru', ca a pus parbriz taios.

 

(Scuze celorlalti, ma abtin de azi dimineata, dar cand vezi atatea tampenii pe cm. patrat...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi din voi ati luat-o rau de tot pe aratura, pe cuvantu' meu. Acuma daca intra unu pe cedeaza si loveste un mobrist care e pe prioritate, voi o sa stati sa va intrebati daca mobristu avea viteza, daca purta echipament full, daca adaptase viteza la conditiile de drum, daca avea caucioace de strada, nu cumva avea enduro, daca benzina multa din rezervor nu cumva a schimbat centrul de greutate al mobre impiedicand o franare mai buna, daca nu cumva se intorcea de la servici si era obosit si ar fi trebui sa lase mobra acolo si sa ia tramvaiu', daca nu cumva nu incalzise pneurile suficient inainte de a iesi pe bulevard si mai ales de ce dreaqu nu s-a oprit la intrarea in intersectie chiar daca avea prioritate, ca experienta asa trebuia sa-i spuna sa faca, se stie ca mai vine cate unu' pe cedeaza ca bou'...

Repet, unii din voi ati luat-o razna rau de tot.

 

Saracu' baiat...

In traducere libera...cam asa ceva,unii dintre cei de aci sunt PERFECTI,NU GRESESC,NU MERG CU VITEZA,E MOBRISTUL IDEAL....Sa ne fereasca.. cine ne o ferii de evenimente de astea tragice pe oricare dintre noi!!! UN SALUT CU FARU...!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motor gandesti in primul rand pentru tine, si trebuie sa iei in cacul si inconstienta/greselile celorlalti.

... si sa te lasi dreaqu de motociclism, ca oricand poate sa-ti intoarca unu' d-asta in fata. Mie mi s-a intamplat pe bicicleta, in Bucale. Am avut noroc ca era iarna si eram cu geaca de motor, etc. Si am zburat intr-un morman de zapada din jurul unui stalp de beton. Daca nu era zapada acolo ma loveam de stalp si probabil acum nu mai stateam de vorba. Si atunci tot viteza mea a fost de vina? Aveam, cred vreo 40 la ora...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care a fost intai. ou` sau gaina?

On topic: o fi avut ceva viteza (nu cred ca poate nicio expertiza stabili exact) dar vinovata e soferita clar.

Cand schimbi directia de mers BELESTI bine ochii si semnalizezi. Daca BELEA ochii VACA nu avea cum sa nu-l vada, noapte fiind farul se vede de la mare distanta. Daca semnaliza, riderul o vedea si imi este greu sa cred ca nu o evita cumva.

Personal as anula permisele tuturor femeilor. 90% nu au nicio treaba cu sofatul, sunt prea putine exceptii.

Eu acum 3 luni aveam 30-40 km/h si tot nu m-a vazut/auzit o muiere, mi-a intors in fata. Nu am avut cum s-o mai evit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza, ne-viteza... tipul a murit. Rezultat al nepasarii... lipsei de respect in trafic. Sunt multi in societatea asta scarboasa care se bucura cand vad un motorist pe jos. Aveti singuri grija de voi.

PS: E noiebrie, s-a dus vara si aderenta ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

STIMA OMULE....eu cred ca esti cel mai pe punct de aci pina acum....ODIHNA MOBRISTULUI!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

:( R.I.P.

Va cacatzi pe voi ... desteptii pamantului ... teste ncap, tabla la pejo, viteza de 150 zicea un motociclist care probabil s-a dat doar pe internet cu mobra.

Frate ... poti sa mori si ca pieton ca te impiedici si cazi cu capul intr-un stalp "antiparcare". Atata va dati mari cu scenariile astea de 2 lei ... Pana la urma moartea vine si in somn.

Puneti mai bine o floare, scrieti RIP, inchideti ochii 3 secunde, oftati adanc ... si taceti dracu din gura.

;) Dumnezeu sa-l ierte.

Condoleantze familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie, sau pentru el nu mai conteaza care e vinovatul? Care e smecheria ca e ea vinovata? Nu-l mai aduce inapoi... Cam asta e ce conteaza. Iar daca mergea mai incet putea face ceva... Pe motor gandesti in primul rand pentru tine, si trebuie sa iei in cacul si inconstienta/greselile celorlalti.

cam asa este.

eu am ingropat destui prieteni ca sa zic asa. unul a fost chiar fratele meu. credeti ca a mai contat cine a fost de vina ?

sa-i fie tarana usoara mortului iar fetei de la volan multa sanatate.

ca parca fata aia a vrut sa provoace accidentul ?

sincer va zic ca eu care sunt mobrist de ceva ani , cu fratele mort in accident moto si o gramada de prieteni accidentati sau chiar decedati am ajuns sa ma gandesc la ce as face daca accidenta un motociclist, eu fiind cu "conserva".

voi ce ati face . eu am concluzionat ca accidentele sunt accidente si atat. poti gresi o secunda si sa omori pe cineva. cui ii va ajuta daca moare si cel care este vinovat de producerea accidentului ? ....singurul "castig" va fi daca va invata ceva din toata intamplarea.

ok...vinovatul va suporta rigorile legii...va plati daunele ...dar mai poate cineva sa-l aduca pe baiatul mort inapoi. daca a luat permisul pe spaga ..etc...sa fie trasa la raspundere pt toate.

accidente se vor mai intampla, trebuie sa fim constienti si sa ne pazim cat putem.

 

in rest, o secunda de neatentie ne poate costa viata noastra sau a celorlati!

aveti grija de voi !

 

(ps: scandalul si polemica de 2 lei nu ajuta pe nimeni. mergeti si aprindeti o lumanare pentru bietul baiat si chiar pentru biata fata din masina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...