Sari la conținut

Accident cu Suzuki Burgman


Garcya
 Share

Postări Recomandate

Am avut astazi neplacerea ca la iesirea in grup, unul dintre noi sa pice cu motorul.

Este vorba de un Suzuki Burgman, la care cel in cauza a cam gresit si asta l-a costat.

Din fericire el s-a ales doar cu zgarieturi in coate si genunchi, fara fracturi sau alte chestii mai serioase.

Motorul la fel, mici zgarieturi pe lateral.

Ce a facut el si nu trebuia: In acea portiune urma sa facem un viraj la dreapta, sa iesim de pe carosabil, el stia acest lucru dar a luat mainile de pe ghidon dupa cum se vede pe filmare iar cand a realizat ca trebuie sa incetineasca a pus mainile inapoi prea tarziu si a strans frana fata prea tare si prea brusc.

Roata s-a blocat si el a alunecat.

Eu eram in fata si doar am auzit frana brusca si apoi cazatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cam copy paste cu ce am exersat deunazi pe scuter dar cauza afost alta, asfalt umed si rece si ..graba mea

 

se inoada repede in situatii din astea , eu am fost baftos si am "exersat" la 10 km pe ora asa ca am ramas in picioare si am mai fugit cativa metri.

bine ca a fost doar cu zgarieturi si sa fie sanatate maxima

 

cunosc magaoaia aia de Burgman si e cam greu sa o mai redresezi daca a plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrader el s-a crezut prea stapan pe situatie chiar si daca nu era pe motorul personal cu care era obisnuit.

Tocmai de aia s-a si intamplat ce se vede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut piciorul prins sub sa in timp ce se rostogolea,mare noroc ca nu l-a luxat din glezna. Tare pacatos ca nu putem pune niste ABS aftermarket ieftine,toate electonicele-s ieftine in afara de asta... Daca am avea ABS ar fi mult mai putine probleme,pe langa eliminarea cazaturii am avea si o franare mai "din inima" si nu asa cu frica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La maxiscutere mai e si problema ca spatele este foarte incarcat, avand motorul si transmisia pe roata spate. Franarea trebuie facuta mai lin initial, ca sa se incarce fata progresiv. Am coleg care a cazut tot cu Burgman, avand si pasager (spate si mai incarcat), cand s-a grabit sa franeze la semafor galben spre rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut piciorul prins sub sa in timp ce se rostogolea,mare noroc ca nu l-a luxat din glezna. Tare pacatos ca nu putem pune niste ABS aftermarket ieftine,toate electonicele-s ieftine in afara de asta... Daca am avea ABS ar fi mult mai putine probleme,pe langa eliminarea cazaturii am avea si o franare mai "din inima" si nu asa cu frica .

 

putea sa aiba si abs, esp, srs, gst, nln...ca tot nu facea nimic...si o gropa daca lua tot la fel era scenariul.a cazut pt ca nu a tinut mana pe ghidon....cam asa se intampla cu motorul cand te crezi pe caruselul din disneyland...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala tranta....atunci cand crezi ca esti cel mai sigur te dai cu gogoasa in sus...bine ca nu o patit de ale rele pe la oase,invatatura e minte ....tineti de carma cu 2 maini!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai observ o greseala: mersul pe dreapta benzii, aproape de acostament, care, dupa cum se vede pe filmare, era fara bordura ceea ce facea ca marginea benzii sa fie plina de praf si/sau nisip.

 

LOL :) Daca banda avea bordura era mai putin praf sau cum ? Hai ca aici ai dat cu nuca-n perete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu inteleg nici eu cu bordura si mai putin praf, sincer.

La cat se lucreaza pe la noi tot timpul o sa fie praf pe drum

Si intradevar era mult praf pe dreapta.

Dar cum spuneam trebuia sa iesim de pe strada, virand la dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauza accidentului apare pe la inceputul filmuletului, daca obserivi, omul accelereaza puternic sa te prinda din urma iar tu esti pe franare, era si pe dreapta, a prins un pic de praf si aia a fost.

La fel ca si mine si el pune semnalul dreapta imediat dupa pod cam cu 500 metrii inainte de viraj.

Stia clar ca tre sa se bage in dreapta. Eu nu am franat brusc si nici nu aveam mai mukt de 30-40 cand am inceput sa franez constant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL :) Daca banda avea bordura era mai putin praf sau cum ? Hai ca aici ai dat cu nuca-n perete

La tine e grava... :D

Bineinteles ca daca e bordura intre marginea asfaltului si pamantul de pe acostament mult mai putin pamant/nisip/praf este trimis la fiecare ploaie pe carosabil. Doooh!

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tine e grava... :)

Bineinteles ca daca e bordura intre marginea asfaltului si pamantul de pe acostament mult mai putin pamant/nisip/praf este trimis la fiecare ploaie pe carosabil. Doooh!

 

Si praful/pietricelele de pe carosabil unde crezi ca se aduna ? Ca doar nu le spala astia cu pishoarca de Dambovita ca-n Bucuresti ... Cu sau fara bordura nu conteaza, acolo va fi mereu praf ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si praful/pietricelele de pe carosabil unde crezi ca se aduna ? Ca doar nu le spala astia cu pishoarca de Dambovita ca-n Bucuresti ... Cu sau fara bordura nu conteaza, acolo va fi mereu praf ...

 

Nu a zis nimeni ca nu e praf daca este bordura. Dar daca nu este bordura este mai mult praf.

 

Nu este bordura, nu este rigola care mai curata din praf. Plus ca toate tirurile si masinile mai mari care mai ies cu roata pe margine baga mizerie pe drum. Daca era bordura, nu mai ieseau de pe drum. Simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si praful/pietricelele de pe carosabil unde crezi ca se aduna ? Ca doar nu le spala astia cu pishoarca de Dambovita ca-n Bucuresti ... Cu sau fara bordura nu conteaza, acolo va fi mereu praf ...

Ti-am zis ca e grav la tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pffoa... asta mai lipsea, discutii despre praf :D Logic ca acolo aproape de acostament unde nu calca nicio masina, e mai mult praf decat pe partea stanga a benzii de circulatie, indiferent daca e sau nu bordura.

 

ON-Topic: Cauza accidentului n-a fost praful, ci franarea violenta ce a determinat blocarea rotii fata. Bine ca nu s-a lovit rau si ca viteza a fost mica. Ce e bine in urma acestui accident? E bine ca atat noi (sau unii dintre noi) am avut de invatat ceva, cat si motociclistul... numai ca el a invatat "the hard way" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti praf... :D Omul a cazut de la frana fata + moloz de primavara. N-a fost nicio frana violenta. Aia este frana violenta ? :)

Eo cand tot spun ca nu este musai sa franezi fata , la lejer, sub 60, mi-a sarit oamenii in cap ca ei se duce si 11 metri cu roata fata blocata sau ca ce stiu eu...eficacitate, motoGP....motoPLM. Pe moloz poti piede fata si sa dai cu mufa de pamant si la 10km/h, daca pierzi spatele pe moloz poti s-o dregi din qur si la 60+.

 

L.E.: Imi pare rau pentru el.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putea sa aiba si abs, esp, srs, gst, nln...ca tot nu facea nimic...si o gropa daca lua tot la fel era scenariul.a cazut pt ca nu a tinut mana pe ghidon....cam asa se intampla cu motorul cand te crezi pe caruselul din disneyland...

Tu stii ce face ABS de emiti astfel de afirmatii?

 

Ca si un test, iti propun, daca vrei binenteles, sa franam de la 50 km/h la 0 amandoi pe asfalt cu nisitp, doar cu fata si brusc, simuland evitarea unui accident. Te bagi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te vad bine pe r6 ala daca asta e concluzia pe care ai reusit s-o tragi....

 

Neh.. nu aia era concluzia :D Concluzia era ca eu cel putin am avut ceva de invatat din acest accident, si anume sa nu iei mainile de pe ghidon si sa fi atent la cei din fata ta... cand franeaza ei, franezi si tu din timp.

 

Bine, poate m-am exprimat gresit cu "franare violenta", dar totusi se vede ca s-a speriat putin cand a vazut ca cei din fata au incetinit si a strans mai tare de frana fata, altfel nu o bloca. faza cu praful nu tine, ar fi trebuit sa cada toti motociclistii, ca doar toti au franat acolo. E clar ca de la maneta stransa ceva mai tare... la asta m-am referit prin "franare violenta"

Mesaj completat

Binenteles ca si praful a fost una dintre cauzele acestui accident, dar nu principala cauza :)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh,a fost o usoara neatentie,cuplata cu o tragere putin mai brusca de maneta frana fata,se mai intampla si la case mai mari,nu a patit nimeni nimic,nici o problema.Te ridici,injuri fierul,drumurile,cel care ti-a taiat fata sau zici "multumesc Doamne ca m-ai scapat" dupa tendinte :),te scuturi de praf,te urci inapoi in sa si da-i bataie.

In alta ordine de idei,e adevarat ca e preferabil la vit mici sub 30 la ora sau pe pietris sa se franeze cu spatele.Eu prefer sa nu prea franez cu spatele pt ca daca fac treaba asta des ma obisnuiesc asa si in caz de pericol,capul nu mai gandeste,actionezi instinctual si prima oara te protapesti cu piciorul in frana spate si sa vezi atunci slide-uri.De 2 ori mi s-a intamplat faza asta si de atunci am zis no-no la frana spate in general.O mai folosesc dar rar.Orice ar zice oricine,e bine de tinut minte un singur lucru : Fata opreste motoru/masina.Prefer sa imi asum riscul de a face ca baiatul de pe Burgman si sa ma julesc putin si eu si motorul decat sa pun spatele la vit mari in caz de pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ar zice oricine,e bine de tinut minte un singur lucru : Fata opreste motoru/masina.Prefer sa imi asum riscul de a face ca baiatul de pe Burgman si sa ma julesc putin si eu si motorul decat sa pun spatele la vit mari in caz de pericol.

Atunci du-te la un service si spune-le sa faca ceva sa-ti anuleze circuitele de frana pe spate si la fel la motor.

....aaa...sau mai bine scrie-i unui producator de masini sau motoare sa nu mai puna franele pe spate deloc, ca-i tot aia, sau chiar mai bine, pe riscul tau.

Pe criza asta, economisesc bani si timp de productie...poate nu s-au gandit la asta...poate iti iei niste bani pe ideea asta de la ei, cine stie. :)

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...