Sari la conținut

Accident romana


nacks
 Share

Postări Recomandate

Incercati sa intelegeti o chestie: batranii trebuie tratati exact precum copiii. De la o anumita varsta incolo nu e nicio diferenta intre ei. Aceeasi lipsa de coordonare in miscari, aceeasi lipsa acuta a simtului de autoconservare. Si nu e vina lor, asa e natura evolutiei organismului uman de-a lungul vietii. E adevarat ca la unii se manifesta mai pregnant decat la altii.

Ideea nu e de a-i lua apararea pietonului de aici, vina ii apartine in totalitate, evident, ci de a va atrage voua atentia ca, asa cum ne chiombim cu mare atentie la puradeii pe care-i vedem pe marginea drumului, asa trebuie sa ne benoclam si la batrani.

 

Pentru copii, batrani, si oameni cu capul in nori si privirea in pamant e legiferata chestia cu 30 Km/h la trecerea de pietoni.

 

@ Fast arrow: sa nu uitam biciclistii care traverseaza pe trecerea de pietoni calare pe bicla, ca si cum ar fi pe mosia lu' ma-sa... De fiecare data urlu la ei ca aia e trecere de PIETONI, nu trecere de BICICLISTI.

 

Cu biciclistii nu ma deranjeaza cand trec calare, atata timp cat se opresc sa se asigure inainte sa treaca, si daca o fac cu o viteza potrivita. Am patit insa de multe ori ca un biciclist care circula pe banda 1 (dreapta, aproape de bordura) sa faca stanga pe trecerea de pieton fara ca macar sa semnalizeze cu bratul intins. Nu mai zic sa incetineasca, sa se opreasca sau sa se asigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"idiots hot zone"

 

Asta trebuie facut stencil si pus la trecerile de pieton unde au avut loc accidente din cauza pietonului sau unde se stie ca iti sar in fata :bigstar:

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Fast arrow: sa nu uitam biciclistii care traverseaza pe trecerea de pietoni calare pe bicla, ca si cum ar fi pe mosia lu' ma-sa... De fiecare data urlu la ei ca aia e trecere de PIETONI, nu trecere de BICICLISTI.

 

AÂşa am fost martor în 2008 la un accident. Un puÂşti cu bicicleta a intrat pe trecerea de pietoni în viteză (asculta Âşi muzică la căÂşti) Âşi unul cu VW Golf l-a luat din plin (era a 5-a maÂşină din coloană, deci nu a avut cum să-l vadă). Evident, biciclistul a murit pe loc ...

 

 

L.E.: Mihai, bine că eÂşti ok! M-am cam săturat să intru pe aici Âşi la rubrica "Accidente" să citesc că a mai murit cineva ... tu eÂşti printre cei fericiți!

Editat de cosmin_2300
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru copii, batrani, si oameni cu capul in nori si privirea in pamant e legiferata chestia cu 30 Km/h la trecerea de pietoni.

 

Te pun eu sa mergi cu 30km/h si eu ma arunc de pe bordura direct la tine-n brate ... sa vad ... cum opresti??? Actionezi frana "a la Flinstone"?? Daca trecerea de pietoni e imediat dupa un viraj (in dulcele stil romanesc)... chiar vreau s-o vad p'asta cu franarea. Si ca sa fie totul complet, "aranjez" sa treaca si-o masina d'aia de "improspateaza" asfaltul cu "noul Bonux de Dambovita"...

 

 

Imi place c'ai zis-o p'aia cu 30 la ora, da' n-ai zis-o si pe aialalta care obliga pietonii sa nu se arunce pe trecere... si ca rosu inseamna stai dreaq pe trotuar, nu stop in dupa ce deja ai trecut de banda unu !

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru copii, batrani, si oameni cu capul in nori si privirea in pamant e legiferata chestia cu 30 Km/h la trecerea de pietoni.

Aaaa, da? Nu stiai ca e valabila doar daca strada are o singura banda pe sens si pietonul intentioneaza sa traverseze?

Singura "chestie" valabila pentru trecerile de pietoni este reducerea preventiva a vitezei, care tine de conduita fiecarui participant la trafic, nu de vreun articol din legislatie.

Eu am observat ca biciclistii sunt aia care ignora cel mai des culoarea rosie a semaforului, urmati de pietoni.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru copii, batrani, si oameni cu capul in nori si privirea in pamant e legiferata chestia cu 30 Km/h la trecerea de pietoni.

 

 

AMICE, E VALABILA CAND NU EXISTA SEMAFOR!!!!!!!

 

CAND MASINILE AU VERDE, TU CU MOTO MERGI CU 30 LANGA TRECERILE DE PIETONI????????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum urmeaza dosar penal si umblat cu dovada la prelungire pana cand se indura pORCurorul sa dea NUP. Stiu sanzatia,mers lunea cu depusul actelor la parchetul Cornetu,vinerea ridicat rezolutia apoi lunea urmatoare la militia Ilfov pentru aplicat prelungirea pe dovada si toate astea intr-un interval orar foarte strict,in secolul asta in care avem calculatoare peste tot. Am intalnit la coada oameni care veneau de 3 ani pentru ca nu era incheiat procesul si oameni care veneau de la multi km in fiecare luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai venit prin fata la ASE si ai facut rondul... eu nu inteleg de ce nu ai facut imediat stanga (pe prima) si veneai perpendicular pe trecere si aveai vizibilitate mai buna... eu asa fac mereu , la fel si multi altii...

 

acum ca s-a intamplat..asta e ... insanatosire grabnica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e si camera asta: http://www.jurnalul.ro/webcam/piata-romana-22.html, si sigur a fost surprins accidentul "in direct" (desi se vede cam indepartat, din cauza camerei). Uite si doua imagini (se vede in prima poza motocicleta trantita pe acolo pe jos, iar in a doua, masinile de politie, etc):

post-43378-0-33115700-1311861571_thumb.jpg

post-43378-0-02382600-1311861578_thumb.jpg

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doctor X: Ai dreptate. Atasat, legislatia.

 

Art. 123. - Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

[...]

i ) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;

 

@Kosh: La viteza aia, daca esti atent ce faci, opresti in ~6m. Si daca nu opresti, impactul are totusi mai multa mila. :) Nu zic ca nu e vina pietonului, dar conduita preventiva ar fi ajutat.

 

@Ianachim: As fi zis sa iei cotul de pe SHIFT, dar aparent ai descoperit si de unde faci textul mai mare. Compensezi pentru ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu de dimineata si ieri seara patisi acelasi fenomen , persoana pe trecere de pietoni la gorjului , respectiv la gorjului ( nu ma repet ) , care incepe traversarea pe rosu , ma rastesc la ea sa stea acolo si imi arata cu degetul ca nu sunt cuminte respectiv ignora claxoanele colegilor de trafic si traverseaza relaxat.

Poate asta era singurul mod in care se mai uita cineva la ea. Nebuni, frustrati si lista negativa poate continua.

Nimic anormal pentru mirificele plaiuri mioritice.

Vremurile in care traim sunt un pic cam grele pentru ceea ce poate duce psihicul uman (zic io'). Multi au umerii mult prea firavi pentru ceea ce cara. Batranii in primul rand. Ii inteleg. Mai devreme sau mai tarziu tot acolo o sa ajungem si noi, chiar daca acum zicem ca "Daca io' o sa ajung asa o sa ma spanzur". tc.

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca n-are voie!

Chiar pe prima, nu, ca intri pe contrasens... :D da' pe'a "doua" (Magheru) este voie fara probleme. Stai la rosu putin...si GO...vezi si pensionaru' vioi mai bine... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doctor X: Ai dreptate. Atasat, legislatia.

 

 

 

@Kosh: La viteza aia, daca esti atent ce faci, opresti in ~6m. Si daca nu opresti, impactul are totusi mai multa mila. :) Nu zic ca nu e vina pietonului, dar conduita preventiva ar fi ajutat.

 

@Ianachim: As fi zis sa iei cotul de pe SHIFT, dar aparent ai descoperit si de unde faci textul mai mare. Compensezi pentru ceva?

 

precoce de mic... esti

ramane sa vedem cat de batran ajungi....

 

mai citeste cod rutier si dupa comenteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Femei ce imping carucioare cu copii, in viteza pe trecere. Femei tinand copii de mana, ce alearga pe treceri. Numai descreierati vezi peste tot. Multi nu stiu ca pe strada, pe trotuar, se circula pe partea dreapta in sensul de mers. De multe ori ma opresc si le spun celor ce trec strada pe trecere in fuga, ca e o mare greseala sa nu mai faca asa ceva. Daca vor intelege, mai au o sansa...

Eu stiu ca daca te deplasezi pe strada si nu pe trotuar e indicat sa mergi pe partea stanga astfel incat masinile sa-ti vina din fata si sa le vezi, sa te poti feri daca e ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca daca te deplasezi pe strada si nu pe trotuar e indicat sa mergi pe partea stanga astfel incat masinile sa-ti vina din fata si sa le vezi, sa te poti feri daca e ceva.

Corect ! Vorbeam de deplasarea pe trotuar, pe scari, nu pe strada pe carosabil. In aceeasi ordine de idei : cine intra intr-o cladire are prioritate fata de cel ce iese, iar cel ce coboara din metrou de ex. are fata de cel ce urca. Buna ziua, da cel ce intra intr-un birou, nu cel ce este prezent deja acolo. Ar mai fi multe, poate alt topic de buna crestere, este nevoie...fara suparare, dar vad ca cei mai tineri (am colegi de munca, ii studiez in voie) nu prea mai au cei 7 ani de acasa cum se zicea odata. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ! Vorbeam de deplasarea pe trotuar, pe scari, nu pe strada pe carosabil. In aceeasi ordine de idei : cine intra intr-o cladire are prioritate fata de cel ce iese, iar cel ce coboara din metrou de ex. are fata de cel ce urca. Buna ziua, da cel ce intra intr-un birou, nu cel ce este prezent deja acolo. Ar mai fi multe, poate alt topic de buna crestere, este nevoie...fara suparare, dar vad ca cei mai tineri (am colegi de munca, ii studiez in voie) nu prea mai au cei 7 ani de acasa cum se zicea odata.

Prioritatea este pentru cei care ies, indiferent de circumstante. :D

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prioritatea este pentru cei care ies, indiferent de circumstante. :D

daca-mi permiti, prioritatea este asa cum a spus fast arrow din urmatoarele considerente: Se presupune ca persoana ce-a fost in cladire si-a terminat treaba acolo, iar cel ce intra se grabeste sa rezolve ceva in acea cladire. Bineinteles, regula se poate modifica daca tu ca barbat intalnesti o doamna careia trebuie sa-i cedezi trecerea indiferent de circumstante, la intrarea intr-o cladire. Regula asta a politetii nu se aplica la coborarea din mijloacele de transport. Acolo poti lasa doar femeile sa coboare inaintea ta sau sa urce in masina inaintea ta. Dar am deviat prea mult de la subiect, imi cer scuze.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar pe prima, nu, ca intri pe contrasens... :D da' pe'a "doua" (Magheru) este voie fara probleme. Stai la rosu putin...si GO...vezi si pensionaru' vioi mai bine... ;)

E semn de obligatoriu inainte, trebuie sa faci rondul, k am mai trecut azi pe acolo sa vad ce pagube sunt la motocicleta si sa o securizez, k plec din oras in weekend si nu am cand sa o mut.

 

Am revenit cu detalii:

 

Daunele la motocicleta nu par foarte foarte serioase, bine k mai aveam un crashpad pe partea aia... Aveam o husa de piele Bagster, s-a julit un pic... Nu stiu insa pe unde mi-a curs uleiul, ca nu am vazut nici o spartura sau sa fie motorul atins, a alunecat pe crash pad, ghidon, rezervor, etc. O sa vad saptamana viitoare la un service, nu stiu inca la care... poate ma ajutati cu niste sfaturi...

 

Am venit de la politie, mi-au dat inapoi toate actele si mi-au zis k totul ar fi ok si k e vina batranelului. Mai ramane sa trimita dosaru la parchet sau unde se trimite sa se verifice si sa dea si aia NUP-ul sau cum se procedeaza... Acum sper sa se incheie cu bine de tot.

 

Am fost la spital si l-am vazut pe batranel, am schimbat cateva vorbe cu el... Mi-e asa mila, are 84 de ani, abia aude... Stie k era pe rosu, se grabea, era resemnat, insa nu cred k a inteles foarte bine tot ce vbeam cu el... O sa ma duc maine sa vb si cu doctorul, k cica ar vrea sa il opereze sau ceva, nu am inteles bine in seara asta, stiu doar k are umarul si mana rupte...

 

Nasol e k pe zi, dupa ce m-am dezmeticit mai bine si am plecat de la spital, dupa recoltarea de sange pt alcool test si dupa ce m-au doftoricit la julituri, a inceput sa ma doara piciorul pe care a cazut motocicleta (calcai, glezna, etc), din ce in ce mai tare, de acum abia pot sa calc pe el... Ma duc maine cred k si pt un consult...

 

O seara buna!

Editat de mihai_covalciuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum urmeaza dosar penal si umblat cu dovada la prelungire pana cand se indura pORCurorul sa dea NUP. Stiu sanzatia,mers lunea cu depusul actelor la parchetul Cornetu,vinerea ridicat rezolutia apoi lunea urmatoare la militia Ilfov pentru aplicat prelungirea pe dovada si toate astea intr-un interval orar foarte strict,in secolul asta in care avem calculatoare peste tot. Am intalnit la coada oameni care veneau de 3 ani pentru ca nu era incheiat procesul si oameni care veneau de la multi km in fiecare luna.

..eeee, asta e cel mai usor... :scratch:

am patit EXACT asa, cu un mos, traversare prin loc nepermis// nici nu l'am atins pe mos cu vehiculul, s'a dezechilibrat...l'a dus un politai la spital...cica fractura humerus..s'a facut dosar...ce credeti ca ,,aranjeaza'' cu politaiul sa faca???politaiul cica sa ,,ne intelegem''... ala imi cerea bani cat sa-si ia o dacie aproape noua( nivel an 96..).. am stat un am pana la NUP.. :unsure:

deci...vine ala cu vreo ruda...baga ca nu sunt acceptabile filmarile politiei...alte complicatii...nasol. :angryfire:

lat. edit: scriam cand a postat ce e mai sus, patitul nostru...

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la spital si l-am vazut pe batranel, am schimbat cateva vorbe cu el... Mi-e asa mila, are 84 de ani, abia aude... Stie k era pe rosu, se grabea, era resemnat, insa nu cred k a inteles foarte bine tot ce vbeam cu el... O sa ma duc maine sa vb si cu doctorul, k cica ar vrea sa il opereze sau ceva, nu am inteles bine in seara asta, stiu doar k are umarul si mana rupte...

 

Jos palaria, ai dovedit ca inainte de toate esti om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..eeee, asta e cel mai usor... :scratch:

am patit EXACT asa, cu un mos, traversare prin loc nepermis// nici nu l'am atins pe mos cu vehiculul, s'a dezechilibrat...l'a dus un politai la spital...cica fractura humerus..s'a facut dosar...ce credeti ca ,,aranjeaza'' cu politaiul sa faca???politaiul cica sa ,,ne intelegem''... ala imi cerea bani cat sa-si ia o dacie aproape noua( nivel an 96..).. am stat un am pana la NUP.. :unsure:

deci...vine ala cu vreo ruda...baga ca nu sunt acceptabile filmarile politiei...alte complicatii...nasol. :angryfire:

lat. edit: scriam cand a postat ce e mai sus, patitul nostru...

Vorbesti serios ca asa a facut jegosu'? (scuze dar chiar nu-l pot nimi alfel). Cred ca dadeam cateva sute sa-l bata cineva klumea (asa doar ca sa nu pic io').

Oricum, cred ca trebuia sa-i dai bani... de lumanari. Baaa nu-mi vine sa cred ce taraturi ordinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-mi permiti, prioritatea este asa cum a spus fast arrow din urmatoarele considerente: Se presupune ca persoana ce-a fost in cladire si-a terminat treaba acolo, iar cel ce intra se grabeste sa rezolve ceva in acea cladire. Bineinteles, regula se poate modifica daca tu ca barbat intalnesti o doamna careia trebuie sa-i cedezi trecerea indiferent de circumstante, la intrarea intr-o cladire. Regula asta a politetii nu se aplica la coborarea din mijloacele de transport. Acolo poti lasa doar femeile sa coboare inaintea ta sau sa urce in masina inaintea ta. Dar am deviat prea mult de la subiect, imi cer scuze.

Vreau sa precizez ceva... si anume: persoana care intra in cladire, magazin, are prioritate deoarece poate veni din ploaie, ger, viscol, nu neaparat ca e mai grabit decat cel ce este inauntru. Asa cum pietonii umbla bezmetici pe trotuar, necunoscand norme elementare, tot asa si pe strazi cand au permis aceiasi pietoni sunt pericole sociale. Poti lasa o femeie sa urce sau sa coboare inaintea ta, daca esti in masina cu ea sau astepti langa ea sa urci in masina, dar nu are sens sa o lasi cand tu vrei sa cobori iar ea sa urce, deoarece tu cel ce cobori ai prioritate, indiferent de sex nationalitate, etnie sau studii. Pana la urma e si logic,cei ce coboara fac loc in masina, apoi se poate urca. De regula sunt usi dedicate urcarii si coborarii. Un gest frumos si omenesc ca ai fost la spital, indiferent de circumstantele accidentului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...