Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Pe cele de la Quechua le consider doar locasuri pentru adapost impotriva tantarilor.

 

De ce?

 

Apropo, voi cat tine-ti un cort? Cate campari. Stiu ca nu e asta un criteriu, pentru ca cel mi mult conteaza cum il pastrezi tu si apoi cat e el de rezistent, insa ca fapt divers. Voi cat tineti un cort?

Pai...pe ala vechi, pe care-l facuse taica-miu din foaie de cort dupa tipar din Burda, acum vreo 40 de ani, l-am tinut pana acum vreo 15.

Apoi am avut un RCO sau asa ceva de doi lei (cam ca alea de la Metro). L-am tinut un sezon. La prima ploaie mai rea a intrat apa-n el si l-am schimbat.

T2-ul asta il am de vreo 2-3 ani, nici nu mai stiu. Inca tine la ploaie. O sa-l tin pana o sa-l vand sa-mi iau T3+ sau pana o sa oboseasca materialul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Ravishing

Anii nu prea conteaza pentru un cort.

Pentru ca unu poate sa campeze o data la doi ani, iar apoi lauda cortul ca tine 10 ani.

Timpul nu e un factor de masurare.

 

Conteaza cate campari faci cu el.

Eu cu actualul cort am aproape 50 de campari si singura lui problema e ca l-am ciupit 2cm la o betie ... acum nu stiu daca o sa intre apa in el pe gaura aia (inca nu m-a prins ploaia cu el :P)

 

 

De ce?

 

Pentru mine, raportul pret calitate nu se justifica.

Sun ieftine, sunt accesibile, dar eu nu mi-as lua - le consider bune pentru cei care campeaza de 2 ori pe an.

Eu prefer sa mai pun ceva bani in plus si sa iau ceea ce mi se potriveste.

 

daca cele 2 suprafete nu se ating tine la ploaie ca si un trimm(testat! :) )

 

Asta e prima regula cand vine vorba de corturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deasemenea si felul camparii conteaza. Daca campezi doar noaptea, cortul tine mai multe "campari". Daca, insa, lasi cortul in soare zile in sir, panza lui se va coace si se va deteriora mult mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deasemenea si felul camparii conteaza. Daca campezi doar noaptea, cortul tine mai multe "campari". Daca, insa, lasi cortul in soare zile in sir, panza lui se va coace si se va deteriora mult mai repede.

Eu la asta ma refeream cand ziceam "cativa ani". Eu fac cam 10 campari pe an.

 

Pentru mine, raportul pret calitate nu se justifica.

Sun ieftine, sunt accesibile, dar eu nu mi-as lua - le consider bune pentru cei care campeaza de 2 ori pe an.

Eu prefer sa mai pun ceva bani in plus si sa iau ceea ce mi se potriveste.

Aaa, credeam ca ai ceva motive concrete... L

La mine e pe dos, nu vad de ce sa dau 1500 de lei pe un cort daca nu e facut pentru creasta, pentru campat in coarda sau alte fantasme d-astea... Al meu e 130 de lei. Adica...cam cat un cartus de tigari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu am acest cort si pana acum e ok. Am campat de 4 ori pana acum cu el. Am fost in retezat si 4 nopti a plouat, a fost si vand dar nu a luat deloc apa.

 

Numa' bine!

Editat de ManGaMaN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Quechua 2 sec. de ala mic, care se impacheteaza la 55cm diametru.

 

Pro:

- se instaleaza rapid :P montat, pus carlige, instalat izolir si sac de dormit sub 2 min

- se aduna mult mai repede ca un cort standard

- e dublu, inca nu am prins ploaie cu el dar sunt optimist

- are loc de bocanci/cizme intre foaia externa si partea de plasa

- e ieftin

 

Contra:

- e mic, eu am incaput sa dorm lejer dar doar cu o geanta mica cu haine + geaca moto pe post de perna. Personal nu ma deranjeaza, ca restul bagajelor/casca le tin in case-uri

- daca vrei sa te schimbi in cort trebuie sa faci gimnastica, in cel mai inalt punct abia incap sa stau in fund (am 1,82)

- la 2 persoane deja vorbim de pozitie de dormit in straturi :P

 

Eu l-am luat sa am unde dormi ocazional cand calatoresc singur, nu m-as aventura cu el in excursii care ar presupune mai mult de 2 nopti consecutive de campat, aici sunt de acord cu cei de mai sus ca e nevoie de un cort de 2 pers pt solo si unu de 3 daca esti cu pasager.

 

attachicon.gif20130601_194212.jpg

Update: dupa 2 nopti de campare la MAN, si cateva ploi, unele destul de serioase, pot sa zic ca e impermeabil cortul, nu mi-a facut nici o surpriza. :D

 

O intrebare: exista corturi cu prelata care sa nu permita sa treaca lumina? sau cat de cat mai inchise ca in astea standard de obicei ma trezesc de la lumina/caldura de dimineata buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lumina exista ochelari de dormit din carpa. Pentru racoare ori iti montezi cortul la umbra, ori ii mai faci o usa diametral opusa cu cea existenta, dar tot trebuie sa te trezesti ca sa deschizi cel doua usi. Dar mesajul divin este ca daca s-a luminat si s-a incalzit, nu mai trebuie sa dormi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea!

 

Sunt incepator in ale camparii...Ce parere aveti despre cortul asta ? http://www.dimisport.ro/echipament-munte/Corturi/corturi-trei-persoane-grupa/cort-vango-soul300.htm

 

Ok si ca pret si ca greutate. Veranda este mititica dar suficienta pentru ghete si casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vango face produse de mare calitate. Am investit in modelul Halo 200 si face toti banii !

E usor, semigeodezic, foarte stabil si exceptional pe ploaie. Montarea e usoara pe tije exterioare ceea ce-ti permite sa-l instalezi rpd inclusiv pe ploaie si sa pastrezi interiorul uscat.

Spatiul interior e chiar de 2 persoane maaari !

Are 2usi opuse si e f bine ventilat + ca ai 2 spatii de bagaje, mai vine si cu prelate pe suprafatele respective deci ... Mercedes.

 

Deci costa. Dublu fata de cel mentionat de tine.

Editat de kyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt si eu incepator in domeniul corturilor si imi caut ceva pt un traseu vara asta. Am nevoie de un cort in care sa pot dormi, sa am loc de bagaje si sa nu am probleme cu ploaia.

 

Initial ma uitam la Pinguin Bora 2, dar totusi pare cam scump pt cat l-as folosi. Despre Vango Alpha 250 stie cineva ceva?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt si eu incepator in domeniul corturilor si imi caut ceva pt un traseu vara asta. Am nevoie de un cort in care sa pot dormi, sa am loc de bagaje si sa nu am probleme cu ploaia.

 

Initial ma uitam la Pinguin Bora 2, dar totusi pare cam scump pt cat l-as folosi. Despre Vango Alpha 250 stie cineva ceva?

 

Multumesc!

Repet ce am mai zis: daca mergi fara pasager iti trebuie curt de 2 persoane. Daca mergi cu, iti trebuie de 3. Asta ca sa nu te chinui in caz de ploaie sau alte nasoleli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet ce am mai zis: daca mergi fara pasager iti trebuie curt de 2 persoane. Daca mergi cu, iti trebuie de 3. Asta ca sa nu te chinui in caz de ploaie sau alte nasoleli.

 

Pai da, eu merg singur, deci 2 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: dupa 2 nopti de campare la MAN, si cateva ploi, unele destul de serioase, pot sa zic ca e impermeabil cortul, nu mi-a facut nici o surpriza. :D

 

O intrebare: exista corturi cu prelata care sa nu permita sa treaca lumina? sau cat de cat mai inchise ca in astea standard de obicei ma trezesc de la lumina/caldura de dimineata buna

 

Cortul strans in forma de disc se poate rula sau impacheta?

 

La cortul ala m-am gandit si eu dar nu stiu cum sa il prind de mobra daca trebuie sa stea ca farfuria.

 

Nu vreau sa ajung asa:

 

post-5942-0-72356500-1374788505_thumb.jpg

 

Stiu ca ala din poza e model mai mare dar cam asta e ideea. Cum il prinzi fara sa il strici/fluture vantul.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate rula. Corturile 2 seconds de la Decathlon nu se preteaza la excursii pe jos sau cu mobra. Ele stau cel mai bine in portbagajul masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei un cort cu montare rapidă şi cu o formă mai omenoasă cât e strâns, încearcă un mix de la Doncafe.

 

Pardon, un cort Nordkapp Easy 200 / 400 de pe Louis. Evident găseşti şi alte mărci/modele, dar şi preturile cresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentu lamuriri. Eu vreau un cort de 1 persoana sau 2 care sa aiba dimensiuni reduse impachetat si sa se monteze rapid. Ma gandisem la un bivuac dar din cate am citit, alea sunt mai mult o solutie de supravietuire in caz de urgenta. De folosit il voi folosi numai de prin Martie pana la inceputul lui Octombrie cate 2 nopti, maxim 3.

 

In avantul meu haiducesc, m-am gandit si la ceva simplu si ieftin gen prelata. Un colt legat de un ghidon, un colt de spatele mobrei si celalalte 2 prinse in sol. Izopren, sac de dormit si asta e.

 

Caut o solutie simpla, strict pentru mersul cu mobra, fara pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e silă de corturi, aşa că eu folosesc sac de dormit + izopren şi am la mine mereu o prelată de 4x3m pe care o pot folosi la nevoie, cu puţină imaginaţie iese un cort veritabil din ea :)

 

Mai port şi-un hamac, dar îl pun numai atunci când ştiu că nu sunt şanse de a mă îmbăta în seara aceea .

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asa fac si eu. Sac, izopren si ceva prin care nu trece apa daca ploua. In rest, apa, paie si bataie.

 

Cum iti protejezi fata de insecte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cortul strans in forma de disc se poate rula sau impacheta?

 

La cortul ala m-am gandit si eu dar nu stiu cum sa il prind de mobra daca trebuie sa stea ca farfuria.

 

Nu vreau sa ajung asa:

 

attachicon.gif1.jpg

 

Stiu ca ala din poza e model mai mare dar cam asta e ideea. Cum il prinzi fara sa il strici/fluture vantul.

A fost un user de pe forum cu un astfel de cort prin toata Europa. Poze cu modul de "prindere" a cortului pe mobra vezi aici: /index.php?/topic/278368-hai-hui-prin-europa/&do=findComment&comment=1520833 .

 

Nu se poate rula. Corturile 2 seconds de la Decathlon nu se preteaza la excursii pe jos sau cu mobra. Ele stau cel mai bine in portbagajul masinii.

Linkul pus de mine dovedeste ca se poate cu un astfel de cort pe mobra. Cel mai clar se vede in penultima poza.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un user de pe forum cu un astfel de cort prin toata Europa. Poze cu modul de "prindere" a cortului pe mobra vezi aici: /index.php?/topic/278368-hai-hui-prin-europa/&do=findComment&comment=1520833 .

 

Linkul pus de mine dovedeste ca se poate cu un astfel de cort pe mobra. Cel mai clar se vede in penultima poza.

 

Multumesc pentru link. La asta ma gandeam si eu. Il puneam pe topcase sau peste bagaje. Problema e ca atunci cand mergi pe macadam mai scapi mobra pe jos. Daca se loveste la o muchie e posibil sa se strice tot cortul.

 

O sa incerc pentru inceput cu o foaie de cort http://www.militarytrend.ro/saci-de-dormit/5249-foaie-de-cort-ruseasca-.html

 

E ieftina, se impacheteaza usor si se poate folosi si ca pelerina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il pun pe scaunul din spate, oblic si prins cu plasa elastica, partea de sus se sprijina de topcase si sub el incape si izolirul - din pacate nu gasesc nici o poza. O alta varianta o sa fie pe topcase dupa ce imi iau un suport de ala tip gratar. Am dubii mari ca s-ar deteriora la o cazatura usoara, mai ales daca e prins cu plasa elastica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...