Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Cand mi-am cumparat cort pt moto, l-am ales pe cel mai mic ca dimensiuni in stare rulata si cel mai usor. Intra in oricare dintre bagaje si are numai 2kg. Sigur nu este cel mai comod, dar nu incarca prea mult bagajul. Din pacate firma care-l producea a renuntat la model si l-a inlocuit cu altul similar, dar cu veranda si ceva mai greu. Il am de 4 ani, l-am plimbat cam peste tot, pe unde am fost, dar l-am folosit destul de putin, mai mult ca rezerva pt cand nu am gasit cazare sau pt deplasari de weekend.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand mi-am cumparat cort pt moto, l-am ales pe cel mai mic ca dimensiuni in stare rulata si cel mai usor. Intra in oricare dintre bagaje si are numai 2kg. Sigur nu este cel mai comod, dar nu incarca prea mult bagajul. Din pacate firma care-l producea a renuntat la model si l-a inlocuit cu altul similar, dar cu veranda si ceva mai greu. Il am de 4 ani, l-am plimbat cam peste tot, pe unde am fost, dar l-am folosit destul de putin, mai mult ca rezerva pt cand nu am gasit cazare sau pt deplasari de weekend.

 

ok ok, dar despre ce era vb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un pic de search... /index.php?/topic/351255-modele-de-cort/

 

P.S. Poate se prinde careva si uneste topicurile, sa fie informatia grupata ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Ati mai luat/testat ceva?Eu pana la urma mi-am luat acest cort: http://www.craimont.ro/corturi_de_drumetie_husky_cort_drumetie_burton.html .Din ce l-am desfacut pare super,cusaturi vulcanizate,bete foarte rezistente,are si al 3-lea bat pt verande sa fie mai cat mai inalte si sa asigure o stabilitate sporita,are 2 verande de 90 cm lungime,si evident 2 iesiri,detaliile cu care este lucrat si materialele sunt super,nu se compara cu porcariile din supermarket,are 2 aerisiri care se deschid cu ajutorul unor baghete cu arici,are ca si dimensiune interioara 220x160(fata de de 150 de exemplu cat are concurenta),adica destul spatiu pt 2 persoane plus bagaje zic eu,si nu am dat foarte mult pe el,achizitionandu-l cu un sac de dormit tot de la Husky (acesta: http://www.craimont.ro/saci_de_dormit_de_vara_husky_sac_de_dormit_2_sezoane_hollowfibre_husky__10.html ) mi s-a facut si un discount de 50 ron la suma finala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Ati mai luat/testat ceva?Eu pana la urma mi-am luat acest cort: http://www.craimont....tie_burton.html .Din ce l-am desfacut pare super,cusaturi vulcanizate,bete foarte rezistente,are si al 3-lea bat pt verande sa fie mai cat mai inalte si sa asigure o stabilitate sporita,are 2 verande de 90 cm lungime,si evident 2 iesiri,detaliile cu care este lucrat si materialele sunt super,nu se compara cu porcariile din supermarket,are 2 aerisiri care se deschid cu ajutorul unor baghete cu arici,are ca si dimensiune interioara 220x160(fata de de 150 de exemplu cat are concurenta),adica destul spatiu pt 2 persoane plus bagaje zic eu,si nu am dat foarte mult pe el,achizitionandu-l cu un sac de dormit tot de la Husky (acesta: http://www.craimont...._husky__10.html ) mi s-a facut si un discount de 50 ron la suma finala :)

 

L-am avut si eu, super cort.

Rezista la ploaie cu stoicism, o data m-a prins ploaia langa un rau si cand s-a umflat avem 2-3 cm de apa in jur si tot n-a intrat in el :laugh: partea amuzanta e ca am iesit din cort mai mult din cauza zgomotului si nu a apei.

Ca si capacitate, dormeam lejer 3 persoane in el. Insa acum folosesc unu mai mic, cam jumate din volumul astuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa aud asta de la un posesor,inseamna ca am facut o alegere buna pt ca imi era frica de cei 6000mm coloana de apa la folia de jos,pt ca cei de la Hannah de exemplu au minim 7000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Husky Flame 2 care e super cort, cu betele pe afara, usor de montat, cort mai de expeditie. Daca esti interesat il vand, pret 500 ron. Starea lui e f buna, e ca nou.

Detalii gasesti pe net despre el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gizas! 869 de iepuroi pentru un cort de doua persoane, fara nimic special??? Bine ca a fost cado.

 

cred ca are si jacuzzi, desi nu l-am vazut. l-am primit anul trecut in noiembrie. in februarie am dormit in el pe balcon la -12°C. no problem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te ajuta cumva, iti spun ce folosesc eu ca si corturi de vara - si intrucat sunt foarte multumit de ele, le recomand.

 

A. cel albastru menta - 5 persoane

- doua foi

- 240cm x 280cm x (h)160cm, 4.6 kg

 

B. cel galben - 5/ 6 persoane

- o singura foaie

- 220cm x 250cm x (h)150cm, 3.4kg

- are "fereastra"de aerisire pe latura din spate

 

Ambele au betele din fibra - la cel albastru menta sunt mai groase - si sunt fabricate in China; raport pret calitate OK, insa mult mai bun la primul.

Le gasesti in orice Metro / Selgros / Carrefour.

 

Pentru doua persoane cu bagaj ... este mai mult decat lux - ma refer la spatiu si la acces.

 

Recomandare: daca vrei sa campezi la mare / pe nisip, neaparat cumpara si cuie de nisip - fara ele, daca bate vantul ... vei avea probleme!

 

Din punctul meu de vedere, cu cat este mai inalt, cu atat mai bine!

 

 

post-4731-0-86516300-1336755002_thumb.jpg

post-4731-0-09715500-1336756381_thumb.jpg

post-4731-0-61547300-1336756437_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce, te-a dat nevasta afar' din casa? :scratch:

 

:laugh:

 

ma suna mandra din ora-n ora sa vaza de eram in viata, :laugh:

 

cum adormeam... cum suna. am inchis telefonul.

a venit si a deschis cortul....

cica plangea cainele langa usa de la balcon..., :laugh:

 

oricum e super..

 

la caldura imi e frica, dar are 2 iesiri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gizas! 869 de iepuroi pentru un cort de doua persoane, fara nimic special??? Bine ca a fost cado.

 

Eu zic sa te mai uiti odata la cortul ala ..are multe chestii speciale .

 

Chestia cu -12 grade este irelevanta pt ca la temeperaturi de genul asta conteaza in primul rand sacul de dormit apoi izoprenul sau salteluta si abia pe locul 3 cortul care oricum nu are nici un fel de izolatie ceea ce poae face este sa nu lase vantul sa treaca...dar asta e deja alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din punctul meu de vedere, cu cat este mai inalt, cu atat mai bine!

 

 

 

 

Te inseli amarnic.ia mergi tu cu un cort inalt la munte.Iti spun din proprie experienta,am si un cort inalt,de 1,8metri,iar acum 3 ani de 1 mai la munte am tras toata noaptea de el sa nu il ia vantul iar alti prieteni cu o panarama de cort inalt cam 1,2metri au dormit lejer nu ca mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te mai uiti odata la cortul ala ..are multe chestii speciale .

 

Chestia cu -12 grade este irelevanta pt ca la temeperaturi de genul asta conteaza in primul rand sacul de dormit apoi izoprenul sau salteluta si abia pe locul 3 cortul care oricum nu are nici un fel de izolatie ceea ce poae face este sa nu lase vantul sa treaca...dar asta e deja alta poveste.

 

l-am "pus" de vo 4-5 ori pentru antrenament. singura hiba care i-o gasesc la momentul de fata este ca, daca il strang pe ploaie, se uda inauntru daca-i scot "palaria"

ca sac am dat o caruta de bani pe un "waterproof" exped. salteaua, o self-inflated, lite. alaturi, un scaunel super usor in 3 picioare si o masuta. ce sa mai, sunt gata, trebe doar sa scot vibratia aia din ghidon si.. cap-compas nordkapp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te mai uiti odata la cortul ala ..are multe chestii speciale.

http://www.himalaya.ro/ro/produs/escapade-dsl--591/

 

320 de iepuroi, doua intrari, trei bete din dural, supratenda rezistenta la 4000mm coloana de apa(fata de 3000mm la Allak), podea rezistenta la 10000mm coloana de apa (fata de 5000-7000mm la Allak), greutate 3.55 kg.

 

Pentru moto nici nu conteaza prea mult greutatea, pentru ca nu-l cari in spate. Important e sa fie compact, aerisit, sa reziste la ploaie, sa aiba spatiu (absida) pentru echipament si bagaje si cam atat. Parerea mea.

Eu am un Northland Bike 2 de vreo 10 ani, cu bete din fibra. A rezistat fara probleme la ploi zdravene, la vantul de langa Bucura si n-are nici pe dracu'. Singurele defecte: ar fi putut fi mai aerisit, iar husa a inceput sa se descoasa (si mie mi-e lene sa pun acul pe ea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.himalaya.ro/ro/produs/escapade-dsl--591/

 

320 de iepuroi, doua intrari, trei bete din dural, supratenda rezistenta la 4000mm coloana de apa(fata de 3000mm la Allak), podea rezistenta la 10000mm coloana de apa (fata de 5000-7000mm la Allak), greutate 3.55 kg.

 

Pentru moto nici nu conteaza prea mult greutatea, pentru ca nu-l cari in spate. Important e sa fie compact, aerisit, sa reziste la ploaie, sa aiba spatiu (absida) pentru echipament si bagaje si cam atat. Parerea mea.

Eu am un Northland Bike 2 de vreo 10 ani, cu bete din fibra. A rezistat fara probleme la ploi zdravene, la vantul de langa Bucura si n-are nici pe dracu'. Singurele defecte: ar fi putut fi mai aerisit, iar husa a inceput sa se descoasa (si mie mi-e lene sa pun acul pe ea).

 

neaaahh, nimic de comentat. greutatea pentru mine e o problema. fiecare gram conteaza, imi ajunge motoru ca e cat o scroafa. in plus, free stand, iarasi un plus. anyway recunosc ca-i scump, o fi si snobism. firma materiale si constructie mai inginerita, anyway, asta e, un fel de vuitton sau cum dracu se cheama gentile alea.. sunt o pitzi pe motor, :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neaaahh, nimic de comentat. greutatea pentru mine e o problema. fiecare gram conteaza, imi ajunge motoru ca e cat o scroafa. in plus, free stand, iarasi un plus. anyway recunosc ca-i scump, o fi si snobism. firma materiale si constructie mai inginerita, anyway, asta e, un fel de vuitton sau cum dracu se cheama gentile alea.. sunt o pitzi pe motor, :laugh:

Haidi, bre! GS-ul ala e facut sa care. O juma de kil in plus e o nimica toata.

Ce-i aia "free stand"? Ca daca e ceea ce cred eu, sunt o groaza de corturi de tip iglu care-s construite asa.

 

http://www.outsideonline.com/outdoor-gear/gear-guy/What-s-a-freestanding-tent-.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi, bre! GS-ul ala e facut sa care. O juma de kil in plus e o nimica toata.

Ce-i aia "free stand"? Ca daca e ceea ce cred eu, sunt o groaza de corturi de tip iglu care-s construite asa.

 

http://www.outsideonline.com/outdoor-gear/gear-guy/What-s-a-freestanding-tent-.html

 

1. free stand, adica numai ii bagi cuiele in pamant, il pui si gata. cre ca si mizeria aia de 300 e free stand

2. cand ai de trecut un rau, sau s-o ridici de jos si esti singur singurel, fiecare gram conteaza

 

mai nou ma uitam la unu d-ala de la decathlon de vo doo sute de lei care se deschide in cateva secunde.., da'e al dracu de mare strans.. http://www.decathlon.ro/RO/2-seconds-air-ii-175316854/

sau daca e sa fie mai usor... si mai mic.., http://www.decathlon.ro/RO/2-seconds-i-verde-147364876/ , si mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dupa parerea mea, cortul acesta nu este ce iti trebuie tie, daca intentionezi sa il folosesti in drumetiile cu motorul. E un cort compact, usor, dar mic, ca si volum cand este montat. E conceput ca sa satisfaca nevoile unui bivuac, nu ale unei campari normale. In bivuac dorm de obicei alpinistii cand fac ascensiuni de mai multe zile, parasesc tabara de baza unde au toate dotarile, s isi instaleaza un bivuac mai avansat... care poate fi sub cerul liber sau sub un astfel de cort in care intri efectiv pe burta. Cortul acesta e potrivit pentru montat in crestele muntilor, in locuri neamenajate in caz de urgenta, fiind mic poti sa gasesti usor un spatiu de montat, rezista mai bine la vantul puternic.

 

Nu cred ca are rost sa te chinui cu asa ceva. Nu vad dimensiunile exacte in poza mica de jos, dar e foarte posibil ca acolo in locul cel mai inalt sa poti sta in fund in cort, dar mai mult nu. Sa te schimbi de haine e chin.. sa pui bagajele ai ceva loc in lateral dar nu stiu daca suficient. Un prieten are Husky flame 2 (comparativ ca si dimensiuni, doar intrarea difera) si e un chin sa stai in el sa gatesti ceva, sau sa te schimbi. Din experienta mea, un cort normal tip igloo e mai ok. Aici in poza e cortul meu TRIMM XTRIM, bej in mijloc, si Husky e cel rosu.https://picasaweb.google.com/opresteclipa/Toate?authkey=Gv1sRgCPukqt2t_8mv5AE#5695769867573550658

Editat de ssminkly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de raspuns. intre timp am renuntat la el. pentruca am gasit dimensiunile spatiului interior si nu am cum sa bag inauntru salteaua gomflabila, care imi conditioneaza iesirile cu cortul.

 

am gasit 2 modele la decathlon. unu de 2 persoane si unu de 3 persoane. cel de 3 persoane dispune de tot spatiul care as avea nevoie. mi- doar frica sa nu fie prea mare cand e strans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de raspuns. intre timp am renuntat la el. pentruca am gasit dimensiunile spatiului interior si nu am cum sa bag inauntru salteaua gomflabila, care imi conditioneaza iesirile cu cortul.

 

am gasit 2 modele la decathlon. unu de 2 persoane si unu de 3 persoane. cel de 3 persoane dispune de tot spatiul care as avea nevoie. mi- doar frica sa nu fie prea mare cand e strans

Mult timp mi-a facut si mie cu ochiul cortul asta Coleman Bedrock, dar din aceleasi motive am renuntat la el: nu am cum sa bag salteau gonflabila si nu am loc unde sa pun bagajele (in principal echipamentul a doua persoane)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...