Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Am de cativa ani un Eureka Wabakimi 2

Este exact ce cautam ! Inainte aveam un cort ieftin din Metro, dar am avut numai belele cu el: nu era rezistent la ploaie, nu incapeam calumea in el (am aproape 2 m), nu avea veranda etc...

Ce-mi place la Eureka este calitatea materialelor, are 2 intrari ventilate, 2 aerisiri, 2 verande, structura de rezistenta cu cele 2 bete care se intersecteaza, fapt ce-l face foarte stabil la vant. Si cel mai important este usor, compact si se monteaza repede. Nu-ti trebuie nici o instructiune. E sistem "antiprost". E de 2 persoane, dar imi incape o saltea dubla INTEX si mai ramane loc de bagaje.

Recomand cu caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca posesor de cort ieftin ( Quechua T3+ ), ma trezesc comentand : merita sa investesti inca 2-300 lei peste pretul altor corturi, intr-un cort "ultralight", din moment ce il cari pe motocicleta, iar diferenta dintre unul normal si unul ultra-usor fiind de 0.5kg?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca posesor de cort ieftin ( Quechua T3+ ), ma trezesc comentand : merita sa investesti inca 2-300 lei peste pretul altor corturi, intr-un cort "ultralight", din moment ce il cari pe motocicleta, iar diferenta dintre unul normal si unul ultra-usor fiind de 0.5kg?

 

Din punctul meu de vedere (si ca si posesor) T3+ este super ok si la bani si la calitate, insa omul a cerut ceva ultraportabil de 2 persoane si T2 Ultralight este foarte mic impachetat, mi se pare ca are ceva de genul 40cm pachetul

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ne decidem asupra cortului va trebui sa ne lamurim si ce saci de dormit sunt cei mai buni pt moto si ce saltele vom folosi, nu?

 

dadada :))

saltea intex de la JISK ieftina :)

saci de dormit ... am ceva comunisti destul de "bunicei" ( si la propriu si la figurat )

 

tu ce ai recomanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa raspund si eu cu cateva detalii care poate au scapat la unii

 

un cort mare nu pastreaza caldura la fel de bine ca un cort mic

la munte ai nevoie de o suprafata mica in interior ca sa:

- iti pastreze caldura

- sa nu iti zboare vantul cortul

- e bine sa ai un cort care nu necesita ancorare pt ca la munte terenul e stancos si daca dai de o furtuna o sa iti zboare vantul foaia de cort/ sunt corturi care au foaia de cort prinsa de bete si extremitatile cortului si nu necesita ancorare, ele stau pe pamant prin greutatea bagajului din interior

 

cu cat foaia de cort este mai impermeabila cu atat va face mai mult condens, dar asta nu e o problema, e de preferat ca foaia de cort sa fie impermeabila/cauciucata si la o distanta rezonabila de cort pentru o aerisire mai buna

 

in principiu ce recomand pentru moto este un cort cu foaie impermeabila, inaltime mica, sistem de instalare fara necesitatea cuielor, greutate si volum mic

 

subliniez pentru cei ce sugereaza un cort mare: UN CORT MARE NU RETINE CALDURA, si pe langa asta o sa va sufle vantul.

 

eu folosesc un http://www.coleman.eu/Benelux/p-23593-splash8482-blue.aspx care urmeaza sa il modific sa scap de cuie. avantajul la cortul asta e Flysheet fabric: Polyester, 2000 mm PU coated, taped seams, adica poti sa cari apa cu el ca nu trece ploaia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Eu am T2 Ultralight Pro

 

 

E mic, usor si se instaleaza/strange foarte repede, in comparatie cu alte corturi.

 

Cu ploaia nu am avut probleme, ce-i drept ca am prins doar ploaie marunta.

 

Partea proasta (trebuie sa existe si asta) e destul de inghesuit pentru doua persoane.

Daca esti un tip mare e bun doar daca mergi singur sau cu inca o persoana dar nu mai mult de un uichend. :cheers:

Editat de PopaCosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Imi arunc si eu cei 2 centi aici .

Nu imi mai aduc aminte in urma cu cati ani mi-am cumparat primul cort ..asa la o estimare grosiera cred ca am avut peste 10 corturi.

Pentru corturi de carat in spate ultralight-ul este o solutie la fel si corturile mici insa din experienta mea moto de pana cum mi-am dat repede seama ca pt moto cortul mic nu e o solutie [poate una disperata].Mai precis pt 2 oameni cu bagaje de moto recomand un cort de 3 persoane ar putea fi si mai mare dar aici intervine o intreaga discutie conteaza mult si statura [eu am 1.70] si mi se pare ok un cort de 3 pers pt 2 motociclisti.

 

Veranda este obligatorie la orice cort [nu numai pt moto] in cazul in care nu iti place sa dormi cu cizmele la nas banuiesc ca nu vei aprecia nici mirosul suav al bocancilor :crack: .

 

Daca are 2 intrari ar putea fi mai racoare in el dar si aici e o discutie lunga si in plus fiecare chestie in plus adauga greutate.

 

Ideea cu cort de munte care sa nu necesite ancorare pt ca solul e stancos aproape ca m-a facut sa cad de pe scaun de ras :bounce: . Deci un cort care nu are cuie poate fi lasat acasa.

 

Am mai vazut cateva chestii pe care le includ la capitolul de trista amintire cum ar fi folia de plastic peste cort.

 

Oameni buni ala peste care tre sa pui plastic ca sa nu te ploua nu e cort e o parnaie pe care ai platit mult prea multi bani cu exceptia cazului in care a fost gratis si chiar si asa l-ai carat aiurea.

Pe langa faptul ca plasticul e greu se si impacheteaza in volum mare. Daca tot ai o foaie de plastic deasupra capului la ce-ti mai trebuie cort? Sa nu uitam ca aici e capitolul Enduro Touring & Adventure...si ca mobrele pe care le calarim au pretentii de a te duce si mai departe de un camping organizat eventual cu zid ca sa nu te bata vantul.

 

Pentru ca toata lumea a scris cum trebuie sa fie un cort eu o sa incep prin a scrie cum nu trebuie sa fie :

 

1 Nu trebuie sa aiba nevoie de plastic pt a fi impermeabil

2 Nu trebuie sa aiba fund de rafie

3 Nu trebuie sa aiba betele facute din alt material decat duraluminiu

 

In principiu daca un cort indeplineste criteriilea astea are mari sanse sa fie ok.

O alte chestie pe care am constatat cu uimire ca putini o inteleg este asezarea arcelor in raport cu supratenda.Cea mai buna varianta de departe este ca supratenda sa fie prinsa de arce iar tenda interioara sa fie la randul ei prinsa de supratenda. Aceasta varianta asigura cea mai mare rigiditate cortului. Din pacate foarte putine firme folosesc aceasta solutie si in general sunt foarte scumpe.

 

Pentru ca am vazut destule referiri la corturile de tip tunel as vrea sa expun un adevar matematic. De obicei un arc de cort are o forma aproximativa de semicerc.

Daca la un cort a carui camera interioara are forma dreptunghiulara cu laturile x [latura mica] si y [latura mare] diametrul respectivului semicerc este radical din x^2 + y^2 la un cort tunel cu o camerea interioara similara diametrul omolog este de doar x.

Ce am vrut sa spun pana aici este ca diametrul cercului din care provine semicercul la un cort tunel e mult mai mic decat la un cort de tip iglu; iar asta inseamna automat ca si lungimea arcului e mai mica ceea ce inseamna ca tensiunea in respectivul arc e mult mai mare si deci si sansele de a se rupe /fisura sunt mult mai mari.Astfel incat desi ca solutie constructiva pare atractiv dpdv al greutatii personal ma feresc de acest gen de corturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm credeam ca e evident in 2011.

 

 

1 Rafie = impletitura din plastic cu 2 straturi [in cel mai bun caz] de plastic laminate pe interior si exterior.

Plastic = greutate mare volum mare de strangere. Nu il poti strange de-a valma cum se strang corturile ceea ce inseamna ca tre' sa-l impaturesti .Asta duce la o procedura enervanta si mancatoare de timp [mai ales daca il strangi pe ploaie] si de asemenea conduce la formarea unor cute si colturi...mai ales colturile fiind primele unde laminarea se duce dreq si vei avea un cort prin al carui fund [voluminos si greu] intra apa.

 

2 Cea mai nasola chestie la un cort dpdv al structurii e sa-ti colapseze un arc. Adica daca cedeaza o cusatura fermoar capsa etc o sa te enervezi dar cumva o sa o dregi . Daca cedeaza arcul de obicei cedeaza la o furtuna nu sub cer senin si fara vant..deci va trebui sa iesi din cort si sa dregi cumva problema . Dar nu vei iesi din cort vei iesi din ceva similar cu un sac de dormit pt ca nu mai are structura de rezistenta. Corturile bune vin cu un fel de teava cu diametru mai mare sensibil fata de cel al arcului numita generic "pole doctor" pt cazurile in care arcul pateste ceva.

 

M-am uitat un pic pe youtube si am gasit ceva care va ajuta cat de cat la formarea unei idei .

Filmuletele au fost facute la o expozitie de outdoor unde organizatorii au adus o masina de vant si au facut un fel de concurs in care reprezentantii firmelor expozante trebuie sa intinda cortul si sa intre in el in conditii de vant puternic .

 

Probabil ca baietii aia sunt product manageri sau doar vanzatori ca nu prea au skiluri de intins corturile dar oricum o sa va faceti o idee. Clic aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am COLEMAN de 8 persoane, mi l-am adus din SUA :) Are 7 KG si e destul de maricel, insa spatiul nu e o problema cand e vorba de carat ceva pe mobra mea :)

 

E bun, nu intra apa, m-a prins de cateva ori ploi sanatoase cu el, si ce imi place cel mai mult e ca pot sa stau in picioare in el daca vreau sa ma schimb sau ceva ;)

daca te duci la camping cu duba 8+1 persoane , devine neincapator ... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm credeam ca e evident in 2011.

 

 

1 Rafie = impletitura din plastic cu 2 straturi [in cel mai bun caz] de plastic laminate pe interior si exterior.

Plastic = greutate mare volum mare de strangere. Nu il poti strange de-a valma cum se strang corturile ceea ce inseamna ca tre' sa-l impaturesti .Asta duce la o procedura enervanta si mancatoare de timp [mai ales daca il strangi pe ploaie] si de asemenea conduce la formarea unor cute si colturi...mai ales colturile fiind primele unde laminarea se duce dreq si vei avea un cort prin al carui fund [voluminos si greu] intra apa.

 

2 Cea mai nasola chestie la un cort dpdv al structurii e sa-ti colapseze un arc. Adica daca cedeaza o cusatura fermoar capsa etc o sa te enervezi dar cumva o sa o dregi . Daca cedeaza arcul de obicei cedeaza la o furtuna nu sub cer senin si fara vant..deci va trebui sa iesi din cort si sa dregi cumva problema . Dar nu vei iesi din cort vei iesi din ceva similar cu un sac de dormit pt ca nu mai are structura de rezistenta. Corturile bune vin cu un fel de teava cu diametru mai mare sensibil fata de cel al arcului numita generic "pole doctor" pt cazurile in care arcul pateste ceva.

 

1 - Am vazut pe cineva cu un cort d-asta smecher care nu avea fundul din rafie. Omul tinea o dublura din rafie pe sub cort. Cand l-am intrebat de ce face asta mi-a spus ca fundul ala smecher pe care-l avea cortul ala si mai smecher nu tinea la umezeala. Daca nu punea rafia pe dedesubt se trezea dimineata cu totul umed. Deci, eu ce sa inteleg de aici? Ca de fapt cortul ala al lui scump care avea tije din dur-aluminiu si alte materiale performante era de fapt o porcarie sau ca fundul de rafie e un material potrivit pentru intrebuintarea asta?

Deasemenea, am frecat un iglu ieftin cu fund de rafie peste 10 ani si rafia aia nu s-a rupt sau gaurit.

Singurul minus pe care-l vad eu la acest material este spatiul mare ocupat la impachetare. Dar aici trebuie sa completez ca omul cu cortul scump care avea si rafia pusa sub ajungea la exact acelasi gabarit cu cel al cortului meu ieftin.

De greutate nu comentez. Un kg, maxim doua in plus nu e nenorocire.

Si inca ceva. Rafia se poate strange de-a valma fara probleme de uzura sau impachetare. Uite AICI ultimul meu cort cu fund de rafie care se strange de-a valma.

 

2 - Merg cu cortul de peste 15 ani si am avut de-a lungul timpului 6 corturi. Toate ieftine. Cel mai mult am folosit o mizerie d-aia de iglu argintiu de se gaseste pe la Metro si altele. Am stat ani buni cu el la mare, pe plaja, unde aproape tot timpul bate vantul, am trecut cu el vreo doua furtuni tot la mare si, acum, dupa 10 ani de folosinta l-am donat unui amic care-l foloseste in continuare. Singura reparatie pe care a facut-o a fost sa traga niste power-tape pe la cusaturi, deoarece dupa atata uzura nu mai tinea la ploaie. Nu s-a rupt niciodata vreo tija, cu toate ca nu erau din aluminiu. Deasemenea, nici restul corturilor pe care le-am avut si am nu au avut probleme cu tijele.

 

Intr-adevar, eu nu merg in excursii montane extreme si nu campez in conditii extreme. Ma intreb cati dintre noi o fac? Parerea mea este ca prea putini. In schimb, foarte multi dintre noi dau bani multi pe niste echipamente pe care le folosesc in conditii in care orice cort ieftin rezista mai mult decat bine. Stii, faza asta e ca aia cu aia de-i vezi iarna prin metrou cu bocanci si echipament de mers pe Himalaya, dar ei se duc de fapt la serviciu cu metroul.

Asa ca, hai sa ramanem cu picioarele pe pamant, chiar daca suntem in 2011, stim deja definitia rafiei si deasemenea mai stim ca s-au inventat fel de fel de materiale scumpe destinate utilizarii in conditii extreme si nu utilizarii asa zis normale, cu cortul in poienita sau pe plaja.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde ce vrei sa faci cu el...la Decathlon gasesti o gramada de optiuni mai ieftine si decente. Eu personal pt ca mergeam destul de mult la munte cu cortu in RO am de 6 ani un Hannah Edge din seria extreme, 2.8kg, bun si pt iarna. tinand cont ca l am folosit intens si este inca in stare f buna dupa atata timp recomand Hannah...nu stiu cine mai importa prin Romania, inainte erau Montrek si Himalaya(bulangii :)).

 

Cand o crapa asta ma uit la MSR Fury, foarte capabil dar si pretz pe masura. Corturi foarte bune mai fac Vaude, Salewa, Coleman, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Hannah Apache 3, destul de compact la cat de spatios e.

Mie imi place mai ales ca una din laturi e de 2,30 m, si am loc sa ma intind.

 

E si foarte stabil pe furtuna si nu intra apa deloc in el. Am trecut in el printr-o ploaie torentiala de s-a rupt un forestier pe valea vecina in sudul Fagarasului si nu s-a umezit deloc stratul interior, cum eram obisnuit pe la alte corturi...

 

Hannah-Apache~large~5761_2860_758_1.jpg

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - Am vazut pe cineva cu un cort d-asta smecher care nu avea fundul din rafie. Omul tinea o dublura din rafie pe sub cort. Cand l-am intrebat de ce face asta mi-a spus ca fundul ala smecher pe care-l avea cortul ala si mai smecher nu tinea la umezeala. Daca nu punea rafia pe dedesubt se trezea dimineata cu totul umed. Deci, eu ce sa inteleg de aici? Ca de fapt cortul ala al lui scump care avea tije din dur-aluminiu si alte materiale performante era de fapt o porcarie sau ca fundul de rafie e un material potrivit pentru intrebuintarea asta?

Deasemenea, am frecat un iglu ieftin cu fund de rafie peste 10 ani si rafia aia nu s-a rupt sau gaurit.

Singurul minus pe care-l vad eu la acest material este spatiul mare ocupat la impachetare. Dar aici trebuie sa completez ca omul cu cortul scump care avea si rafia pusa sub ajungea la exact acelasi gabarit cu cel al cortului meu ieftin.

De greutate nu comentez. Un kg, maxim doua in plus nu e nenorocire.

Si inca ceva. Rafia se poate strange de-a valma fara probleme de uzura sau impachetare. Uite AICI ultimul meu cort cu fund de rafie care se strange de-a valma.

 

2 - Merg cu cortul de peste 15 ani si am avut de-a lungul timpului 6 corturi. Toate ieftine. Cel mai mult am folosit o mizerie d-aia de iglu argintiu de se gaseste pe la Metro si altele. Am stat ani buni cu el la mare, pe plaja, unde aproape tot timpul bate vantul, am trecut cu el vreo doua furtuni tot la mare si, acum, dupa 10 ani de folosinta l-am donat unui amic care-l foloseste in continuare. Singura reparatie pe care a facut-o a fost sa traga niste power-tape pe la cusaturi, deoarece dupa atata uzura nu mai tinea la ploaie. Nu s-a rupt niciodata vreo tija, cu toate ca nu erau din aluminiu. Deasemenea, nici restul corturilor pe care le-am avut si am nu au avut probleme cu tijele.

 

Intr-adevar, eu nu merg in excursii montane extreme si nu campez in conditii extreme. Ma intreb cati dintre noi o fac? Parerea mea este ca prea putini. In schimb, foarte multi dintre noi dau bani multi pe niste echipamente pe care le folosesc in conditii in care orice cort ieftin rezista mai mult decat bine. Stii, faza asta e ca aia cu aia de-i vezi iarna prin metrou cu bocanci si echipament de mers pe Himalaya, dar ei se duc de fapt la serviciu cu metroul.

Asa ca, hai sa ramanem cu picioarele pe pamant, chiar daca suntem in 2011, stim deja definitia rafiei si deasemenea mai stim ca s-au inventat fel de fel de materiale scumpe destinate utilizarii in conditii extreme si nu utilizarii asa zis normale, cu cortul in poienita sau pe plaja.

 

 

Auzi Angi si eu l-am vazut pe unu care avea un BMW pe care-l tinea tot timpul numai in garaj incalzit revizii numai la reprezentanta etc si i s-a stricat . Trebuia sa trag concluzia ca BMW-urile sunt naspa ...nu ???

 

 

NU vreau sa ma contrez cu tine ca esti baiat de treaba mai bine zi-mi ce se mai aude cu BMW camp-ul ala din we ca iti povestesc mai bine despte corturi pe paja :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi Angi si eu l-am vazut pe unu care avea un BMW pe care-l tinea tot timpul numai in garaj incalzit revizii numai la reprezentanta etc si i s-a stricat . Trebuia sa trag concluzia ca BMW-urile sunt naspa ...nu ???

 

 

NU vreau sa ma contrez cu tine ca esti baiat de treaba mai bine zi-mi ce se mai aude cu BMW camp-ul ala din we ca iti povestesc mai bine despte corturi pe paja :grinbandit:

 

Auzi bre expertule in corturi ce esti, discutii despre bmw-camp la mare vezi pe forumul dedicat. In caz ca ai uitat adresa, vezi in semnatura mea :bandit:

Cat despre corturi, las' ca vezi tu la mare cu ce cort cu fund de rafie o sa-mi fac aparitia. O sa-ti lase gura apa :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa recunosc oficial ca mi-a lasat gura apa cand ma uitam la cortul lui Angi.[bineinteles acest post s-a nascut din plictiseala]

 

Una peste alta dupa discutia de la BMW Camp reloaded trebuie sa recunosc ca Angi are dreptate dintr-un punct de vedere pe care sincer l-am ratat .

 

Peobabil ca pt multi motociclisti care isi cumpara un cort doar pentru a-l avea [just in case] si care prefera cazarea la o pensiune/hotel corturile al caror fan inrait e Angi sunt arhisuficiente .

 

Pentru cei care au pretentii de la ei [si de la cort], si care vor sa campeze oriunde fara sa-i doara capul[sau sa fuga de la terasa sa vada daca nu cumva cortul a ajuns in mare e.g.] ceea ce am spus/scris in posturile anterioare ramane valabil :wink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ce parere aveti despre cortul asta http://www.louis.de/...0002423&lang=en ?

 

Are cineva? Nu l-as folosi sub 5 grade, mi se pare interesant incaperea unde poti trage si motocicleta si faptul ca-i inalt, dar nu-mi dau seama daca este numai de vara?!

 

 

decat sa cari toata veranda aia de moto dupa tine

nu mai bine iei o husa ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...