Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Salutare

si eu optez pentru cort Hannah.Eu am modelul Serak S pentru trei sezoane si sunt foarte multumita de el.Oricum incearca sa cauti si tu modelul care sa-ti placa si indicat ar fi sa cauti din categoria corturilor pentru expeditii montane(sti sigur ca nu rabzi frig si nici nu te sufla vantu' :lol:))

Uite aici un site de unde comand eu echipament si au chiar si sfaturi privind alegerea echipamentului :

www.craimont.ro

sau

www.mormotaland.ro

Numai bine :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum o saptamana am fost la pescuit 3 corturi, eu cu high peaku meu, unul la fel ca al meu ca structura dar no-name de la Tesco, si unul chinezarie cu o foaie, mic, tot al meu dar imprumutat. Spre dimineata a dat o ploaie buna de cateva ore, al meu a fost singurul care nu a luat apa cat de putin... restul s-au udat... cel mic peste tot, cel mare dublu dar no-name, la fund...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar foarte greu de carat un cort QUECHUA. Sa te vad cum mergi pe motocicleta cu un cerc cu diametru de 40-50 de cm.

 

 

Cam atat are topcase-ul diametru. merge prins deasupra.

 

/index.php?...t&p=1529784 asta e partea funny.

 

/index.php?...t&id=392436

/index.php?...t&id=392446

/index.php?...t&id=392447

/index.php?...t&id=392448

 

Poze copirait Semaca.

 

Despre corturile Hannah numai de bine. Sunt cam proaste, dupa 9 sezoane tocmai s-a rupt un bat. Trebuie sa mai investesc in el 4 lei pentru un segment si 8 lei pentru un duct-tape sa vulcanizez umpic podeaua. Prafutz.

 

Pentru cei care se pregatesc sa-mi spuna ca 9 sezoane e mult (cum au facut data trecuta) ii rog sa observe ironia de doua ori.

 

Dar si un Quechua imi face cu ochiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Hannah am inteles ca-s bune... da Loap si Husky? cum sunt.

 

Imi place asta http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...amp;cont=lslund

ca are 2 inntari /verande...si ai unde sa-ti lasi una-alta...

 

faza e ca am vazut unu exact la fel ca structura la Paulesti, numai ca avea betele din aluminiu, nu din fibra si am uitat cum se chema...stie cineva?

 

 

PS: Daca vreti un cort sanatos, bun si usor...renuntati la chinezarii gen RCO. Am avut unu-n 2 foi care m-a tinut doar3 ani, l-am lasat vara asta in Grecia, intr-un tomberon. era plin de cusaturi pe la barete.

Am luat in graba de la Selgros o porcarie si mai naspa, tot in doua foi...care desi arata bine, e varza la cusaturi/structura...sa nu mai zic de panze. Aproape pot sa zic c-am aruncat 700 mii pe geam.

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...t&p=1529784 asta e partea funny.

 

/index.php?...t&id=392436

/index.php?...t&id=392446

/index.php?...t&id=392447

/index.php?...t&id=392448

 

Poze copirait Semaca.

 

Despre corturile Hannah numai de bine. Sunt cam proaste, dupa 9 sezoane tocmai s-a rupt un bat. Trebuie sa mai investesc in el 4 lei pentru un segment si 8 lei pentru un duct-tape sa vulcanizez umpic podeaua. Prafutz.

 

Pentru cei care se pregatesc sa-mi spuna ca 9 sezoane e mult (cum au facut data trecuta) ii rog sa observe ironia de doua ori.

 

Dar si un Quechua imi face cu ochiul.

 

 

 

:ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hannah troll S de aici: http://www.montrek.ro/troll-s-p-38.html

 

destul de compact si usor

 

In iunie am plecat intr-o tura prin alpi si imi trebuia cort mic, usor si bineinteles ieftin - dupa ce am batut toate magazinele din bucuresti in finala au ajuns acesta si unul intradevar usor (1600g) si ceva mai mic de la himalaya - dar costa 5 mil

am optat pentru hannah

 

e putin cam inalt si trebuie ancorat bine daca vreti sa-l folositi si la munte pe creasta, altfel mi se pare un cort foarte bun comparand calitatea/greutatea/volumul/pret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Reteaua de magazine Kadett mi-am tras un

Cort HANNAH foarte bun la indicatiile prietenilor si de care is multumit in raport cu si de Spatiu/Confort/Greutate/Qualitate/Pret, care a fost de altfel la promotie si cu o reducere de sezon de la 280 Ron la 190 Ron.

Iti recomand magazinele si equipamentele de specialitate ... Cele de la ,, Aprozar ,, te lasa cand iti e lumea mai draga ... Bafta !...

Editat de Deus`Absconditus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

uitasem de topicul asta..pana la urma am achizitionat un T2 Ultralight de la decatlon...390 ron.Merita ultimul banut.M-a speriat faptul ca fundul cortului este tot de fas,dar e perfect.

Iar dimensiunile pachetului super pt moto: 15x15x40, 2,9 kg.

Cortul si supratenda sunt din fas,are aerisiri bune,si ceva spatiu la intrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

salutari, vreau sa-mi iau un cort bun ca m-am saturat sa schimb cate un cort de metro in fiecare an...si cum folosesc mult cortul drept cazare, vreau sa-mi iau ceva bun...

 

Am un buget de ~4 mil si ma gandeam la una din astea (in ordinea in care le prefer):

 

1. Hannah Target S

http://www.montline.ro/index.php?main_page...products_id=189

 

2. Husky Bird 3

http://www.craimont.ro/corturi_montane_hus...ort_bird_3.html

 

3. Hannah Troll S

http://www.montline.ro/index.php?main_page...products_id=194

 

La 1 ma atrage ca are 2 "verande" si e full-3 anotimpuri...

La 3 ma atrage pretul si faptuc ca 2-3 anotimpuri..

La 2 ma atrage....ceva, nu stiu ce...poate cum arata

tre sa iau un calcul si faptul ca o sa-mi schimb mobra si n-o sa mai pot cara la fel de mult ca cu ciomperu'

 

Care credeti ca-i mai bun? pe care il recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il am pe asta

 

http://www.price.ro/specificatii_trimm_xtrim_d_53556.htm

 

 

cu bete din aluminiu :)

 

poti sa il montezi rapid pe timp de ploaie pt ca initial se pune partea de sus apoi in interior poti linistit sa iti montezi cortul :)

 

Florine ce zici de al meu ?? hai ca ai dormit si tu in el si ai vazut ca nu il ia vantul !! post-18663-1268002060_thumb.jpgpost-18663-1268002025_thumb.jpg

 

acum serios am unul luat din supermarket la 40 ron dar dorm la refugii in aer liber la foc si cabane de 2 lei asa ca imi e util doar daca ma prinde ploaia , in rest recomand de la Mormota , ofera garantie , lucruri de calitate si reduceri de preturi ( asta e preferata mea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa cautati pe net revista Backpacker, unde gasiti comparatii intre modele de top pentru tot ce inseamna echipament de camping/hiking etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Poate cineva sa dea mai multe detalii despre Hannah Troll ? Citisem mai in urma ca il are cineva. Am gasit corturi de 3/4 persoane si la 120-150 lei, asta e 350 lei, merita diferenta de pret? Concret, de ce as da banii in plus? Fasul ala din care e facut e fas pana la urma, ce-au astea in plus de-s asa scumpe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

caut de ceva vreme sa-mi cumpar un cort de 2 persoane mai bunicel care sa nu aiba dimensiuni prea mari (evident nici prea greu ) cand e strans si sa fie si destul de practic la montare. Momentan am un cort de 3 persoane model Nubia3 facut de Escalade LTD care e foarte practic dar la o drumetie cu masina. Asadar daca stiti , aveti sau comercializati gama de corturi astept atat oferte cat si pareri.

 

 

Multumesc anticipat de info!

 

 

Eu am Hannah Target (nu Target S care este mai mic) si sunt foarte multumit. Initial as fi optat pentru Target S ca este mai usor dar eu am 1,92 m si mi-e greu sa dorm pe diagonala. Target este un cort excelent (2 intrari, se monteaza foarte repede, are supratenda) si are si doar 4,2 kg. Daca esti singur ia in considerare si alcatuirea unui echipament pentru bivuac: sac de bivuac, izopren, sac de dormit si te duce undeva la 2,5 kg. Casca si alte alea le poti adaposti sub husa motocicletei. Sau poti anexa o prelata. Toatae sunt usoare si ocupa spatiu putin.

 

post-7742-1282127854_thumb.jpgpost-7742-1282127896_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Hannah Apache3, luat de 2 ani si ceva.

 

Mare, spatios, foarte bine aerisit, 2 intrari, bete duraluminiu, buzunarase interioare, plasa de maruntisuri deasupra capului, cuie de alu, nu intra apa de nici un fel in el, desi a prins o ploaie torentiala o noapte intreaga (a plouat asa tare ca a rupt forestierul de pe valea Budei, in sudul Fagarasului, iar paharele de plastic de afara s-au umplut cu apa, cam 15-20cm coloana de apa). A prins si vant puternic si daca e ancorat bine stai fara stres. Poti monta doar exteriorul si iti faci un adapost de ploaie in 2 minute maxim.

Mie imi place ca are una din dimensiunile interioare de 230cm, si incap si eu ca omul fara sa stau chircit sau cu stres ca ating foile cu sacul de dormit (eu am 1,90)

 

post-14671-1282129453_thumb.jpgpost-14671-1282129524_thumb.jpg

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un cort amarat luat din supermarket. Ca dimensiuni e beton: are 1,80 inaltime, si 2,6 m x 2,6 m baza. Poti sa stai linistit in picioare in el (avantaj la imbracat/dezbracat). Insa cortul acesta e dezastru pe timp de ploaie ... intra apa la greu in el. Trebuie mereu sa car o folie de plastic cu mine. Intrebare: unde as putea gasi un cort de dimensiunile astuia, dar sa fie ceva de calitate (adica sa reziste la apa)? Majoritatea site-urilor cu corturi de calitate au modele "pitice" (maxim 1,3 m inaltime). Pentru cei cu greutate (si cu ceva burta :baldy: ) e un chin sa te imbraci/dezbraci intr-un cort pitic. Deci unde as putea gasi un cort inalt de calitate? In poza e actualul meu cort:

post-45393-1282145488_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corturile mai de calitate sunt mai scunde ca sa reziste mai bine la vant. Corturi inalte de calitate poti sa gasesti la categoria Family, insa si preturile sunt pe masura, te duci in 1000 ron lejer.

 

Pana la urma am luat Trimm Hudson, ca aveau reducere la marca asta. Plus ca Hannah pur si simplu n-am mai gasit la magazinul unde am fost.

 

Cortul arata asa:

corturi_de_drumetie_trimm_cort_drumetie_hudson_673.jpg

 

 

Costa 390 ron, cu reducere l-am luat la 310, ultima bucata.

 

Pareri la prima vedere, ca abia peste o saptamana - doua ajung sa-l folosesc efectiv.

(Mentionez ca inaintea astuia am mai avut un cort no-name luat din Carrefour, d-ala cu hol in mijloc si 3 camere, acomoda 6 persoane in total)

 

Pareri:

 

- Finisaje mult mai bune in comparatie cu vechiul cort. Fara ate care ies aiurea, cusaturile sunt lipite;

 

- Calitatea invelisurilor - rafia din care e facuta podeaua pare mai calitativa decat cea a vechiului cort. E impregnata cu ceva cauciucat am impresia, spre deosebire de vechiul cort a carui podea era rafie ordinara 100%. In rest, foaia de cort nu mi se pare MULT mai calitativa. O fi diferita microscopic in sensul impermeabilitatii, indicelui de respiratie etc, dar "la mana" se simt cam la fel. O sa vad cand il montez pe munte cat e de capabil cu aerisirea, condensul etc.

 

- Calitatea betelor superioara fata de vechiul cort. Nu sunt din aluminiu ca n-am avut bani, sunt din Duraflex sau cum draq ii spun astia combinatiei de aluminiu cu fibra de sticla. Alea vechi am impresia ca erau din plastic ordinar, s-au rupt cateva dupa 4-5 montari. In rest, aceeasi sfoara trasa prin mijlocul betelor, ca sa nu le pierzi. Ma asteptam la ceva mai rezistent gen guta sau cablu, dar tot o sfoara ordinara este. O avea avantajul ei, nu stiu... Si oricum nu e vitala, in caz ca se rupe, ai mai mare grija sa nu pierzi betele si aia e.

 

- Design-ul cortului NET superior vechiului cort - totul se prinde exact unde trebuie, nu e nimic prea lung sau prea scurt. La vechiul cort ne chinuiam 3-4 insi sa-l ridicam, unul tensiona betele, altul baga cuiele in capul betelor... Ee-he... Cortul asta nou il ridici singur, efectiv singur, in 5 minute cu pauza de tigara.

 

- Prinderea cortului de bete este pe cleme, nu pe gaici. La vechiul cort trebuia unu' sa impinga batul si unul sa tina gaica, sa nu se stranga materialul. La cortul asta practic pui betele in cruce, le treci printr-o singura gaica in varful cortului, le tensionezi (cortul se ridica) si le fixezi capetele de colturile cortului, apoi prinzi clipsurile (clemele) de bete si cortul e ridicat. Mai arunci foaia peste, si poti sa intri sa te culci. Se vede in poza de mai jos ca interiorul cortului sta ataranat de bete prin chestiile alea mici si negre. Eh, alea nu sunt gaici de material textil, ci cleme de plastic care se prind in 5 secunde toate 12.

corturi_de_drumetie_trimm_cort_drumetie_hudson_673_2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma tot uit la asta:

 

http://www.thenorthface.com/webapp/wcs/sto...variationId=56P

 

Nu m-am prins daca are supratenta sau nu.

 

Poate are cineva si imi zice si mie.

 

 

Am un jaf de 20$ care a fost ok ... dar vreau ceva mai rezistent la apa si vant. Nu mai zic: mic/usor si sa arate bine :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai convins, vreau si eu, dar spune-mi rezistenta la ploaie, dimensiuni si greutate, cate persoane si de unde l-ai luat?

:baldy:

 

Pe net am gasit specificatii contradictorii pentru acest cort. Spre exemplu, pe undeva am citit ca ar avea impermeabilitate floor / rainfly - 3000 cu 2000. Ca sa evitam orice confuzie, pun mai jos o poza cu detaliile imprimate pe geanta cortului, eu zic ca astea au ultimul cuvant.

 

Asadar:

 

Impermeabilitate - 3000 cu 3000.

 

Greutate - 4,1 kg.

 

Capacitate - 3 + 1 persoane. Cu ocazia probei pe care am facut-o in curte, pe ciment, am intrat in el si am constatat ca acest 3+1 este exact 3+1. Adica dorm 3 insi si mai ramane putin loc sa aliniezi o patura sau niste rucsacuri. Nu recomand pentru 4 persoane decat poate in ipoteza 2 adulti + 2 copii mititei. Probabil merge sa bagi si 3 insi + copil, for all you swingers out there ;) .

 

Dimensiuni - 220 cm x 205 cm, cu absida de 90 cm.

 

Achizitionat de la craimont. Site-ul este destul de prost facut, desi pare foarte bogat in continut. In perioada asta au reduceri la corturi marca Trimm. Problema este ca reducerile sunt in limita stocului, asa ca daca aveti de gand sa luati cort, nu mai stati pe ganduri, ca se duc.

 

@Dane - am impresia ca eu am luat ultimul Hudson, dar nu strica sa suni sa intrebi. Sau du-te direct la magazin, e undeva pe Mosilor in partea veche. Vii pe Hristo Botev de la Rosetti, si la intersectia cu Mosilor faci dreapta. Magazinul o sa fie pe stanga dupa vreo 200 m.

img00450201008190234.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dane - ah, mi-am adus aminte! Daca vrei model asemanator, dar mai mic (2+1 am impresia), mai aveau si un Trimm Comet, la vreo 260 RON cu tot cu reducere. Eu am vrut cort de minim 3, dar daca tu cauti mai mic, e afacere Comet ala.

 

Nu are rost sa pun poza pentru ca este efectiv IDENTIC cu hudson-ul meu. Numai ca latimea hudson-ului este 205, iar latimea comet-ului 150. Depinde cati vrei sa bagi in el.

 

http://www.craimont.ro/corturi_de_drumetie...etie_comet.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...