Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am folosit si eu acum doua sezoane uleiul asta pe R6 si este ok :) Cumpara-l cu incredere sau mai scoti 20-30 lei din buzunar si iei Motul 7100 cum a zis si colegu mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Full synth > Semi-synth . (cel putin asa spune propaganda jidana)
Acuma depinde si de tipul motor ,vechime si stilul de mers (turat ,f turat ,km multi ,putini/sezon ...etc)
Ideea e sa cumperi dintr-o sursa sigura ,ultra-mega recomandata. Piata e plina de fake-uri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu nu prea am auzit pe nimeni sa bage castrol in motoreta....cam asta ar fii singura mea explicatie

Posesorii de BMW de cele mai multe ori aleg Castrol, pentru ca e recomandat de producator. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca Castrol este unul dintre cei mai buni fabricanti din domeniu, in domeniul auto multi fabricanti de renume o folosesc .... ex. grupul vag, porsche etc.

La masina tot Castrol folosesc. Dar la moto nu am utilizat de aceea am intrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca scria 15w50 era si mai personal, la cita caldura se degaja in motorul tau.

Jagi, ai inteles gresit, parerea mea personala se refera la fabricantul de ulei...sa fabulez eu pe tipul de ulei, nu ....cei de la kawasaki pe langa aceste "umile" motociclete mai fabrica avioane si elicoptere, si cred ca au multa experienta in motoare termice, astfel incat sa stie cum sa recomande un tip de ulei. Respect calculul/solutia fabricantului pentru ulei, dar folosesc varianta de top.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valvoline synpower 4t 10w40/50


» Post actualizat in 18 Jan 2015 15:31

valvoline synpower 4t 10w40/50

schimbat la 7-8k km sau 1 an;este etichetat ca sintetic..mai nou,inclisiv Germania din pacate,uleiurile minerale sever hidrocracate sunt catalogate ca si sintetice

fisa MSDS spune ca are baze PAO+ ulei hidrocracat;fata de uleiurile frumos mirositoare si cu pret mare,sta mai bine la pour point,index de vacozitate,flash point

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O opinie/parere personala..

 

Un termometru pe baia de ulei ai?

De curiozitate, cam la cate grade crezi ca se duce uleiul pe timpul verii?

» Post actualizat in 19 Jan 2015 07:20

Ce ulei recomandati pentru Yamaha Dragstar ?! Vreau sa fac o revizie completa si nu vreau sa ma uit la buget asa ca va rog sa imi recomandati ce e mai bun.

Ma intereseaza si ulei pentru Cardan/Ulei pentru furca si Ulei sistem de franare .

Multumesc anticipat!

 

Asta e diagrama de vascozitati recomandate de Yamaha pentru XVS650

post-14189-0-45360500-1421651890_thumb.jpg

 

Eu as alege 15W50 sau 20W 50 pentru ca la noi verile sunt foarte calduroase. Daca mergi si cand e frig, faci schimbul in toamna cu 10W 40.

In transmisia spate 80W-85 sau 80W-90.

Uleiul de furca este 10W iar lichid de frana DOT4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un termometru pe baia de ulei ai?

De curiozitate, cam la cate grade crezi ca se duce uleiul pe timpul verii?

» Post actualizat in 19 Jan 2015 07:20

 

Asta e diagrama de vascozitati recomandate de Yamaha pentru XVS650

attachicon.gifXVS650.jpg

 

Eu as alege 15W50 sau 20W 50 pentru ca la noi verile sunt foarte calduroase.

 

Asa de calduroase de se ajunge la 50grade ? :o

Chiar din diagrama postata de tine se vede ca un 10W40 e arhisuficient chiar si pentru verile sahariene din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai inteles cum sa interpretezi acel grafic.

Cred ca tu nu ai inteles cum sa interpretezi acel grafic.

Pe orice grafic SAE de genul ala, pe axa X este temperatura mediului ambiant in care se foloseste vehiculul respectiv si nu a.. uleiului din vehicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experiente anterioare stiu 100% ca orice discutie tehnica cu tine este o pierdere de timp :)


» Post actualizat in 19 Jan 2015 13:54

Pentru alti utilizatori ai forumului, care isi pun problema alegerii uleiului ar trebui sa ia in calcul niste factori:

- utilizarea motocicletei in mediul urban: in lunile iunie, iulie, august (in Bucuresti si in mai si septembrie) la nivelul strazii, in soae, de multe ori temperaturile sunt de peste 40 de grade

- mersul din semafor in semafor: mai demult, cand un utilizator (veteran) a auzit ca uleiul motor trece mult de 100 de grade in exploatare, a zis ca-l bea :D S-a convins intre timp ca a avut o revelatie si nu i-a mai fost sete. vascozitatea SAE este data la 100 de grade. De ce sa pun 10W 40 si sa merg cu un ulei la 110-120 de grade?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile referitoare la uleiuri vor mai fi si peste 50 de ani ...interminabile, dar se impune o lamurire. In graficul prezentat in multe manuale Service Manual/Periodic Maintenance, pe axa orizontala este temperatura mediului unde se utilizeaza motorul, zona, regiunea etc, In cazul meu, la zx12, chiar am mai verificat in urma cu 10 min, 10W40 are o plaja destul de intinsa d.p.v.d al temperaturii mediului, de la -10 grdC pana la +40 grd C (imagine). Producatorul spune ca desi 10W40 este recomandat in cele mai multe situatii/conditii, s-ar putea adapta( may need) viscozitatea la conditiile atmosferice, atentie nu foloseste "must" sau "need" , o necesitate absoluta, precizeaza o posibila varianta! Face si o referire pentru intervalul 0-40grd C la 20W40, deci indicele de vascozitate 20 !! Dar, nu inseamna ca daca se utilizeaza 10w40 chiar vara la 35 grd C vor fi probleme pentru motor! Dupa grafic daca citim, se observa ca diferenta intre 10w40 si 20w40, este ca 10w40 ofera posibilitatea de a functiona intre -10 grd si 0 grdC, ceea ce 20w40 nu ofera(stiu motocicleta nu functioneaza la aceste temperaturi), dar repet, 10w40 poate fi folosit fara probleme pentru Romania, pana la 40 grd C. Si toata precizarea este ca o NOTA....uleiul de referita este 10w40..Dupa cum spuneam sus, iar un subiect de studiu si de dezbarere, 20w sau 10w??? :-L

post-74268-0-72411400-1421678190_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...