Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images


Baga linistit 7100.

Vtr-ul cu asta a mers si nu au fost probleme in 4000 de km facuti.

Inainte s-a mers doar cu motorex si cutia clantanea destul de tare cand se incalzea.

Cesar e zeul uleiurilor si mai nou SF Petru al motociclismului.


 

 

De ce ne abatem de la discutia tehnica?

Stiu ca esti un zeu si eu un muritor de rand,dar macar imi incerc norocul....

discutie tehnica? unde? in ultimele 2 pagini nu am vazut decat rafuieli,atacuri.si pareri personale cum este cea de sus...

 

poate isi face mila un moderator si face putina curatenie in ultimele 2 pagini.

 

@cesar:trimite mi te rog o fisa tehnica si UN MSDS ,pe pm, ptr silkolene pro 4 plus 10w60...am gasit ceva din 2009 .are in compozitie esteri dar fara cifre(macar minim)
astia la Motul 5100 au scris:esteri<1% din compozitie .te apuca rasul cand vezi fisa rehnica versus eticheta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5100 este un ulei bun, daca nu as fi bagat de mai multe nu ma bagam in seama.Normal ca nu este indicat pentru curse sau un mers peste sportiv e la mintea curcii.

Cesar, orice motor il bubui cu orice ulei ca astea mai scumpe au pelicula mai stabila la temperaturi ridicate e normal.Legat de 300v inca este folosit la greu in curse, daca nu era bun nu il mai lauda lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta mi-a pus la vremea respectiva cel mai renumit service moto din Bucuresti.

Ce sa fac... sa dau timpul inapoi? :)

 

vezi.. d'asta nu e bine sa mergi cu mobra la service :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi.. d'asta nu e bine sa mergi cu mobra la service :)

 

Sigur era ulei contrafacut

Si ala original e prost... eu am ales sa nu il folosesc.

 

Mare ne-noroc cu fanii Motul insa ca se aprind din nimic. Pacat...

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5100 este un ulei bun, daca nu as fi bagat de mai multe nu ma bagam in seama.Normal ca nu este indicat pentru curse sau un mers peste sportiv e la mintea curcii.

Cesar, orice motor il bubui cu orice ulei ca astea mai scumpe au pelicula mai stabila la temperaturi ridicate e normal.Legat de 300v inca este folosit la greu in curse, daca nu era bun nu il mai lauda lumea.

5100 nu este un ulei bun 2-3000km...este o posirca minerala ,vanduta cu un marketing agresiv,la suprapret fata de ceea ce este in cutie,cu sub 1% din compozitie esteri..adica poate contine,0,1%,0,3% sau 0,5%

300v este un ulei ce poate fi folosit si la moto de strada dar are un TBN mic(total base number) ce nu il recomanda o utilizare indelungata(aici tinem cont si de stilul de mers,urban,extra urban,etc).oricum,TBN nu este singurul factor de care se tine cont la schimbarea uleiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5100 nu este un ulei bun 2-3000km...este o posirca minerala ,vanduta cu un marketing agresiv,la suprapret fata de ceea ce este in cutie,cu sub 1% din compozitie esteri..adica poate contine,0,1%,0,3% sau 0,5%

300v este un ulei ce poate fi folosit si la moto de strada dar are un TBN mic(total base number) ce nu il recomanda o utilizare indelungata(aici tinem cont si de stilul de mers,urban,extra urban,etc).oricum,TBN nu este singurul factor de care se tine cont la schimbarea uleiului.

Eu nu l-am folosit mai mult de 3000/5000km sau 6luni, repet nu am avut probleme cu dansul, s-a comportat ok atat in motor cat si in schimbatul vitezelor.Nu sunt platit de Motul sa le fac reclama :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7100 am folosit pana anul acesta, in prezent am 300V...un miros placut de iti vine sa-ti dai pe haine, pana la urma o sa-l produca si ca marca de parfum sau deodorant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Cesar ar trebui sa nu dea calificative la uleiuri din cauza ca el vinde o anumita marca de ulei. Asa ar fi fair play.


» Post actualizat in 21 Apr 2015 17:12

Ce-ar fi sa-si faca si Paul cont aici si sa denigreze mai stiu eu ce ulei, altul decit ce vinde el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Cesar ar trebui sa nu dea calificative la uleiuri din cauza ca el vinde o anumita marca de ulei. Asa ar fi fair play.

» Post actualizat in 21 Apr 2015 17:12

Ce-ar fi sa-si faca si Paul cont aici si sa denigreze mai stiu eu ce ulei, altul decit ce vinde el.

 

Ma cunosti destul de bine ca sa stii ca nu vorbesc despre ce nu cunosc. Am avut necazuri cu tipul asta de ulei si nici de celelalte nu am fost prea multumit. Am pus botul ca fraierul la reclama dar pana la urma m-am prins.

Daca vorbim despre ce se vinde, iti zic clar, ca motul vinzi cel mai usor pentru ca au cea mai multa reclama (parfum si coloranti) si cel mai agresiv marketing.

Daca ma crezi pe mine nebun sau rau intentionat, intreaba-l pe Alex Monsters cum se comporta dupa un weekend motocicletele de curse care au motul fata de cele care merg cu alt ulei. Aceeasi problema ca pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O nebunie mare cu uleiurile...aceeasi discutie si pe forumurile din afara, cred ca numai o experienta proprie la motocicleta te poate convinge. In principiu cred ca ar trebui sa se schimbe marca de ulei dupa o perioada de timp, mai compari, vezi plusurile sau minusurile...La inceput totul este bine si frumos, in timp lucrurile se schimba_este latura umana in actiune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@cesar:trimite mi te rog o fisa tehnica si UN MSDS ,pe pm, ptr silkolene pro 4 plus 10w60...am gasit ceva din 2009 .are in compozitie esteri dar fara cifre(macar minim)

astia la Motul 5100 au scris:esteri<1% din compozitie .te apuca rasul cand vezi fisa rehnica versus eticheta :crack:

 

Deocamdata nu am nici eu prea multe informatii. O sa cer direct la iNparatie sa vad daca primesc sau e secret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesare, de Castrol ce zici? ca asta e cel mai folosit "p-afara"...

 

Nu am folosit deloc - nu ma pronunt.

Ultima oara am schimbat Castrol la cineva care l-a cumparat din magazin si apoi a vandut motocicleta destul de rapid. Nu am mai discutat cu el despre cum s-a comportat.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Vrea sa schimb uleiul la motocicleta (suzuki sv 650) si sunt intr-o dilema.Pe capacul de la baia de ulei scrie 10w40.Este necesar sa folosesc ulei special moto (an inteles ca ar exista asa ceva) sau un ulei pentru motoare in 4 timp (ne-diesel) ar trebui sa isi faca treaba.Va rog nu ma luati la misto,am intrebat sa fiu sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De studiat:

 

/index.php?/topic/722716-ulei-auto-in-motocicleta/

 

/index.php?/topic/669618-uleiurile-moto-tipuriclaseinterval-schimb-etc/

 

Eu unul as baga ulei auto in moto...dar nu mai am moto :) In schimb o sa bag ulei moto in auto, daca imi dau voie baietii astia de pe forum de aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine iti raspund eu, inainte sa fi indrumat catre topicuri kilometrice despre uleiuri sau luat la misto. Foloseste ulei dedicat moto, de preferat sintetic 10w-40. La marca nu ma bag, sa nu inceapa polemicile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste doar ulei dedicat moto standard MA1 sau MA2 (orice ulei moto e dintrasta). Uleiurile auto standard API (Sx.) iti pot crea probleme cu ambreiajul care la moto e in ulei.

Nu e musai sa fie full sintetic orice de la un ulei gen Repsol in sus merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. SV-ul (ca majoritatea motocicletelor) are la comun uleiul in baia de ulei si in cutia de viteze => pui ulei dedicat moto care "ia in considerare" nu doar ungerea angrenajelor interne dar si frecarea placilor de textolit din cutie

2. indici ulei

-primul indica vascozitatea uleiului (ex: 10/15w - ...) unde 15 are o compozitie mai vascoasa fata de 10. Un ulei cu vascozitate crescuta se foloseste la un motor cu uzura mai mare

- al doilea indica rezistenta peliculei la temperatura (ex: ... - 40/50) unde 50 e mai rezistent decat 40. Un ulei cu indice 50 va avea o pelicula mai rezistenta la temperaturi ridicate decat unul cu 40.

3. mineral, semi sintetic sau sintetic, asta depinde mai mult de modul in care utilizezi mobra.

Succes,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...