Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

pai problema n-a fost rezolvata fiindca baiatul nostru nu a lasat mobra la reparat-verificat temeinic, a vrut totul pe loc. pac-pac. de aceea a si schimbat de 3-4 ori carburile si evacuarea si nu a inaintat cu reparatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai problema n-a fost rezolvata fiindca baiatul nostru nu a lasat mobra la reparat-verificat temeinic, a vrut totul pe loc. pac-pac. de aceea a si schimbat de 3-4 ori carburile si evacuarea si nu a inaintat cu reparatia.

 

deci sa invartit doar in jurul cozii.......oricum imi pare rau pentru el si mobra!!!!! crad ca mai are sa desfaca tot motorul,verificat chiulasa cu tot ce contine ea ,apoi restul,distributia ,din cate am citit, a verificat-o...........ciudata problema !!!!

dar poate este si el lovit de criza la fel ca mine si-i este teama s-o lase la doftor mai mult timp si il sperie pretul reparatiei.

hai calaretule ,care este starea bidiviului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa invartit doar in jurul cozii.......oricum imi pare rau pentru el si mobra!!!!! crad ca mai are sa desfaca tot motorul,verificat chiulasa cu tot ce contine ea ,apoi restul,distributia ,din cate am citit, a verificat-o...........ciudata problema !!!!

dar poate este si el lovit de criza la fel ca mine si-i este teama s-o lase la doftor mai mult timp si il sperie pretul reparatiei.

hai calaretule ,care este starea bidiviului?

 

nu cred ca o sa-ti mai raspunda, nu cred ca mai da pe aici, cred ca mobra este ok.

de diagnosticat a fost diagnosticata. de aia a ramas topicul blocat la al 15-16-lea mecanic de peste 1 luna.

mai mult, poate sa mearga bine mersi si cu problema aia. deci paranoia era de fapt problema daca ma intelegi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta continua sa aiba probleme. Nu s-a reparat si nu s-a diagnosticat nimic. S-a presupus doar ca ar putea fi de la supape! Acelasi lucru l-am spus si eu !

Individul a facut totusi ceva, mi-a propus doua optiuni: ori merg cu ea asa cum este (defecta) ori o dezmebrez si o vand pe bucati. Asta da diagnosticare !

 

pe ce considerente ai facut tu presupunerea ca ar fi ceva defect la supape? ai dechis vreodata un curs de "masini" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ce considerente ai facut tu presupunerea ca ar fi ceva defect la supape? ai dechis vreodata un curs de "masini" ?

 

 

N-ati inteles nimic!

 

El e cel mai tare mecanic, doar ii testa pe baieti. Si-a provocat singur buba ca sa poata sa se amuze copios. Sper ca are si un jurnal:

 

ziua 471: mecanicul 13 tot nu reuseste sa avanseze cu stiinta; cred ca va trebui sa imi dezvalui adevarata identitate de mecanic jedi.

 

Hai sa aveti cu totii un Craciun Fericit, inclusiv Valentin, cu toate ca n-a fost frumos cum a procedat!

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, povestea e legata strans de faptul ca, de fapt, cam toti am facut practic ce a vrut el. Oricare din mecanicii la care a fost ar fi ajuns la aceasta concluzie daca ar fi avut timpul si libertatea necesara. nu e nimic iesit din comun, pur si simplu am redus la minim jocul la supape si mobra deja merge mult mai bine, adica se simte o neta imbunatatire. nu e rezolvata problema, este adevarat, dar cel putin nu mai cautam in cauciucuri si frane. El a vrut sa schimbam totul la ea, i-am facut pe plac, cand nu mai aveam ce schimba, am facut si eu ce ar face orice mecanic, umbla la motor. Astazi cand am adus in discutie problema, "domnul" a spus sa ai pun totul la loc cum era, si dupa vede el, ca daca ai spun ce piese ai trebuie el le cumpara si vine sa i le montez. Am incercat sa ai explic ca pentru asta trebuie demontate chiulasele si verifacata fiecare pisa in parte, supape, arcuri, lanturi distrib, lucru pe care nu reuseste sa il inteleaga ca fiind o lucrare ci ca o distractie a mea care nu trebuie platita, a spus ca el plateste doar cand o sa aibe mobra perfect functionala.

Dupa aceasta discutie a luat foc de tot mi-a cerut piesele (doua suruburi si o aparatoare de plastic,ramase de la ultima proba si nemontate pt. ca oricum trebuia sa umblu iar acolo) ca el pleaca. L-am rugat atunci sa imi achite si mie ceva, ca doar am montat si demontat piese 8 zile la ea si m-am dus si pana la Gradistea sa schimb evacuarea si catalizatorul cu altele luate de pe o mobra functionala, macar sa dea ceva de bun simt, moment in care a spus: "aha, nu vrei sa imi dai piesele, lasa ca vezi tu!!!" Si a plecat.

S-a intors dupa 10 min, si a stat in fata portii pana cand a aparut o masina de politie, cu trei politisti care au batut la poarta mea. Luat la intrebari de politisti, am povestit toate cele intamplate, saracii chiar au avut rabdare sa asculte pana la capat, dupa ccare l-au intrebat pe individ:

"Unde e domle urgenta asta pentru care ai sunat la 112? Cine ti-a furat si ce ti-a furat? Motociclate vedem ca e la tine, intrega si functionala dupa cun spui tu, dupa parerea noastra omul a fost corect, tu esti cel care nu vrea sa plateasca, esti pasibil de amenda pt apelare fara motiv la 112."

Pe scurt a sunat la 112 si a spus ca eu i-am furat piesele de la mobra. !!!!

Acum, sunt convins ca nimeni nu e perfect pe lumea asta, nu o pretind ca eu sunt, dar ma gandesc eu in mintea mea ca nu am facut nimic rau sau gresit in treaba asta, ba dupa cum spunea TNG, care a inteles mai repede ca mine cum stau lucrurile: pe cine nu lasi sa moara.....

 

Concluziile le trageti singuri, daca aveti impresia ca mint sau exagerez, va stau la dispozitie pt clarificari, iar interesant e ca toata treba asta s-a petrecut cu multe persoane de fata, care ar putea confirma treaba asta.

 

cu stima

 

P.S. m-a amenintat cu plangere penala !!!

TNG trebuia sa ti-o spuna pe aia : "nu te pune cu prostu' ca are mintea odihnita" :wave:

 

N-ati inteles nimic!

El e cel mai tare mecanic, doar ii testa pe baieti. Si-a provocat singur buba ca sa poata sa se amuze copios. Sper ca are si un jurnal:

 

ziua 471: mecanicul 13 tot nu reuseste sa avanseze cu stiinta; cred ca va trebui sa imi dezvalui adevarata identitate de mecanic jedi.

 

Hai sa aveti cu totii un Craciun Fericit, inclusiv Valentin, cu toate ca n-a fost frumos cum a procedat!

 

Stima!

Aha ! m-am prins! asta e rebus pt mecanici ... se pare ca pentru avansati

 

 

PS - da-o ma , in plm ! aia isi incalzesc (platesc) garajele pt plavanu' cu arici in buzunar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ati inteles nimic!

Si-a provocat singur buba ca sa poata sa se amuze copios.

In Italia, la cursurile de service fotocopiatoare, testarea tehnicienilor se facea pe un astfel de considerent.

Din propria experienta , in service echip. birotica, si nu numai, CELE MAI NASOALE DEFECTE sunt cele create de om

 

Toate ca toate...dar unde-i Valentin ?!?!? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti, Valentin traieste, a fost fotografiat...

 

post-46097-0-28446700-1324627952_thumb.jpg

 

Se trage pe C.U.R

 

:crack:

 

Valentine, Valentine.... treaba-i asta??

 

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau chiar in seara de Craciun...dar daca exista printre noi vreun veterinar si-mi poate confirma...asta nu e simptom de limbrici ? Io asa stiu.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau chiar in seara de Craciun...dar daca exista printre noi vreun veterinar si-mi poate confirma...asta nu e simptom de limbrici ? Io asa stiu.. :scratch:

 

Nu. E simptom de oxiuri :D. Sau de Transalpita, uneori... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frantura din jurnalul lui valentin:

 

 

"Ziua 475: Stau in fata calculatorului, incerc forumurile din afara, le explic in stilul meu omniscient problema, dar tot degeaba. Se pare ca si acolo tot niste schimbatori de piese sunt, pentru ca nu vor sa accepte metodele pe care le propun eu. Se pare ca in galaxia asta mizerabila nu mai exista niciun mecanic care sa te ajute asa cum vrei tu. Ce-o fi asa greu? Eu le cer ajutorul dar le vin si cu solutia! Niste ne-mecanici!

Craciun Fericit mie!"

 

Sa aveti un Craciun Fericit!

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frantura din jurnalul lui valentin:

 

 

"Ziua 475: Stau in fata calculatorului, incerc forumurile din afara, le explic in stilul meu omniscient problema, dar tot degeaba. Se pare ca si acolo tot niste schimbatori de piese sunt, pentru ca nu vor sa accepte metodele pe care le propun eu. Se pare ca in galaxia asta mizerabila nu mai exista niciun mecanic care sa te ajute asa cum vrei tu. Ce-o fi asa greu? Eu le cer ajutorul dar le vin si cu solutia! Niste ne-mecanici!

Craciun Fericit mie!"

 

Sa aveti un Craciun Fericit!

 

:friends:

craciun fericit la toti motoristii!!!! si lui valentin la fel!!!! sai-i dorescsa scape de mancarimi ,atat el cat si magareata!!!

 

 

la voi a venit mosul? hai laudati-va!!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pana la urma motocicleta a intrat in noul an reparata sau inca e facuta lego?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. N-am stat sa mai citesc decat primele 4 pagini si ultima cu la multi ani etc.

 

Adu-o la mine si nu te costa nimic daca nu reusesc s-o fac :))))))))))))))) Nu s-a intamplat asta niciodata!!!

 

Am Dynamometru si imi poti arata problema motocicletei direct la mine in garaj. Este garantat la 400km/h...

 

Hai sa rezolvam problema.

 

0726 974 121-Sabin.

 

P,S. Banuiesc ce are dar nu postezci vreau sa investighez. Sper ca cei xx mecanici sa fi pus totul la loc cum trebuie nu sa ma apuc si sa realiniez totul.

 

Hai. Free ca deja m-ai obosit si pe mine cu problema asta dapai pe tine...

 

Scuze dar m-am sucit... Am citit ultimele pagini si am inteles defapt care e problema.

 

Cred ca are nevoie de o sincronizare Psihiatrica pentru a fi aliniat cu cerintza zilei.

 

Un an nou fericit tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...