Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 886
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dragi colegi motociclisti!

 

De curand motocicleta mea are o problema ciudata. La 70 de km/h incepe sa se comporte ciudat (nu stiu sa explic cum, dar nu mai este ca inainte). Ia-am schimbat motor, filtre, rezervor, cadru, instalatie electrica, roti, frane furca si cam tot ce se mai putea.

 

Nu stiu ce sa mai fac? Am manualul dar nu ma prea descurc!

 

Se dovedeste vreun viteaz sa se incerce cu motocicleta asta?

 

PS: Pana acum am fost la majoritatea mecanicilor care s-au dovedit nevrednici de motocicleta mea pentru ca nu vroiau sa imi explice fenomenele in formule matematice si fizica (,) cuantica.

 

PPS: Fiecare dintre viteji are maxim o ora la dispozitie sa desfaca motoreta. Daca nu e gata intr-o ora, o iau si plec. Interventia va fi filmata si va fi asistata de 3 martori sa fim in siguranta. Din cand in cand, daca mecanicul nu se descurca, il apostrofez, stand la o distanta de aprozimativ 78 de centimetri de el cu manualul.

 

Nu esti platit pentru manopera, esti platit ca sa imi suporti mie toanele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi motociclisti!

 

 

Nu esti platit pentru manopera, esti platit ca sa imi suporti mie toanele!

 

nu e rau, doar ca as adauga:

-interventia va fi filmata, mecanicul e obligat sa explice in fata camerei tot ce face.

-orice spune mecanicul ca are sau ar putea avea motoreta, se va adeveri ca acel lucru a fost spus de proprietar inainte, deci nimic nou...

-daca mecanicul nu va reusi sa repare sau sa diagnosticheze in timpul necesar este obligat sa marturiseasca in fata camerei ca este doar un schimbator de piese.

-daca in caz contrar reuseste sa o faca atunci se va adeveri ca proprietarul a avut dreptate cand a afirmat anterior interventiei problema motocicletei deci mecanicul nu a adus nimic nou.

-mecanicul va fi platit numai dupa ce motocicleta va fi testata de proprietar intr-o varietate mare de medii si in situatii diferite, durata testelor nu poate fi determinata.

-daca mecanicul insista sa fie platit imediat va fi chemata politia. proprietarul ca si client are intotdeauna dreptate.

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce veste? Cine mai ia motoreta aia la reparat fara plata in avans?!

 

 

Io zic sa mergeti sa aprindeti o lumanare sau sa sunati in din ziar la o vrajitoare ,nu una pt amor ,ci una pt motoare bantuite!!!!:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu exista nimeni care sa imi faca pe plac si sa imi suporte figurile? Sunt dezamagit! Inseamna ca nu e nici un mecanic bun in romania. Vreau sa mai cresc un pic miza si sa il provoc pe cel ce se va dovedi vrednic sa faca operatiunea fara sa desfaca nimic. Totul se va lucra doar prin teava de esapament!

 

 

Nu sunteti platiti pentru ora, nu sunteti platiti pentru nimic!

 

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va informez ca nu am dorit sa mai scriu pe acest topic datorita devierii totale de la subiectul initial: repararea acestei motociclete.

 

Din respect pentru cei care au citit pana la aceasta pagina am dorit sa va prezint adevarul - exact asa cum s-au desfasurat lucrurile nu cum sunt prezentate de individul care mi-a inselat increderea pe care am avut-o in el. Si pana la urma v-a inselat si pe voi, prezentand lucrurile dintr-o postura de victima inselata de client.

 

 

Este incredibil cum un individ poate scrie aici, pe forum, orice minciuni doreste si cei care citesc, fara a verifica veridicitatea acestora, se lanseaza intr-un joc incredibil de denigrare, jicnire si instigare la violenta . Inteleg ca cea mai mare parte a celor care scriu aici sunt mecanici, inteleg frustrarea pe care o poate avea oricare dintre mecanici, inteleg ca s-a muncit la aceasta motocicleta zeci de ore dar nu am sa inteleg niciodata:

 

1. Cum puteti sustine un mecanic care minte, pretinzand ca a reparat aceasta motocicleta cand de fapt motorul continua sa aiba probleme ? A prezentat el vreo dovada in acest sens ?

 

2. Cum puteti sustine un mecanic care pretinde ca a diagnosticat problema cand el nu a precizat concret ce are motocicleta ? A spus ca: "e de la motor de la supape" - bine, bine, dar ce anume ? Care piesa este defecta ? Ce piesa trebuie sa cumpar ?

 

3. Cum puteti fii asa de naivi sa nu observati ca acest mecanic pozeaza intr-o victima ? I-am spus de la inceput ca platesc doar daca repara aceasta motocicleta sau pentru o diagnosticare corecta - nu o bataie de joc asa cum a facut el spunandu-mi: "e de la supape ... acum trebuie sa-mi platesti pentru diagnosticare".

 

 

Pe data de 1 decembrie 2011 i-am dat telefon si i-am spus ca sunt suta in mie ca problema este de la supape intrucat m-am gandit eu ca nu mai ramasese nimic neverificat in afara acestor supape.

I-am spus din cate imi aduc aminte ca a pus punctul pe i (intelesesem ca si el intentiona sa verifice supapele) si ca asta ar trebui sa fie rezolvarea finala: supapele. A ramas stabilit sa ne vedem a doua zi; a doua zi mi-a spus ca e mai bine sa o lasam pe luni.

 

Luni 5.12.2011 am fost la el in service, mi-a modificat jocul la supape, am facut amandoi un test in urma caruia el spunea ca merge mai bine, eu ii spuneam ca pare ca s-a modificat ceva dar tot da in nas cand accelerezi si cand mergi constant de la o anumita viteza.

Motorul mergea mai bine si inainte de a se apuca el de motocicleta: trageam socul si astfel motorul nu mai dadea in "nas" la 60-70 km/h, facea acest lucru dupa 80 km/h. Intrucat s-a mers cu socul tras, testul pe care l-am facut impreuna nu a fost concludent. La telefon i-am spus ca pare ca merge mai bine dar nu era acelasi mers normal, firesc al motorului, asa cum functiona acesta inainte de a avea aceasta problema.

 

Stabilisem de comun acord ca: el deschide motorul si examineaza cu atentie piesele care trebuiesc inlocuite urmand ca eu sa le cumpar sa i le aduc, el sa le schimbe si sa-mi faca nota de plata.

 

In data de 9.12.2011 l-am sunat si am vorbit la telefon inainte de a ajunge la service si nu mi s-a parut nimic schimbat in voce lui: mi-a spus ca ma asteapta la service pentru a deschide motorul. Ulterior aveam sa aflu ca

premeditase totul, nu dorea sa deschida motorul asa cum stabilisem, avea alt plan!

 

Am ajuns la service, l-am sunat, a venit la poarta si aici, m-a somat sa-i dau banii pentru cea ce el pretinde ca a diagnosticat.

Am ramas mut de uimire intrucat stabilisem din data de 05.12.2011, ca: el deschide motorul si examineaza cu atentie piesele care trebuiesc inlocuite urmand ca eu sa le cumpar si el sa le schimbe. La finalizarea lucrarilor urma sa-mi faca nota de plata.

A refuzat sa inceapa lucrarile la motor, spunandu-mi ca daca refuz sa-i dau banii pe loc nu imi va inapoia piesele care au ramas la el din data de 5.12.2011. M-a amenintat in timp ce plecam: sa stau cuminte pentru ca are relatii si nu stiu cu cine ma pun daca incerc sa fac ceva. Am plecat cca. 100 m, m-am oprit si intrucat nu stiam niciun numar al politiei am sunat la 112 unde am cerut sa mi se faca legatura la politie, ceea ce s-a si intamplat in aproximativ 4-5 sec.

 

 

Am fost la 15 mecanici si nu mi-a cerut niciunul dintre ei un leu. Am incercat sa platesc doi dintre acestia dar au refuzat politicos spunandu-mi " ... pentru ce sa-mi platesti, nu ti-am reparat motorul ...". Acesti doi mecanici au lucrat aproximativ 10 zile la motor si au refuzat sa-mi ia bani. De ce oare ? Va spun eu de ce: pentru ca sunt oameni cinstiti si corecti nu stau toata ziulica pe forum sa barfeasca sau sa isi minta clientii ori sa-i injure sau sa instige la violenta. Stiu .. s-a muncit dar ... depinde si de rezultat. Daca rezultatul muncii este zero atunci si nota de plata va indica acelasi scor.

 

Mecanicii care nu au putut repara si nici diagnostica problema motorului, nu mi-au luat niciun leu ! Cinste lor pentru corectitudine - nu ai reparat sau diagnosticat nimic la motor pentru ce sa-i iei bani clientului? Doar pentru ca tu stai zeci de ore in atelier ? Doar pentru ca tu crezi ceva fara a face o verificare ?

Fara un rezultat nu te va plati nimeni niciodata - nu poti duce motocicleta stricata in service sa o iei tot stricata iar mecanicul sa-ti pretinda bani, pentru ca spune el: " ... tu sti cat am muncit eu la motorul tau ?"

Asa si ? Functioneaza motorul ? Nu ! Stii ce piesa este stricata? Nu ! Pai atunci pentru ce pretinzi bani ?

 

Pretinde ca a diagnosticat, insa uita ca in data de 1 decembrie 2011 eu i-am spus acelasi lucru ! Deci unde e diagnosticarea ? A, poate a dorit sa spuna ca s-a gandit si el la acelasi idee la care m-am gandit si eu, asta da, asa a fost. Una e sa te gandesti la ceva si alta e sa pui mana sa desfaci sa faci intr-adevar o diagnosticare corecta a piesei sau a pieselor cu probleme. Diferenta este una de la cer la pamant ! El pretinde bani doar pentru ca s-a gandit la ceva ! Pai, eu i-am spus pe data de 1 decembrie acelasi lucru la telefon. El pretinde niste bani pentru ceva ce crede el ca ar putea fi de la supape dar nedeschizand motorul ceea ce face el este doar o speculatie, o supozitie nu o verificare ! Adica nu a muncit,asa cum pretinde, a venit cu o idee pe care nu a pus-o in practica si pretinde bani pentru aceea idee ! Superb, asta da mecanic !

 

Motocicleta continua sa aiba probleme. Nu s-a reparat si nu s-a diagnosticat nimic. S-a presupus doar ca ar putea fi de la supape! Acelasi lucru l-am spus si eu !

Individul a facut totusi ceva, mi-a propus doua optiuni: ori merg cu ea asa cum este (defecta) ori o dezmebrez si o vand pe bucati. Asta da diagnosticare !

 

Individul pe care il aparati cu atata inversunare nu mi-a reparat motocicleta, nu a diagnosticat problema acestui motor si mi-a retinut abuziv piese ale motocicletei pe motiv ca nu l-am platit.

 

Mai mult, apeleaza la prietenii si cunostintele pe care le are pentru a face cu ei galerie pe forum impotriva mea. Incercand sa induca in eroare persoanele, care citesc acest topic, de la adevarata fapta pe care a facut-o: aceea de a pretinde bani pentru ceva ce nu a realizat,(pentru o idee pe care nici macar nu a verificat-o), de a retine abuziv piese ale motocicletei pe care i-am lasat-o in service si de a ma ameninta cu relatiile sus-puse pe care le are pentru a ma impiedica sa-mi recuperez bunurile pe care acesta mi le-a confiscat abuziv.

 

Bani, pentru ce? Visuri domnule "mecanic", visuri. Invata intai sa construiesti o afacere in care clientul este "miezul" si nu profitul tau. Nu profita de nestiinta clientilor pentru a le lua banii pentru ceva ce nu ai facut.

 

Nimeni, dar absolut nimeni nu a postat un comentariu - nu neaparat favorabil mie - cel putin sa scrie fara sa apeleze la injurii, ironii sau amenintari: asteptati sa vedem ce scrie si partea adversa.

Am fost atacat pentru ca acest individ minte, dar cum spune el: o face cu "diplomatie".

Eu nu am "diplomatie", am fost intotdeauna corect si cinstit si am spus lucrurilor pe nume, fara sa jicnesc sau sa amenint pe cineva - acest aspect tine de caracterul omului si de educatia acestuia !

 

Nu doresc sa mai intru in polemici interminabile doar pentru a dovedi ceea ce se stie de la inceputul acestui topic: motocicleta nu functioneaza si inca nu se stie concret care este cauza exacta (se banuieste doar).

 

 

Utilizarea fortei, definita de Isaac Asimov, este ca o ultima ratiune a incompetentei.

 

 

 

Restu e cancan ... tipic romanesc.

 

 

 

 

Un sfat pentru clienti: Aveti mare grija unde va lasati motocicleta la reparat sa nu regretati mai tarziu !

deci sa inteleg ca mobra este tot bolnavioara?

daca tot functioneaza,chiar si asa ,cu probleme,ar fi pacat sa o dezmembrezi...

sper sa nu te simti jignit,dar t-er interesa un schimb cu un gpz 500 s,mai batraior,'91,dar fara probleme?

imi doresc mult un transalp,dar din lipsa fondurilor.nu imi pot implini visul....

am citit tot topicul ,la cate ai schimbat/verificat pe motor.....pare a fi ireparabil(cu toate ca ma indoiesc de asta)

dupa parerea mea ,mecanicii sunt schimbatori de piese,in asta consta meseria lor,sa schimbe piese,dar.....spre deosebire de noi,cei care nu ne pricepem,stiu ce piesa sa schimbe,reglajele ce trebuiesc facute,simptome,etc. daca nu ar fi ei,la prima defectiune am baga mobra la garaj sau pur si simplu am schimba-o.

deci,in consecinta,astept un raspuns,pozitiv sau negativ,in legatura cu schimbul sau ,pentru curiozitatea si rabdarea tuturor celor care au scris si citit,diagnosticul care a dus la rezolvarea problemei....fira-r ea de mobra!!!!

numai bine & asfalt uscat in primavara cu toti calutii in ham!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

imi doresc mult un transalp,dar din lipsa fondurilor.nu imi pot implini visul....

 

 

ia aici: http://www.motoinzerce.cz/motorky/honda/574905-xl-600-v-transalp.html

 

Fa rost de banii astia si eu ti-o aduc acasa. (1560 eur)

 

Sau

 

http://www.motoinzerce.cz/motorky/honda/581339-xl-650-v-transalp.html - 2200 eur. (acu 5 ani am dat 2600 eur pe un transalp din 91 :unsure: )

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai flexat, ca in tara se gasesc mai ieftine, si nici nu mai dai aia 150-200 euro pentru omologare, si tot ce mai trebuie facut la inmatriculare.

Uite aici:

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=420244&selpic=3&zoom=1#foto

 

Plus cateva pe la 1100-1200, din 89 (tambur pe spate)

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ziceam ca nu-i scump un transalp in ziua de azi, bine, eu am uitat zilele cand eram rupt in kur si eu si mi se parea 1500 de euro o suma imensa... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intai trebuie sa dau gpz-ul,cu toate ca-mi pare rau ,merge prea bine...

dar cum nu se mai vinde nimic,incerc cu schimburi .

momentan sunt lovit rau de criza,dar nu vreau sa renunt la doua roti.

pentru toti cei care vand sau schimba ceva pe doua roti : bafta la vanzareeeeee !!!!

 

http://www.motoinzer...v-transalp.html - 2200 eur. (acu 5 ani am dat 2600 eur pe un transalp din 91 :unsure: )

 

acum 3 ani am dat 1500 pe un majesty de 250 din 2001,de mi-au zis motoristii ca m-am lovit la cap,apoi l-am maritat cu 1200 si am luat gpz-ul.

dar drumurile de la noi sunt facute tot pentru enduro-touring .un kle 500 sau un transalp ar fi ideale.

craitari sa fie ca motoare sunt destule!

merci pentru oferta!

 

cred ca ne-am indepartat de la subiect. totusi tipul si-a reparat mobra?

pe de-o parte ii dau si lui dreptate,dar si mecanicilor care au mesterit la ea.

daca tipul ar fi vrut sa faca motorul gantz,pe spinarea a 'n mecanici,tot s-ar fi gasit careva sa-i gasesca buba si sa-l arda la buzunare.

totusi problema nu i-a fost rezolvata,lucru confirmat de mai multi doctori de mobre.

daca cineva ii da de cap sau poate calaretul insusi ,sa posteze aici. li se poate intampla si altora si macar sa stie unde sa caute.

i-a dat si mie in nas gpz-ul de vreo doua ori pe la 120,dar am rezorvat simplu : golit carburile pe la suruburile de golire,erau pline de rugina. dupa doua goliri repetate la interval scurt de timp,nu am mai avut probleme. l-am dus in 180,facut transalpina,fara probleme.

dar la transalpul cu pricina,vorba celor care au mai postat,o fi intrat dracul in ea angryfire.gif.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai problema n-a fost rezolvata fiindca baiatul nostru nu a lasat mobra la reparat-verificat temeinic, a vrut totul pe loc. pac-pac. de aceea a si schimbat de 3-4 ori carburile si evacuarea si nu a inaintat cu reparatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai problema n-a fost rezolvata fiindca baiatul nostru nu a lasat mobra la reparat-verificat temeinic, a vrut totul pe loc. pac-pac. de aceea a si schimbat de 3-4 ori carburile si evacuarea si nu a inaintat cu reparatia.

 

deci sa invartit doar in jurul cozii.......oricum imi pare rau pentru el si mobra!!!!! crad ca mai are sa desfaca tot motorul,verificat chiulasa cu tot ce contine ea ,apoi restul,distributia ,din cate am citit, a verificat-o...........ciudata problema !!!!

dar poate este si el lovit de criza la fel ca mine si-i este teama s-o lase la doftor mai mult timp si il sperie pretul reparatiei.

hai calaretule ,care este starea bidiviului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa invartit doar in jurul cozii.......oricum imi pare rau pentru el si mobra!!!!! crad ca mai are sa desfaca tot motorul,verificat chiulasa cu tot ce contine ea ,apoi restul,distributia ,din cate am citit, a verificat-o...........ciudata problema !!!!

dar poate este si el lovit de criza la fel ca mine si-i este teama s-o lase la doftor mai mult timp si il sperie pretul reparatiei.

hai calaretule ,care este starea bidiviului?

 

nu cred ca o sa-ti mai raspunda, nu cred ca mai da pe aici, cred ca mobra este ok.

de diagnosticat a fost diagnosticata. de aia a ramas topicul blocat la al 15-16-lea mecanic de peste 1 luna.

mai mult, poate sa mearga bine mersi si cu problema aia. deci paranoia era de fapt problema daca ma intelegi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta continua sa aiba probleme. Nu s-a reparat si nu s-a diagnosticat nimic. S-a presupus doar ca ar putea fi de la supape! Acelasi lucru l-am spus si eu !

Individul a facut totusi ceva, mi-a propus doua optiuni: ori merg cu ea asa cum este (defecta) ori o dezmebrez si o vand pe bucati. Asta da diagnosticare !

 

pe ce considerente ai facut tu presupunerea ca ar fi ceva defect la supape? ai dechis vreodata un curs de "masini" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ce considerente ai facut tu presupunerea ca ar fi ceva defect la supape? ai dechis vreodata un curs de "masini" ?

 

 

N-ati inteles nimic!

 

El e cel mai tare mecanic, doar ii testa pe baieti. Si-a provocat singur buba ca sa poata sa se amuze copios. Sper ca are si un jurnal:

 

ziua 471: mecanicul 13 tot nu reuseste sa avanseze cu stiinta; cred ca va trebui sa imi dezvalui adevarata identitate de mecanic jedi.

 

Hai sa aveti cu totii un Craciun Fericit, inclusiv Valentin, cu toate ca n-a fost frumos cum a procedat!

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, povestea e legata strans de faptul ca, de fapt, cam toti am facut practic ce a vrut el. Oricare din mecanicii la care a fost ar fi ajuns la aceasta concluzie daca ar fi avut timpul si libertatea necesara. nu e nimic iesit din comun, pur si simplu am redus la minim jocul la supape si mobra deja merge mult mai bine, adica se simte o neta imbunatatire. nu e rezolvata problema, este adevarat, dar cel putin nu mai cautam in cauciucuri si frane. El a vrut sa schimbam totul la ea, i-am facut pe plac, cand nu mai aveam ce schimba, am facut si eu ce ar face orice mecanic, umbla la motor. Astazi cand am adus in discutie problema, "domnul" a spus sa ai pun totul la loc cum era, si dupa vede el, ca daca ai spun ce piese ai trebuie el le cumpara si vine sa i le montez. Am incercat sa ai explic ca pentru asta trebuie demontate chiulasele si verifacata fiecare pisa in parte, supape, arcuri, lanturi distrib, lucru pe care nu reuseste sa il inteleaga ca fiind o lucrare ci ca o distractie a mea care nu trebuie platita, a spus ca el plateste doar cand o sa aibe mobra perfect functionala.

Dupa aceasta discutie a luat foc de tot mi-a cerut piesele (doua suruburi si o aparatoare de plastic,ramase de la ultima proba si nemontate pt. ca oricum trebuia sa umblu iar acolo) ca el pleaca. L-am rugat atunci sa imi achite si mie ceva, ca doar am montat si demontat piese 8 zile la ea si m-am dus si pana la Gradistea sa schimb evacuarea si catalizatorul cu altele luate de pe o mobra functionala, macar sa dea ceva de bun simt, moment in care a spus: "aha, nu vrei sa imi dai piesele, lasa ca vezi tu!!!" Si a plecat.

S-a intors dupa 10 min, si a stat in fata portii pana cand a aparut o masina de politie, cu trei politisti care au batut la poarta mea. Luat la intrebari de politisti, am povestit toate cele intamplate, saracii chiar au avut rabdare sa asculte pana la capat, dupa ccare l-au intrebat pe individ:

"Unde e domle urgenta asta pentru care ai sunat la 112? Cine ti-a furat si ce ti-a furat? Motociclate vedem ca e la tine, intrega si functionala dupa cun spui tu, dupa parerea noastra omul a fost corect, tu esti cel care nu vrea sa plateasca, esti pasibil de amenda pt apelare fara motiv la 112."

Pe scurt a sunat la 112 si a spus ca eu i-am furat piesele de la mobra. !!!!

Acum, sunt convins ca nimeni nu e perfect pe lumea asta, nu o pretind ca eu sunt, dar ma gandesc eu in mintea mea ca nu am facut nimic rau sau gresit in treaba asta, ba dupa cum spunea TNG, care a inteles mai repede ca mine cum stau lucrurile: pe cine nu lasi sa moara.....

 

Concluziile le trageti singuri, daca aveti impresia ca mint sau exagerez, va stau la dispozitie pt clarificari, iar interesant e ca toata treba asta s-a petrecut cu multe persoane de fata, care ar putea confirma treaba asta.

 

cu stima

 

P.S. m-a amenintat cu plangere penala !!!

TNG trebuia sa ti-o spuna pe aia : "nu te pune cu prostu' ca are mintea odihnita" :wave:

 

N-ati inteles nimic!

El e cel mai tare mecanic, doar ii testa pe baieti. Si-a provocat singur buba ca sa poata sa se amuze copios. Sper ca are si un jurnal:

 

ziua 471: mecanicul 13 tot nu reuseste sa avanseze cu stiinta; cred ca va trebui sa imi dezvalui adevarata identitate de mecanic jedi.

 

Hai sa aveti cu totii un Craciun Fericit, inclusiv Valentin, cu toate ca n-a fost frumos cum a procedat!

 

Stima!

Aha ! m-am prins! asta e rebus pt mecanici ... se pare ca pentru avansati

 

 

PS - da-o ma , in plm ! aia isi incalzesc (platesc) garajele pt plavanu' cu arici in buzunar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ati inteles nimic!

Si-a provocat singur buba ca sa poata sa se amuze copios.

In Italia, la cursurile de service fotocopiatoare, testarea tehnicienilor se facea pe un astfel de considerent.

Din propria experienta , in service echip. birotica, si nu numai, CELE MAI NASOALE DEFECTE sunt cele create de om

 

Toate ca toate...dar unde-i Valentin ?!?!? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti, Valentin traieste, a fost fotografiat...

 

post-46097-0-28446700-1324627952_thumb.jpg

 

Se trage pe C.U.R

 

:crack:

 

Valentine, Valentine.... treaba-i asta??

 

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau chiar in seara de Craciun...dar daca exista printre noi vreun veterinar si-mi poate confirma...asta nu e simptom de limbrici ? Io asa stiu.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau chiar in seara de Craciun...dar daca exista printre noi vreun veterinar si-mi poate confirma...asta nu e simptom de limbrici ? Io asa stiu.. :scratch:

 

Nu. E simptom de oxiuri :D. Sau de Transalpita, uneori... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...