Sari la conținut

Accident B-dul Energeticienilor


sorinachos
 Share

Postări Recomandate

S-a intamplat acum 40 minute.

Un sofer cu un clio (parca) a vrut sa intoarca la 180 de grade de pe prima banda.

Motociclistul venea din spate pe banda 2 dinspre Bobocica, nu avea viteza dar nici nu purta echipament.

A incercat sa evite intrand pe contrasens deoarece nu venea nicio masina dar cel cu clio pur si simplu nu s-a oprit si l-a agatat.

Motociclistul parea ok. In momentul impactului cred ca viteza motociclistului era undeva la 30 km/h dar cu toate asta i-a smuls bara din fata la clio.

 

Incep sa cred ca pana la urma totul tine de noroc..cu cine te intalnesti pe strada. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum PLM sa se opreasca?! Doar a plecat de-acasa chitit sa verse vreo 2-3 pe doo roti azi. Iar scuza, pun pariu, "nu te-am vazut"...

Bine ca raiderul nu avea viteza si-a scapat mai usor.

 

Sanatate multa ii doresc si sa nu-l ierte.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte nasoala ideea cu "s-a dus pe contrasens" pentru ca daca ciobanul cu clio declara ca motociclistul era pe contrasens...e de rau. Cateodata mai bine strangi din dinti si intri in el (mai ales daca ai viteza mica), dar iti pastrezi legea de partea ta. In cazul de fata motoristul ar avea mare nevoie de martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte nasoala ideea cu "s-a dus pe contrasens" pentru ca daca ciobanul cu clio declara ca motociclistul era pe contrasens...e de rau. Cateodata mai bine strangi din dinti si intri in el (mai ales daca ai viteza mica), dar iti pastrezi legea de partea ta. In cazul de fata motoristul ar avea mare nevoie de martori.

 

Tu de cat timp mergi pe 2 roti? Cum sa zici ca mai bine intra in el frontal? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de cat timp mergi pe 2 roti? Cum sa zici ca mai bine intra in el frontal? :scratch:

 

pai daca ai 30 la ora cu frana cu tot cu evitare nu patesti nimic, ciobanul daca are un avocat bun, si declara ca motociclistul era pe contrasens si de aceea nu l-a vazut, iar politia cand face masuratorile observa si ea ca impactul s-a produs pe contrasens, ar aparea niste probleme ;). Eu am avut accident de felul asta, fix din motivul asta nu m-am dus pe contrasens, iar cand soferita a coborat din masina si mi-a vazut motocicleta cazuta pe contrasens (noroc ca ea oprise in locul impactului) mi-a spus " ce cautai pe contrasens? lasa ca vedem noi la politie" . Din cauza asta am si dat acel raspuns. Din pacate in Romania se mai muta si treceri de pietoni...

 

 

plus ca nu intri in el FRONTAL cum ai spus tu, intri cu lateralul, dai drumu la motocicleta etc. Vorbesc evident in cazul in care viteza era mica iar impactul inevitabil. Si nu uita, in ochii politistilor noi suntem vinovatii ;)

Editat de dan_pustan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

 

 

 

vezi ca nu a facut "cerc", a facut semicerc, adica 180 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Black Label, tot dau refresh sa vad daca mai rade cineva de postul tau sau sunt doar eu...

 

Sanatate mobristului.

 

nu esti singur, si eu rad, dar mai ferit asa ca nu-l cunosc pe om si poate se supara.

 

bafta accidentatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte nasoala ideea cu "s-a dus pe contrasens" pentru ca daca ciobanul cu clio declara ca motociclistul era pe contrasens...e de rau. Cateodata mai bine strangi din dinti si intri in el (mai ales daca ai viteza mica), dar iti pastrezi legea de partea ta. In cazul de fata motoristul ar avea mare nevoie de martori.

 

 

fii serios, in momentele alea ori ingheti si te fixezi pe obstacol, ori ramai "rece" ca tipul asta si incerci sa eviti.

 

crezi ca poti asa sa te gandesti la ceva cand esti pus intr-o situatie din asta?

 

Noroc

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce destept esti ba! Uimitor!

 

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

 

off: P-asta daca-l loveste o masina zice ca l-a lovit avionul! :lol:

E absolut bravo!

on : bine c-a scapat ieftin motociclistul!

sigur se gaseste un martor cu care sa rezolve situatia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un model de mobra? un numar de inmatriculare?

 

In subtitlu scrie "Bandit Albastru". E scris cu albastru deschis pe fundal alb si nu iese in evidenta..

Editat de Skring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

 

Deocamdata pot sa spun ca nu este o intoarcere ocazionala, parasinusoidala, pentru ca din vulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei nonconformistice intr-un "Jean Calvin", numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata pot sa spun ca nu este o intoarcere ocazionala, parasinusoidala, pentru ca din vulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei nonconformistice intr-un "Jean Calvin", numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar.

taci......l-ai blocat definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut timp sa evite, ajungand pe contrasens.. dar n-a avut timp sa franeze. Asta in conditiile in care rula cu 30 km/h. Ceva nu se leaga. :scratch:

 

Naspa ca nu avea echipament. Sanatate!

 

Deocamdata pot sa spun ca nu este o intoarcere ocazionala, parasinusoidala, pentru ca din vulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei nonconformistice intr-un "Jean Calvin", numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar.

ahahahahahaha lesin :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

 

e posibil sa-i fi voblat mansa in timpul lupingului si n-a reusit decat o intoarcere la 3.14 radiani. oricum ezoterice gradele astea...

 

on-topic: cred ca ar trebui rechemate in service clio-urile astea... posibil probleme de directie. mi-a intors si mie unul (alb) ieri in fata pe regina elisabeta, intre cercul militar (asta nu stiu cate grade are, e d-ala cu epoleti) si cismigiu. nu l-a interesat ca e linie continua, trafic de dimineata si interzis circulatia cu exceptia ratb pe sensul de urcare spre univ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inefabilul absolut al sinergiei intrinseci faptelor eposate au general o reactie interdisciplinara de consecinte traduse in rezultatul usor distingibil chiar si pentru cel mai novice dintre cititori.

 

 

Sau cum ar zice un pretin,

Nu e rau cand se intalneste un prost cu un om destept, e de rau cand se intalnesc 2 prosti.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

Ai prea multe teorii... si toate`s praf. Incearca sa te gandesti la toate alea 180° in plan orizontal sa vezi ce-ti rezulta.

P.S.: Pe langa "RR is my life" ai putea sa adaugi "Be cool, stay in school".

 

ON: Si mie mi se pare ciudat ca nu a avut timp sa franeze, dar totusi a avut timp sa ajunga pe contrasens (asta in ipoteza ca motociclistul avea viteza redusa). Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator dar am avut loc sa-l ocolesc pe dobitoc prin spatele masinii angajata in manevra de intoarcere. Ala in momentul in care m-a observat, s-a blocat pur si simplu si a oprit masina perpendicular pe sensul de mers.

Sper ca riderul nu a patit nimic grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de un Hornet, aveam achipament de protectie si ca sa va lamuresc in doua vorbe de ce nu am franat: clio a virat cand eram in dreptul lui, acesta fiind mascat de o cladire (spalatorie auto). Pe scurt nu am avut nici o sansa, daca nu evitam in stanga intra in mijlocul motocicletei, exat in piciorul drept, asa ca am profitat ca nu venea nimic din contrasens si am evitat, insa, repet nu am avut nici o sansa, soferul a accelerat in permanenta si mi-a prins roata din spate, pe etrier. Pentru politie a fost foarte clar, motociclist vatamat din cauza soferului care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers si i s-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala. Daca nu are antecedente penale scapa usor, probabil neinceperea urmarii penale si ii va suspenda permisul de la 1 luna la 3 luni. Mentionez ca politia a considerat ca fireasca manevra de evitare precum si faptul ca impactul si ulterior cazatura s-au produs pe contrasens. A fost singurul lucru pe care l-am putut face in maxim 2 secunde. Daca soferul nu accelera, scapam.

Nu am fracturi, nu am am contuzii, am facut radiografii la toate oasele, computer tomograf, este ok, mai putin durerea de oase si muschi care o sa mai dureze ceva timp. Motocicleta se repara pe asigurarea automobilistului.

 

Pe scurt, daca aveam viteza nu mai postam acum, insa nu doresc la nimeni acest tip de accident, in care NU AI NICI O SANSA de scapare.

 

Multumesc celor care au postat urarile de sanatate precum si celor care mi-au acordat asitenta tehnica (platforma, service, etc).

 

Problema ramane, ca in Bucuresti circula acum, cu dovada pe 15 zile si ulterior cu prelungire de la procuror un iresponsabil care nu a avut si probabil nu va avea bunul simt sa se asigure la schimbarile de directie si oricand va putea aparea langa un motociclist.....Asta e traficul din Bucuresti, scapa cine poate sau daca are bafta. Eu am avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum am zis si eu in primul post: Este o chestie de noroc. Daca ai nesansa sa te intalnesti cu un sofer d-asta, nu mai ai nicio sansa.

Bine ca esti OK, mobra se repara. Eu am mers in spatele tau de la pod Vitan si chiar te admiram ca mergi incet (a se citi legal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum am zis si eu in primul post: Este o chestie de noroc. Daca ai nesansa sa te intalnesti cu un sofer d-asta, nu mai ai nicio sansa.

Bine ca esti OK, mobra se repara. Eu am mers in spatele tau de la pod Vitan si chiar te admiram ca mergi incet (a se citi legal).

 

 

fac si eu ce pot, merg legal printre altele, dar daca ne vaneaza iresponsabilii, degeaba.....:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut si eu azi pe energeticienilor ... dinspre bobocica spre fizicienilor ... pe sensul asta de mers sunt 2 benzi pe sens si linie continua, exceptie facand o portiune de 3 metri unde se intra la nu stiu ce liceu/scoala/camin chiar inainte de trecerea de pieton parca .... unde mai exact s-a produs accidentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...