Sari la conținut

Flasher pentru stopuri


Postări Recomandate

Din putina paranoia, dar si pentru ca mi s-a spus ca se observa greu cand franez, m-am decis sa mi confectionez un flasher pt stop. Dispozitivul asta iti face stopul sa clipeasca de cateva ori(e programabila treaba)pana ca lumina rosie sa ramana aprinsa. Efectul consta in atragerea atentiei soferilor din spate sa lase rujul, sms-ul, sau studentele de pe trotuar si sa opreasca in timp util. Atrag atentia ca nu e vorba de un circuit de stroboscop pe care-l gasesti la "magazinele cu diode", caci asta se opreste dupa doua-trei-flashuri.

 

http://www.youtube.com/watch?v=bsCtKpdZ1XY&feature=player_embedded

 

Am gasit niste scheme pe net>

 

http://electroschematics.com/4987/flashing-brake-light-for-motorcycles/

 

Asta e cea mai simpla, dar din feedback-uri se pare ca nu functioneaza. Poate cineva sa-si dea seama daca va mere schema asta? Si daca da, se preteaza la leduri?

 

 

Mai sunt si altele, dar sunt cu PIC-uri. Treaba asta ma depaseste.

 

http://petemills.blogspot.com/2012/04/tenty-led-brake-lights.html

 

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarmsimages/alarmsckt11.shtml

 

Idei?

Editat de livius_ereticus007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mai simplu ....

 

La semnalizari daca pui un tip de bec pe fata si alt tip de bec pe spate ... face flash flash .. semnalizeaza mai repede.

 

Oare la frana o fi valabila faza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta idee .

Mi-as pune asa ceva pe fana , tinand cont ca am stop pe leduri .

Ar fi intradevar foarte vizibil si nu mai pui ca ar da si bine ( frumos ) .

Poate exista ceva mai simplu ( un releu , o dioda , o smecherie mai simpla ) ceva gen "plug and play" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La stop apesi pe frana fata de cateva ori pana cand masina din spatele tau a oprit.Fara bani, cel mai practic!

esti destept. ai nota 2.

 

stopul sa clipeasca de cateva ori(e programabila treaba)pana ca lumina rosie sa ramana aprinsa.

fix asta imi trecuse si mie prin minte. dar nu am avut timp sa aprofundez, cunostinte electrotehnica am, as zice as putea rezolva treaba cumva. acum ca mi-ai adus aminte de asta poate o sa ma misc.

 

555 este un circuit de temporizare, l-am tot frecat pe la laboratoare pe la facultate. si e si ieftin.

 

saptamanile astea ma mut... sper sa pot gasi timp sa verific daca ar merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super misto... cred ca s ar gasi persoane interesate, insa mai greu cineva care sa faca asa ceva. Eu degeaba am terminat liceu cu profil de genu, nu am invatat decat simbolurile diodelor, ledurilor si altor "piese mici" ... practica a fost la pamant. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este relativ simplu, pune-ti un LED pe frana si trece-l printr-un releu ieftin de semnalizare (pt becuri cu filament) si o sa-ti dea ceva de genul asta:

poti gasi pe net Led-uri mai puternice decat cele de le-am pus eu. multi spun ca-i inutil dar banuiesc ca tine si de preferinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este relativ simplu, pune-ti un LED pe frana si trece-l printr-un releu ieftin de semnalizare (pt becuri cu filament) si o sa-ti dea ceva de genul asta:

poti gasi pe net Led-uri mai puternice decat cele de le-am pus eu. multi spun ca-i inutil dar banuiesc ca tine si de preferinte.

 

cum il faci sa se opreasca din clipit si sa ramana aprins ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se stie ( asa fac si semnalele mele , care sunt pe leduri ) dar daca il pui pe stop nu da acelasi efect ca in videoclipul de mai sus .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se opreste. clipesc in continuu. in clip-ul de mai sus actionam frana intermitent. daca vreti sa se opreasca din clipit se complica treaba cu un circuit 555 - eu nu mi-am batut capul. am facut un circuit cu 555 pe care-l folosesc la faruri (pe faza scurta am 2 HDI care se aprind unul dupa altul la diferenta de 6 secunde). "clipitoarea", desi pt unii deranjanta, atata timp cat este actionata frana, atrage vrand nevrand atentia (de multe ori cu injuraturile de rigoare - but who cares?!?!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, sincer daca as fi in masina nu as intelege ce vrea ala cu flashurile ale rosii din fata, dar intr-adevar mi-ar atrage atentia. Adica a pus frana sau e un manelist cu motoreta si blinguri care se crede la Formula 1 si si-a pus lumina rosie intermitenta pe coada?

 

Poate daca ar avea pe coada un afis cu "Atentie, cand blipaie lumina rosie eu am pus frana, asa m-am gandit eu ca atrag atentia"....

 

Poate ar trebui sa se aprinda intai pentru 1-3 secunde si apoi sa faca 2-3 flashuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut eu intr-un filmulet pe youtube, lampa de frana se aprinde si pulseaza DOAR la franari bruste in care decelerarea este considerabila. La franari normale, lampa lumineaza normal fara intermitente. Probabil ca in schema este inclus si un divais care sa sesizeze decelerarea puternica. Interesanta si faza in care lampa de stop sa clipeasca dupa 2 secunde de functionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era cineva aici pe forum care si-a pus pe moto. nu mai gasesc postul. arata superb. parca zicea si de unde a luat stopu.

 

era cineva aici pe forum care si-a pus pe moto. nu mai gasesc postul. arata superb. parca zicea si de unde a luat stopu.

http://www.bikevis.com/motorcycle-brake-light-modulators.html

am gasit ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 40 de roni gasiti stroboscoape pe leduri (chinezarii de "tunning" in orice magazin de piese) .Luati doar partea cu leduri rosii si alimentati controlelul stroboscoapelor din firul de stop de frana.

Exemplu

Editat de varugica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am chinuit si eu cu o schema asemanatoare sa pun la masina, acu vreo 5 ani dar efectul nu a fost cel scontat.

Acu privind in urma consider ca nu a meritat efortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama...

 

 

Va rog , in calitatea mea de sofer si motociclist... vor rog eu mult... TERMINATI IN MNEZEII MA-SII CU STOPURI CARE CLIPOCESC!

Sunt unul din cele mai deranjante lucruri in special cand sunt puse pe stopuri supra-luminiscente. Deranjaza la ochi si pot provoca mai multe belele decat pot asigura beneficii! Doua exemple: omul e deranjat de lumini (la modul fizic) si nu mai poate observa clar drumul din cauza asta (cum e cand te orbeste un idiot cu xenon-uri de pe contrasens?). Si doi: omu e atat de deranja de prostia ta de blincanitoare ca o sa faca tot posibilu sa nu stea in spatele tau; si de aici situatii extrem de neplacute in trafic; tine minte ca esti cu motoru si daca vrea te scoate de pe drum!

 

Daca vrei sa fie vizibila o frana puternica, pui avaraii. E imposibil daca esti concentrat pe franare, dar daca ai un sistem automat care peste o anumita presiune in circuitul de franare actioneaza avariile... atunci e ok. Cu aia as fi de acord ba chiar as face-o la fel de obligatorie ca ABSul.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cu ceva programare de PIC-uri te pot ajuta eu si iti pot face si un circuit, in limita timpului disponibil. Moca, ma intereseza cum iese.

 

O sa-ti las un PM.

 

se poate face relativ usornu e nevoie de microcontroller neaparataveam asa ceva acu vreo 2 ani prin pc , o sa caut schema iara !

 

Daca o gasesti, te rog posteaz-o aici.

 

Eu, sincer daca as fi in masina nu as intelege ce vrea ala cu flashurile ale rosii din fata, dar intr-adevar mi-ar atrage atentia. Adica a pus frana sau e un manelist cu motoreta si blinguri care se crede la Formula 1 si si-a pus lumina rosie intermitenta pe coada?Poate daca ar avea pe coada un afis cu "Atentie, cand blipaie lumina rosie eu am pus frana, asa m-am gandit eu ca atrag atentia"....Poate ar trebui sa se aprinda intai pentru 1-3 secunde si apoi sa faca 2-3 flashuri.

 

Ar merge si sa-mi pun o curva cu fusta mini si bikinei infipti in poponeata ca sa atrag privirile. Dar nu asta e solutia.

 

era cineva aici pe forum care si-a pus pe moto. nu mai gasesc postul. arata superb. parca zicea si de unde a luat stopu.http://www.bikevis.com/motorcycle-brake-light-modulators.htmlam gasit ceva

 

ASta inyradevar e un modul bun. Daca nu gasesc sa mi-l fac singur, atunci o sa-l cumpar.

 

La 40 de roni gasiti stroboscoape pe leduri (chinezarii de "tunning" in orice magazin de piese) .Luati doar partea cu leduri rosii si alimentati controlelul stroboscoapelor din firul de stop de frana.Exemplu

 

Cum am spus de la inceput, nu vreau discoteca. Vreau doar sa fiu sigur ca cel din spate opreste pana in mine si nu in mine.

 

M-am chinuit si eu cu o schema asemanatoare sa pun la masina, acu vreo 5 ani dar efectul nu a fost cel scontat.Acu privind in urma consider ca nu a meritat efortul.

 

Daca te pupa cineva in spate la masina ii iei asigurarea si mergi sa ti-o repari. Daca te pupa cand esti pe motor te duci la spital. Ce nu a mers bine cu montajul?

 

cel mai simplu pt a creste vizibilitatea e sa ai LAMPA DE FRINA CURATA si daca doresti neaparat poti monta suplimentar o "panglica" cu leduri rosii. :cheers:

 

E luat in calcul. AM deja ledurile, tre sa gasesc un stop suplimentar.

 

Mama...Va rog , in calitatea mea de sofer si motociclist... vor rog eu mult... TERMINATI IN MNEZEII MA-SII CU STOPURI CARE CLIPOCESC!Sunt unul din cele mai deranjante lucruri in special cand sunt puse pe stopuri supra-luminiscente. Deranjaza la ochi si pot provoca mai multe belele decat pot asigura beneficii! Doua exemple: omul e deranjat de lumini (la modul fizic) si nu mai poate observa clar drumul din cauza asta (cum e cand te orbeste un idiot cu xenon-uri de pe contrasens?). Si doi: omu e atat de deranja de prostia ta de blincanitoare ca o sa faca tot posibilu sa nu stea in spatele tau; si de aici situatii extrem de neplacute in trafic; tine minte ca esti cu motoru si daca vrea te scoate de pe drum!Daca vrei sa fie vizibila o frana puternica, pui avaraii. E imposibil daca esti concentrat pe franare, dar daca ai un sistem automat care peste o anumita presiune in circuitul de franare actioneaza avariile... atunci e ok. Cu aia as fi de acord ba chiar as face-o la fel de obligatorie ca ABSul.

 

Ideea nu e de a spori marlania din trafic, ci de a-ti creste sansele de a ajunge in siguranta la destinatie. NU trebuie sa faci din stop un proiector de discoteca, ci doar de a atrage atetia celor distrati. Eu unul prefer stopurile care-mi sar in ochi decat d-alea de te chinui sa le vezi(valabil si pentru semnalizari). Am scris aici tocmai pentru a gasi o solutie eficienta, care sa nu deranjeze. Spre exemplu - cum spunea anterior un membru- e bine sa clipeasca numai la frane puternice. La fel fe bine e sa aiba programat un timp de pauza de cateva secunde, ca sa nu clipeasca cand efectiv deja ai incetinit. Apoi, flash-ul poate sa fie doar o secunda sau chiar jumatate, dar cu o frecventa mare, in loc de doua secunde, cat sa nu deranjeze.

Repet> montajul asta nu ar fi necesar daca oamenii chiar ar conduce in timp ce sunt la volan. Cum nu poti schimba lumea, e bine macar sa te adaptezi la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la vitezane e simplu, mi-am facut si eu (nu flasher). doua benzi cu led-uri rosii de 30 de cm, puse sub coditza si legate la frana. lumineaza foarte bine, sare in ochi dar lumina propriu-zisa nu e proiectata direct in ochii conducatorilor auto... m-a costat ~24-25 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt cateodata mai distrat, iar daca as vedea un stop ce flashuieste adica ceva anormal pentru creierul meu distrat mai intai cred ca as gandi :scratch: (deci nu reactiona) si mi-as zice ce plm e aia motocicleta din america cu semnalizator rosu?? Ei... si abia apoi as frana, dar pana atunci sansele sa te trezesti cu mine infipt in tine si sa inceapa o distractie si mai mare la politie - RAR cu "sistem de iluminare frana modificat" deci accident poate nu numai din vina mea :unsure: ar fi mult mai mari. Cred ca si asta e un punct de vedere oarecum valid. Nu? Aci sunt "avocatu' distratului" 'ntelegi? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...