Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

P-asta cu asfaltul reșchetat am pățit-o cu Uralul pe autostradă acum cîțiva ani. Eram obosit, era semi-întuneric, mergeam cu cca 110km/h, urmat de un prieten cu conserva. Am intrat pe rașchetare (nesemnalizată nicăieri ca lucrare pe carosabil - Ro, ce pretenții...) și am început să dansez ceva de speriat. Prietenul meu a băgat avarii și s-a pus între benzi ca să-mi asigure spatele, fiind convins că mă voi împrăștia! Am scăpat, nici eu nu știu cum. Șănțulețele alea numai drepte nu erau, io țineam ghidonul destul de liber, lăsîndu-l să urmeze șănțulețele. Mi-a zis că roata spate sălta haotic între 5 și 20 de cm stînga-dreapta și sus-jos! Ideea e că Uralul are centrul de greutate destul de jos, e echilibrat de motorul boxer, deci io bănuiesc că de-asta nu m-am împrăștiat. Oricum, execrabilă senzație, mai ales la viteză!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am mers vara trecuta o saptamana intreaga, zi de zi, pe astfel de asfalt. Cu mai mult de 50 km/h nu m-am incumetat. Dar m-am relaxat, nu m-am mai incordat, si asa am reusit sa merg oarecum in siguranta. Cred ca ma ajuta mult si pozitia pe care o am pe motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un destept intr-un Peugeot CC nu a mai avut rabdare pe coborare in curbele de langa Crucea de Piatra ( Giurgiu>>Bucuresti) Duminica si a trecut pe langa mine la 20 de cm de cotul meu, la 110+, pe dubla continua, la iesirea din curba si intrarea in localitate. Pe B1 erau camioane...

 

Nici timp sa ii zic de ma-sa n-am avut, avea 140+

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a depasit unu cu o duba cu oglinzi mari, socoase in afara, prin Chitila.

M-a pocnit peste oglinda stanga cu oglinda lui, de era sa cad.

M-am bagat in fata lui, am oprit traficul si m-am luat de el verbal.

n-aaaai cu cine ba, n-ai cu cine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a depasit unu cu o duba cu oglinzi mari, socoase in afara, prin Chitila.

M-a pocnit peste oglinda stanga cu oglinda lui, de era sa cad.

M-am bagat in fata lui, am oprit traficul si m-am luat de el verbal.

n-aaaai cu cine ba, n-ai cu cine

 

Avand in vedere ca asta a fost o sesiune de invatare pt mine pt ca aveam un rider mai experimentat mult mai in spate care ma urmarea pt critici ( incerc sa imi imbunatatesc trasa si pozitia), a fost o lectie f buna de "mai uita-te in oglinzi si pe curbe". Eu eram la o viteza cu care nu eram obisnuit sa iau curbele alea si toata puterea mea de procesare era concentrata pe trasa pe banda mea. M-am distrat teribil si am aflat ca sunt greu de speriat pe motor ( ceea ce zic eu ca e un lucru bun) , prietena mea care mergea intr-o masina mai in spate spunea ca cei din masina erau siguri ca o sa cad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un gs500 am simtit bine de tot asfalt raschetat, dar pe kawa nu prea aveam probleme, timp ce altii din grup zburau in directii nedorite. Cred ca tine si de cauciucuri, presiune in cauciucuri, geometrie mobrei, alte chestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important este sa nu tii mainile inclestate pe ghidon/semighidoane. In urma cu ceva ani, cand am avut de-a face cu asa ceva pentru prima oara, am luat suprafata respectiva undeva la 90-100 km/h. Am scapat cu bine etc. Din fericire, avand ceva timp liber, in ziua urmatoare am mers exact in locul acela (trei benzi pe sens, trafic extrem de redus) si am exersat diverse viteze si modalitati de abordare. Nu mi-a trebuit prea mult sa realizez ca daca esti inclestat de mansoane ca de colacul de salvare senzatia este foarte neplacuta, in timp ce, avand mainile relaxate, abia se simte. Am testat la viteze de pana la 120 km/h (cu KLE 500).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important este sa nu tii mainile inclestate pe ghidon/semighidoane. In urma cu ceva ani, cand am avut de-a face cu asa ceva pentru prima oara, am luat suprafata respectiva undeva la 90-100 km/h. Am scapat cu bine etc. Din fericire, avand ceva timp liber, in ziua urmatoare am mers exact in locul acela (trei benzi pe sens, trafic extrem de redus) si am exersat diverse viteze si modalitati de abordare. Nu mi-a trebuit prea mult sa realizez ca daca esti inclestat de mansoane ca de colacul de salvare senzatia este foarte neplacuta, in timp ce, avand mainile relaxate, abia se simte. Am testat la viteze de pana la 120 km/h (cu KLE 500).

 

Exact! Precum ziceam, așa am trecut și io, lăsînd troaca să aleagă drumul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum câteva posturi în urma spuneam că soferitele auto sunt cele mai periculoase și inconștiente.

Acum câteva minute veneam pe DN1 de la Băneasa spre Corbeanca, frumos așa, pe banda 1 deoarece picura, foarte aglomerat etc.

O tâmpita cu mașină de Medicover, cu mobil la ureche, trece prin stânga mea in viteza, foarte aproape de mine și mi se băga în fața desi la 20 m coloana.

Ajung în dreptul ei, mașinile staționau, ea tot la tel.

Recunosc plin de draci eram, i am zguduit nițel geamu. Speriată îl lasă jos, tot cu mobilul la ureche și își cere scuze.

Ce morții masii mă ajută scuzele ei dacă mă trântea?

Îmi venea s-o scot de par.

LE URASC

Editat de DArtagnan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum câteva posturi în urma spuneam că soferitele auto sunt cele mai periculoase și inconștiente.

Acum câteva minute veneam pe DN1 de la Băneasa spre Corbeanca, frumos așa, pe banda 1 deoarece picura, foarte aglomerat etc.

O tâmpita cu mașină de Medicover, cu mobil la ureche, trece prin stânga mea in viteza, foarte aproape de mine și mi se băga în fața desi la 20 m coloana.

Ajung în dreptul ei, mașinile staționau, ea tot la tel.

Recunosc plin de draci eram, i am zguduit nițel geamu. Speriată îl lasă jos, tot cu mobilul la ureche și își cere scuze.

Ce morții masii mă ajută scuzele ei dacă mă trântea?

Îmi venea s-o scot de par.

LE URASC

o sa mori de inima. evita-i si lasa-i in universul lor. ma indoiesc ca o sa ii smulgi tu de acolo si sa ii aduci in lumea condusului preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vere...Te piși pe ea de lege în România.

Nu văd un polițist să ia carnete pt folosință mobilului in trafic la volan.

Pe unde am mai trăit (ti-am zis eu) nu vezi un șofer cu mobilul la ureche

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti merge mereu mai tare decat traficul... asa e bine, dar nu se poate tot timpul. Si asa, tot se gaseste cate unul sa iasa de pe o straduta sau sa intoarca... veneai cu viteza domne, supersonic, nu te-am vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...iesit cu mobra putin azi din Militari pana undeva in Vitan. La semafor la liceul Sincai (dinspre Unirii spre Tineretului), eram eu frumusel pe banda 2 ca sa merg inainte spre Palatul copiilor, stiind ca cei de pe banda 3 fac stanga, trece un mwie cu BMW x6 gri cu 4 evacuari de facea mai rau ca burlanele mele goale de la VeNe-u, razant pe langa mine, pe banda 1, imi taie fata ca sa nu intre in oamenii aia care faceau stanga si pune frana. Da, j'de mii de claxoane, se baga ca nesimtitu' si rupe fieru' in doo pana la pod la Vacaresti.

 

Era sa loveasca 2 masini si mie mi-a vajait oglinda pe langa ureche.

 

postul e doar de atentionare in caz ca dati de el prin trafic.

 

Nr. B 888 CZR (nu mai tin minte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când mai dați de asemenea bizoni sunați la Poliție și reclamații. Am în telefon salvat nr Poliției Rutiere din orașul meu, sun destul de des să le indic un zmeu. Ei comunică echipajelor din teren și trag speranța că se rezolvă ceva, cândva.

Dacă postăm doar pe forum, nu ajută.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunați la Poliție și reclamații. Ei comunică echipajelor din teren și trag speranța că se rezolvă ceva, cândva.

 

Da, buna idee. Multumesc mult.

Asa o sa fac. ;)

 

Cat optimism :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat optimism :laugh:

 

daca nu incerci nici nu se va misca nimic. eu am sunat la politie si au astupat o groapa in piatra cubica in care era sa-mi rup gatu'. peste vreo saptamana m-a sunat un capitan ca m-am si speriat cand s-a recomandat sa-mi zica ca au luat sesizarea mea in calcul si s-a rezolvat. de fapt le-am dat un mail, nici macar nu i-am sunat. si asta a fost asta acum cativa ani buni. deci incercati ca poate 1 la 100 se rezolva, tot e ceva decat zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt situatii pt care merita sa incerci si altele pt care sansele chiar sunt 0.

Il opreste pe ala cu jipu peste 5 intersectii.

- Buna ziua, Lt Miserupescu. Amenda 2000 lei.

- Pai pt ce ?

- Ne-a sunat Andry de pe motociclism.ro si ne-a spus ca mergeati cu X peste viteza legala.

- Asa, si ?

- A, nimic. Da' am zis sa incercam si noi, ca tot e mai bine decat nimic.

 

Daca il vede vreun echipaj mergand ca bizonu il opresc ei din proprie initiativa (daca nu sunt in pauza de masa sau prinsi cu alte chestii mai "importante").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...