Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Accidentul e accident, se poate intampla oricui. E mai greu sa recunoastem dar da, avem de invatat din experientele tuturor. Mai ales cand veteranii explica atat de clar motivul cat si elementele care contribuie activ (anvelope vechi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

» Post actualizat in 05 Apr 2017 16:29

Și că sa mă auto-fac-de-ras, asta seara n-am oprit la zebra, am forțat un pieton să urce înapoi pe trotuar. Și ea toantă a pășit pe zebra cu ochii in mobil...

Oricum, sa-mi fie rușine.

 

Daca este asa cum ai descris tu situatia , nu are de ce sa-ti fie rusine. Nu am pretentia ca toti pietonii sa cunoasca legea, (desi ar trebui) privind transversarea drumurilor publice, dar este de bun simt, normal (obligatoriu), ca atunci cand te angajezi sa treci strada sa TE ASIGURI, chiar daca in fata ta este o trecere de pietoni. Nu te arunci pe trecerea de pietoni ca si cum te arunci in piscina.

 

Articolul 72, alin. 3 din OUG 195/2002 : ''Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, NUMAI DUPĂ CE S-AU ASIGURAT că o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.''

 

Trecerile de pietoni, intersectiile....viteza mica. Atat cat te simti in siguranta ca poti opri in siguranta. Sunt cazuri si cazuri. Pentru ca sunt patit, cu greu ma abtin sa nu cobor de pe moto si sa le fwut o casca'n dinti, doar celor care se uita cu repros cand te vad ca pui frana, iar ei stau cu ochii beliti in telefon si au tupeul sa strige:-...baaa....sunt pe trecere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand nu mai eram chiar incepator si prinsesem un pic de coaja in ale ghidonatului a inceput sa mi se infiripe in cap nastrusnica idee cum ca as fi descendent direct al lui Travis Pastrana. Si am inceput sa sar borduri cu motoreta de sosea, azi asa, maine asa pana intr-un moment cand amicul din fata mea a coborat o bordura si eu n-am pastrat distanta si uite cum m-am infipt in frane ca sa nu intru in el. Cum stateam eu asa pe jos si ma uitam in varful bocancilor, pentru ca picasem la viteza mica, si ma tineam de coaste, am avut o epifanie si mi-am dat seama ca Travis Pastrana nu are descendenti in Romania. N-am avut mare lucru, nici eu, nici motoretu, m-am ridicat si m-am scuturat si am inceput sa ma intreb oare daca Chris Pfeiffer are vreo strabunica romanca ca parca semanam, asa din profil. Sa stiti ca nu are, m-am interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 05 Apr 2017 16:29

-...baaa....sunt pe trecere!

Si au dreptate. Ca iti convine sau nu, ca aveai viteza prea mare sau te uitai la cine stie ce bunaciune cracanata la volanul masinii din dreapta, ca anvelopele au facut colectivizarea, toate astea nu conteaza, pietonul angajat pe trecere e suveran. Daca tu motociclist sau automobilist, cel cu grad marit de avertizare prin experienta si instruire adecvata le mai gresesti, ce pretentii poti avea de la o fiinta bipeda care nu stie diferenta dintre stinga si dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si au dreptate. Ca iti convine sau nu, ca aveai viteza prea mare sau te uitai la cine stie ce bunaciune cracanata la volanul masinii din dreapta, ca anvelopele au facut colectivizarea, toate astea nu conteaza, pietonul angajat pe trecere e suveran. Daca tu motociclist sau automobilist, cel cu grad marit de avertizare prin experienta si instruire adecvata le mai gresesti, ce pretentii poti avea de la o fiinta bipeda care nu stie diferenta dintre stinga si dreapta?

 

Da, ai dreptate sa nu ai nicio pretentie, dar....sa se uite dracului pe unde merg!

Da-o dreaq de treaba! ...din cate imi aduc eu aminte, inca din clasa I te invata ca atunci cand traversezi, chiar si pe trecere, e OBLIGATORIU sa te asiguri. Intr-adevar e suveran pe trecere, dar in mortzii mamii lui de instinct de conservare....chie e stompat de tot la unele specimene?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si au dreptate...?! Pietonul devine suveran si probabil invincibil odata ce a pus picioru' pe zebra, asa este. Daaa!! Cu aceasta impresie traiesc unii cretini, care s'arunca pe trecerile de pietoni cu nasul infipt la fata de pe pagina 5. Exact. Ce pretentii poti avea la o fiinta bipeda de acest gen...?! Nici una.

Tocmai de aceea am scris :-Trecerile de pietoni, intersectiile....viteza mica. Atat cat te simti in siguranta ca poti opri in siguranta.

 

Privind din punct de vedere al pietonului, pentru ca toti suntem deasemenea si pietoni uneori, este bine sa ne asiguram mereu temeinic si sa nu traversam pana nu vedem ca masinile sunt oprite. Daca au oprit cele de pe benzile 1 si 2, ma astept ca pe banda 3 sa vina the greatest Dorel(cel cu grad marit de avertizare si instruire), asa ca preferabil astept pana apare si Dorel si-l vad ca opreste. Am prioritate, DA! Cu ce poate sa incalzeasca pe cineva prioritatea aia pe patul de spital??? Sau mai rau, cu ce o sa-l ajute daca pe cruce o sa scrie: „Aici odihneste cel ce a avut prioritate”...?!

 

Pietonii sa se asigure temeinic si sa nu considere trecerea un loc in care devin invincibili si sa lase pentru 2 min. max. facebook-ul. Valabil si pentru soferi. Trec tot mai des pe langa 'soferi' in trafic, care au nasu' infipt pe site-uri.

 

Asadar, atentie mare ca prostu'i dupa colt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si au dreptate...?! Motociclistul devine suveran si probabil invincibil odata ce a intrat pe drum cu prioritate, asa este. Daaa!! Cu aceasta impresie traiesc unii cretini, care s'arunca prin intersectii cu nasul infipt in tabloul de bord al motocicletei. Exact. Ce pretentii poti avea la o fiinta bipeda de acest gen...?! Nici una.

[ ...]

Privind din punct de vedere al motociclistului, [ ... ] Am prioritate, DA! Cu ce poate sa incalzeasca pe cineva prioritatea aia pe patul de spital??? Sau mai rau, cu ce o sa-l ajute daca pe cruce o sa scrie: „Aici odihneste cel ce a avut prioritate”...?!

 

Motociclistii sa se asigure temeinic si sa nu considere drumul cu prioritate un loc in care devin invincibili si sa lase pentru 2 min. max. acceleratia. Valabil si pentru soferi. [ ... ].

 

Asadar, atentie mare ca prostu'i dupa colt!

... suna bine si versiunea asta, nu?

 

PS: nu va bazati NICIODATA pe instinctul de conservare al semenilor pietoni, pentru multi dintre ei (cei mai tinere) viata e ca in VR, dai un control-alt-del si o iei de la ultima salvare. Masini? aaaaa, chestiile alea dragute in culori frumoase, care au 3 stele la protectia pietonului si uneori sint scoase in lume cu gagici intinse pe capota? ce cool vere! Iar cu cei mai batrini nici nu trebuie sa-ti bati capul, virsta nu iarta pe nimeni.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara trecuta, la 2 luni de A, nu ca ar conta foarte mult pentru ca s-ar fi putut intampla a doua zi sau chiar si ieri daca continui in prostie....anyway, mergeam catre piata Unirii pe splai, dupa curba de la Izvor, este linia aia dreapta de vreo 200-250m.

Semaforul de la Natiunile Unite pe verde, se apropie baiatul cu vreo 70-80 sa zic si incepe sa-i care putin mai mult sa prinda verde.

Se schimba pe galben intr-un final, eu nu foarte aproape si, ce sa faci cand esti prost, deschizi gazul si mai mult sa prinzi macar galben.

Ajung pe la 100-110, incep sa franez, se face si rosu normal, trec ca floarea si cum este si normal, se pune verde pentru pietonii in imediata trecere dupa intersectie, nu unde este amplasat semaforul.

Pietoana, la fel ca si a colegului D'Artagnan, cu ochii in telefon, pune piciorul sa treaca, fara sa se uite si-n dreapta daca vine vreun bou pe rosu ca mine si, ce credeti, m-a salvat claxonul insistent pe care i l-am dat pentru ca s-a trezit si s-a oprit din mers, la 1 metru am trecut de ea.

Altfel, o luam rau si iesea rau pentru amandoi.

 

Stiu, am gresit...si nu merge de multe ori la apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patanie in trafic...Veneam de la plajă pe la pranz. Aglomerat, se mergea cam greu in Mamaia. Una beata intr-un taxiu incepe sa-mi faca avansuri daca tot ne-am nimerit opriti cu totii inainte de giratoriu. Bah baiatule, a sarit taximetristul ala ca ars si a încercat sa scape de mine :))) normal ca de-al dreaq numai langa taxiul lui in dreptul geamului spate am mers. Deja ma plictisisem de cate hi5-uri am batut cu aia. Cand am simtit ca incep sa ma bronzez cu urme de maiou ☺, am plecat in drumul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... suna bine si versiunea asta, nu?

 

PS: nu va bazati NICIODATA pe instinctul de conservare al semenilor pietoni, pentru multi dintre ei (cei mai tinere) viata e ca in VR, dai un control-alt-del si o iei de la ultima salvare. Masini? aaaaa, chestiile alea dragute in culori frumoase, care au 3 stele la protectia pietonului si uneori sint scoase in lume cu gagici intinse pe capota? ce cool vere! Iar cu cei mai batrini nici nu trebuie sa-ti bati capul, virsta nu iarta pe nimeni.

Corect. Dorel n-are vacanta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc o patanie, insa fiind un sofer foarte prudent, in peste 90% din cazuri reusesc sa anticipez miscarile celorlalti participanti la trafic (nu ma refer neaparat cand sunt pe moto, pentru ca sunt la inceput iar utilajul imi acapareaza mai multa atentie decat o face masina).

Aveam o perioada cand erama gresiv, adica anticipam ca cineva urmeaza sa se bage ins aparca mai de afurisit acceleram ca sa am motiv sa-l claxonez.

 

Totusi, cred ca m-am mai maturizat, Acum folosesc claxonul doar ca un mijloc de avertizare (il apas foarte scurt, atunci cand simt nevoia sa atentionez pe cineva ca sunt si eu prin zona).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc o patanie, insa fiind un sofer foarte prudent, in peste 90% din cazuri reusesc sa anticipez miscarile celorlalti participanti la trafic (nu ma refer neaparat cand sunt pe moto, pentru ca sunt la inceput iar utilajul imi acapareaza mai multa atentie decat o face masina).

Aveam o perioada cand erama gresiv, adica anticipam ca cineva urmeaza sa se bage ins aparca mai de afurisit acceleram ca sa am motiv sa-l claxonez.

 

Totusi, cred ca m-am mai maturizat, Acum folosesc claxonul doar ca un mijloc de avertizare (il apas foarte scurt, atunci cand simt nevoia sa atentionez pe cineva ca sunt si eu prin zona).

Și eu fac la fel, urmăresc mișcările șoferilor și claxonez scurt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...