Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E bun antrenamentul, mintenaș incep facultatile si se va suge tot traficul complet! Ieri 13.09 am circulat f bine Chitila - Militari si retur, via pod Grant. Surprinzator chiar. Si, in afara de un dubaș care s-a bagat cam peste mine de pe banda 2 pe 1 ca sa nu reduca in spatele unei masini care vira stg, n-am avut chiar nici o chestie. O fi de la proiectoarele led proaspat instalate.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati avut voi noroc. Eu am gasit 4 retardati in decurs de 100 metri.

1) Taximetristul tigan care blocase iesirea din garajul blocului si la primul claxon a avut o mare durere in p.ula (era langa masina, cu spatele la mine, se uita in mobil). La un claxon mai hotarat a inceput sa gesticuleze in semn de "te-am auzit, boss, ai răbdare". Bineinteles ca a plecat de pe loc cand a fost strada pustie, ca sa imi arate el cat il duce capul.

2) nesimtitul care a intrat de pe cedeaza pana a blocat o banda de pe strada cu prioritate. Banda pe care eram eu si voiam sa fac stanga fix pe strada de pe care iesea el.

3) nesimtitul din spatele lui nr 2, care a inceput sa alunece încet in locul aluia. Si tot el a deschis geamul sa înjure cand l-am claxonat sa stea pe loc. Ca idee, spatiul e mic, daca ala a iesit in strada principala nu il mai pot ocoli sa trec pe dupa el.

4) odata intrat pe straduta aia, unul cu bmw statea oprit ca nu avea loc printre masinile parcate si aia din contrasens. Nu avea loc in capul lui prost, ca era spatiu sa treci cu scuterul pe langa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai vad din cand in cand idioti in trafic, dar azi l-am vazut pe unu care parca merita diploma...

Eram pe Sisesti (au fost multe accidente pe acolo, si des am vazut masini intorcand pe linia continua, asa ca prefer sa merg cat se poate de legal)...nu era aglomerat, mergeam pe banda de langa ax cu viteza mica. In fata pe dreapta, la cateva sute de m, era un tir incarcat in mers. Deodata vad un nor mare de praf/fum gri. Eram gen wtf? Ma apropii si incep sa vad o dunga de franare de cativa m buni sub el...eu ma apropiam si el tot incerca sa franeze. Avea in fata un seria 5 nou, care nu doar ca a intors peste linia dubla continua, dar s-a speriat poate, sau naiba stie ce a vrut sa faca, ca a ramas perpendicular, nemiscat, in fata tirului incarcat...Cumva s-a oprit pana in el. Dupa ce am iesit si eu din norul de fum de la cauciucurile aluia (cred ca a lasat 3/4 din profil pe jos la frana aia) ii vad si fata soferului din seria 5, alb cu ochii mari...ii multumea soferului de tir. A avut zile...dar daca in loc de tir era un motociclist, poate se speria...poate nu era atat de norocos...

 

Drive safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram pe Sisesti (au fost multe accidente pe acolo, si des am vazut masini intorcand pe linia continua, asa ca prefer sa merg cat se poate de legal)...

Ca o paranteza, am avut treaba recent in zona. Stii cat de greu este sa intorci legal pe strada aia? Ar mai putea si Pulitia Romana sa gandeasca atunci cand trage o dubla continua de cativa kilometri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema in zona respectiva este ca soseaua a fost construita cu mult timp inainte sa se "dezvolte" haotic, au aparut zeci de blocuri in ultimii ani, aruncate in toate partile, fara nicio legatura cu ideea de infrastructura. Pe langa asta, fiind zona de constructii, e plin de camioane si vehicule conduse de Dorei, iar seara pe strada apar tot felul de animale...am vazut eu vidra, am vazut porci mistreti...etc...

 

Dar oricum, exista zone pe Sisesti in care linia este discountinua. Important e sa vrei sa alegi varianta legala, iar avand in vedere ca nu este atat de aglomerat nu cred ca ia fooooarte mult timp sa ajungi intr-o zona in care poti intoarce legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema in zona respectiva este ca soseaua a fost construita cu mult timp inainte sa se "dezvolte" haotic, au aparut zeci de blocuri in ultimii ani, aruncate in toate partile, fara nicio legatura cu ideea de infrastructura. Pe langa asta, fiind zona de constructii, e plin de camioane si vehicule conduse de Dorei, iar seara pe strada apar tot felul de animale...am vazut eu vidra, am vazut porci mistreti...etc...

 

Dar oricum, exista zone pe Sisesti in care linia este discountinua. Important e sa vrei sa alegi varianta legala, iar avand in vedere ca nu este atat de aglomerat nu cred ca ia fooooarte mult timp sa ajungi intr-o zona in care poti intoarce legal.

Am incercat eu, de la service de la Balamuc / Sirius (gasesti pe google maps Sirius anvelope, ca sa vezi pozitia exacta). In afara de o manevra dubioasa pe care o poti face la Doi Cocosi, sau daca stii stradutele din zona (desi eu am incercat sa intru pe una si, surpriza, nu am avut voie sa fac stanga la iesirea de pe ea), solutia este sa te duci fix pana in centura.

Revin cu un update saptamana viitoare, mai am un drum in zona.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija, stai departe de str. Jandarmeriei! Acolo mai exista inca o pădurice, sa nu-ti sara naibii vreun foios in față! :crack:

Funny fact, pe acolo am facut test drive cand mi-am cumparat moto. Dar nu, nu mai am treaba in zona. Doar la camp! Si pe unde a trecut ala de iti place tie de el, Verestoy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Numai paharele goale le vedeti fratilor!!

 

Se intampla ca astazi am vazut doi soferi autohtoni absolut senzationali.

 

1. Un tip cu un Scirocco negru 2.0 TSI cu care m-am distrat fantastic pe serpentine .

 

2. Culmea ,o blonda intr-un Passat vechiut care s-a salvat de la un accident posibil catastrofal cand un tir a facut stanga peste ea si era sa o preseze in parapet.

» Post actualizat in 14 Sep 2018 13:10

Scirocco avea numarul : B xxx GMC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, dupa 3 ani in UK, am devenit imun la traficul din Bucuresti. Conform codului rutier, nu esti obligat sa aprinzi farurile - decat daca tu consideri ca nu vezi.. nu conteaza daca altii te vad (important e sa vezi tu) si atat… asa ca atunci cand mergi la 9-10 seara si-l vezi pe cate unu ca merge ghidandu-se dupa lumina stalpilor de pe trotuar.. sau la 5-6 dimineata cu ceata iti sta inima cand vezi o masina in oglinda care a aparut, din alta dimensiune probabil, ajungi sa nu mai reactionezi.

De asemenea, conform codului rutier, semnalizarea e recomandata dar nu e obligatorie.. .asa ca ala din fata ta poate sa vireze pentru a intra parcare.. sa vireze in fata ta iesind din parcare.. sa traga pe stanga si dupa ce-l injuri pune avariile si se opreste acolo sau vireaza pe o strada cu o singura banda pe sens si se opreste acolo… sau stationeaza pe trecerea de pietoni (sau inainte)… sau ajungi la giratoriu si nu stii ala din fata in ce parte o ia.. aia din alte directii unde merg si tot asa.

Mai e o specie aparte care foloseste semnalizarea cu masura… adica o fractiune de secunda in mijlocul giratoriului sau iti arata in ce directie o iau cand intra dar nu stii pe unde ies.

Asa ca atunci cand vezi un taximetrist parcat aiurea, se poate si mai rau… iar astea nu sunt cazuri izolate ci marea majoritate.

Am in plan sa-mi pun si eu camera pe casca si sa fac niste compilatii d-astea cu prostia in cea mai pura forma.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de lumini :

https://www.highwaycodeuk.co.uk/lighting-requirements.html

 

Unde spun MUST ar trebui respectat..unde spun "should" … ramane la latitudinea fiecaruia si de cele mai multe ori se ignora

 

https://www.highwaycodeuk.co.uk/signals.html

 

La fel si in cazul semnalizarii… exprimarea este cu "should" … adica nu-I problema daca uiti.

 

Aceasi relaxare e si in cazul contraventiilor… 3 puncte daca treci pe rosu dar permisul nu-l pierzi

https://www.highwaycodeuk.co.uk/penalty-table.html

 

Si unde legea lor spune ca biciclistii n-au voie pe trotuar... mai ai o grija in pus.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu prea. Am intrebat si eu un politist si ei spun ca e o recomandare. Must e obligatoriu, din punctul lor de vedere nu lasa loc de interpretare..cand zic "should", nu or sa iti fara nimic daca nu respecti… si astia oricum s-au obisnuit..pentru ca nu reactioneaza nici unul trafic la situatia asta.. nu claxon , nu umplut frigiderul… mai ales ca e un sport practicat de multi..inclusiv de aia cu vehicule mari (gen tituri / autocare). Cred ca cei pe care I-am vazut cel mai des semnalizand sunt motociclistii.

MUST e obligatoriu...ex : auzi salvarea in spatele tau sau politia / pompierii… te urci inclusiv pe trotuar sa-i faci loc

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca m-a pocnit pe mine un harleist din spate, eram pe scuter cu el si altii in grup. Am dat in frane ca Dragnea in bugetul tarii ca sa nu ma tavalesc la o decopertare de sosea plina de gropi umpluta cu criblura pe Siriu si s-a proptit harleistu' in mine din spate, mi-a infundat capacul de la toba si el si-a rupt tija de la schimbator. Asta dupa ce inainte imi bagase vreo 2 depasiri prin dreapta, razante asa.

 

Bodoganea ceva ca eu l-am lovit dar totusi el e de vina ca n-a pastrat distanta, mai avea un pic si imi zicea ca trebuia sa trag pe dreapta sa treaca el. Au inceput amicii lui sa-l ia la misto ca e tantalau si i-au zis sa taca din gura. Asa e cand ai motor de promenada si vrei sa-ti ajungi amicii pe sportive din urma, pumnii mei minte nu are. Cand am luat masa imi povestea cum s-a tavalit si a schimbat juma de motocicleta si incerca sa ma convinga ca jantele turnate sunt mai bune decat alea cu spite in off road, ca rezista mai bine.

 

Macar n-a cazut nimeni, tot e ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...