Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Depinde (mult) si pe ce parte joaca cel care se ocupa de caz. Grija mare! Eu in continuare sustin ideea de a consulta un avocat (desi azi imi venea s-o bag in 3.14zda ma-sii pe una, recomandata cu "turle si sobe", dar care uitase complet ce am discutat acum 2 sapt si ce se angajase ca face, ba chiar incasase si onorariu + cheltuieli pt asta). Plm, faci cum crezi, dar eu unul nu as avea nici o retinere in a-i face viata cat mai amara unui oligofren de genul astuia cu care te-ai "pupat". Oricum despagubiri de la asiguratori o sa scoti de 2 covrigi si dupa lungi razboaie, singura solutie e sa strangi vinovatul de oo la maxim. Si o merita! Atat pt modul de a circula cat si pt cum a actionat dupa incident.

Ce treaba are casco aici?!? Ai luat-o dupa mengele, floricico, zau...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Are RCA valabil, de casco nu stiu. L-am verificat atunci cand asteptam sa faca actele politia, la 3 dimineata la Udriste... cica esti victima.

A venit prea tarziu, pt binele lui... pe langa ca nu a cedat prioritatea se mai adauga si neprezentarea in 24 ore. Fuga de la locul accidentului nu se aplica, am mai zis asta, ca nu i-am zis nimic ca ma duc la spital pt ca nu ma durea nimic atunci. Asta am si declarat la politie, nu il bag in rahat aiurea. Daca ma durea, chemam salvarea atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neprezentarea in 24 de h probabil o sa il ajute o perioada sa fie pieton.

» Post actualizat in 11 Sep 2018 19:19

Sa tinem cont de faptul ca la un accident soldat cu avarii nu trebuie sa te prezinti la politie ci sa faci amiabila, doar daca nu va intelegeti asupra asumarii vinovatiei...neprezentare in 24 h inseamna retinerea permisului de conducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neacordarea de prioritate din care a rezultat accident nu era suficienta pt facut piciorul frumos?!? Codul rutier cam asa zice. "Link cu articolul!" Hai, fii mengele 2, n-ai ambitie!

Inteleg ca oricum aveau intalnire la pamponaru, deci amiabila se exclude!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El poate sustine ca s-a declarat vinovat si urma sa faca amiabila doar ca au aparut alte lucruri in peisaj , lucruri de care a uitat sa te informeze. Tot aia e, nu se pun baietii in moscare degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El poate sustine orice, eu am filmare si cand ii spun adresa sectiei de tamponari... traiasca camera, nici pana la colt nu mai merg fara ea pe moto. Urmeaza una si pt masina, ca sunt patit si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce are dreptate john, ca nu ai chemat ambulanta ca nu aveai nevoie de ea? Poate exista un caz care chiar avea nevoie de ambulanta, doar ca sa ii faci zile fripte? John are o frustrare si o fixatie cu mengele...sau amandoua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pe aici pe undeva un topic, vechi dar ff bun, ceva cu ce trebuie sa faci in caz de accident. Poate-l cauta careva care are timp.

Eu vb din experienta proprie, drept ca nu a fost cu moto. Dar am fost si fwtut si era sa fiu si cu banii luati, nevinovat si singurul ranit in accident. Umblat cu dovada prelungita la luns, masina praf, dosar la parchetul militar ca "adversarul" era apvist (in timpul lui liber si masina personala, dar asa era, atunci cel putin). Daca nu m-ar fi invatat un avocat niste chichite in ceasul al 12 lea as fi supt-o fest! Nu mai zic ca ajunsesem sa mananc 1/2 cutie de extraveral pe zi. Stiu, e natural, din plante, buuun :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati facut schimb de nr de telefon? Nu a raspuns? Ramane sa isi piarda permisul. Dupa fapta si rasplata. Repet, s-a implicat politia sa ii dea de urma, o sa ii duca dorul permisului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pasagero, john ar impusca toti doctorii din Ro, la gramada! mengele forestier nu reprezinta nimic din pdv asta, am eu altele de impartit cu breasla asta! Dar nu despre asta e vorba, doar despre "de ce sa planga mama, mai bine sa planga ma-sa!". Ambulanta oricum se bate cu smurdul care sa ajunga la un deget sucit in accident in timp ce daca ai o problema medicala reala ar fi bine sa nu te bazezi pe ea...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca timpul trece diferit atunci cand ai nevoie de o ambulanta/smurd pentru ceva serios versus luxatie de inelar.

» Post actualizat in 11 Sep 2018 19:33

Si ma bucur ca admiti ca ai ceva personal cu breasla...macar ai verbalizat si ajungi sa constientizezi ca mengele e cel mai apropiat baubau pe care il poti ataca si in felul asta linisti setea si nevoia de securizare.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti doresc sa ajungi, ca mine, cu un parinte care suferise un avc major la spital iar confratii lui mengele forestier sa traga asistentele de țâțe in camera de garda in timp ce omul sta pe targa in hol! Macar l-am dat pe dom doctor atunci cu capul de perete - la propriu - de l-am facut pacient. Si as face-o din nou cu placere cu toti, ca mai am cuie destule impotriva lor, fmc de spagari incompetenti! Mitraliera cu banda, din aia racita cu apa, si un servant sa lege benzile non stop, doctorii aliniati la perete, asta mi-as dori! mengele de pe forum e prea mic pt razboiul asta, ar putea scapa de-a busilea din ambuscada si nu ar fi vreun dezastru. Acu' nu stiu daca sa nu pun politicienii inaintea doftorilor... Dar nu, raman la hipocriti!

» Post actualizat in 11 Sep 2018 19:42

Repet, la accidente SE BAT care sa ajunga, la urgente medicale mai salcam! De ce? Pt ca pt interventiile la accidente incaseaza $ seriosi iar de la asigurarile de sanatate sunt pe paușal, de aia. Un sistem de k@kat.

» Post actualizat in 11 Sep 2018 19:45

Nu neg ca exista exceptii de la ce am enuntat, respectiv medici, dar intra la pierderi colaterale.

» Post actualizat in 11 Sep 2018 19:47

Si nu ma lua cu psihanalize de forum, ca le-am fumat demult! Am ceva psihologie in spate, destula cat sa inteleg niste chestii, insuficienta pt a o lua cu plasa de fluturi pe linia trenului. Insa asa bine m-a impacat cu mine insumi de nu-ti poti inchipui!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi spune ca esti psihopupu!?! Stai listinita, au incercat altii cu doctorate in domeniu dar s-au lasat pagubasi. Ar trebui sa stii ce inseamna in psihanaliza sa dezvolti rezistenta. Ei bine, eu am dezvoltat una generalizata! :crack:

Si am spus ca m-am oprit inainte de plasa de fluturi. Iar pe aia crocanti pe care mi-i aduce pisica - mai nou cate 3/seara - ii ucid cu aspiratorul , m-am perfectionat. De fapt ei inca mai zumzaie in bidonul ala, numa' bine ca felina ii pazeste si nu mai pleaca dupa altii :lol:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forget it! De la mine nu scoti decat cel mult ce vreau eu sa iasa.

Oricum aici altul e subiectul, m-am ambalat eu si am intrat pe aratura. Imi doresc chiar sa nu ajunga @Geo la vorbele mele, doar ca in general cam asa se intampla... Iar specimene ca "adversarul" lui trebuiesc arse cat mai rau, altfel nu se invata minte si maine vor face la fel. Cu mine, cu tine, sau cu oricine altcineva. Nu e loc pt fapte bune in jungla, si oricum toate sunt pedepsite.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El poate sustine ca s-a declarat vinovat si urma sa faca amiabila doar ca au aparut alte lucruri in peisaj , lucruri de care a uitat sa te informeze. Tot aia e, nu se pun baietii in moscare degeaba.

legea nu spune clar asta insa amiabila se face pe loc, din punctul meu de vedere; fix pentru asta si primesti un formular odata cu polita RCA - ca sa il ai la tine oricand; e de bun simt ca daca vinovatul a plecat de la locul accidentului fara amiabila completata, pagubitul merge la politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe declaratia de la accidente usoare exista rubrica unde scrii ca nu s-a incheiat amiabila! In mod clar amiabila se face pe loc.

Pt accident usor, daca nu se prevaleaza colegul de ingrijiri medicale, asigurarea va plati - candva, nu repede - o suma derizorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe declaratia de la accidente usoare exista rubrica unde scrii ca nu s-a incheiat amiabila!

 

Legat de asta, mi-am amintit o patzanie la politie, nu in trafic:

Eram la accidente usoare acum cativa ani si venisera niste doamne care au facut amiabila dar nu mai dadeau de vinovat la telefon. Politia le-a spus, de fata cu mine, ca nu au ce sa le faca in cazul asta, ca amiabila le-a taiat dreptul de a se adresa Politiei, si ca trebuie sa rezolve cu asiguratorul sau in instanta; deci inca un (cuvant urat) care ti se poate intampla si cand crezi ca ai rezolvat problema; Rromania, mereu suprinzatoare.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutabil.

 

Eu nu am completat amiabila pe loc niciodata ,faceam schimb de nr de telefon, faceam poze dupa buletin, permis asigurare, masinilor accidentate si ne dadeam intalnire seara in functie de cum stateam fiecare cu timpul.

Desigur,mi s-a intamplat sa primesc telefoane sa se asigure ca nu am mers la politie, dar e vorba de lucru stabilit, bun simt, capital de incredere castigat...sau nu.

 

 

legea nu spune clar asta insa amiabila se face pe loc, din punctul meu de vedere; fix pentru asta si primesti un formular odata cu polita RCA - ca sa il ai la tine oricand; e de bun simt ca daca vinovatul a plecat de la locul accidentului fara amiabila completata, pagubitul merge la politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot spune? iti asumi ca in trafic poti avea oricand nevoie de 10 minute in plus ca sa completezi o amiabila; si iti asumi, ca vinovat, ca daca nu o completezi pe loc poti fi dus la politie

am completat si eu amiabila la niste ore dupa, din diverse motive; pe unul din trei vinovati (pana acum) a trebuit sa il amenint cu politia, se cam daduse la fund; ceilalti doi au fost de bun simt

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...