Sari la conținut

Accident moto Pantera


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

Dimb , nedimb , era sa patesc FIX aceasi faza , doar ca am avut noroc , ca daca venea ceva de pe contrasens... Pantera a scapat usor , eu eram cel putin mort ( mai mult decit mort e paralizat pe viata si cu miinile legate de git cu o sfoara). Deci , sa nu ne ridem , ca e belea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 975
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dimb , nedimb , era sa patesc FIX aceasi faza , doar ca am avut noroc ,

Mereu trebuie sa apara unul ca tine care sa inghita galusca fara sa o mestece... :(

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar, tu ce vrei pana la urma sa obtii de la ea? Daca era doar temporar si-ar fi adus aminte pana acum accidentul. Daca alea sunt leziuni si nu o simpla comotie, atunci slabe sanse sa mai stie vreodata ce a patit in secundele alea inainte de impact. Daca trauma nu e fizica ci psihologica, oricum nu o s-o putem ajuta noi pe forum sa-si aminteasca, pentru ca nu vrea sa-si aminteasca.

 

Ce ma sperie pe mine e ca are in diagnostic leziuni intracraniene "nespecificate" si acum pierderi de memorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma sperie pe mine e ca are in diagnostic leziuni intracraniene "nespecificate" si acum pierderi de memorie.

+ ceva "tulburari" de personalitate, gen Batman , Chuck Norris !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa patesc FIX aceasi faza

 

Mai exact?

 

Cesar, tu ce vrei pana la urma sa obtii de la ea?

 

Nu vreau sa obtin, vreau sa aflu ce s-a intamplat. Daca se poate, bine, daca nu... iarasi bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de adancimea respectivei gropi, daca ma duc 1m in pamant nu am cum sa tin motoreta, dar atata timp cat poti tine talpile pe jos nu vad de ce ai avea probleme cu tinutul motocicletei la semafor(chiar si cu o mica eroare).

Am cumparat motocicleta ca sa ma plimb, nu sa-i gasesc punctul de la care n-o mai pot tine pe loc. Chiar nu o folosesc pe post de haltera :)

 

Ma intreb cat de lungi ai tu picioarele ori cat de mica e motocicleta ta.

Incerca sa mergi pe o motocicleta normala si o sa observi ca soselele noastre nu sunt perfecte. Mai au gropi, santuri... Fa o tura pe soseaua de centura prin zona Popesti. Si pe scuter daca esti si nu ai grija unde pui piciorul e nasol. Santurile alea au aproape juma de metru. Daca ai un motor mai inalt ori mai greu si il inclini nu o sa iti fie bine.

 

ai scris o polologhie cand puteai doar sa zici ceva de genul: nu va luati motorete mari si puternice pe care nu le puteti stapani. te suspectez de defect profesional, cred ca iti castigi painea ca scriitor, jurnalist, blogger si altele asemenea.

 

tare aia cu prietenul amic cu sala de forta, e pe sistemul daca nu faceti macar 3 repetari la piept cu motoreta pe care vi-o doriti luati-va gandul.

 

Am scris in prima mea postare pe acest topic destul de scurt ca nu e bine sa iti cumperi motoare mai mari decat poti tine INTRE picioare. Dar cum tu esti concentrat sa faci mistouri ieftine nu aveai cum sa vezi.

 

hai mai da-o dreac'de busa ca nu e tanc, tin eu varadero la ce unghi vrei tu si sunt un astenic de 175 si 80lg, fara sala, doar bere :D

 

frate, daca nu poti sa-ti tii mobra pe loc ( in orice unghi si fel), inseamna ca ceva nuebine

 

Zi sa mori tu ca tii Varadero in orice unghi CAND STAI CALARE PE EL. Ca eu la asta faceam referire. Fiindca langa motocicleta fiind, pot sa tin si eu orice motor alegi tu.

 

am exagerat tocmai ca sa subliniez ca si el exagereaza cu exemplul amicului cu sala. cat timp atingi cu ambele talpi jos poti stapani orice motoreta in opinia mea. ca e mai bine sa fii solid si bine infipt si nici atunci nu esti ferit de incidente este evident. am vazut pitici care abia atingeau cu varful unui picior jos si totusi se descurcau, mai chinuit dar reuseau. plus ca busa nu e atat de inalta pe cat s-ar zice.

 

BB merita multumiri fiindca incepi sa devii cooperant. In fond cred ca e vorba doar de o neintelegere.

Sunt de acord cu tine ca orice motocicleta indiferent cat de mare si grea este se poate stapani IN CONDITII NORMALE.

Orice pitic poate face asta in conditii normale.

Ce ne facem frate cand conditiile nu mai sunt normale. E ca atunci cand iti cumperi SUV si constati dupa ca nu prea ai unde sa il parchezi prin oras. Nu te gandesti inainte. Iti place SUV-ul si gata il cumperi. Il cumperi ca sa mergi cu el. Logic. Dar parca mai trebuie si sa opresti. Ups. Probleme?

Asa si cu motocicletele. Imi place Varadero. Nu conteaza ca am 1,65 inaltime. Ma chinui eu putin dar MA DESCURC.

In motociclism nu merge cu MA DESCURC ca uite ce se intampla. In motocciclism ori poti sa faci fata ori schimbi clasa ori schimbi motoicleta. Faci ceva sa iti maresti sansele de supravietuire.

Si Busa intr-adevar nu e foarte inalta dar E LATA. Si tot acolo ajungi. Crede-ma. Am in buzunar cheile de la Busa prietenului meu.

Eu tot consider ca nu e o motocicleta pentru oricine.

Daca vrei sa intelegi ce spun eu e ok. Daca vrei sa continuam discutia astept argumete pentru care cineva si-ar pune viata in pericol pe o motocicleta cu care *se descurca*.

Nu o stapaneste da? Doar *se descurca* si la primul damb nu o mai poate controla.

 

nu ma aspteam la asa ceva de la tine.

vince-ti motorul ozzy, e periculos, mate/

 

adica ce vrei sa zici? ca motorul ne controleaza pe noi si nu invers?

cat sa ai in vedere siguranta?

vrei la brasov, ia trenul...

 

mi-am cumparat motocicleta doar din dorinta pentru a visa si pentru a trai in rai

 

pai sa continue cu sala si sigur o sa poata.

eu am ridicat singur de jos giesul.

 

Daca ai citit postul asta de la inceput probabil ca ai inteles deja la ce ma refeream.

 

 

Imi pare rau pentru Pantera. Nu o acuz de nimic. Am facut si eu prostii la fel de mari la viata mea.

Dar e viata mea si nu dau socoteala nimanui cum mi-o traiesc asa cum nici ea nu are de dat socoteala.

Eu intodeauna incerc sa aflu cauza principala a unui accident. Iar aici consider ca motocicleta a fost un element important.

Poate gresesc. Dar raman la parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand la o parte acest accident, fara nicio legatura va spun: promit sa am mare grija sa nu fac vreodata accident, din vina mea sau nu, de teama criticilor/postarilor voastre. :) Pe bune...nu v-ati plictisit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre cititori am fi putut jura pe rosu ca dupa ce-si revine in simtiri Pantera o sa vina cu o explicatie in favoarea ei.

Trebuia sa pariez la Stanleybet in plm, faceam un porcoi de bani.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar, tu ce vrei pana la urma sa obtii de la ea?

 

Cred ca vrea sa afle CUM s-a intimplat, fiindca profilul motociclistic al domnisoarei nu se prea pupa cu "a fortat intrarea in benzinarie trecind prin fata unui taxi".

Din pacate, cit timp ea nu isi aminteste (sau nu vrea sa spuna/sa accepte) ce s-a intimplat acolo, povestea asta va ramine intr-o mica ceata.

Daca o prietena ar avea accident de motocicleta la citiva metri in fata mea din cauza unei masini negre care i-ar fi fortat intrarea pe contrasens, asa avea grija sa retin numarul masinii negre; unde mai pui ca erau doi prieteni ... ceva nu pusca aici. Nimeni dintre martorii oculari nu a mai pomenit de masini negre pina acum; la benzinarii exista camere, poate mai e ceva pe inregistrari, poate chiar le-a cerut politia.

In fine, bine ca e sanatoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca trauma nu e fizica ci psihologica, oricum nu o s-o putem ajuta noi pe forum sa-si aminteasca, pentru ca nu vrea sa-si aminteasca.

 

O astfel de varianta e posibila si realista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Masina inchisa la culoare, nu neagra.

 

o urmareau men in black,deaia tura motorul la semafor si croseta masinile aflate in sensul ei de mers, vroiasa scape de ei

Poate e vreo alien

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu trebuie sa apara unul ca tine care sa inghita galusca fara sa o mestece... :(

Bati cimpii sau ce , am avut un incident cam la fel , ce te deranjeaza pe tine ?

Stiu , vrei s-o arzi moralist , dar lasa lumea sa se exprime liber , nu esti intruchiparea miezului din dodoasca , cetatene ceh.

Chiar , ce dreacu' cauta toti cehii pe forumuri romanesti , bai Gica Contra ?

Pun pariu ca acuma posteaza si Amanta , doar ca l-am scos din schema , poate sa urle cit doreste , tiganusul holandez.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad scopul/rostul "investigarii" accidentului si ce se vrea a fi dovedit/concluzionat.

Pacat ca s-a intamplat, bine ca nu a fost mai rau.

Carcotasii au atitudinea puerila: "mie nu mi se poate intampla!". cut%20the%20crap.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad scopul/rostul "investigarii" accidentului si ce se vrea a fi dovedit/concluzionat
Scopul e "sa invatam din greselile altora".

Ce am invatat de aici? Pai e clar ca atunci cind meri regulamentar si te intersectezi cu un dimb si o Volga inchisa la culoare care vrea sa dea peste tine, n-ai nicio sansa sa nu te faci de ca?cat pe forum decit doar daca ai minim 2 prieteni vigilenti care merg in spatele tau. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad scopul/rostul "investigarii" accidentului si ce se vrea a fi dovedit/concluzionat.

Din cauza ca e inexplicabil acest accident.

Fata mergea de obicei prudent si fara exagerari, are vaca de vreo 3 ani in care a pus km sub roti, nu a stat la cafe'. Personalitatea puternica de obicei o exhiba cind da casca jos.

Drumul pare a fi OK in zona accidentului, (fara denivelari, vizibilitate buna) intrarea in benzinarie o incepuse perfect legal (acolo e banda speciala pentru la stinga) si ... poc!

Nu pot (vorbesc doar pentru mine) sa imi imaginez ce cauta la locul impactului (intre intrarea si iesirea din benzinarie).

Scenariul posibil (strict in viziunea mea, repet) e ca POATE a vrut sa intre mai repede in benzinarie si a taiat-o piezis (fara sa parcurga pina la capat breteaua pentru virajul stinga) si a fost surprinsa de un taxi care a intrat mai taricel pe strada, venind din dreapta ei (mascat de coloana in care s-a aflat ea). De ce ar fi facut asa ceva, oarecum contrar profilului motociclistic afisat si dedus din spusele prietenilor de pe forum? Ceasu' rau, pisica treispe. Clipa cind lasi garda jos.

Lipsa de logica a accidentului cred eu ca genereaza contradictiile de pe acest topic si fiecare cauta sa gaseasca o cauzalitate la ce s-a intimplat si o gaseste in te miri ce, pentru a-si compensa frica de a nu stii ce s-a petrecut de fapt acolo.

Poate Gilda o sa isi poata aduce aminte ce s-a petrecut acolo si poate va spune pe forum, daca va vrea.

Multa sanatate din partea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca ai citit postul asta de la inceput probabil ca ai inteles deja la ce ma refeream.

 

 

Imi pare rau pentru Pantera. Nu o acuz de nimic. Am facut si eu prostii la fel de mari la viata mea.

Dar e viata mea si nu dau socoteala nimanui cum mi-o traiesc asa cum nici ea nu are de dat socoteala.

Eu intodeauna incerc sa aflu cauza principala a unui accident. Iar aici consider ca motocicleta a fost un element important.

Poate gresesc. Dar raman la parerea mea.

 

de regula-s de acord cu ce scrii, acuma insa, nu.

hai s-o iau pe puncte:

 

1. pai daca n-am inteles ce-ai zis, nu e mai simplu (daca vrei sa inteleg) sa explici tu? daca ma trimiti inapoi, e clar ca n-am cum sa ma duc. am timpul limitat. e posibil sa nu fi citit cu atentie

 

2. motocicleta nu e niciodata un efect important. tehnica de control poate fi, dar... wot one man can do, another can do.

e o motocicleta care a fost creata, raspunde omologarii in ceea ce priveste siguranta rutiera; aici e vorba de tehnica de control, de condus si atentia. daca toate 3 sunt satisfacute.. nu vad de ce-ai muri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca suntem o natie de otv-isti si tzatze... Numai in tara asta gasesti babe care iti spun viteza unei masini cu o precizie care ar face si un radar sa roseasca iar o expertiza profesionista cu diagrame si grafice pentru dinamica unui accident ti-o pot face si tzancii de gradinita. Pe un forum strain topicul asta strangea cateva pagini de incurajari si poate o vaga aluzie cu tenta de mustrare dar ma indoiesc.

Serios vorbind, cu ce ajuta stabilirea vinovatiei vreunuia implicat in accident? O sa mearga vreo unul dintre voi mai prudent dupa accidentul Panterei? O sa cautati masini negre in trafic? Ma indoiesc... Mai mare ipocrizie din partea celor care sustin ca dezbat subiectul pt. binele comunitatii nici ca se poate. Barfiti pt. ca va place!

 

P.S. Diacriticile dreaq.

Editat de Jorj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bati cimpii sau ce , am avut un incident cam la fel , ce te deranjeaza pe tine ?

 

 

sa inteleg ca faci si taxi in timpul liber?

timisoara?

oiemveu?

 

Din cauza ca e inexplicabil acest accident.

Fata mergea de obicei prudent si fara exagerari, are vaca de vreo 3 ani in care a pus km sub roti, nu a stat la cafe'. Personalitatea puternica de obicei o exhiba cind da casca jos.

 

 

 

cred ca dac-ai urmari-o n-ai mai avea parerea asta.

nu ma refer la mersul pe motocicleta

 

3 lucruri nu mi-ar place sa fiu in lumea asta.

1. prietenul/sotul ei

2. mama ei

3. copilot la raliuri

 

de admirat puterea de lupta, tenacitate si curajul. asa cum am spus, din afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca e inexplicabil acest accident.

Fata mergea de obicei prudent si fara exagerari, are vaca de vreo 3 ani in care a pus km sub roti, nu a stat la cafe'. Personalitatea puternica de obicei o exhiba cind da casca jos.

Drumul pare a fi OK in zona accidentului, (fara denivelari, vizibilitate buna) intrarea in benzinarie o incepuse perfect legal (acolo e banda speciala pentru la stinga) si ... poc!

Nu pot (vorbesc doar pentru mine) sa imi imaginez ce cauta la locul impactului (intre intrarea si iesirea din benzinarie).

Scenariul posibil (strict in viziunea mea, repet) e ca POATE a vrut sa intre mai repede in benzinarie si a taiat-o piezis (fara sa parcurga pina la capat breteaua pentru virajul stinga) si a fost surprinsa de un taxi care a intrat mai taricel pe strada, venind din dreapta ei (mascat de coloana in care s-a aflat ea). De ce ar fi facut asa ceva, oarecum contrar profilului motociclistic afisat si dedus din spusele prietenilor de pe forum? Ceasu' rau, pisica treispe. Clipa cind lasi garda jos.

Lipsa de logica a accidentului cred eu ca genereaza contradictiile de pe acest topic si fiecare cauta sa gaseasca o cauzalitate la ce s-a intimplat si o gaseste in te miri ce, pentru a-si compensa frica de a nu stii ce s-a petrecut de fapt acolo.

Poate Gilda o sa isi poata aduce aminte ce s-a petrecut acolo si poate va spune pe forum, daca va vrea.

Multa sanatate din partea mea.

 

Priveste bine aici: http://goo.gl/maps/VMuUg

Acolo nu exista o bretea de intrare in benzinarie pentru directia din care venea ea, breteaua e de facut stanga pe strada perpendiculara pe Aries.

De pe sensul de pe care venea ea nu se poate intra in benzinarie, intrarea e pentru cei care vin din sens opus.

 

Si nici taxiul nu iesea din benzinarie pentru ca straduta de dinaintea lui nu e iesire ci intrare in benzinarie si nici din stanga nu venea pentru ca strada urmatoare e cu sens unic. :D (strange shit there).

 

(e misto ca in google maps am scris numai "timisoara omv" si mi-a autocompletat "strada Aries.. bla bla bla" :))))))))) ) (ma gandeam de unde plm sa aflu la ce OMV din TM s-a intamplat, dar uite ca goagal stie. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priveste bine aici: http://goo.gl/maps/VMuUg

Acolo nu exista o bretea de intrare in benzinarie pentru directia din care venea ea, breteaua e de facut stanga pe strada perpendiculara pe Aries.

De pe sensul de pe care venea ea nu se poate intra in benzinarie, intrarea e pentru cei care vin din sens opus.

 

Si nici taxiul nu iesea din benzinarie pentru ca straduta de dinaintea lui nu e iesire ci intrare in benzinarie si nici din stanga nu venea pentru ca strada urmatoare e cu sens unic. :D (strange shit there).

 

(e misto ca in google maps am scris numai "timisoara omv" si mi-a autocompletat "strada Aries.. bla bla bla" :))))))))) ) (ma gandeam de unde plm sa aflu la ce OMV din TM s-a intamplat, dar uite ca goagal stie. )

 

semnele alea de circulatie din curtea benzinariei sunt considerate a fi "pe drumul public"? sau sunt intern?

ca sa fie respectate ar trebui sa fie pe drumul public, zic eu.

ca pe tine nu te arde politia daca-mi pun in curte un sens interzis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...