Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O drona cat de cat (cu stabilizator) e dublul pretului unui GoPro... Mie mi-a trecut cu filmari din aer :D

Nici bateriile nu tin foarte mult, 15-20 de minute de zbor. Se pot realiza filmulete foarte bune numai cu filmare din mana. La film tehnica operatorului primeaza, pe urma aparatura. Cu aparatura trebuie sa stii ce sa faci. Cu cat ma documentez mai tare si vad ce pot face unii, imi dau seama cat de varza sunt si nu-mi mai vine sa pun nimic pe youtube :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,tocmai ce mi-am luat o camera go pro 3 black edition,sunt foarte incatat de ea,abea astept sa o folosesc sa strang cat mai multe amintiri

Doresc cateva sfaturi de la posesorii de astfel de camere la mine fiind prima oara cand folosesc asa ceva,am sa atasez si o poza cu accesoriile care le am sa imi spuna cineva, daca e tot ce imi trebuie pentru a putea monta camera pe casca,ce memorie ar trebuii sa aibe cardul ca sa nu se duca imediat etc.....

post-56511-0-76906400-1374680052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Par sa fie toate cele necesare.

Un card de 16Gb e suficient daca nu filmezi la rezolutie 4k. Bateria moare inainte sa umpli cardul.

Ca sa fii sigur poti sa-ti iei doua de 16Gb sau 4 de 8. Mai bine mai mici, in cazul in care le pierzi sau se strica sau nu inregistreaza, pierzi jumate sau un sfert din material.

Foloseste cu incredere functia de poza in timp ce filmeaza. Pe moto, din cauza vibratiilor, e bine sa filmezi la FPS mare astfel nu iese clipul varza. Foloseste cauciucul ala alb pentru a mai absorbi din vibratii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia card de 32 GB,nu 16,8 4.3.2.1.... Clasa 10. Ai mai putine lucruri de pierdut si nici nu prea poti sa il pierzi ca sta in camera. Poate daca pierzi camera il pierzi si pe el. Si cel mai mare bonus e ca nu o sa ai chef totdeauna sa golesti cardul si o sa ai in cea mai mare parte spatiu suficient pe el in ala de 32. Iti zic din experienta. IA 32 GB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sfaturi:

- nu pierde dracia alba, face toti banii, reduce vibratiile si zgomotele neplacute.

- ia carduri de minim 16 dar clasa 10

- mai cumpara o baterie

- cand te intereseaza sa filmezi cu sunet ok, foloseste camera fara carcasa sau, daca nu se poate, cu carcasa gaurita

- nu lipi prinderile pe suprafete care se incalzesc (e de fapt singura posibilitate reala sa dezlipesti usor draciile dupa ce le-ai lipit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ghida prea mult dupa acea clasa 10, sunt multe carduri care au scris pe ele clasa 10 si pica cu mucii-n biti cand dai drumul la un 1080P. Axeaza-te pe brand-uri cunoscute. Lexar si San Disk sunt cam singurele mai de doamne ajuta ce se gasesc relativ usor pe la noi si nu te falimenteaza.

 

Despre 32 sau 16 nu comentez, fiecare cu experientele lui, eu am patit-o cu carduri care au dat rateu si am pierdut tot. In principiu sunt sigure, in practica, n-ai nicio garantie cand ajungi acasa c-o sa fie tot acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos in primul rand si pe urma asa :

- Pune-o sa filmeze la 720p cu 60fps pe NTSC (ca sa poti sa faci si ceva slow motion daca vrei) sau 720p cu 50 fps in PAL

- Card 32 clasa 10 este sfant... eu am 2 de 16 si m-au zapacit cand trebuie sa scot filmele, dar tot e bine sa ai altul de rezerva, eu o sa raman cu 2 de rezerva ceea ce e bine...ca o sa imi iau si unul de 32gb

- Din toate ledurile rosii care merg lasa 1 sau maxim 2 sa mearga (nu economisesti multa baterie dar oricat de putin se economiseste este binevenit)

- La field of view (FOV) pune wide

- Mai cumpara-ti vreo 2 baterii (Eu am 5)

- Pt sunet eu folosesc carcasa cu cauri sus si jos in colturi.

 

Cum zicea satori, nu pierde cauciucul alb ca este extraordinar impotriva zgomotelor si vibratiilor (am vazut-o pe pielea mea), eu o tin prinsa de casca si nu am avut probleme cu ea sa imi cada sau mai stiu eu ce.

 

La cat mai multe filme frumoase :) eu am deja 300gb de filme :))

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Card 32gb ~ 10h la 720p 30-60 fps. La carduri conteaza clasa ,dar si viteza de scriere si citire. Am luat unu cu clasa 10 si nu am citit si ce viteza de scriere are,se vedea direct in slow motion...

 

Pentru sunet recorder separat, ceva genul Zoom H1. Microfonul de la gopro inregistreaza tot vantul,cel putin la hero 2.

S-o stapanesti sanatos,as da si eu hero2 pe un 3 black.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana sa apuc sa va raspund la toti,vreau sa intreb cum o fixez pe casca? cu chestiile alea rosii? am vazut mult care le monteaza deasupra capului si multi in lateral,va multumesc pentru sfaturi,nu am dat nici un ban pe ea,mi-a aduso cineva din strainatate cadou



Sa o stapanesti sanatos in primul rand si pe urma asa :

- Pune-o sa filmeze la 720p cu 60fps pe NTSC (ca sa poti sa faci si ceva slow motion daca vrei) sau 720p cu 50 fps in PAL

- Card 32 clasa 10 este sfant... eu am 2 de 16 si m-au zapacit cand trebuie sa scot filmele, dar tot e bine sa ai altul de rezerva, eu o sa raman cu 2 de rezerva ceea ce e bine...ca o sa imi iau si unul de 32gb

- Din toate ledurile rosii care merg lasa 1 sau maxim 2 sa mearga (nu economisesti multa baterie dar oricat de putin se economiseste este binevenit)

- La field of view (FOV) pune wide

- Mai cumpara-ti vreo 2 baterii (Eu am 5)

- Pt sunet eu folosesc carcasa cu cauri sus si jos in colturi.

 

Cum zicea satori, nu pierde cauciucul alb ca este extraordinar impotriva zgomotelor si vibratiilor (am vazut-o pe pielea mea), eu o tin prinsa de casca si nu am avut probleme cu ea sa imi cada sau mai stiu eu ce.

 

La cat mai multe filme frumoase :) eu am deja 300gb de filme :))

cat costa o baterie si de unde cumpar?unde anume se monteaza cauciucul alb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu una din cele doua prinderi cu banda 3M (cea curbata). Acum, o montezi unde preferi. Eu o am pe laterala stanga. Sa stergi casca in zona unde lipesti aia, sa nu fie praf sau grasime de pe degete.

Pentru cauciucul alb:

Editat de djmo79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult,foarte util video,dar intrebarea mea este ,benzile astea 3M nu se dezlipesc? nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc ca raman fara camera.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se dezlipesc decat daca le dai cu feonul :)

card...de la 32gb in sus. eu la HD Hero2 folosesc 2 carduri de 32gb + inca doi acumulatori de rezerva. filmez 14 ore la 720 30fps. daca vrei sa filmezi la 60 fps nu treci de 10ore cu 64gb. daca filezi la 60fpos se duc si acumulatorii mai repede ...deci poti sa iti iei de fapt 4 acumulatori de rezerva.

eu vreau sa-mi schimb Hero2 pentru un Hero3 si in mod sigur trec la doua carduri de 64gb si 4 acumulatori de rezerva. nu stiu pe ce distante mergi tu dar eu in drumetiile de weekend ajunsa fac si 1200-1500 km si filmez cam tot. cand ajung acasa selectez doar ce imi place dar de regula fazele faine de pe drum nu te asteapta sa-ti schimbi cardul sau cumulatorul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kingston,adata recomandati? sunt mai mici la preturi,am vazut ca sandisk sunt destul de scumpe,daca stiti de unde as putea sa le iau mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-as sfatui sa mergi pe Kingston pt ca eu am 2 de 16 clasa 10 dar cred ca sunt aftermarket si nu originale, deoarece sunt mom in care unul din ele imi zice ca este low speed pt camera si nu il mai pot folosi decat la ap foto...

O sa imi dau zilele astea comanda de pe ebay.com sa imi iau din state ca sunt mai de incredere decat ai nostrii si la un pret mai decent.

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult,foarte util video,dar intrebarea mea este ,benzile astea 3M nu se dezlipesc? nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc ca raman fara camera.......

 

Am GoPro din 2009 si unele din prinderile de atunci stau inca atasate solid. Nu trebuie sa iti faci griji despre asta, atat timp cat nu le montezi pe parti care se incing.

In schimb, mi s-a rupt o carcasa de la vibratii si am pierdut camera pe autostrada la 160kmh. In afara de faptul ca mi-a luat 2 ore sa o gasesc (cumva a ajuns pe sensul celalalt), am pierdut toate filmele. As fi vrut atunci sa fi avut mai multe carduri si sa le fi folosit alternativ, macar as fi ramas cu o parte din filmari, dar eu aveam un singur card mare. Camera a fost schimbata de GoPro (ca idee, de ce au devenit asa mari in comparatie cu restul), recunoscand ca nu ar fi trebuit sa se intample evenimentul. Le-am trimis poze cu intamplarea si ce am mai recuperat din ea intr-o cutie si mi-au trimis alta la schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi dau seama cat de varza sunt si nu-mi mai vine sa pun nimic pe youtube :D

 

Aşa-s şi eu de când am fost cu un prieten la filmări cu scule serioase ( 5D Mark II ) şi am editat materiale filmate - nu mai sunt mulţumit de nici o filmare de pe mobră, de aceea nici nu le mai editez spre a le monta/urca pe YTube, stau în calculator de-a valma cu anii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...