Sari la conținut

Daca in Rai se circula pe doua roti,atunci rotile sunt Triumph


EssadBey
 Share

Postări Recomandate

Anul asta mi-am luat permisul (in sfarsit) pentru ca trebuia sa dau un exemplu copiilor mei. Pur si simplu nu dadea bine sa ma trezesc la parnaie doar pentru absenta unui "cacaolu" de plastic care sa ateste ca sunt apt pentru motociclism. Faptul ca sunt inca-n viata dupa 22 de ani de mici escapade ar fi fost indeajuns in opinia mea, nu?... Ei bine, se pare ca Politia nu e de acord cu mine. Asa ca m-am dus la Bratovici, un super baiat, un tip mai mult decat cool, care mi-a aratat ca ceea ce stiam eu e un rahat. M-a perpelit ala de mi-a scos untul cu tot felul de trick-uri cool si cu tot felul de jaloane in strans, cu urcari si coborari in picioare pe rampa, cu schimb de viteza in coborare (enduro), frane in nisip sau pietris fata-spate alternate...de toate, doar ca sa se asigure ca raman intreg dupa ce plec de la el... si mi-am luat plasticul.

 

Acum 20 de ani mi-as fi tras o vitezana de mare clasa dar cum am cam albit pe ici, pe colo si cum nu ma mai duc nervii ca odinioara, mi-am luat un Triumph T100 Bonneville. Cum e? Un street-bike classic de 225kg (wet), discuri fata si spate, iertator ca un parinte atunci cand faci tipicele greseli in trafic, manevrabil pana la Dzeu si inapoi, economic, retro si cool ca un bunic rocker. Si cine a zis ca bunicii rockeri nu sunt cool? Rolling Stones, fratilor... Bonnie a mea e un soi de Keith Richards pe LSD, nene!

Cum e s-o calaresti? Pai...De la zero la 120km/h e placere pura s-o pilotezi, de la 120 la 140km/h te intrebi daca nu era cazul sa-ti faci testamentul inainte de lansare, iar de la 140 in sus e ROCK'N ROLL BABY!!!. Pozitia in sa e destul de inalta iar bratele sunt desfacute larg asa ca tot vantul te izbeste in plin indiferent daca te apleci pe tank sau nu. Totul vibreaza ca dracu', curentii de aer te lovesc ca talazurile oceanului in casca si-n piept, totul in fata ochilor tai e neclar si socotesti in permanenta c-ar putea fi o iluzie optica iar zgomotul e pur si simplu infernal. Ce, odata ajuns la 160km/h sa mai franez? Eram ud, fratilor! Am lasat-o sa se incetineasca singura pana pe la 130 ca mai apoi sa strig din toti rarunchii: I'm Alive Baby, I'm Alive! Una peste alta, pe Bonnie a mea n-as da-o pe nicio alta motocicleta pentru ca bizar sau nu, masina asta simpla, bucatica asta de fier ma face sa ma simt mai viu ca niciodata.

 

V-o recomand cu mare placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Superba postarea!

 

Din punctul meu de vedere, domnul Bratovici si scoala moto Follow me sunt cam singurii din Bucuresti care se implica si te invata intr-adevar cam tot ce trebuie sa stii pentru a-ti fi bine pe doua roti si dupa ce iei carnetul.

 

Cele scrise de tine ma fac inca o data sa zic: DA! Pentru asta am ales sa conduc doua roti!

Asta este dupa parerea mea placerea de a fi motociclist: 'j de mii de kilometri facuti pe un asfalt uscat, vreme calda, avand tot vantul in piept si fara niciun incident neplacut.

 

Felicitari din toate punctele de vedere pentru alegerile facute.

Asfalt uscat!

Editat de razvan.fitiila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit doua poze facute dupa ce-am primit-o. Eram in extaz! Sper sa pot posta si altele pe luni.

Intre timp i-am luat o sa dubla si i-am atasat si un grill pe far ca sa nu-l sparga pietrele aruncate de masinile din fata (am ceva experienta)... :)

post-70651-0-77017600-1352568006_thumb.jpg

post-70651-0-86898200-1352568115_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor celor care au postat la threadul meu. Ceea ce m-a frapat inca din momentul in care am "pasit" legal pe sosea a fost sentimentul de FRATIE pe care-l traiesc din acel moment alaturi de alti oameni, asemeni mie, simpli, anonimi, tineri sau batrani, in campul muncii sau someri... Nu conteaza cine esti in viata de zi cu zi. Pe motor suntem cu totii egali.

 

Va multumesc inca odata tuturora pentru vorbele frumoase. Alegerea de a intra pe usa din fata (legal) in Comunitatea asta aleasa (a motociclistilor) a fost una dintre cele mai istete idei care mi-au putut trece prin cap in cei 39 de ani de vietuire. Am descoperit o multime de oameni frumosi. Pot spune linistit ca ma simt onorat sa le tin tovarasie pe sosea.

Asfalt uscat tuturora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Sunt chiar surprins si magulit totodata ca mobra mea trezeste asemenea pasiuni si nu prea in acelasi timp. De fapt, in ultimii doi-trei ani tot sesizez o aplecare spre retro a generatiilor din ce in ce mai tinere iar eu ca un nostalgic irecuperabil, nu pot decat sa ma bucur de fenomen. Un spaniol, tip cult si super scolit prin Anglia, mi-a prezentat lucrurile intr-o lumina, zic eu, interesanta. Mi-a zis urmatoarele: " In conditii normale e firesc ca indivizii trecuti de jumatatea vietii sa fie usor nostalgici pentru ca lasa mai mult timp in urma decat in fata lor. Viata ce se desfasoara in fata lor e mai putin plina de promisiuni decat cea scursa deja. La tineri, in schimb, nostalgia este total nejustificata deoarece situatia de mai sus nu se aplica. Ei bine, Criza asta mondiala a rasturnat complet situatia "taind in carne vie" perspectivele de viitor ale noilor generatii astfel ca ele neavand promisiuni certe de la viitor, se intorc cu fetele catre trecutul altora, mai batrani ca ei."... interesanta perspectiva, nu? De aici si aplecarea catre retro... Intr-un fel, vremurile pe care le traim se aseamana cu cele de dupa Razboi, recte decadele 5 si 6, momente in istorie cand generatiile tinere intra intr-o coliziune directa si ireconcilianta cu vechiul establishment. Beatniks, nu? Beat Generation...

Oricum, va multumesc pentru vorbele frumoase.

 

Asfalt uscat Fratilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta da motoreta.Am ramas fara cuvinte ca nu stiam modelulacesta.Exact ce vorbeam cu un amic acum o ora ca vreau o moto cheala,sa se vada motorul,cadrul din teava bruta,sa simt vibratia,sa simt vantul cum ma flutura si sa se auda a motocicleta.Si uite ceva de genul apare.Am vazut si romani fericiti,dar asa ceva nu este pt un om de rand,bugetar,nu?Sa va aduca numai bucurii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit doua poze facute dupa ce-am primit-o. Eram in extaz! Sper sa pot posta si altele pe luni.

Intre timp i-am luat o sa dubla si i-am atasat si un grill pe far ca sa nu-l sparga pietrele aruncate de masinile din fata (am ceva experienta)... :)

 

Iti dai seama ca esti pe lista mea de spargeri cu motorul ala. Oficial, te urasc.

PS: multi km cu ea! Pana ti-o fur eu, evident.

 

Nu am mai vazut culoarea asta...misto !

 

Big Steve edition : http://www.triumphmotorcycles.nl/motoren/range/classics/bonneville/speciaal/bonneville-t100-steve-mcqueen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca esti pe lista mea de spargeri cu motorul ala. Oficial, te urasc.

PS: multi km cu ea! Pana ti-o fur eu, evident.

Big Steve edition : http://www.triumphmo...0-steve-mcqueen

Ha, ha...foarte tare ! Dap, ai grija pe unde evadezi cu ea...miresele se mai fura, nah...;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) S-o furi? Nu se face asa ceva! Pur si simplu nu se cade! Sa-i iei omului nevasta, masina sau bunurile din casa, asta se mai accepta...da' sa-i iei omului motocicleta??? Pentru asa crima trebuie sa existe o pedeapsa speciala undeva in Iad, altminteri mi-as pierde Credinta in Dzeu! ... :))) ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru motor!!! am avut marea placere sa o vad " pe viu" vineri si m-a dat gata!!! Dragoste la prima vedere...am stat un sfert de ora si am mangaiat-o doar cu privirea, jur ca nu am atins-o, parca imi era frica sa o ating...ca o opera de arta! Totusi am facut ceva rusinos..i-am facut o poza, nu prea reusita din pacate! Sper sa nu te superi ca o postez..post-43386-0-64199400-1352744571_thumb.jpg

 

P.S. aia "mica" e a mea :)

post-43386-0-57009000-1352745218_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...