Sari la conținut

Ducati Monster vs kamikaze dog - Calugareni, 06.04.2013


th30nly0n3
 Share

Postări Recomandate

Cred ca pt cateva secunde riderul nu a avut ochii la drum. Si eu mai fac "greseala " sa mai arunc un ochi prin peisaj. Oricum se vede ca nu a avut nici cea mai mica reactie....sa evite sau chiar sa franeze. Multa sanatate riderului, se poate intampla oricui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

s-a blocat omul dar e ceva normal. plm...cand iti apare de unde nici nu te astepti mai intai te blochezi si dupa ai calculezi ce sa faci. probabil la vazut foarte din scurt si impactul emotional a fost mare. daca v-ati uitat aseara la motogp ...se intampla si acolo sa te pierzi pentru o fractiunde secunda si s-o iei iarba:). si deh..aia sunt profesionisti

bine ca e omul sanatos si bine ca a fost echipat calumea.

cat despre atitudinea politistului. un marlan . probabil intr-o zi va da de unul care sai fu ta una de sa-i sara basca de pe cap :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De reactionat a reactionat. Se vede cum se aprinde stopul si lasa si o urma de cam un metru cand blocheaza fata. Poate a reactionat cam tarziu, dar e usor de zis asta din fata calculatorului cand vezi filmul cu incetinitorul. Eu zic ca era greu de evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers peste 150 000 de km pe motor si nu am avut niciodata probleme cu cainii!Am trecut si vazut multi pe marginea drumului sau pe sosea!Am claxonat ,redus si am fost pregatit sa evit

la nevoie!Aceeasi atitudine o am si fata de oameni,conservari,carute,biciclisti,confrati motociclisti!Probabil de aia nu am avut vreun incident in trafic!

Vad ca multi au o mare dure in cuc de tot si toate!Atunci nu e de mirare ca ajung pe la rubricile astea!Daca un caine in plina zi te surprinde atunci un conservar (cuvant urat) te face pilaf!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se putea evita deloc cainele.

Am fost acolo si credeti-ma ca vorbim de 1-2 secunde. Cainele a tasnit si pentru ca stia pe acolo se poate trece. Sunt astfel de treceri din 20 in 20 de m. Din ce am vorbit cu el omul I'll vazuse ca sta, cred ca si-a luat privirea de la el si a fost surprins in ultimul moment. Bine ca s-a terminat cu bine..

Discutia cu politia mi-a placut mai ales cum l-a incuiat cu logica cu politistii prosti ..bravo initiatorului postului...

Niko , denis v-am salutat cand ati trecut pe langa noi..sambata s-a intamplat spre giurgiu..

Editat de OKEy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si vazut multi pe marginea drumului sau pe sosea!Am claxonat ,redus si am fost pregatit sa evit

la nevoie!

 

Potaia asta a fost mai speciala, incepuse alergarea dinainte de carosabil, nu aveai cum s-o vezi. Probabil a fost chiar incurajata de gaura aia in gard facuta de localnici. Motociclistul a reactionat cam tarziu intr-adevar, probabil era atent la altceva dar cred ca 9 din 10 motociclisti loveau oricum javra.

 

Ce nu inteleg eu e din ce naiba era facut maidanezul ala de s-a ridicat motorul de 200Kg pe o roata... Stiu ca se explica prin fizica de gimnaziu dar tot mi se pare ireal...

 

 

 

 

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...........

 

Ce nu inteleg eu e din ce naiba era facut maidanezul ala de s-a ridicat motorul de 200Kg pe o roata... Stiu ca se explica prin fizica de gimnaziu dar tot mi se pare ireal...

 

...........

A franat cu frana fata, s-a comprimat suspensia, in loc roata sa se rostogoleasca peste sau prin obstacol l-a bagat dedesubt si e ca si cum ar fi fost o bordura acolo sub el... Daca nu mai frana era mai bine pentru el. Sau daca frana mai repede si exact inainte de impact sa lase frana.

Dar personal si eu cred ca nu a fost timp de asa ceva...poate a reactionat usor tarziu - o fi fost cu privirea deja mai depare, cainele vine in alergare din lateral, in momentul in care l-a vazut era deja sub el.

 

Nasol moment, multi rideri cu experienta sunt surpinsi de caini.

 

P.S. Daca ar fi sa fim noi mai catolici decat papa, da, avea viteza mare pentru tasnit caini in fata lui. Daca avea 50 la ora nu s-ar fi intamplat accidentul.

 

Doar parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pt cateva secunde riderul nu a avut ochii la drum. Si eu mai fac "greseala " sa mai arunc un ochi prin peisaj. Oricum se vede ca nu a avut nici cea mai mica reactie....sa evite sau chiar sa franeze. Multa sanatate riderului, se poate intampla oricui

reactie a avut, franeaza f aproape de impact.(se aprinde stopul)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Daca ar fi sa fim noi mai catolici decat papa, da, avea viteza mare pentru tasnit caini in fata lui. Daca avea 50 la ora nu s-ar fi intamplat accidentul.

26m/s, nu era chiar racheta... Oricum, cainele ala nu avea ce sa caute acolo. Proprietarul (ca sigur exista unul, in mediul rural nu prea exista "ai strazii") ar trebui pus sa plateasca paguba.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost al treilea motor in spatele accidentului. Am inghetat cand am vazut faza. Nu am mai vrut nici o excursie dupa acest eveniment si am ramas cu el pana cand a venit remorca. Este un om norocos ca a scapat doar cu julituri.

Morala : purtati tot timpul echipament iar in sate trebuie mers cu ochii in patru.

Indiferent de viteza (nu aveam) nimeni nu scapa din aceasta intalnire. Cainele era zdravan...

Multam de companie si de spriin.

Te astept la academie cu o litra de ulei de la monstru cand s-o face bine :)

si daca n-o fi ulei, de hamei sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de companie si de spriin.

Te astept la academie cu o litra de ulei de la monstru cand s-o face bine :)

si daca n-o fi ulei, de hamei sa fie!

 

Tipule pe mine ma bucura ca am stat cu tine.. Tot weekendul m-am gandit ca as fi putut fi eu in locul tau si m-am bucurat ca ai fost atat de norocos.

Asa ca sper sa iti faci motorul piesa si sa mai iesim cateodata.

 

Imi pare rau ca asa ai inceput sezonul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate accidentul s-a produs din cauza localnicilor care au indepartat portiunea de gard care separa sensurile de mers,,,

 

cainele stia "scurtatura" aia , probabil a folosit-o de multe ori

 

 

 

motorul se face pana vine caldura. R I P cainelui!

 

 

Eu am impresia ca societatea a innebunit de tot.. astea sunt glume sau voi chiar ganditi ce debitati aici?

 

Din pacate sunt tot mai multi caini pe starzi...

 

 

Intr-adevar.. tu esti bombonica din varful topicului.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF TOPIC: eu zic sa o lasati mai moale cu postarile aiurea pe aci, nu de alta da asa cum a ajuns clipul la tv la stiri cine stie care se mai apuca sa vaneze motociclisti dupa ce vede pe aci ....

Sanatate lui integrale si capu sus ca se putea intampla oricui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................

Niko , denis v-am salutat cand ati trecut pe langa noi..sambata s-a intamplat spre giurgiu..

Te-am vazut, dar noi am trecut pe langa tine dimineata. Accidentul asta cu cainele nu s-a intamplat la drumul de intoarcere Giurgiu-Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Privind ca un incepator e oarecum de speriat, clar, cel mai important e ca cel care e centrul discutiei este in ordine. Cat despre atitudinea generala privind motocicleta in romania nu cred ca se poate dezbate intr-un topic scurt si e trist ca apare doar când sunt întâmplări ca aceasta. Poate ne trimite cineva o portie de civilizare si reusim sa ne respectam reciproc intr-un viitor apropiat.
Legal vorbind nenea cu basca nu a facut chiar totul ca la carte:

 

6.2. Măsurile pe care trebuie să le întreprindă lucrătorii de poliţie care au ajuns primii la locul accidentului

In cazul în care are loc sesizarea din oficiu, ofiţerii sau agenţii de poliţie, dacă nu au competenţa sau pregătirea necesară efectuării cercetării locului faptei, au obligaţia, chiar în afara orelor de program, să acorde primul ajutor victimelor sau să asigure transportarea acestora la cea mai apropiată unitate sanitară, dacă acest lucru nu s-a făcut încă sau dacă mai este necesar, să înlăture pericolele iminente, să conserve locul producerii accidentului, să identifice conducătorii vehiculelor implicate în accident, şi să le reţină documentele de identitate, să identifice martorii oculari şi să raporteze imediat dispeceratului poliţiei judeţene sau al Brigăzii de poliţie rutieră a Municipiului Bucureşti, pentru a fi trimisă echipa de cercetare.

Aceleaşi obligaţii le au şi lucrători echipajelor de circulaţie care au fost dirijaţi la locul faptei, în plus putând lua şi alte măsuri care să asigure desfăşurarea în cele mai bune condiţii a activităţii echipei de cercetare.

:a)Acordarea primului ajutor pentru salvarea vieţii victimelor

În acest scop, ofiţerii sau agenţii de poliţie sosiţi primii la faţa locului apelează la ajutorul persoanelor competente – medici, asistenţi medicali – aflate ocazional la faţa locului în vederea acordării primului ajutor . Se transmite imediat prin staţia de emisie –recepţie sau la telefonul de urgenţă 112 date despre starea victimei şi se aşteaptă în acest caz sosirea personalului calificat .Trebuie notat faptul că este recomandat în cazul existenţei unor leziuni grave ca intervenţia de specialitate să se facă de cei în drept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu a fost nimeni, mai cu sange rece, sa-l filmeze/inregistreze pe militian, da' cui ii ardea. Daca era vara precis avea sapca data pe ceafa. Comportament deplorabil ca OM, nu mai vorbim de obligatiile de serviciu, amintite de Horatiu. Merita batut cu hoitu' cainelui. Sanatate flacaului, bine ca a fost doar atat, mai mult sperietura, zdravana, este adevarat. Daca nici motorul n-a avut de suferit prea tare ... Cel mai urit a "iesit" catelul. Dar, glumind un pic, sa destindem atmosfera, autorul "cascadoriei" se poate mandri ca a avut parte de o filmare pe cinste. Cati dintre noi se pot "mandri" cu asa ceva ? Eu am avu trei trante si nu m-a filmat nimeni, pai este corect ? Da' mai bine fara trante, nu-I asa ?

 

NIMENI nu cred ca putea evita accidentul, hai sa recunoastem, a fost prea din scurt. A reactionat imediat ce a intrat cainele in raza lui vizuala, franand violent, d'aia s-a ridicat de spate.

 

Las' ca trece si inapoi in sa, baiete !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel am luat si eu un caine de talie medie...in roata fata la 90km/h...depaseam si un tir, cainele s-a speriat, a tasnit prin fata tirului fix in roata fata, ce frana, ce manevra evaziva, l-am prins la crupa, la proiectat in marginea drumului....foarte nasol....bine ca nu am franat, poate iesea grav....

Multa sanatate colegului.

Editat de bughi-bu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu a fost nimeni, mai cu sange rece, sa-l filmeze/inregistreze pe militian, da' cui ii ardea.

 

L-am filmat ;) Nu am prins chiar tot, dar cam tot ce e important, camera a filmat si inainte si dupa accident destul de mult, cam tot ce am descris in post e pe film ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...