Sari la conținut

Accident Yamaha R6 intersectie Precizie cu Valea Cascadelor


hummerro
 Share

Postări Recomandate

eu zic sa facem un flash mob si sa merem peste el ... sa vedeti atunci cat de bine o sa se simta :hug: . daca nu acum vb cu lumea si facem treaba asta cand iese din spital. :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu zic sa facem un flash mob si sa merem peste el ... sa vedeti atunci cat de bine o sa se simta :hug: . daca nu acum vb cu lumea si facem treaba asta cand iese din spital. :mexicanwave:

Sustin si eu ideea, vorbim si cu prietenii din presa/tv. Este un moment fericit atunci cind supravietuim unei astfel de incercari. Merita !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee foarte buna...

 

eu zic sa facem un flash mob si sa merem peste el ... sa vedeti atunci cat de bine o sa se simta :hug: . daca nu acum vb cu lumea si facem treaba asta cand iese din spital. :mexicanwave:

 

P.S. Stie cineva programul de vizita? (sambata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este cazul inca de asemenea vizite, cel mai bine pentru el acum este sa se odihneasca.

Subscriu!

Nu este cazul de asaceva. cel putin acum si in viitorul apropiat nu.

Starea lui Radu este "buna".

dar sa nu uitam ca este o persoana care a suferit un accident rutier grav.

revenirea dureaza luni de zile.

starea actuala "buna" , nu inseamna ca danseaza , nu inseamna ca merge pe picioarele lui si NU este bine in adevaratul sens al cuvantului.

articuleaza niste cuvinte, deschide ochii, interactioneaza si recunoaste persoane din viata particulara, dar este in continuare intr-o stare destul de ... neplacuta, sa spunem .

efectele post traumatice abia isi fac aparitia.

am fost la spital si "privelistea" nu a fost tocmai placuta.

ne rugam sa se faca bine, dar inca mai are multe hopuri.

NU s-au facut RMN-uri sau examinari amanuntite.

Abia urmeaza. pana acum a fost intr-o coma indusa, pentru odihna si refacere pe forte proprii, doar pentru a urma investigatiile viitoare.corpul lui a fost solicitat si de factorii externi, cat si de "investigatii".

sa nu uitam de aparatele de monitorizare si sustinere a vietii din preajma lui.

Starea de rau nu a disparut. complicatii pot aparea tot timpul.

 

Nu ar fi fost nevoie de acest post al meu, dar cam deviaza lucrurile aici. fara suparare.

Voi reveni, sau vor reveni rudele/prietenii cu informatii.

Legat de vizite, va rog sa intrebati rudele.doar daca ele si medicii considera ca este oke, atunci veti putea merge.va rog.

nu este indicat sa apara persoane noi in preajma lui, acum.

ine nu intelege de ce, ii voi explica separat motivul.va suparare. chiar si eu am fortat nota prin prezenta mea acolo.

aveam alta idee in cap legata de "bine". dar cand vezi realitatea, face2face, iti schimbi perceptiile legate de ... "bine".

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu!

Nu este cazul de asaceva. cel putin acum si in viitorul apropiat nu.

Starea lui Radu este "buna".

dar sa nu uitam ca este o persoana care a suferit un accident rutier grav.

revenirea dureaza luni de zile.

starea actuala "buna" , nu inseamna ca danseaza , nu inseamna ca merge pe picioarele lui si NU este bine in adevaratul sens al cuvantului.

articuleaza niste cuvinte, deschide ochii, interactioneaza si recunoaste persoane din viata particulara, dar este in continuare intr-o stare destul de ... neplacuta, sa spunem .

efectele post traumatice abia isi fac aparitia.

am fost la spital si "privelistea" nu a fost tocmai placuta.

ne rugam sa se faca bine, dar inca mai are multe hopuri.

NU s-au facut RMN-uri sau examinari amanuntite.

Abia urmeaza. pana acum a fost intr-o coma indusa, pentru odihna si refacere pe forte proprii, doar pentru a urma investigatiile viitoare.corpul lui a fost solicitat si de factorii externi, cat si de "investigatii".

sa nu uitam de aparatele de monitorizare si sustinere a vietii din preajma lui.

Starea de rau nu a disparut. complicatii pot aparea tot timpul.

 

" Drumul " de intoarcere este greu si anevoios dar sper ca baiatul sa aiba taria sa treaca peste cu bine si fara alte urmari . Multa sanatate si multa putere familiei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care e coleg de munca cu primata aia cu fiesta. Ciudat e ca nu mi-a spus nimic despre accident desi vorbim aproape in fiecare zi, iar accidentul a fost pe 19 iul si acum suntem in 26. Poate nu stie nimic.. o sa il intreb , dar momentan este in concediu pana luni. Oricum.. din ce am inteles femeile din firma aia sunt praf .. si nu ma refer neaparat la soferie, ci in general..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hummero, simt o bucurie atât de mare în suflet doar când mă gândesc că tu ai fost îngerul lui păzitor acolo; nici nu vreau să știu ce s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi existat un om ca tine alături de el (bineînțeles, laude și martorului).

Multă sănătate atât ție, cât mai ales și colegului motociclist, de-abia aștept să scrie și el pe acest thread! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa facem un flash mob si sa merem peste el ... sa vedeti atunci cat de bine o sa se simta :hug: . daca nu acum vb cu lumea si facem treaba asta cand iese din spital. :mexicanwave:

nu am specificat ca sa merem peste al acuma. Am zis ca se poate face o chestie. Eu am avut la inceputul sezonului un eveniment nefericit care a avur urmari, sa zic minore, dupa care si acum trag. In masura in care el isi va revenii total eu cred ca daca chiar se vrea acel flash mob o sa fie in ziua externarii, sau mai tarziu. Imi cer scuze daca am inteles ce nu trebuia din vestile de mai sus. Ii doresc multe sanatate si sa speram ca o sa ne vedem pe strada cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa cum se vede in poza, in zona este si o trecere de pietoni. Gandind eu ca la trecerile de pietoni circuli la limita evitarii oricarui pericol (adica cu vreo 30km/h in zona aia), nu inteleg cum de accidentul a avut urmari atat de grave. Inteleg ca riderul a sarit nu stiu cati metri in sus dupa care a cazut in cap, etc.

N-a avut timp, la 30km/h, s-o vada pe aia ca intentioneaza sa intre pe straduta? Adica, daca tot mergea incet, cu viteza redusa, mai bine oprea si-i facea aleia semn sa treaca si toata lumea ajungea fericita acasa.

Eu, de multe ori cand vad pe unul ca vrea sa faca stanga si tine un intreg sir de masini in spatele lui, prefer sa-l las sa treaca, sa deblocheze traficul... Chiar si daca trece peste linia continua, ca asta-i Bucurestiul.

 

attachicon.gifcascadelor.jpg

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede in poza, in zona este si o trecere de pietoni. Gandind eu ca la trecerile de pietoni circuli la limita evitarii oricarui pericol (adica cu vreo 30km/h in zona aia), nu inteleg cum de accidentul a avut urmari atat de grave. Inteleg ca riderul a sarit nu stiu cati metri in sus dupa care a cazut in cap, etc.

N-a avut timp, la 30km/h, s-o vada pe aia ca intentioneaza sa intre pe straduta? Adica, daca tot mergea incet, cu viteza redusa, mai bine oprea si-i facea aleia semn sa treaca si toata lumea ajungea fericita acasa.

Eu, de multe ori cand vad pe unul ca vrea sa faca stanga si tine un intreg sir de masini in spatele lui, prefer sa-l las sa treaca, sa deblocheze traficul... Chiar si daca trece peste linia continua, ca asta-i Bucurestiul.

Trebuie să înţelegi că nu-s toţi aşa iscusiţi ca tine,pilot mirobolant ce eşti. Chiar mă întrebam de ce nu apare niciunul să spună că el putea evita lejer accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, de multe ori cand vad pe unul ca vrea sa faca stanga si tine un intreg sir de masini in spatele lui, prefer sa-l las sa treaca, sa deblocheze traficul... Chiar si daca trece peste linia continua, ca asta-i Bucurestiul.

 

Baiatul nu era din Bucuresti. In alte orase si mai alte tari, e alta mentalitate. In Istanbul, am fost claxonat si injurat ca la usa cortului, ca l-am lasat pe unul sa se bage pe bulevard venind de pe o straduta fara prioritate, bulevardul fiind oricum blocat. In Bucuresti, pe benzile blocate si stradutele fara prioritate se merge cel mai fluent. Asta pentru ca toti bucurestenii sunt speriati de accidente ca de cancer, asigurarile fiind criminale (luni de zile cu masina nereparata, pagubele neplatite), cei care ii "pun la respect" cu viraje peste dunga continua sau fortat cedeaza trecerea, avand de obicei cu niste rapandule de masini din 1970 toamna, numere de BG, FR sau UK, pe care oricum nu le repara niciodata.

 

Asta cred ca e motivul pentru care 2 provinciali s-au accidentat in acelasi loc, in mai putin de 6 luni. E ca si cum muti 100-200 mioritici pe Autobahn: o sa iasa genocid, schimbare de benzi fara asigurare, demontare de parapeti si intoarceri, etc. Si tot se vor gasi alti 10-20 mioritici care o sa dea vina pe nemti, "pai aveau viteza maica, aia nu stiau ca acolo se intoarce printre parapeti si ca din cand mai traverseaza ciobanul cu turma?!?! in zona aia tu ii dai 250/h?!?!?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să înţelegi că nu-s toţi aşa iscusiţi ca tine,pilot mirobolant ce eşti. Chiar mă întrebam de ce nu apare niciunul să spună că el putea evita lejer accidentul.

Ei, acum, care spune ca putea evita se bazeaza sau nu, pe ceva. HD spunea ca se putea evita DACA se rula cu prudenta, 30km/h.

Dupa cum se vede in poza, in zona este si o trecere de pietoni. Gandind eu ca la trecerile de pietoni circuli la limita evitarii oricarui pericol (adica cu vreo 30km/h in zona aia), nu inteleg cum de accidentul a avut urmari atat de grave. Inteleg ca riderul a sarit nu stiu cati metri in sus dupa care a cazut in cap, etc.

N-a avut timp, la 30km/h, s-o vada pe aia ca intentioneaza sa intre pe straduta? Adica, daca tot mergea incet, cu viteza redusa, mai bine oprea si-i facea aleia semn sa treaca si toata lumea ajungea fericita acasa.

Eu, de multe ori cand vad pe unul ca vrea sa faca stanga si tine un intreg sir de masini in spatele lui, prefer sa-l las sa treaca, sa deblocheze traficul... Chiar si daca trece peste linia continua, ca asta-i Bucurestiul.

 

attachicon.gifcascadelor.jpg

 

Subscriu, dar sunt multe necunoscute din pacate si nu iti poti face o idee despre dinamica accidentului.

Totusi, in situatia de condus, adaptat zonei, de acord...altele erau datele si poate topicul nu exista!

 

PS Sunt din provincie, dar stiu cat de aglomerata este zona, centre comerciale, "buticuri ", pietoni, lume grabita, aproape o banda pe sens!

 

Cand diferenta de 5km/ sau 8km/h face totul:

60km/h vs 68km/h

 

60km/h vs 65km/h

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să înţelegi că nu-s toţi aşa iscusiţi ca tine,pilot mirobolant ce eşti. Chiar mă întrebam de ce nu apare niciunul să spună că el putea evita lejer accidentul.

N-am spus, prietene, ca eu as fi vreun mare pilot sau ca as fi putut evita accidentul. Cred ca ai citit postarea altcuiva si mi-ai raspuns mie. Eu am spus ca nu inteleg cum de a avut urmari atat de grave accidentul, avand in vedere faptul ca acolo, la TRECEREA aia DE PIETONI, circuli la limita evitarii oricarui pericol cu maxim 30km/h. Probabil ca nici eu n-as fi putut evita accidentul dar, avand 30km/h, cum este normal in zona aia aglomerata si presarata cu treceri de pietoni, as fi putut sa ma ridic de jos pe picioarele mele.

 

Am avut un accident similar acum multi, multi ani de zile. Un sofer a stat pana am ajuns in dreptul lui si chiar atunci s-a bagat. Deci, fara pic de frana, am intrat in el cu aproximativ 50km/h. Eu am sarit peste ghidon si am aterizat pe capota masinii, iar pasagerul a ajuns dincolo de capota. Ne-am ridicat si eu si pasagerul de pe jos, ne-am plans de mila, soferul ne-a plans si el de mila, ne-am inteles si am plecat mai departe calare pe aceeasi motocicleta, care avea furca stramba dar era perfect functionala.

 

Deci... Tu ai ceva de povestit din proprie experienta sau... ?! Eu pot sa-ti povestesc din proprie experienta care sunt urmarile unor accidente si la viteze mai mari, dar nu este cazul in cadrul acestui Topic.

 

Din nou: Nu inteleg cum de a avut urmari atat de grave un accident produs la 30km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca nici unu din accidente nu seamana intre ele.mai e si dupa noroc

Ba la cite mii de accidente se intimpla, foarte multe seamana. Uite-te la filmele cu accidentele moto din Rusia, te strici de ris. Crezi ca numai in Ru au loc?

 

HD, bine ca ai punctat esentialul, conduita preventiva. E evident ca riderul implicat aici era carne de tun.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou: Nu inteleg cum de a avut urmari atat de grave un accident produs la 30km/h.

Foarte simplu : viteza era cu mult peste 30 km/h , suficienta astfel incat sa-l afecteze grav pe motociclist .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...