Sari la conținut

Albania offroad adventure


Postări Recomandate

  • Admin

Bravo Profesore !

Tot haiduc mare ai ramas :)

Te-am vazut la M.A.N, imi pare rau ca fiind pina peste cap cu organizarea nu am apucat decit sa te salut, desi mi-ar fi placut sa stam de vorba la un pahar cu bere..ramane pe data viitoare..

Referitor la moto, ce diferenta este intre vechiul Dakar si Tenere din punctul tau de vedere?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Profesore !

Tot haiduc mare ai ramas :)

Te-am vazut la M.A.N, imi pare rau ca fiind pina peste cap cu organizarea nu am apucat decit sa te salut, desi mi-ar fi placut sa stam de vorba la un pahar cu bere..ramane pe data viitoare..

Referitor la moto, ce diferenta este intre vechiul Dakar si Tenere din punctul tau de vedere?

Salutari Luigi !

Lasa ca ne vedem cu alta ocazie, poate ajungi le adunarea din Calimani ce o facem in septembrie :

/index.php?/topic/700176-carpathians-soft-enduro-meeting-3-13-15-sept2013/

Cat priveste o comparatie ... in primul rand sunt doua modele de generatie diferita , de aici e serie de avantaje Yamaha. Concret, un motor mai "nervos" decat cel al Dakar-ului, ciclistica mai manevrabila (aici sunt importante setarile folosite), mai ergonomica din punctul meu de vedere. Puncte mai putin forte: inaltimea mare, saua care e confortabila mai ales pentru offroad, insa nu la nivelui Dakarului. Ca si consum sunt apropiate la medii, aici nu e diferenta semnificativa. Toatea astea depind foarte mult la ce folosesti motorul si ce preferinte ai (confort, performante offroad, etc.). Din punctul meu de vedere motocicleta cea mai potrivita e aceea ce se muleaza la stilul de mers si in primul rand la ce tipuri de trasee faci, de aici o serie de consecinte care nu le mai detaliez. Ca si concluzie , evident Tenere-ul este net superioara Dakarului, insa nu stiu cum e comparativa cu Sertao-ul care ii este concurent direct, Revenind la Tenere-ul meu, l-am modificat deja fata de standard (kit Touratech, etc.), special pentru astfel de trasee care le fac in mod curent si in tara lucru care-l facusem si cu Dakarul. Sunt doua modele de aceasi clasa insa diferite. Din punctul meu de vedere , cu exceptia handicapului unei inaltimi la sa putin cam mari, din punct de vedere al motorului de aventura Tenere-ul este superior.

Sa auzim de bine !

inca cateva imagini:

post-28870-0-23305500-1375953727_thumb.jpgpost-28870-0-87789100-1375953740_thumb.jpgpost-28870-0-67595500-1375953753_thumb.jpgpost-28870-0-97027200-1375953763_thumb.jpg

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... aveam un sentiment ca te stiu de undeva ! Mi-am amintit ! ... la M.A.N.

Te-am vazut duminica, la plecare ... tocmai imi parcasem mobra prin preajma si am auzit pe cineva care imi comenta ,,echipamentul" :D

 

Strasnica calatorie !

Multe din astea iti doresc !

Sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am citi aici: http://mae.ro/travel-conditions/3664#798 se poate trece granita si cu carte de identitate.

este adevarat sau este necesar si pasaportul?intentionez o tura prin macedonia-albania-muntenegru-croatia-bosnia-serbia

site-ul MAE spune ca sunt posibile trecerile cu cartea de identitate

 

 

...Dupa traversarea Serbia si Muntenegru pe asfalt nesfarsit si dupa trecerea formalitatilor (se cere pasaport si atat) am intrat in Albania cu pofta de macadam, ceea ce am si gasit din plin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau! Albania! Nu mi-ar fi trecut niciodata prin minte! Fantastica calatorie, felicitari! Bine ca mai are cineva si idei noi, sa ne dea si noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, o tara de piatra, piatra in sus, piatra pe sosea.....mare bucurie ne-ai facut cu pozele...felicitari!

 

Acum intrebare..am vazut ca ai casca IXS, am vrut sa cumpar si eu la un moment dat, dar nu am reusit sa gasesc un feedback pentru ea si am abandonat, te rog cateva detalii: pret, model(HX 279?), feedback (aerisire, daca e zgomotoasa, materiale de calitate?)....

Merci anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, o tara de piatra, piatra in sus, piatra pe sosea.....mare bucurie ne-ai facut cu pozele...felicitari!

 

Acum intrebare..am vazut ca ai casca IXS, am vrut sa cumpar si eu la un moment dat, dar nu am reusit sa gasesc un feedback pentru ea si am abandonat, te rog cateva detalii: pret, model(HX 279?), feedback (aerisire, daca e zgomotoasa, materiale de calitate?)....

Merci anticipat!

Salut

Am dat pe ea 120 euro si calitativ este ok, raportat la pret. Aierisire ok si zgomot redus (asta in conditiile in care motocicleta mea are un parbriz care-si face treaba).

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aierisire ok si zgomot redus (asta in conditiile in care motocicleta mea are un parbriz care-si face treaba).

 

 

Ce parbriz ai? al meu este original si este o porcarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

original vopsit? asa pare...

e originalul insa este trasa folie carbon pe el. Ce inaltime ai Cristache? ... poate de aici diferenta, la inaltimea mea de 1.76 isi face treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma stie cineva daca poti intra in Albania doar cu pasaport sau se poate si cu CI?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e originalul insa este trasa folie carbon pe el. Ce inaltime ai Cristache? ... poate de aici diferenta, la inaltimea mea de 1.76 isi face treaba.

 

Am 1.75...nu numai eu ma plang de parbrizul asta...stiu ca se gasesc after market mai inalte ca sa arunce mai bine aerul peste casca...mie imi vine curentul de aer direct in cap...

 

Scuze de off...

 

 

Misto tura...din ce auzisem eu despre Albania, cica doar partea de tarm merita vazuta, in rest...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am 1.75...nu numai eu ma plang de parbrizul asta...stiu ca se gasesc after market mai inalte ca sa arunce mai bine aerul peste casca...mie imi vine curentul de aer direct in cap...

 

Scuze de off...

 

 

Misto tura...din ce auzisem eu despre Albania, cica doar partea de tarm merita vazuta, in rest...

Nu stiu ce sa spun, poate difera pozitia de la inaltimea seii si setare pozitie ghidon. Eu am varianta joasa de sa plus inaltatoare ghidon de 3 cm, poate de aici am o pozitie usor diferita, in rest nu am explicatie de ce la mine-si face treaba parbrizul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinara tura! Multumim pentru poze!

 

La anu' si eu vreau sa fac o tura prin Albania si Kosovo.

In Albania exista si ceva drumuri asfaltate, din cele pe care ai fost? (eventual si o harta cu traseul tau ar fi de ajutor :) )

Din ce zice Gugal, asfaltate sunt drumurile pe langa tarm.

 

Oricum, superb! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Extraordinara tura! Multumim pentru poze!

 

La anu' si eu vreau sa fac o tura prin Albania si Kosovo.

In Albania exista si ceva drumuri asfaltate, din cele pe care ai fost? (eventual si o harta cu traseul tau ar fi de ajutor :) )

Din ce zice Gugal, asfaltate sunt drumurile pe langa tarm.

 

Oricum, superb! :moto:

[hijack]

Din ce mai tin io minte din 2011 ... sunt MULTE drumuri (si) cu asfalt. Drumurile principale is chiar bune (cam ca la noi). Drumurile secundare...loterie, dar de cele mai multe ori doar pe acolo vezi chestiile frumoase. Pe 'forestiere' n-am mers decat vreo 10-20km. Pot sa iti dau eu o harta cu aproximativ pe unde am fost, eu zic ca se poate face OK cu orice motor nu foarte jos sau cu suspensia tare.

[/hijack]

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am fost in august-septembrie anul asta.Am colindat in lung si in lat,am fost si pe forestiere.Majoritatea drumurilor sunt asfaltate si sunt intr-o stare destul de buna.Insa ce m-a socat ,intr-un sat lipseau capacele de la gurile de canalizare (vreo 20 la numar) si erau in mijlocul drumului.Oricum e safe peste tot.Eu ma intorc la anul.

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Frumoasa aventura. Rari oamenii ca tine.

Multumesc de apreciere ;)

 

In alta ordine de idei in sfarsit un filmulet cu imagini si impresii de pe traseu aici:

 

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Primul traseu in ordinea care apare si pe filmare a fost unul de macadam acceptabil, insa pe cel de-l doilea si al treilea au fost portiuni destul de lungi cu piatra mare nefixata care dupa cativa zeci de kilometrii iti rupeau mainile. Cert este ca nu mai merg in august veci, am mers pe temperaturi de 35-50 grade. Cum am folosit GoPro care filmeaza panoramic nu sunt atat de evidente pantele si pietrele de pe drum.

Sa auzim de bine !

:smoke:

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...