Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Galen mf tu esti bine ? Acuma serios ? administrator, neadministrator, m-am abtinut cu greu sa nu comentez scrisoarea ta PENIBILA catre imparati cu trimiteri la forumuri (!!!???) Esti ceva comunist securist ? Sigur nu ti-e macar rusine, vezi sa nu treci dincoace de Topa maaaa, nu ca ti-ar face cineva ceva, Doamne Fereste !, poate ti-o trag rromii tai iubiti din Sanpaul, dar s-ar putea sa se ia p. de la tine si la altii de la noi ... Esti judecator, detectiv sau ceva ? Treci 'napoi la spionat vecinii, poate taie unu vreun vitel si nu anunta la partid ... O sa se gaseasca un procuror realist pana la urma, s-o fi facut autopsie si medicii legisti nu se joaca, sunt si vor fi declaratii, deci daca se vrea, si eu cred totusi ca da, se va face dreptate, bine, dupa lege, iar daca altii vor sa procedeze altfel ce te tot f. pe tine grija ??? lasa-i sa spuna ce vor, sa faca ce vor, ni pacifistu', ipocrit n-ajungi in Rai, sigur S-ar putea totusi sa fii din etnia agresorilor, ca tot s-a umplut Cluju' acum, altfel nu vad ce m. ai, incredibil !!! Eu sincer iti doresc sa o patesti si mai rau cu unii ca aia din Sanzieni (putem cu totii sa-ti recomandam locuri gramada in toata tara) si apoi sa moderezi sa scrii sa investighezi ... RUSINE !!!

da eu unul nu te pot intelege pe tine, oare ai prea multa energie de canalizat aiurea, nu stiu ce te tot sfarmi aiurea , sunt anumite persoane , caractere care nu se pot schimba ca deh...... trecutul lasa urme adanci ...................... frustrarile sunt mari......................in rest colegule numai de bine ca ai drepate

» Post actualizat in 19 Aug 2014 13:17

putea sa aiba si 300. problema lui vine din frustrare, bag mana-n foc ca nu e in stare sa conduca o vitezana...

da crezi ca este singura ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te pot intreba exact acelasi lucru. Momentan sunt prezente in acest topic doua scenarii complet diferite nesustinute decat de colportarea unor ipotetice declaratii. Cel cu victima care-si apara sotia si cel cu victima inerta rasucita pe o parte dar ...vie. Nu aveti dreptul sa va erijati in organe de ancheta, si cu atat mai putin pe baza unor informatii contradictorii, sa dati sentinte, chiar daca circumstantele mortii motociclistului sunt suspecte.

 

Si am tot dreptul in acest context sa ma intreb ce urmariti cu indemnurile voastre constante la razbunare? Chiar in regim de urgenta, dureaza minimum o luna ca autoritatile in drept de a ancheta, sa prezinte primele concluzii. Nu numai in Romania, in orice stat civilizat. Am facut un apel catre acestea sa tina comunitatea la curent cu mersul anchetei, atat cat permite legea. Mi se pare de bun simt sa asteptam reactia acestora.E forum deschis, avem cu totii dreptul la opinii, dar nu la sentinte si atacuri la persoana.

 

nu ma poti intreba acelasi lucru pentru ca tu ai facut referire la probe, nu eu, in fraza "Momentan banuiala ca motociclistul 1 mai era inca viu post accident nu este sustinuta de probe.". eu am facut referire la ceea ce a declarat in ziar martorul injunghiat. tu alegi sa consideri suspecte declaratiile (ipotetice), dorinta de senzational a ziarului, etc. eu aleg sa cred ce se scrie acolo si ce au spus prietenii/cunoscutii lui saptamina trecuta pe forum pentru ca, inca o data spun, se potriveste 100% cu alte situatii in care tiganii au fost personaje principale si mai ales cu faptul ca cel de-al doilea motociclist a fost injunghiat; negi cumva si acest lucru, crezi ca al doilea motociclist si-a perforat singur plaminul? ce e asa de greu de crezut ca daca unul a fost injunghiat si celalalt a avut parte de un tratament asemanator?

 

eu nu am indemnat la razbunare dar consider periculoasa minjirea ta in gri a situatiei si foarte suspecta dorinta ta de a repeta la infinit propria opinie. e ok sa pledezi la calm dar nu sa dai vina pe victime si sa arunci cu suspiciuni in toti si toate. ce inseamna "De ce tace Pannoniachopper?"? Pannoniachopper nu-ti este dator cu nimic, poate are si alte treburi decit sa te convinga pe tine de ceva. ce inseamna "Iar graba unora de a masca faptele reale in norul de praf al revansei cel putin suspecta."? Ai vreo dovada ca cineva se grabeste sa mascheze ceva? Faci afirmatii fara sa le dovedesti menite doar sa bage strimbe si indoieli, de aceea am zis ca folosesti tehnici de manipulare, ca sa se stinga opiniile puternice (periculoase sau nu) intr-o mare de gri. nu-ti stiu/inteleg interesul dar sint convins ca ai unul pentru ca nu esti deloc impartial, tragi foarte tare intr-o directie si anume sa faci o ciorba ca sa nu mai creada nimeni nimic. asta nu e atac la persoana, e opinia mea despre pozitia ta pe acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma poti intreba acelasi lucru pentru ca tu ai facut referire la probe, nu eu, in fraza "Momentan banuiala ca motociclistul 1 mai era inca viu post accident nu este sustinuta de probe.". eu am facut referire la ceea ce a declarat in ziar martorul injunghiat. tu alegi sa consideri suspecte declaratiile (ipotetice), dorinta de senzational a ziarului, etc. eu aleg sa cred ce se scrie acolo si ce au spus prietenii/cunoscutii lui saptamina trecuta pe forum pentru ca, inca o data spun, se potriveste 100% cu alte situatii in care tiganii au fost personaje principale si mai ales cu faptul ca cel de-al doilea motociclist a fost injunghiat; negi cumva si acest lucru, crezi ca al doilea motociclist si-a perforat singur plaminul? ce e asa de greu de crezut ca daca unul a fost injunghiat si celalalt a avut parte de un tratament asemanator?

 

eu nu am indemnat la razbunare dar consider periculoasa minjirea ta in gri a situatiei si foarte suspecta dorinta ta de a repeta la infinit propria opinie. e ok sa pledezi la calm dar nu sa dai vina pe victime si sa arunci cu suspiciuni in toti si toate. ce inseamna "De ce tace Pannoniachopper?"? Pannoniachopper nu-ti este dator cu nimic, poate are si alte treburi decit sa te convinga pe tine de ceva. ce inseamna "Iar graba unora de a masca faptele reale in norul de praf al revansei cel putin suspecta."? Ai vreo dovada ca cineva se grabeste sa mascheze ceva? Faci afirmatii fara sa le dovedesti menite doar sa bage strimbe si indoieli, de aceea am zis ca folosesti tehnici de manipulare, ca sa se stinga opiniile puternice (periculoase sau nu) intr-o mare de gri. nu-ti stiu/inteleg interesul dar sint convins ca ai unul pentru ca nu esti deloc impartial, tragi foarte tare intr-o directie si anume sa faci o ciorba ca sa nu mai creada nimeni nimic. asta nu e atac la persoana, e opinia mea despre pozitia ta pe acest topic.

din pacate nu este nici prima si nici ultima faza de genul acesta cand anumite personaze incearca sa faca astfel de manipulari, sa traga adevarul intr-o alata directie decat cea normala astfel incat totul sa decurga in avantajul anumitor persoane, calase sociale ........

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si despre ce s-a intamplat DUPA accident nu putem discuta?

 

Nu, ala nu e accident de motocicleta, ala e cel mult de "social"

Daca o fi adevarat

» Post actualizat in 19 Aug 2014 13:58

 

problema tiganeasca are o rezolvare dar l-au omorat pe antonescu. se nume "solutia finala"... eu nu i-as gaza, i-as face inapoi sclavi, sa munceasc pentru paine si bataie...

 

 

putea sa aiba si 300. problema lui vine din frustrare, bag mana-n foc ca nu e in stare sa conduca o vitezana...

 

 

nene, daca tu n-ai fost macar un pui de securist eu sunt virgina! ce urmarim? urmarim sa scapam de ciori!

 

 

ce fetita? ce copil? e un pui de cioara, nimic mai mult! imi pare rau ca n-a murit cioara si ca o sa se poata inmulti in stilul caracteristic...

 

in Franta, francezi simplii de factura ta, te considera pe tine tot pui de cioara.

Cum e? o fi bine? N-o fi bine?

Ca romanii fura, nu tiganii romani, ci romanii tigani, daca ma intelegi ce vreau sa zic.

Si daca romanii fura, trebuie ei toti starpiti cand sunt prinsi in afara granitelor?

» Post actualizat in 19 Aug 2014 14:01

 

putea sa aiba si 300. problema lui vine din frustrare, bag mana-n foc ca nu e in stare sa conduca o vitezana...

 

asta o spune cine?, :lol:

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ala nu e accident de motocicleta, ala e cel mult de "social"

Daca o fi adevarat

Hai ca acum ai dat-o cu batul in balta rau de tot.

"Daca o fi adevarat?"

Deci tu inca ai dubii legate de faptul ca nr2 a fost injunghiat si ca cel decedat+fata au fost batuti, accidentati fiind?

Pentru ca asta ai spus......daca spuneai ca ai dubii legate de faptul ca a fost omorat de tigani, ca a fost schingiuit, asta era de inteles poate...dar dupa cum te-ai exprimat insemana ca ai dubii asupra tot ce s-a intamplat dupa accident.

Atitudinea asta au avut-o si cei care neaga existenta Holocaustului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Franta, francezi simplii de factura ta, te considera pe tine tot pui de cioara.

Cum e? o fi bine? N-o fi bine?

Ca romanii fura, nu tiganii romani, ci romanii tigani, daca ma intelegi ce vreau sa zic.

Si daca romanii fura, trebuie ei toti starpiti cand sunt prinsi in afara granitelor?

nush cand ai fost tu ultima oara in Franta, dar eu doar ce m-am intors la inceputul lunii si nu prea e asa cum zici. fac foarte bine diferenta dintre romani si tiganii romani, pe care au inceput sa-i considere tigani si basta. treptat nu ne mai baga in aceeasi oala si nici nu ne mai asociaza intr-un fel sau altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Hosszu Toll, on 19 Aug 2014 - 10:48, said:

Intre 5-8 minute a durat pana ce a venit politia, salvarea…Unul dintre politisti a fost agresat l-au impins cu a mana a fost tinut si de gat, la celalat a fost data jos sapca de pe cap.

Un lucru important : a spus ca poate sa indentifice agressorii, nu i-a uitat"

 

 

Au fost suficienti supravietuitori si martori calificati la fata locului, inainte sa apara la 20 minute "aproape martorul ocular". Motociclistul injunghiat, prietena lui, probabil si prietena (nevasta) motociclistului mort,personal medical, politisti si alti martori oculari binevoitori sau nu. Probabil ca nu erau 150 tigani, dar au fost destui care au asistat ori s-au implicat sub diferite forme. Acestia vor vorbi.

 

O singura concluzie se poate trage. Daca se doreste elucidarea adevarului, aceasta nu va fi o problema. Mai mult, cred ca se poate reconstitui dinamica faptelor minut cu minut si probabil ca asa se va si proceda.

 

A trecut deja mai bine de o saptamana de la consumarea acestei drame, consider si eu ca avandu-se in vedere amploarea interesului manifestat de catre comunitatea moto, inclusiv actiunile de protest organizate, se putea face mai mult de catre autoritati pentru informarea motociclistilor, macar atat cat permitea in fiecare moment stadiul cercetarilor. Evitandu-se astfel diverse speculatii mai aproape sau mai departe de adevar.

 

Nu am crezut pe de alta parte ca aceasta intamplare trista va declansa atata ura irationala si un comportament incalificabil ca limbaj si mesaj instigator din partea atator useri. Sau satisfactia lasa de a insulta grobian pe cei care au chemat la decenta echilibru si ratiune, sau care pur si simplu sunt de alta parere. Fiecare dintre noi s-a exprimat sau a actionat asa cum a simtit de cuvinta. Aceste zile au fost si pentru mine pline de invataminte si de tristete.

 

Adevarul se va afla 100% pana la urma, asteptam reactia autoritatilor, dar am aflat si eu personal adevaruri neplacute despre poporul meu.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adevarul se va afla 100% pana la urma, asteptam reactia autoritatilor, dar am aflat si eu personal adevaruri neplacute despre poporul meu.

 

Daaaaaa? Si se va afla apoi si cine e si unde sta mos Craciun, nu? Asa-i ca s-au aflat cam toate lucrurile care erau interesante in tara asta? Cum ar fi ..si dau exemple aleatoare...cine au fost teroristii, ce se zicea in contractul Bechtel, unde au disparut chestiile cu udrea din dosarul alro...se afla multe in tara asta.

Si daca tu acum aflii adevaruri neplacute despre poporul tau inseamna ca pana acum ai trait intr-un glob de...de plastic, vopsit cu negru, sa nu vezi ce e afara. Si nu e vorba doar de ce s-a intamplat in ultimile zile, ci de toata istoria poporului, care a cam excelat la a se da dupa cum bate vantul, caruia i-a cam lipsit si ii lipseste inca verticalitatea. Ca fapt divers, in timpul celui de al 2 razboi mondial, romanii prizonieri din lagarele rusesti erau "apreciati" de toata suflarea....rusi,nemti,unguri, toti..de ce oare...toti ii luat la 3 pazeste...sa fi fost oare pt ca azi ai fost aliat cu noi si maine ne-ai bagat cutitul in spate pe neasteptate? Mi-a spus asta un nene care a simtit pe pielea lui cum a fost prin estul friguros.

 

Si lista este destul de lunga

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, Tsunami... violenta in sine nu este un lucru rau, ba chiar, in anumite conditii nici macar nu este interzisa prin lege. Din pacate in rrromania, pe langa multe altele, termenii de proprietate privata si violarea sa cat si cel de legitima aparare sunt in continuare ambigui, si nu accidental ci tocmai pentru a submina puterea individului si pentru a perpetua o forma de totalitarism si dictatura.

 

Lasand la o parte justitionarii de carton, toti suntem de acord ca razbunarea este imposibila, cel putin la modul obiectiv. Insa indemnurile astea la "liniste" si incredere neconditionata in autoritati sunt cel putin suspecte. Sunt curios, daca cineva, oricine, de orice nationalitate, etnie, etc., ti-ar ataca familia... tu ce ai face? Ai astepta in liniste sosirea autoritatilor sa constate cauzele deceselor si pedepsirea vinovatilor... sau ai muri luptand, incercand sa-ti aperi familia?

 

In cazul de fata nu se mai poate face nimic pentru motociclistul decedat, orice razbunare nu il mai afecteaza... insa pentru noi ceilalti, inca in viata, e nevoie de un mesaj clar, o atitudine ferma. Problema tiganilor, ca si cea a maidanezilor (si altele un milion la fel), pentru asa zisele autoritati sunt doar o sursa de venituri prin deturnarea fondurilor.... a venit vremea sa fie rezolvate de catre populatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema tiganeasca are o rezolvare dar l-au omorat pe antonescu. se nume "solutia finala"... eu nu i-as gaza, i-as face inapoi sclavi, sa munceasc pentru paine si bataie...

 

 

putea sa aiba si 300. problema lui vine din frustrare, bag mana-n foc ca nu e in stare sa conduca o vitezana...

 

 

nene, daca tu n-ai fost macar un pui de securist eu sunt virgina! ce urmarim? urmarim sa scapam de ciori!

 

 

ce fetita? ce copil? e un pui de cioara, nimic mai mult! imi pare rau ca n-a murit cioara si ca o sa se poata inmulti in stilul caracteristic...

Brrrr!!!! "Ingerul blond"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu tine, sa se faca in mod OBIECTIV dreptate!

 

 

Pai sa se faca in mod obiectiv dreptate inseamna sa le dai foc. Puscaria pt ei nu inseamna nimic, ca sa nu mai zic ca politia a arestat doar patru ciori desi e clar ca au fost mult mai multi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmarind evenimentele din romania (nu e greseala de ortografie, am scris intentionat cu litera mica), am ajuns la concluzia ca, pe langa zecile de mii de biserici de toate neamurile, exista alte zeci de mii de "bisericute", aceasta fiind cea mai avansata forma de coeziune, desi una foarte ineficienta cand e vorba de apararea unor libertati, drepturi sau adevaruri. Daca motociclistii din romania ar fi fost cu adevarat o comunitate, daca liderii comuniunii (oricare or fi ei) ar fi luat atitudine intr-un mod mai ferm, atunci era prapad... in sensul bun, daca se poate spune asa.

Din pacate, in romania nu mai exista nici o comuniune, in afara de tigani, politicieni si pocaiti (in sens peiorativ, desigur), care sa mai reprezinte un varf de lance pentru notiunile deja desuete de "adevar", "dreptate", "onoare" sau "demnitate".

Au avut grija "cei de sus" sa dezbine orice grup bine organizat care ar fi putut ameninta siguranta scaunelor de pe care se comit toate tradarile. S-au desfiintat, pe rand, armata, minerii, CFR-istii, etc.

In naivitatea mea, inca mai sper ca motociclistii, ca organizatie, pot reprezenta pentru Romania inceputul unei schimbari (in bine, ca in rau e greu sa se mai schimbe ceva). E nevoie de un impuls. Cand o sa-mi dau seama care anume, o sa trec pe-aici sa va spun (sau sa va spoon - lingura, in engleza).

Referitor la tragedia despre care se vorbeste in topicul de fata, consider si eu ca se va afla adevarul pana la urma despre faptele petrecute, dar mai cred ca nimeni si nimic, cu atat mai putin o justitie oarba, stramba si schioapa, nu va reusi sa aduca o consolare victimelor acestei tragedii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos acum au trecut ciorile si la amenintari, dar nu este o problema grava justitia va face dreptate si in acest caz sunt 100% sigur . Trebuie doar sa asteptam caci dreptatea va veni.

» Post actualizat in 19 Aug 2014 19:58

Sau satisfactia lasa de a insulta grobian pe cei care au chemat la decenta echilibru si ratiune, sau care pur si simplu sunt de alta parere. Fiecare dintre noi s-a exprimat sau a actionat asa cum a simtit de cuvinta.

adevarul este ca inafara de insulte binemeritate ( zic eu ) rromilor alte insulte aduse altor persoane de pe acest forum nu am vazut , nu a fost expus decat purul adevar care pe unii se pare ca ii doare

Sau care pur si simplu au anumite interese de a manipula.

» Post actualizat in 19 Aug 2014 20:01

in Franta, francezi simplii de factura ta, te considera pe tine tot pui de cioara.

Cum e? o fi bine? N-o fi bine?

Ca romanii fura, nu tiganii romani, ci romanii tigani, daca ma intelegi ce vreau sa zic.

Si daca romanii fura, trebuie ei toti starpiti cand sunt prinsi in afara granitelor?

si tu cand mergi in tari straine ce esti, cum esti vazut ? nu tot asa si tot din cauza rromilor

» Post actualizat in 19 Aug 2014 20:07

..............................................catre imparati cu trimiteri la forumuri (!!!???) Esti ceva comunist securist ?

a fost un mod mai discret de a le pune unora informatia pe tava, deh trecutul

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos acum au trecut ciorile si la amenintari, dar nu este o problema grava justitia va face dreptate si in acest caz sunt 100% sigur . Trebuie doar sa asteptam caci dreptatea va veni.

 

Dreptatea nu vine singura.

 

Eu am inteles ca plangerea a fost facuta acum pentru amenintarile de atunci. Reiese ca ea nu a fost deloc lovita ci doar amenintata. (urmeaza sa se faca cercetari zice sigur foarte competentul sef al politiei judetene Covasna, ca altfel nu ar exista asemenea evenimente daca politia nu ar fi exemplar condusa in acel judet). E clar ca aia nu erau la prima infractiune. Deasemenea reiese din declaratia aceluiasi comisar sef ca al doilea motociclist a fost "intepat" si ca nu exista un dosar penal pentru omorarea primului motociclist ci doar pentru accidentul ca urmare a caruia a decedat motociclistul Eu vad ca parerea politiei locale este deja formata si nu "bate" cu cele aflate de noi pana acum. Acum este momentul ca cei care detin adevarul sa-i confrunte pe cei care incearca sa musamalizeze tragedia (daca bineinteles adevarul este cel care ne-a fost prezentat pana acum si nu am nici-un motiv sa cred ca putem fi mintiti, niste declaratii ale martorilor oculari se impun, aici poate ajuta comunitatea moto pentru a asigura siguranta celor carora le este frica sa dea declaratii de frica ciorilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dreptatea nu vine singura.

 

Eu am inteles ca plangerea a fost facuta acum pentru amenintarile de atunci. Reiese ca ea nu a fost deloc lovita ci doar amenintata. (urmeaza sa se faca cercetari zice sigur foarte competentul sef al politiei judetene Covasna, ca altfel nu ar exista asemenea evenimente daca politia nu ar fi exemplar condusa in acel judet). E clar ca aia nu erau la prima infractiune. Deasemenea reiese din declaratia aceluiasi comisar sef ca al doilea motociclist a fost "intepat" si ca nu exista un dosar penal pentru omorarea primului motociclist ci doar pentru accidentul ca urmare a caruia a decedat motociclistul Eu vad ca parerea politiei locale este deja formata si nu "bate" cu cele aflate de noi pana acum. Acum este momentul ca cei care detin adevarul sa-i confrunte pe cei care incearca sa musamalizeze tragedia (daca bineinteles adevarul este cel care ne-a fost prezentat pana acum si nu am nici-un motiv sa cred ca putem fi mintiti, niste declaratii ale martorilor oculari se impun, aici poate ajuta comunitatea moto pentru a asigura siguranta celor carora le este frica sa dea declaratii de frica ciorilor).

Acesta va fi un alt caz, unde dreptatea va veni greu si nu in masura asteptata.

Un alt caz in care ciorile agresatoare scapa usor. Nu pot sa inteleg de ce se incearca musamalizarea, aruncarea adevarului sub pres, nu este prima data cand se intampla astfel de lucruri . Precedentul ciorilor este arhicunoscut, nu este prima bataie, prima crima. Este plin netul de atfel de cazuri. NIMENI NU FACE NIMIC !! plus mai apar si tot felul de voci ( din randul nostru) si de personaje cu o mentalitate dubioasa care tot lor le tin partea, si mai lasa si o impresie clara de Iuda,oferidu-le pe tava ,, imparatilor" la cald unde sa caute pulsul.

 

Nu inteleg DE CE ?si DE UNDE ? atata toleranta pentru aceasta minoritate care nu aduce + valoare acestei societati. Se pare ca unica rezolvare va ramane tot forta/violenta acum,..... poate mai tarziu, astfel de evenimente clar vor mai fi, buba tot trebuie sa se sparga.

 

@ cred ca datorita acestor ,,Iuda" sunt 7 membri pe topic si 10 guest ( militieni,presa etc )

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva pareri,daca se poate(urmaresc topicul de la inceput): In primul rand doresc sa le multumesc membrilor comunitatii maghiare pentru felul exemplar si rapiditatea cu care s-a mobilizat atat motociclistilor cat si presei locale(si asta vine din partea unui nationalist convins care are si rude in Miercurea Ciuc si Balan) dar si romanilor din aceasta zona..Asta m-a surprins intotdeauna la ei.Mai putine vorbe si mai multe fapte.Daca accidentul se intampla in Jilava sa zicem ma indoiesc ca noi ne-am fi strans 500-700 de oameni sa aprindem o lumanare.Probabil eram tot aici pe forum ca babele la sezatoare,Nu am fost in stare sa ne hotaram pana acum pentru o actiune concreta de protest desi a trecut ceva timp.De asemenea vreau sa multumesc si presei zonale care a ratat amplu si impartial ceea ce s-a intamplat(fata de jegurile de la prost tv sau antena)Inca urmaresc acest topic pentru a afla datele concret deci va rog nu mai divagati atata cu lectiile de moralitate si bravada de internet ca sunt satul de ele.Daca justitia esueaza si declaratia celui injunghiat se dovedeste a fi 100% corecta vor exista alte metode..Insa acestea trebuie discutate mai putin pe forum-uri si mai mult intre 4 ochi....Restul e can can.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am invatat o mare lectie din acest tragic accident, daca vreodata voi fi nevoit sa opresc din cauza vreunui eveniment rutier si voi fi inconjurat de ciori, indiferent de conjunctura, daca vreo cioara depaseste spatiul de siguranta, voi ataca primul. Indiferent de sortii de izbanda. Cu mainile goale, cu arme albe sau de foc... cu ORICE voi avea la dispozitie! Mai bine sa zaca ei pe patul de spital sau la 2 metri sub pamant... iar eu sa fiu in "cercetari"... dar in viata. Acum adeptii non-violentei cu orice pret sa ma crucifice... ruda cu Rambo... etc.

 

Daca insa vreodata vor fi "intepati" de vreo cioara borata sa nu uite ca nu au voie sa reactioneze pe masura, sa astepte cuminti rezultatele autopsiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva pareri,daca se poate(urmaresc topicul de la inceput): In primul rand doresc sa le multumesc membrilor comunitatii maghiare pentru felul exemplar si rapiditatea cu care s-a mobilizat atat motociclistilor cat si presei locale(si asta vine din partea unui nationalist convins care are si rude in Miercurea Ciuc si Balan) dar si romanilor din aceasta zona..Asta m-a surprins intotdeauna la ei.Mai putine vorbe si mai multe fapte.Daca accidentul se intampla in Jilava sa zicem ma indoiesc ca noi ne-am fi strans 500-700 de oameni sa aprindem o lumanare.Probabil eram tot aici pe forum ca babele la sezatoare,Nu am fost in stare sa ne hotaram pana acum pentru o actiune concreta de protest desi a trecut ceva timp.De asemenea vreau sa multumesc si presei zonale care a ratat amplu si impartial ceea ce s-a intamplat(fata de jegurile de la prost tv sau antena)Inca urmaresc acest topic pentru a afla datele concret deci va rog nu mai divagati atata cu lectiile de moralitate si bravada de internet ca sunt satul de ele.Daca justitia esueaza si declaratia celui injunghiat se dovedeste a fi 100% corecta vor exista alte metode..Insa acestea trebuie discutate mai putin pe forum-uri si mai mult intre 4 ochi....Restul e can can.

 

perfect, dar raman la aceas parere trebuie actionat si legal si "normal :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@comentator articol din linkul de mai sus : ,,In alte zari ale pamantului, atacatorii erau deja tepeni si bagati in pamant.Ma rog si sper sa apara un lider militar .Doar atunci noptile se vor transforma in zi, din cauza focului ,si linistea nopti va fii tulburata de rafale si urlete de moarte.Incet dar sigur ,prin orice intamplare sau gest,ura si razbunarea creste si se mareste in sufletele oamenilor.Vine clipa rafuelii ,cand totul va fii transformat in scrum si pulbere.''

- Acest comentariu nu este singurul de acest fel, e netul plin. Romanii s-au saturat de ei, Europa ajunge si ea la saturatie...Generatia noua, tanara, e mai vocala si mai curajoasa...Da, politicienii nostrii ii apara! Cu totii ne intrebam pana cand si de ce !? Rapsunsul e simplu, pana in panzele albe caci sunt la fel, majoritatea dintre ei sunt tigani sau asa cum le place lor rromi ! Priviti-le fetzele, urmariti-le parcursul in viata, cine le sunt parintii, cu cine se intovarasesc, inrudesc, ce afaceri au, cu cine, cum au ajuns acolo unde sunt si ati primit raspunsul la intrebarile voastre. Pana nu vin oameni competenti in functiile de conducere in Romania prin concurs sau avand o cariera in spate si nu numiti pe posturi politic sau datorita relatiilor, nu vom avea liniste in tara asta! Vad ca Justitia incepe sa faca lumina...sa faca pana la capat! Asta e singura sansa a acestui popor si a acestei tari, JUSTITIA sa darame aceasta piramida a nedreptatilor si coruptiei! Acest caz trebuie urmarit in continuare si sa se faca dreptate ! E foarte grav ceea ce s-a intamplat si ne priveste pe absolut toti cetatenii acestei tari, nu numai pe motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, Tsunami... violenta in sine nu este un lucru rau, ba chiar, in anumite conditii nici macar nu este interzisa prin lege. Din pacate in rrromania, pe langa multe altele, termenii de proprietate privata si violarea sa cat si cel de legitima aparare sunt in continuare ambigui, si nu accidental ci tocmai pentru a submina puterea individului si pentru a perpetua o forma de totalitarism si dictatura.

 

Lasand la o parte justitionarii de carton, toti suntem de acord ca razbunarea este imposibila, cel putin la modul obiectiv. Insa indemnurile astea la "liniste" si incredere neconditionata in autoritati sunt cel putin suspecte. Sunt curios, daca cineva, oricine, de orice nationalitate, etnie, etc., ti-ar ataca familia... tu ce ai face? Ai astepta in liniste sosirea autoritatilor sa constate cauzele deceselor si pedepsirea vinovatilor... sau ai muri luptand, incercand sa-ti aperi familia?

 

In cazul de fata nu se mai poate face nimic pentru motociclistul decedat, orice razbunare nu il mai afecteaza... insa pentru noi ceilalti, inca in viata, e nevoie de un mesaj clar, o atitudine ferma. Problema tiganilor, ca si cea a maidanezilor (si altele un milion la fel), pentru asa zisele autoritati sunt doar o sursa de venituri prin deturnarea fondurilor.... a venit vremea sa fie rezolvate de catre populatie.

"toti suntem de acord ca razbunarea este imposibila, cel putin la modul obiectiv.Insa indemnurile astea la "liniste" si incredere neconditionata in autoritati sunt cel putin suspecte."

 

Daca intelegi cu adevarat ce s-a intamplat acolo, intelegi si faptul ca in orice situatie complexa,caracterizata de o mare incarcatura emotionala si abordata de pe paliere extrem de diferite de intelegere, singurul numitor comun este legea.

Chiar daca relativ recent o majoritate semnificativa dintre cei care s-au sinchisit sa-si exprime optiunea au fost manipulati in mod ridicol si penibil si au votat impotriva singurului regim post decembrist care s-a straduit la modul real sa consolideze justitia si sa pedepseasca la orice nivel infractorii.Pentru ca democratia egalitarista de tip UE este un boolsheet mai mare decat comunismul! Dar asta este alta poveste.

 

Pe de alta parte daca justitia se va dovedi sleampata, subordonata politic sau neputincioasa, iti dau dreptate, populatia va trebui sa-si faca dreptate.O "dreptate" mereu arbitrara pentru ca mediana impulsului justitiar popular este mereu submediocra.(creeaza mai multe probleme decat rezolva-Hadareni) Dar in afara unei minoritati extremiste (anarhistii, pescuitorii in apa tulbure) cine isi doreste asa ceva? Legea si mai ales corecta sa aplicare este ultimul bastion al statului de drept, de aceea suntem cu totii datori s-o aparam si sa punem presiune ca sa avem legi corecte si mai ales acestea sa fie aplicate.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Adevarul se va afla 100% pana la urma, asteptam reactia autoritatilor, dar am aflat si eu personal adevaruri neplacute despre poporul meu.

 

2-3 pusti corditi cu acces la internet nu defineste un popor.

arata doar ca au acces la internet, arata lipsa de educatie si de bun simt.

se simt bine cand citesc ceea ce scriu.

e o frustrare pe care si-o elibereaza aici. in realitate in afara de 2-3 suturi in gard ale unor primitivi nu fac nimic.

autoritatile isi vor face datoria

 

dar si de acolo, fetita si parintii ei vor fi scosi vinovati si cel care l-a injunghiat pe al 2-lea motociclist va fi condamnat. case closed

nu inteleg de ce atata scandal.

dar e vara si cei fara motociclete sau bani de benzina trebuie sa motocicleasca si ei, si unde pot fi mai barbati decat pe forum?

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...