Sari la conținut

Accident Piata Alba Iulia


ikinz
 Share

Postări Recomandate

- acum 20min

- pilot putin sifonat dar nu a plecat cu ambulanta

- pasager cu probleme la picior luat de smurd

- la prima concluzie e posibil ca motociclistul nu a acordat prioritate

 

Ok acum ca am ajuns acasa imi permit sa mai ofer cateva detalii.

 

Accidentul s-a intamplat in Piata Alba Iulia intre o Yamaha YZF600 (cred) si un BMW. Motocicleta venea din directia Piata Muncii spre Bulevardul Burebista iar la intersectia cu Bulevardul Unirii a fost acrosata/lovita de autoturism.

 

Eu nu am vazut ce s-a intamplat dar din ce am discutat e posibil ca motocicleta sa nu fi acordat prioritate. Asta in schimb nu explica de ce masina era lovita in fata pe partea stanga. O sa decida politia ce s-a intamplat mai ales ca amandoi soferi pareau normali la cap :D. M-a frapat totusi ce mi-a spus cel cu masina dupa ce am mentionat ce bine ca nu a patit nimeni nimic serios: "Asa e, dar aveam antrenament de tenis si acum o sa il pierd". Prioritati ! :| Poate era inca socat de eveniment si abera.

 

Pilotul s-a lovit la picior dar a refuzat ambulanta iar pasagera si-a fracturat/luxat piciorul.

 

In fine, am postat despre accident mai mult pentru a reaminti ca NU ORICE PARE SENS GIRATORIU SI ESTE. Elementul imperativ este semnalizarea lui cu:

 

sens-giratoriu.jpg

Editat de ikinz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta venea din directia Piata Muncii spre Bulevardul Burebista iar la intersectia cu Bulevardul Unirii a fost acrosata/lovita de autoturism.

 

 

Eu nu am vazut ce s-a intamplat dar din ce am discutat e posibil ca motocicleta sa nu fi acordat prioritate. Asta in schimb nu explica de ce masina era lovita in fata pe partea stanga.

Pai este foarte simplu: daca mobra venea dinspre Muncii si vroia sa intre pe Burebista iar masina venea pe Unirii mobra avea cedeaza. Daca nu a cedat e logic sa fi lovit masina pe partea stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca omu' se gandea la tenis, fiecare are prioritatile lui... daca era implicata o alta masina in loc de motoreta era aceeasi treaba :)

 

acuma ce, trebuie sa bocim ca l-a tavalit pe prost?!?? probabil o sa primeasca si dosar penal pentru vatamare din culpa. am vazut destui jmecheri zilele astea prin oras mergand ca bezmeticii si bulversand pe toata lumea....

 

accidentele se intampla neintentionat, d-aia se si cheama accidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii il plang de mama focului de parca cine stie ce nedreptate i s-a facut, altii il foot in coor..

 

acum pe bune, tre' s'o ardem numai la extreme pe forumul asta? A gresit si omu' si si-a luat-o in mana pentru asta, bine ca a scapat Eftin... morala uitati-va dupa semne daca nu cunoasteti zona

 

 

Stulewa, cat despre aia cu "jmecherii" - ce'mi mai place cand faci pe atotstiutoru' filosof :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intersectia de la Alba Iulia nu este un sens giratoriu. Este o intersectie dirijata. Masina care se afla in rond are semn de cedeaza. Legal este vinovat soferul masinii pentru necedare de prioritate. Si sunt suficiente semne pe care daca te uiti le vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intersectia de la Alba Iulia nu este un sens giratoriu. Este o intersectie dirijata. Masina care se afla in rond are semn de cedeaza. Legal este vinovat soferul masinii pentru necedare de prioritate. Si sunt suficiente semne pe care daca te uiti le vezi.

Tu ai citit cu atentie primul post?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Asta in schimb nu explica de ce masina era lovita in fata pe partea stanga."

Pai chiar tu ai zis-o. Masina venea dinspre unirii (care dealtfel e drumul cu prioritate) sa intre in intersectia "tip rond". Daca motocicilistul venea din stanga lui (era in asa zis-ul rond) e clar de ce e lovita masina pe partea aia.

Si da trebuie sa acorzi prioritate celor care vin dinspre Unirii spre Alba Iulia.

 

Cam asta a vazut motociclistul (sau trebuia sa vada). Si probabil BMW-ul era cam pe unde e taxiul galben (e doar o presupunere).

 

http://i60.tinypic.com/2rxeade.jpg

Editat de Biker.Boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mai cu atentie si nu am inteles mai exact unde s-a produs accidentul.

1. Motocicleta era in rondul de la Alba Iulia si s-au accidentat la intersectia dintre Bd Unirii cu Rondul Alba Iulia In cazul asta motocicleta era deja in rond. si are ea semn de cedeaza trecerea.

2. Motocicleta venea de pe Bd Basarabia si la intrarea in rondul de la Alba iulia. In cazul asta masina este deja in rond si prioritatea se schiimba in favoarea motocicletei.

Daca masina era lovita in stanga presupun ca varianta 1 este valabla si atunci lucrurile stau exact invers fata de cele spuse in postul anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ca in acea zona este drum cu prioritate de la unirii catre muncii. cei care intra in rond au cedeaza trecerea.

am gasit filmul asta . http://www.trafictube.ro/pai/

cand vii dinspre burebista sa intri in rond ai cedeaza trecerea. este mascat dar exista inainte de trecerea de pietoni.

iar ai cedeaza trecerea cand esti in rond si vrei s-o iei spre unirii

la fel ai cedeaza cand vii dinspre muncii si vrei s-o iei spre burebista, chiar daca esti in rond.

 

EDIT : am modificat din giratoriu in rond.

Editat de finu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicatia coresta in zona aceia este de genul ... rondul de la Alba Iulia cu Bd X. Acolo nu se intersecteaza Bd Unirii cu Bd Decebal. Mai intai de toate este nevoie sa se stie mai clar unde s-a petrecut incidentul si apoi vedem cine si ce. Pace voua !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mai cu atentie si nu am inteles mai exact unde s-a produs accidentul.

1. Motocicleta era in rondul de la Alba Iulia si s-au accidentat la intersectia dintre Bd Unirii cu Rondul Alba Iulia In cazul asta motocicleta era deja in rond. si are ea semn de cedeaza trecerea.

2. Motocicleta venea de pe Bd Basarabia si la intrarea in rondul de la Alba iulia. In cazul asta masina este deja in rond si prioritatea se schiimba in favoarea motocicletei.

Daca masina era lovita in stanga presupun ca varianta 1 este valabla si atunci lucrurile stau exact invers fata de cele spuse in postul anterior.

Nasol daca ai citit si n-ai inteles. Spune clar:

" Motocicleta venea din directia Piata Muncii spre Bulevardul Burebista iar la intersectia cu Bulevardul Unirii a fost acrosata/lovita de autoturism."

 

PS Vezi ca acolo nu e niciun bulevard Basarabia. Ala e de la Pasajul Muncii spre stadion.

» Post actualizat in 16 Apr 2015 14:49

iar ai cedeaza trecerea cand esti in rond si vrei s-o iei spre unirii

Eronat, in situatia asta nu ai cedeaza pentru ca nu te intersectezi cu nicio strada. Ai doar de dat prioritate la pietonii care vor sa traverseze Unirii.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta cu rosu

bembeul cu albastru

 

si ce vedea motoristu cu putin timp inainte sa faca poc

 

Cu placere!

 

Mai clar ca atat nu se poate.

 

Pe forumul asta toti motociclistii sunt niste ingeri, dar universul comploteaza impotriva noastra. In cazul asta a fost de vina soferul ca se gandea la tenis si primaria ca n-a semnalizat cum trebuie intersectia. Puii mei, cand vezi semn de cedeaza si pe stanga si pe dreapta si 3 pictatate pe asfalt e si normal sa nu iti dai seama ca ai cedeaza trecerea.

 

Pe motocicleta nu merge sa fii aerian. Daca esti visator nu te sui pe motor si gata. Iar prioritate ai daca ti-o acorda ceilalti indiferent ce semnalizari exista, Cu atat mai putin in cazul asta in care nici legal riderul nu avea prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta cu rosu

bembeul cu albastru

 

si ce vedea motoristu cu putin timp inainte sa faca poc

 

Cu placere!

Bine zis! Asa pare sa se fi intamplat.

 

Cat despre discutia cu rondul acesta nu exista. Daca iti imaginezi bulevardul ca fiind drept si nu curbat in jurul pieței totul o sa aiba mai mult sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...