Sari la conținut

Accident Medgidia


G B V
 Share

Postări Recomandate

IV cu 7100 ma gândesc ca era +150 nu?

7400 rpm la un r1 din 2015 rezulta un 135kmph, cel putin asa mi-a dat mie.

(Sursa: http://woodsware.aciwebs.com/gears/gears.asp )

Deci ...cu un r1, treapta 4, sub 135 kmh, chiar decent as putea spune. Insa bine zicea cineva mai sus, la cum arata motorul ma mir ca a mai putut sa verifice treapta de viteza / turometrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Uite aici inca unul....

2a6wf1u.jpg

 

Intelegi ce spun acum? Nu avea cum sa se atinga de schimbator. Mutarea sau atingerea obiectelor in cazului unui accident in care a fost ranita o presoana se pedepseste penal... Imi poti da un mesaj in privat cu numele domnului? Vreau sa vorbesc cu el putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, cu toata consideratia si parerea de rau atat pentru colegul nostru cat si pentru soferul daciei(chiar daca vina ii apartine 80% ) pentru ca pana la urma au murit 2 oameni pot doar sa spun ca la halul in care arata moto si masina, omul nostru avea viteza mare (spun asta dupa experienta traita acum 7 ani intr-un impact cu masina venita din lateral la 60-70km/h cu moto praf eu plin de contuzii dar intreg ).

 

NU AVEM DRUMURI DE GONIT !!!!!!!!!!!!!!!

GOANA ESTE PENTRU CIRCUIT !!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strada e circuit, si eu sunt mai bun ca ROSSI, cine vrea sa se dea adevarat haideti afara, lasati tastatura. va e frica sa va dati tare =)) ahahahah. ce rost are sa traiesti toata viata in frica. hai sa tragem impreuna de maneta!!!!

 

ba, eu recomand un loc de munca, niste rate ceva, daca pentru familie nu merita sa iti pazesti pielea. linia de mai sus era o gluma, cred ca incep sa delirez, nu am eu motor de mult timp, dar forumul il urmaresc de ceva mai multi ani, dar anul asta parca a dat strechea in ei.

 

am si eu o amenda de viteza cum are baiatul (am numarat 10 parca intr-o poza), eram cu masina cu 62 pe sector de 50 in oras, pe floreasca aproape de pod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in locul soferului era un motociclist incepator, poate si cu pasagera, care se pierdea vazand racheta venind de pe contrasens cu +150 km/h, ba poate ii si murea motorul in intentia de a vira stanga?

 

Maniacul mai lua cu el inca 2 (ne)vinovati. Culmea, tot motociclisti. Poate dintre noi chiar.

 

Hai sa ne mai purtam si singuri de grija, sa nu o asteptam de la altii. Sa crezi ca soferii au iesit la vanatoare de motociclisti satanisti e un complex de inferioritate. Cum spunea un coleg mai sus, toti participantii la trafic sunt oameni, toti au probleme, datorii, familie, viata...

 

Am avut impact masina vs masina in intersectie perpendiculara, amandoi aveam in jur de 70 km/h si nu am apucat sa franam, masini de peste 1 tona fiecare. Rezultat: eu nimic, celalalt zgariat la frunte de la cioburile parbrizului.

Cum aratau masinile? nici pe jumatate atat de avariate.

 

Motocicleta aia s-a pulverizat efectiv. Si mai putem spune ca omul asta avea in jur de 100 km/h? poate 100 peste limita legala.

 

Ca un idealist ce sunt, ma gandesc ce departe am ajunge daca romanii si-ar concentra energia pe ceva constructiv si nu pe frustrari in trafic. Valabil pt pietoni, biciclisti, motociclisti, soferi etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lectii pentru toti zmeii care se asteapta sa fie vazuti de la 1 km...... Pacat de mos, nu a gresit cu nimic.

E imposibil sa percepi ca vine batman de la mama naibii cu viteza numai buna de intrat pe orbita.

La cati maestrii de genul asta sunt pe strada concentratia de SUV-uri va creste in jurul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lectii pentru toti zmeii care se asteapta sa fie vazuti de la 1 km...... Pacat de mos, nu a gresit cu nimic.

E imposibil sa percepi ca vine batman de la mama naibii cu viteza numai buna de intrat pe orbita.

La cati maestrii de genul asta sunt pe strada concentratia de SUV-uri va creste in jurul meu

 

 

Foarte bine pusa problema!

 

Deja aparusera calcule si speculatii vis-a-vis de viteza de deplasare a motociclistului. :-) Mai aveau putin si demonstrau ca, de fapt, baiatul avea in jur de 70km/h, deoarece era in franare, intentionand sa faca dreapta. :-) Prin urmare, mosul e vinovat doar pentru faptul ca nu a ocolit centrul intersectiei si, uite asa, toata lumea o sa fie multumita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lectii pentru toti zmeii care se asteapta sa fie vazuti de la 1 km...... Pacat de mos, nu a gresit cu nimic.

E imposibil sa percepi ca vine batman de la mama naibii cu viteza numai buna de intrat pe orbita.

La cati maestrii de genul asta sunt pe strada concentratia de SUV-uri va creste in jurul meu

 

esti cel mai destept de pe topicul asta...

 

mosul ala se baga si facea stanga chiar daca asta venea si cu 70/80 la ora... Diferenta ar fi fost ca omul poate supravietuia sau mai facea o eschiva, o frana (depinde cat de in 'scurt' a tras stanga,dar oricum damage-ul era altul)

 

Daca ala a fost prost si a mers blana asta nu-l scuza pe cheagul ala cu absolut NIMIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta neagra, echipament piele negru, casca aproape neagra + soare= NU ESTI VIZIBIL, ceva, ceva poate lumina de intalnire, daca este atent si are o vedere buna. Din masina vezi o sclipire in departare, cateodata nu o iei in seama daca nu esti in tema. Iar,150 km/h sa zicem, inseamna 42 m/sec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti cel mai destept de pe topicul asta...

 

mosul ala se baga si facea stanga chiar daca asta venea si cu 70/80 la ora... Diferenta ar fi fost ca omul poate supravietuia sau mai facea o eschiva, o frana (depinde cat de in 'scurt' a tras stanga,dar oricum damage-ul era altul)

 

Daca ala a fost prost si a mers blana asta nu-l scuza pe cheagul ala cu absolut NIMIC

trebuie sa te gandesti putin la cum percepe creierul uman lucrurile din jur, ceea ce inseamna distanta de siguranta, etc.

Daca vrei facem un test: tu mergi pe acolo cu bicicleta si vin eu cu breakul din dotare la 45m/s. imi spui cand realizezi ca nu ai timp sa faci stanga.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta neagra, echipament piele negru, casca aproape neagra + soare= NU ESTI VIZIBIL, ceva, ceva poate lumina de intalnire, daca este atent si are o vedere buna. Din masina vezi o sclipire in departare, cateodata nu o iei in seama daca nu esti in tema. Iar,150 km/h sa zicem, inseamna 42 m/sec.

 

 

Daca mergea legal, sa zicem cu 100 de km/h in loc de 150 km/h cat se ipotizeaza, tot se facea praf. Viteza legala nu iti da siguranta ca nu vei fi implicat in vreun accident ... conducerea preventiva, adaptarea la conditiile de drum, `scanarea` traficului, etc, asta iti salveaza pielea.

 

Am facut in Romania nu demult in jur de 2.000 de km in 7 zile. Probleme aproape zero. Un singur tip s-a bagat in depasire desi m-a vazut ca vin de departe, aproape ne-am triplat, apoi fiecare a mers pe drumul lui. In rest, nimic. Oi fii eu norocos, sau conduc mai preventiv, dar efectiv nu am vazut toate aceste probleme de care tot vorbiti pe forum zilnic (si da, am facut doua zile si prin traficul bucurestean).

 

Cititi si recititi topicul lui old_school, si nu uitati ca pana la urma cel mai important lucru e sa ajungi intreg acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa greses ca am zis 150 km/h, dar, cum arata masina si motocicleta in urma impactului, sigur am gresit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad peste tot mesaje "Dumnezeu SA-L ierte"

Dar nu numai el a murit...A murit si batranul , care intr-adevar , a avut o parte din vina , dar e greu de anticipat/vazut o motocicleta care merge cu peste 200 km/h (in 5 secunde face peste 300 de m).

Deci Dumnezeu sa-i ierte , pe amandoi! Si batranul avea nepoti/copii/nevasta/ prieteni care acum il plang , asa cum motociclistul avea iubita, parinti , prieteni indurerati.

2 familii distruse.

 

Inca o data , DUMNEZEU SA-I IERTE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitati ca dacie nu prea a fost o masina rezistenta la tabla, nu stiu daca era conceput sa nu fie habitaclu deformabila a masiniile moderne.

Am gasit pe net un clip cu un impact 50 + 50km (adica, masina cu 50km/ora vs moto cu 50km/ora) si energie de impact este nimicitor.

Curios sunt ce/daca publica politia despre vitezele implicate.

Eu nu cred in turumetre blocate, spectatori care numare vitezele, bord (digital) blocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceau într-un articol că nu există urme de frânare...

» Post actualizat in 11 Aug 2015 00:58

 

Indiferent de viteza pe care o calculati voi pe aici, tineti cont ca e viteza la impact. Cat o fi franat inainte nu stie nimeni...

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitati ca dacie nu prea a fost o masina rezistenta la tabla, nu stiu daca era conceput sa nu fie habitaclu deformabila a masiniile moderne.

uita-te si cum s-a rupt motocicleta, nu doar dacia.

» Post actualizat in 11 Aug 2015 03:32

Ziceau într-un articol că nu există urme de frânare...

» Post actualizat in 11 Aug 2015 00:58

de foarte multe ori urmele de franare ale motocicletei nu sunt detectabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceau într-un articol că nu există urme de frânare...

» Post actualizat in 11 Aug 2015 00:58

E posibil ca baiatul sa nu fi folosit deloc frina spate. E doar o supozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...