Sari la conținut

Ce anume te face sa fii motociclist?


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

majoritatea covarsitoare a motociclistilor comit ilegalitati zilnic. Mai mari sau mai mici. Stiti asta foarte bine. Avand in vedere faptul ca discutam de oameni maturi - fiecare face ceea ce doreste si este responsabil pentru asta.

 

Da, viteza mare = ilegal mers pe trotuar = ilegal, mers printre masini = ilegal, gume diferite de ce scrie in talon = ilegal, toba schimbata sau fara site = ilegal - si tot asa. Nu va mai amagiti singuri ca sunteti superiori cu un plastic in buzunar si ca simpla lui prezenta insemana respectarea legilor.

 

 

uite asa incepe sa devina destul de evident ca motociclistul nu este cavalerul pe cal alb pe care il viseaza multi pe aici :)


» Post actualizat in 22 Feb 2016 07:33

p.s. @CRISTIAN 1 - este o sustinere indirecta a legalitatii prin constientizare. Asta nu pentru ca sunt moderator ci pentru ca asa imi place mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Marea majoritate a motociclistilor comit des contraventii, foarte putini comit infractiuni. Am incheiat si eu pe aici ..... zi buna sa aveti!

Iegzact asta am sustinut,ca tind spre perfectiune,nu ca as fi perfect!E cale lunga pana acolo...

 

Oricum multumumesc tuturor pentru timpul si parerile scrise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amandoua aspectele (contraventie si infractiune) sunt ilegalitati. Difera doar amploarea pedepsei. Nu cumva va stirbeste mandria asocierea asta ?

 

Uite o infractiune foarte des savarsita de motociclisti, din pasiune sau mandrie:

 

Art.92 - 3) Organizarea sau participarea, în calitate de conducator de vehicul sau de animale, la întreceri neautorizate pe drumurile publice, se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma face sa fiu motociclist ? Greu raspunsul . Nu stiu daca este pasiunea ptr ca sub 10 * C nu mai circul cu motocicleta decat rar de tot . Nu stiu daca este placerea ptr ca am inceput sa resimt tijele si suruburile, fracturile si fisurile . Nu stiu daca este nevoia de adrenalina ptr ca nu ma mai mira aberatiile intalnite in trafic . Poate simplu fapt ca in ciuda celor enumerate mai sus , astept ca un copil mic razele soarelui si zilele caldute in care sa sar in saua mobrei si sa plec . ...... fara destinatie . Doar sa merg si sa stabilesc eu punctul din care ma intorc inapoi . Habar n-am . O fi ceva acolo ce-i face pe altii sa ma considere motociclist .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba esti motociclist daca nu esti motociclist 'adevarat'. Inca nu se stie clar ce trebuie sa faci ca sa fii motociclist adevarat dar cateva treburi trebuie sa le faci:

- sa faci cel putin 20,000km pe sezon. Sa mergi si tu macar pana la Magadan, daca nu in turul lumii pe motoreta;

- sa te duci cu baietii la circuit si sa te dai la fel de tare ca 'aia bunii';

- sa mergi prin paduri si pe forestier, pentru ca,nu-i asa, numai motociclistii neadevarati se dau doar pe asfalt; ar da bine daca ai si castiga o cupitza la un motocross ceva;

- sa rupi Cheia si toate curbele patriei in fiecare weekend, oprindu-te totusi si la Victoriei sa poti sa mergi pana la Ikea la un cremvusti cu baietii;

- sa mergi prin oras ca un scuterist de pizza, pentru a avea experienta printre masini, plus ca trebuie sa te dai pe orice vreme, gheta pe jos, etc, 'sezonul nu se inchide niciodata'!

 

Daca reusesti toate astea, POATE, te vei putea numi si tu motociclist. Poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20.000 km sa fii motociclist. Sa fii conservar cati km tre sa ai pe an? 100.000 ? Oricine merge pe doua roti cu motor este scuterist/motociclist, asta asa e 100% ! Ceea ce pe fiecare in parte il face sa fie una din cele doua este cu totul altceva.

Poate pe mine ma face sa ma simt motociclist/scuterist treaba ca am in ograda doua vitezane, trei scutere si o capra enduro. Km pe an? Pe asfalt maxim 5000, pe coclauri nu știu, dar destui. Deci ai tai 20.000 pomeniti nici pomeneala.

Ma simt mult mai motociclist si pentru ca nu merg cu motorul nici la stadion, nici la iveco, nici in complex, sa turez, sa iau foc in combinezon la + 30ºc ca sa se uite douazeci de sparte dupa motorul meu sau dupa mine. Un motociclist adevarat, asa cum ma consider eu, atunci cand are timp, isi bea cafeaua dimineata, isi fumeaza tigara si isi face planul in maxim 2-3 minite. Dece asa repede? Pt ca nu se gandeste sa meargă undeva unde e lume, ci undeva unde e frumos si drumul si peisajul.

Cand merg la un suc, cafea, in complex sau oriunde, ghici?! Merg cu scuterul de 49. Nu ma baga nimeni in seama si totul e ok. N o mai ardeti in figuri pe forum, in realitate garantat sunteti altfel!

Editat de Sinister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit printre randuri raspunsurile celorlalti pentru a nu ma lasa influentat.

 

Comparativ cu multi motociclisti cu vechime aici sau altundeva, eu as spune despre mine: mi-e rusine sa afirm ca sunt motociclist. Dar totusi, in weekend, in zilele de vara, cand e cald si soare....

 

Pasiunea pentru 2 roti vine de foarte mic, cand, in parcare, ma dadeam cu pegasul meu soim, proaspat "furat" (cu ajutorul unui loz in plic pe care-l palmasem la acea varsta de 5-6 ani), alaturi de taica-meu, care isi intindea fest motorul de la dacie pe jos. Practic am copilarit in mirosul de benzina. Taica-meu, cu schemele lui cu frana de mana prin parcare (dupa ce-si schimba placutele, sau ca sa-si testeze demarajul cu carburatorul proaspat curatat si reglat), si cu vesnica lui remarca "motorul, precum femeia in pat, trebuie simtite", au reusit sa lase o puternica amprenta asupra mea, amprenta care s-a regasit ulterior in pasiunea pentru "motoare". Ca au 2, 4, 6 sau 8 roti, le numesc generic, motoare. Si le iubesc.

 

Motocicleta este doar cea mai faina forma de prezentare a unui motor. Tin minte primele senzatii cand m-am suit pe CZ-ul de 250cc lui Savel Cheptea, in poligon, imi aduc aminte apoi cum simteam textura asfaltului, pe un SpeedTriple 1050 cand l-am primit pt 10 minute. Ca sa nu mai vb de primul drum pana la Zalau pe Yina. Cum spun japonezii: Jinba-Ittai (rider and horse, in perfect harmony.) Sau pe romaneste, orgasme multiple si f multa recunostinta Cerului, pentru ca mi-a permis sa simt aceste lucruri.

 

As spune oricui, oricand... nu trebuie sa fii motociclist! Dar trebuie sa incaleci macar o data in viata un motor, sa-i simti vibratiile si gemetele, si sa-l lasi sa te duca pentru o bucata de vreme, undeva. Si ai trait tot ce puteai trai...

 

Asfalt uscat tuturor!

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba esti motociclist daca nu esti motociclist 'adevarat'. Inca nu se stie clar ce trebuie sa faci ca sa fii motociclist adevarat dar cateva treburi trebuie sa le faci:

- sa faci cel putin 20,000km pe sezon. Sa mergi si tu macar pana la Magadan, daca nu in turul lumii pe motoreta;

- sa te duci cu baietii la circuit si sa te dai la fel de tare ca 'aia bunii';

- sa mergi prin paduri si pe forestier, pentru ca,nu-i asa, numai motociclistii neadevarati se dau doar pe asfalt; ar da bine daca ai si castiga o cupitza la un motocross ceva;

- sa rupi Cheia si toate curbele patriei in fiecare weekend, oprindu-te totusi si la Victoriei sa poti sa mergi pana la Ikea la un cremvusti cu baietii;

- sa mergi prin oras ca un scuterist de pizza, pentru a avea experienta printre masini, plus ca trebuie sa te dai pe orice vreme, gheta pe jos, etc, 'sezonul nu se inchide niciodata'!

 

Daca reusesti toate astea, POATE, te vei putea numi si tu motociclist. Poate.

da ce e cheia aia,vreun nurburgring de romania?pericolul poate fi dupa fiecare curba ..nisip,ulei,caine,cal,vaca,oi,tractor,romica,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat de caka si balegar :)

 

bine ar fi si fie un Nurburgring Nordschleife si pe aici....

pai vb cu boc,daca se va face ceva tot la voi acolo prin zona se va face,lumea mai are cate ceva in cap:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba esti motociclist daca nu esti motociclist 'adevarat'. Inca nu se stie clar ce trebuie sa faci ca sa fii motociclist adevarat dar cateva treburi trebuie sa le faci:

- sa faci cel putin 20,000km pe sezon. Sa mergi si tu macar pana la Magadan, daca nu in turul lumii pe motoreta;

- sa te duci cu baietii la circuit si sa te dai la fel de tare ca 'aia bunii';

- sa mergi prin paduri si pe forestier, pentru ca,nu-i asa, numai motociclistii neadevarati se dau doar pe asfalt; ar da bine daca ai si castiga o cupitza la un motocross ceva;

- sa rupi Cheia si toate curbele patriei in fiecare weekend, oprindu-te totusi si la Victoriei sa poti sa mergi pana la Ikea la un cremvusti cu baietii;

- sa mergi prin oras ca un scuterist de pizza, pentru a avea experienta printre masini, plus ca trebuie sa te dai pe orice vreme, gheta pe jos, etc, 'sezonul nu se inchide niciodata'!

 

Daca reusesti toate astea, POATE, te vei putea numi si tu motociclist. Poate.

 

Cînd vă veți prinde că această postare e un PAMFLET? Niko, ai fost prea subtil! :10:

 

 

Ce mă face pe mine motociclist? Nu știu. Așa sînt și gata! Am mers și cu și fără permis, am mers și cu și fără echipament, am mers și legal și ilegal, am mers și cu motocicleta mea, dar și cu altele, de împrumut... Am fost mai mult sau mai puțin motociclist în vreuna dintre situații? Io zic că nu! Sînt mai „adevărat” decît alții? În nici un caz! Sînt mai puțin „adevărat”? În nici un caz!

 

Răspunsul este: Nu știu ce anume mă face motociclist, dar sînt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa tuica atunci cand vorbesti cu motociclistii de forum. Astia bea numai apa sfintita si nu esti ca ei daca esti in felul tau. Notiunea fundamentala de libertate se aplica selectiv, doar pentru ce da bine la public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind on topic,in cazul meu:

1.Am mobra;

2.Am categoria A de aproape 26 de ani.

Bilantul anului trecut este un pic peste 10.000 de km.

Eu consider ca-s motociclist si inca unul :mexicanwave: .Adica unul fericit!

Ca si completare,caci are si asta ei partea din gustul si culoarea fericirii mele de a ma considera motociclist,este faptul ca,imi impart viata cu o sotie la fel de motociclista,de pasionata sau impatimita in ale motociclismului,impreuna cu cateva mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume te face sa fii motociclist?

 

Nimic!

Nu am nici pasiunea lui Ianachim, Geo sau femeia care a postat aici (pentru care moto e totul), nici a celor care se dau offroad sau pe circuite (am fost doar de 5 ori).

Nu ma dau tare in oras, nu trezesc locatarii noaptea, nu agat datorita motoretei. Nu imi place sa repar fiarele, ca urmare tot timpul functioneaza bine, datorita altora.

Nu ma duc la intalniri cu mase mari de motociclisti, nu sunt roacher, desi imi place rockul. Imi place o trasa buna facuta foarte tare, insa nu tumbele si circul pe moto.

 

Nu ma identific cu majoritatea motociclistilor. Consider motoreta mai degraba un mijloc de transport decat o sursa de adrenalina (adrelina mi-o iau din alte parti).

 

 

{cu toate astea, am vrut sa fac o Asociatie Moto, sau sa sprijin una care urmareste interesele mobristilor,

si am vrut sa fac, pe banii mei, o sculptura de 20m dedicata motociclistilor}

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd vă veți prinde că această postare e un PAMFLET? Niko, ai fost prea subtil! :10:

 

 

Ce mă face pe mine motociclist? Nu știu. Așa sînt și gata! Am mers și cu și fără permis, am mers și cu și fără echipament, am mers și legal și ilegal, am mers și cu motocicleta mea, dar și cu altele, de împrumut... Am fost mai mult sau mai puțin motociclist în vreuna dintre situații? Io zic că nu! Sînt mai „adevărat” decît alții? În nici un caz! Sînt mai puțin „adevărat”? În nici un caz!

 

Răspunsul este: Nu știu ce anume mă face motociclist, dar sînt!

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.........

- nu esti motociclist daca nu ai dat macar odata cu bilele de rezervor

- nu esti motociclist daca nu te enervezi pe cei de la meteo ptr aberatiile lor contradictorii cu reumatismul tau

- nu esti motociclist daca nu ai reusit pana acum sa convietuiesti in mers sub aceeasi casca cu o albina , plosnita , musca , paianjen , etc

.........

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.........

- nu esti motociclist daca nu ai dat macar odata cu bilele de rezervor

.........

:crack:

Arturio,tre' sa recunosc ca nu m-am gandit la asta din acest punct de vedere!

Buna si reala!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...