Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Nu interesează pe nimeni ce înțelegi tu. Nici pe tine nu ar trebui sa te intereseze ciorba altuia. Drumuri late să ai!

Edited by Sergiu_BB

50.000 km, coafura rezista!

Salut, 

Sunt 90% hotărât sa cumpăr motocicleta de mai jos, câteva întrebări dacă se poate:

- cunoaște cineva motocicleta ?  

-  motorul are 2500 km dar nu s-a făcut revizia anuala, (mai trebuia) garanția mai este oare valabila ?

-  service recomandat in București? Dementor sau KTM1 ?

- care este costul unei revizii generale (știu ca este o motocicleta cu cost mare de întreținere, sper sa nu depășească BMW)

Bineînțeles orice alte recomandări sunt binevenite 

Mulțumesc 

1 oră în urmă, peu a spus:

care este costul unei revizii generale (știu ca este o motocicleta cu cost mare de întreținere, sper sa nu depășească BMW)

Si eu sunt interesat de acest aspect. Desi sincer, mai mult de 360 ron/ora manopera cum e la BMW nu cred ca are nimeni tupeu sa ceara :D

Salut @peu 

Iti raspund la o parte din intrebari:

Daca e luata de la dementor, posibil sa nu fie asa stricti cu pierderea garantiei etc. 

Dementor clar ca service. Dar trebuie sa te inarmezi uneori cu rabadre si cu un pic de proactivitate(gen eviti parioade agolmerate etc). Sunt firma mica, si au un singur mecanic, care e priceput si scolit intru toate, dar tot singur e. Nu mai zic ca toata vara face si desface motoare de endoroaice(Romaniacs etc) de nu mai stie de el. Dar cu programare in prealabil si tralalala, o rezolvi. Oamenii sunt amabili chiar daca sunt cam sufocati.

In legatura cu revizia, la mine la SAS m-a dus cam cat ma ducea si la sportivele dinainte. Depinde ce ai de facut. In afara de piese (pe care le iau cu reducere pt ca am cumparat moto de la ei) manopera nu m-a speriat.  Sunt preturi normale. Cifre exacte nu stiu sa-ti zic pentru ca eu fac reviizile pe bucati functie de ce am nevoie. Adica schimb uleiul la 10-11k chiar daca in manual zice la 15k, etc. Filtrul de aer pe la 13-15k functie de drumuri/concedii.  Ideea e ca am vorbit cu baietii mereu dinainte si se rezolva cu programarea. Am trecut in ziua  X 1-2h pe la ei si m-au rezolvat cu service-ul. 
Atat ca dupa cum ziceam, fiind firma mica si fiind dati peste cap cu ce au de facut, o atitudine de gen Cetatean european cu drepturi si caramida in piept, o sa rezulte in a-ti face motoreta pe unde apuci altundeva pt ca o sa te refuze politicos, ca nu duc lipsa de motorete in service :)

PS.
Tocmai ce-am trecut de 31k cu SA-S-ul meu si parca ieri l-am luat.  Ma asteapta acum pe la 33-34k o revizie mai maricica gen: verificat joc supape, schimb ulei +filtru, schimb kit lant cu tot cu patine, toate lichidele, eventual si furci. Operatiune care estimez asa din ochi ca ma va duce piese + manopera undeva la 2700-3000 Ron

Spor!

Mulțumesc frumos pentru informații, exact ce aveam nevoie.

Daca revizia la 10k este in zona a 150/200 euro (ulei+filtre & manopera) este super de rezonabil vs  ce am experimentat la Bavaria.

Rămâne sa pun în balanța, cât de mult poate afecta lipsa unui dealer mare in eventualitatea unei probleme, vs ceea ce oferă motocicleta, 

Varianta  ușoara ar fi clasicul GS, dar după ce am testat putin 1290 ... 

Dementor e ok ca si servicii post vanzare.

Ma gandesc ca au doar doi mecanici ( un Jedi plus un tanar padawan ) pentru ca fiind importatori majoritatea motocicletelor le vand prin dealeri locali care teoretic cel putin ar trebui sa asigure ei partea tehnica pre si post vanzare..

Dar cum zicea colegul mai sus, cu programare se rezolva totul eficient si rezonabil ca banuti.

Ușor, ușor ma convingeți ca nu-i dracu' chiar asa negru :)

La 11.06.2019 la 9:45, peu a spus:

Salut, 

Sunt 90% hotărât sa cumpăr motocicleta de mai jos, câteva întrebări dacă se poate:

- cunoaște cineva motocicleta ?  

-  motorul are 2500 km dar nu s-a făcut revizia anuala, (mai trebuia) garanția mai este oare valabila ?

-  service recomandat in București? Dementor sau KTM1 ?

- care este costul unei revizii generale (știu ca este o motocicleta cu cost mare de întreținere, sper sa nu depășească BMW)

Bineînțeles orice alte recomandări sunt binevenite 

Mulțumesc 

Salut. Ca service exista si alternativa la Dementor. Exista tatal Ktm-urilor, toar'shu Jumba. Nu prea e ceva ce sa nu stie despre ktm-uri. :)))Singura problema e ca nu are tester, in schimb iesi mult mai ok la bani, iar calitatea serviciilor e ca la Dementor. 

Il știu pe Jumba,  am avut anterior un RC8, ce a trecut pe la el,  pot spune doar ca și "tatăl lor" mai da rateuri 

In plus, la astea noi pline de electronica, iți cam trebuie tester 

Motorul despre care discutam e in garantie pana in 2020, nici nu te gandi sa mergi altundeva decat la service autorizat KTM.

Si da, fara tester nu se poate.

Daca ai garantie, nu are rost sa mergi in alta parte.

Cat despre service-uri, nici la cele ale reprezentantelor nu esti sigur. :))) Atata vreme cat mecanicul e om, nu are cum sa nu existe erori. :)))

Acum 11 minute, Alex The Ripper a spus:

Atata vreme cat mecanicul e om, nu are cum sa nu existe erori. :)))

Exact si părerea mea :)

Mulțumesc tuturor pentru informații, ma ajuta destul de mult in direcția spre decizia finala.

îmi mai acord câteva zile de gândire, deși cumva cred ca am decis :)  

Mno, mai stai pe ganduri?