Sari la conținut

Depasire fara incalcarea liniei continue, legal ori ba?


paulynos
 Share

  

189 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 37 minute, Starcream a spus:

Dar de ce trebuie sa fie necirculat drumul? Ca tu conduci, nu eu.

Ca să reduc biasul pentru tine..😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 08.06.2020 at 12:56, Starcream said:

Sau tot ramai fara carnet si daca depasesti prin dreapta coloana? 

Mi se pare ca legea zice foarte general "nerespectarea regulilor privitoare la depasire", cu o unica pedeapsa: suspendarea permisului. Avand in vedere ca este interzis sa depasesti prin dreapta, cred ca tot ramai fara permis.

N-am verificat cu google, e posibil sa nu fie corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, robert23mg a spus:

Te urci daca ajungi la drumul necirculat, cum ajungi acolo?

Îl aduce nevasta, un prieten, doi prieteni pentru susținere morală, ia un taxi, bicicleta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, ilie.ardeias said:

acu merg si eu spre Udriste sa depun dovada..nu am nevoie de ea, vreau plasticul inapoi mai repede

Poti renunta la dovada cand vrei tu? E bine de stiut si informatia asta. Sunt curios daca ti-au primit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, XaeL a spus:

Poti renunta la dovada cand vrei tu? E bine de stiut si informatia asta. Sunt curios daca ti-au primit-o.

Da, poți depune dovada la Poliție oricând în intervalul 1-15 zile, perioada de suspendare de 30 / 60 / 90 zile începând din ziua respectivă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, easy ride on! a spus:

Da. Este legal, dar uneori poate fi imprudent.

Daca nu ar fi legal ar insemna ca atunci cand tu intalnesti un alt autovehicul oprit langa acostament si care in mod partial ocupa banda ta de mers - ar trebui sa opresti fara sa il depasestii si sa astepti pana cand "obstacolul" pleaca voluntar din oprire, stationare sau parcare.  :lol:

Sau sa suni la 112 cum ca cineva obstructioneaza fluenta circulatiei si sa astepti o dispensa legala scrisa de militian ca sa depasesti (ilegal) un "obstacol".

Nu?

Tu sustii legalitatea prin inexistenta ilegalitatii prevazute in vreun articol de lege. Corect?

Adica ce nu este interzis este permis.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o adică, pe asta se bazează meseria de avocat,în ultimă instanță. Mi se pare legit.

Deși,marturisesc sincer, că uneori nici nu vreau să știu ce trage sau fumează, easy..e clar că e ceva cu el.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, XaeL said:

Poti renunta la dovada cand vrei tu? E bine de stiut si informatia asta. Sunt curios daca ti-au primit-o.

 

Daps, cum spunea si @l.u.v mai sus, poti preda dovada oricand in intervalul valabilitatii ei.

In schimbul dovezii predate, am primit o alta dovada fara drept de circulatie cu promisiunea ca pe 09.07 voi primi plasticul inapoi. Numai bine se mai ridica din restrictii si se mai deschid din granite..

Acu ploua..maine ploua..la ce imi trebe dovada?! 

Editat de ilie.ardeias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

Daca fiecare idiot ar interepta legile am traii ca in romania... Ah stai

 

Ah stai, chiar vrei să pari idiot  ?!

 

Mda, ți-ai ales nick-ul Einstein... e ca la cei cu cucu mic, își aleg porecle gen „Bigdick” 😂

Editat de Corck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Corck a spus:

 

Ah stai, chiar vrei să pari idiot  ?!

 

Mda, ți-ai ales nick-ul Einstein... e ca la cei cu cucu mic, își aleg porecle gen „Bigdick” 😂

Te felicitam pentru rigurozitate.

 

O parere privind legalitatea trecerii pe langa masina sau sirul de masini fara a parasi banda de mers ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

Te felicitam pentru rigurozitate.

 

O parere privind legalitatea trecerii pe langa masina sau sirul de masini fara a parasi banda de mers ai?

 

N-am !

Niciodată nu trec pe lângă mașini, trec peste ele !

Am un transportor blindat. Pe șenile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 09.06.2020 at 18:53, easy ride on! said:

Da. Este legal, dar uneori poate fi imprudent.

Daca nu ar fi legal ar insemna ca atunci cand tu intalnesti un alt autovehicul oprit langa acostament si care in mod partial ocupa banda ta de mers - ar trebui sa opresti fara sa il depasestii si sa astepti pana cand "obstacolul" pleaca voluntar din oprire, stationare sau parcare.  :lol:

 

Tu râzi dar acum ceva vreme am citit un articol cu un politician care tocmai situația descrisă de tine voia sa o introducă drept excepție la lege. Nu știu ce s-a întâmplat. 

 

Logic și legal nu sunt mereu sinonime. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Da.l in ^%4590%@#¥(^@₩(  , treci incet, usor printre masini, face si politia loc, trag un pik de volan. 

A, sa nu uit, sa nu accelerezi in gol ca um %%=777÷ cum am vaxut ca fac baieetii cu burlane si gleznuta goala, in rest am vaxut ca fsc loc si fac asta ff mult femeile, mult mai des decat anii trecuti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Dat fiind că topicul despre depășirea coloanelor e închis las aici asta:

https://fb.watch/kLUBmdsxe3/

Menționez că nu sunt fan al lui Perțea și nu consider că are dreptate în tot ce zice, habar n-am în ce măsură opiniile lui reprezintă pozitia poliției. 

Iar cerșește Pârțea vizualizări? Nu-i mai ajung banii de semințe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, are dreptate, legal vorbind. In realitate, m-am băgat pe lângă mașini de poliție și nu a comentat nimeni, dar nici eu nu m-am dat zmeu. Așa că și noi mai întindem coarda, și ei se mai fac că plouă etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a zis un politist de la rutiera: "Filtrezi printre benzi, n-are nimeni nimic cu tine. Depasesti axul drumului pe cobtinua sau dubla continua ca sa ajungi primul la semafor, te ardem!"

Corect, zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Speedy.K a spus:

Mie mi-a zis un politist de la rutiera: "Filtrezi printre benzi, n-are nimeni nimic cu tine. Depasesti axul drumului pe cobtinua sau dubla continua ca sa ajungi primul la semafor, te ardem!"

Corect, zic eu.

Ff corect zic si eu🥳🤟

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

Nu de putine ori masina de politie mi-a facut loc sa ma strecor printre masini. Daca nu esti cu obrazul gros nici ei nu sunt bulangii cu tine.

+1! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva faze misto:

* ora de varf, filtrez preintre banda 2 si 3 si ajung din urma o mobra de politie care se intepenise intre doua masini prea apropriate. Ma vede mai ingust se da cumva un pic la o parte si cand trec pe langa el ii spun Buna dimineata si multumesc si el zice "Hai, du-te, ca eu nu incap". Si m-am dus.

* masina de politie cu girofar si sirena in functiune blocata in trafic, pentru ca nu erau in stare soferii sa-i faca loc. Ma opresc la geamul din dreapta, ii fac semn sa deschida si intreb "Pot sa va depasesc, ca eu am loc?" "Da, domne, doar n-o sa-ti luam permisu?!". M-am dus in fata lor pe interval si, cu claxoane si gesticulare din maini am reusit chiar sa-i cracanez pe soferi in asa fel incat au trecut si politistii cu masina. La semafor era rosu, m-am dat intr-o parte, ei mi-au multumit si s-au dus pe rosu.

* in timp ce filtram usurel, ca era foarte ingust intervalul, ma ajunge din urma mobra de politie cu sirena si girofar. Ma dau intr-o parte sa treaca si, cand ma depaseste il intreb "Pot sa vin si eu?". "Da, da" si ii da printre masini care la el faceau loc mult mai bine. Am mers dupa el pana la primul semafor.

 

Deci cam asa decurge relatia cu politia in trafic aglomerat la mine. Niciodata nu am avut vreo problema sau vreun conflict.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă noi motocicliștii dăm dovadă de un oarecare bun simț, nu se vor pune contra cei de la rutiera sau se vor găsi a fi îngăduitori.

Exemplu clasic pentru subiect:

Valea Prahovei, coloană, curbă sau nu, dar linie continuă, poliția în coloană, făcut loc, trecut cu motocicleta (devansat dacă se poate spune așa, pe aceeași bandă).. în schimb dacă ieși din bandă.. vor lua măsuri, sunt clipuri si pe nea YouTube cu situații similare la exemplul meu.

Altfel.. numai de bine la toată lumea și adaptati viteza la trafic. 🤝🏼

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...