Sari la conținut

Iarna nu-i ca vara, idiotul spre Siriu prin frig si ceata.


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Poti sa mergi si cand se aduna apa de la ceata. Exista un fel de stergator de parbriz care se pune pe degetul aratator:

https://www.louis.at/katalog/suche/produkte?search_term=visier wischer&searchButton=&page=1&main_category_id=140

Este drept ca nu este o placere sa te ude, dar face parte din motociclit :).

Un astfel de drum nu strica sa il faci de cateva ori, mai ales daca ai de gand sa dai o fuga pina la Nordkapp 😂. Sa stii cam ce te poate astepta.

IMG-20170818-WA0029.thumb.jpg.58dbb90631476438778f1a2d9667167f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Treaba cu spray-ul hidrofob trebuie incercata. @Silver Arrow stergatorul la degetel il am, dar nu facea fata degetelu' trebuie sa-l mai antrenez wink wink :)))
sterg.thumb.jpg.8a5251b5f7c7d8d1adf3fc6c6c357989.jpg

Nordkapp, Siberia/Mongolia.. le am si eu pe lista. Ii admir pe alde Mihai Barbu, Colebatch, le-am citit cartile (vand kilometri) si threadurile de pe advrider, si sunt chiar aici pe forum niste romani care s-au dus cu 690-uri tot pe-acolo.
Hah, chiar acum mi-am amintit cum adormeam cu Mark Twain si Jules Verne in mana in copilarie. Poate de-aia sunt si atras de relatarea povestilor din iesirile mele pe motor (desi na, sunt iesiri banale, pana la urma cine n-a fost pe Siriu sau Transfagarasan.. dar pentru mine inseamna mult).

Pana la Nordkapp si Siberia .. macar s-ajung si eu pe motor la Timisoara sau in Cluj, sa mai urc pe niste dealuri..
Ca fapt divers, am inceput o lista cu toate cheile din Romania si am realizat ca mai sunt muuulte locuri superbe de vazut aici in astia 238000 km patrati.

Daca reusesc sa-mi iau o mobra mai usoara planuiesc pentru 2019 niste trasee de 2-3 zile prin muntii nostri pe drumuri desfundate, etc. dar pe timpul verii cand ziua e mai lunga. Cu siguranta le anunt tot aici pe forum.

Cheile Sohodolului 4.49h, 309 km - Done
Cheile Tătarului 2.49h, 166 km - Done
Cheile Bistritei 3.20h, 223km
Cheile Cibinului 2,3h, 211 km
Cheile Oltetului (Polovragi) 3.48h, 238 km - Done
Cheile Râmeţului 5.48h, 395km
Cheile Tisitei, Lepsa 4h, 260km - Done
Cheile Turzii 6h, 428km
Cheile Râmetului 5.5h, 393km
Cheile Turului 6.12h, 428km
Cheile Intregalde 5.42h, 390km
Cheile Nerei 8h, 482km
Cheile Dambovicioarei 3h, 200km - Done
Cheile Galbenei 8h, 487km
Cheile Glodului 5.20h, 390km
Cheile Carasului 7.25h, 545km
Cheile Bicazului 6h, 351km
Cheile Narujei 4.30h, 264km - Done
Cheile Jietului 5.18h, 311km
Cheile Carasului 7.25h, 545km
Cheile Crivadiei 5.30h, 345km
Cheile Corcoaiei 6.24, 380km
Cheile Ţâsnei 6h, 380km
Cheile Dobrogei - Done
Cheile Scorotei
Cheile Balutei
Cheile Banitei
Cheile Beusnitei
Cheile (Canionul) Cheii
Canionul Ramnuta
Canionul Tasnei
Cheile Butii
Cheile Ordancusei
Cheile Gradistei
Cheile Ampoitei
Cheile Aiudului
Cheile Rametilor
Cheile Tisitei
Cheile Bicazului
Cheile Minisului
Cheile Latoritei
Cheile Zanoagei
Cheile Rasnoavei
Cheile Putnei
Cheile Orzei

Defileul Jiului - Done
Defileul Dunarii

Valea Cernei 6h, 400km
Cazanele Dunarii 6h, 388km
Cetatea Carsium, Harsova 2h, 183km - Done
Canionul Șapte Scări 2.5h, 176km
Podul lui Dumnezeu 5.12, 338km

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag seama ca iti place pe coclauri si esti pasionat de Chei :).

Adauga pe lista si Cheile Caprei (zise si Cheile Fenesului). Te duci la inceputul lunii mai si vei prinde si un peisaj de basm la Poiana cu Narcise de la Negrileasa.

Poti merge din Poiana cu Narcise peste deal pina in Cheile Caprei.

Poiana cu Narcise este arie protejata asa ca nu stiu cum e cu mobra pe acolo, dar cat timp mergi pe poteca (DC 173) cred ca este OK.

20150815_192253.thumb.jpg.f303a25a06aee6efa17dd5bf1d4f9641.jpg

20150815_182751.thumb.jpg.215fa2e1bf931aca2ea10283b07f61ad.jpg

Imi pare rau ca sunt rasucite pozele da draqu se mai descurca ca varianta asta imbunatatia de motociclism.ro

Tot acolo in zona mai ai Cheile Gaditei si Turcului, la doi pasi de Cheie Intregalde. De acolo urci la Lacul Ighiel de un verde incredibil.

20150815_121646.thumb.jpg.b2269e075e5ccae617df8c1da2437c8e.jpg

20150815_122530.thumb.jpg.eba9424b12ff94786b7536eb2bdcbf89.jpg

 

Si faci si Cheile Ampoitei si Ordancusei de care ai amintit, ca tot sunt pe aproape.

Toata zona Muntilor Apuseni este minunata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, multumesc pentru sugestii, le adaug pe lista :).
Ma tot intorc la WR250R pentru genul asta de moto-turism, e pe injectie, 30 cai, si mai usoara decat un 690. 690-ul e prea scumpa si are prea multi cai pentru poteci de-astea non-racing.
Zic ca daca stau cu WR-ul 2 ani sa vad si eu Romania, pot trece apoi spre un V-Strom/F700gs sa vad si ce mai e pe-afara, poate chiar in paralel..

Ceva in stilul colegului @mihai.ihttps://motociclism.ro/topic/730753-offroad-prin-apuseni-cu-baja/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Caldarusanca mai aveai o aruncatura de bat pana la mine. Si ma gaseai fix acasa ca sunt in concediu. Imi place cand vad unul mai "nebun" decat mine,  in sensul bun, evident. Pentru planurile tale de la anul sa ma incluzi si pe mine. Posteaza te rog intentiile de deplasare si pe grupul de facebook Dualsport Muntenia. Legat de mobra aia mica, wr250r este exact ce.mi doresc si eu. Am acum ruda ei mai saraca - klx250r  (in afara de klr-ul de 650) si vreau sa spun ca sunt extrem de multumit. Wr-ul are avantajul unor suspensii superioare .  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahah, misto, daca stiam poate ramaneam peste noapte :)) uite, de-aia e buna harta cu locatia membrilor.

Legat de anuntarea turelor, sunt loial motociclism.ro. Nu prea activez pe Facebook, n-am nici o poza cu motorul acolo, dar o sa caut grupul.

Ar fi ceva sa ne plimbam cu WR-urile :)))

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun revenit din tura!

Si eu am aceeasi problema cu ceata densa si umeda. Stergi viziera si picaturile sunt aproape instant inapoi. Intorci capul inutil - sunt prea usoare si lipicioase. Si se vede mai rau decat printr-un geam mat. Orice raza de lumina se transforma in caleidoscop. Nu te prind 50 m vazand cat de cat. Numai cu viziera ridicata merge oarecum treaba si se lasa cu fata de raton dupa ce lasi casca deoparte. Si a doua zi ochii bulbucati.

A incercat cineva un spray anti fenomen din asta? Se poate un hint concret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut eu in ultima tura niste niste servetele nanoprotech ptr parbriz si le-am folosit la viziera.
Foarte bune. Nu sta apa pe viziera. Ce-i drept, era ditamai furtuna, dar presupun ca "merg" si pe conditiile pe care ai mers tu.

Le aveam de ceva timp si abia anu' asta le-am folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, SONYC a spus:

Un echipament corespunzator si un corp calit fac cale lunga. 

 Stiu ca ti-ar fi fost rece, de asta si spuneam ca e bine sa te calesti putin.

mai avea nevoie de o baie la bustul gol intr-un parau de munte , si stins la final cu 2 beri de la congelator in prima benzinarie ...si se calea ca sabia ninja 

cat despre mersul cu casca deschisa pe ceata stiu un ORL-ist foarte bun care trateaza inclusiv chirugical Sinuzita 

mai greu e sa te alegi cu ea , ca dupa aia se tine ca raia de tine la cea mai mica adiere de vant 

 

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, angus_young a spus:

mai avea nevoie de o baie la bustul gol intr-un parau de munte , si stins la final cu 2 beri de la congelator in prima benzinarie ...si se calea ca sabia ninja 

cat despre mersul cu casca deschisa pe ceata stiu un ORL-ist foarte bun care trateaza inclusiv chirugical Sinuzita 

mai greu e sa te alegi cu ea , ca dupa aia se tine ca raia de tine la cea mai mica adiere de vant 

 

Frate angus_young, sunt atatea boli pe lume incat probabil ca n-ar fie bine sa mai iesim din casa.

Hai sa nu exageram, nu merge nimeni zi de zi pe ceata, daramite si cu viziera deschisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AlexAB, te citesc cu placere de cand ai inceput aventura motociclistica, pentru stilul tau relaxat, prospetimea si entuziasmul incepatorului ce inca musteste in fiecare rand pe care il scrii. Ah, si pentru poze! ;)

Iti urez "sa te tina" atitudinea asta cat mai mult, si sa ai multe drumuri de povestit de acum inainte. Ca sfat pentru moment, as zice sa bagi totusi mobra la iernat! E mai intelept asa. De acum motorul nu mai e nici placere, nici mijloc de transport eficient. E doar un sfat de batran care s-a calit si s-a decalit intre timp... :)

O observatie, am vazut pe lista cheilor si Cheile Tisitei, care sunt rezervatie. Cum ai trecut cu motorul de poarta? Sau e o greseala...

O iarna scurta, tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni ce tot o dati cu demonstratul  omul sa dus la o plimbare cu motorul, nu a vrut sa.mi demonstreze nimik mie si nici voua sigur, ma plimb si eu inca, este frumos, un pic mai multa atentie si da este destul de aiurea acum pe intuneric dar asa merg lucrurile, unii le baga la iernat din august ca este o pata de umbra si nu are cauciucul aderenta, unii merg si in ianuarie pe zapada, unii se duc la Oimiachon cu motorul, fiecare cat poate duce,in fond si la urma urmei suntem barbati si unele provocari nnu ne fac rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, TETEA. said:

Sau e o greseala..

Salut Tetea! Asa e, e o greseala, le-am confundat.

In rest, multumesc frumos pentru aprecieri. Si pentru sfat. Zici bine, sa stii. Azi vad ca e ultima zi pe plus, perfect cat sa-l duc pana la garaj, ca vin lapovita si ninsorile.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Djenavar said:

Oameni buni ce tot o dati cu demonstratul  omul sa dus la o plimbare cu motorul, nu a vrut sa.mi demonstreze nimik mie si nici voua sigur, ma plimb si eu inca, este frumos, un pic mai multa atentie si da este destul de aiurea acum pe intuneric dar asa merg lucrurile, unii le baga la iernat din august ca este o pata de umbra si nu are cauciucul aderenta, unii merg si in ianuarie pe zapada, unii se duc la Oimiachon cu motorul, fiecare cat poate duce,in fond si la urma urmei suntem barbati si unele provocari nnu ne fac rau.

Eu chiar vreau sa-l vad p-ala de se duce la oimiakon cu motorul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant totuși ca acolo e un WR250R.. 

@robert_bobariu mulțumesc, un călător mai mic așa :))

Hai ca tocmai ce-am lăsat motorul la garaj la caldurica. Ma gândesc deja cum sa-mi mențin rezistența pe timpul iernii, as vrea sa nu rămân pasiv, sa fac niște exerciții de condiționare, poate reușesc să stau si eu ridicat in scărițe pe distanțe mai lungi in primăvară. 

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, vis-a-vis said:

Cât despre rezistență la frig, dormi cu geamul întredeschis și fără căldură 😛

Dar echipat full, race-ready, de la cască si mănuși la genunchiere și ghete. Îmi urez baftă cu soția! :)) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că s-ar putea să nu duci lipsă de oferte de la cupluri plictisite. Tinerel ești, frumușel ești... sigur cineva te va vedea ca sarea (și piperul) în bucate. Dacă nimerești la mijloc vei rezolva și problema frigului. Ca în orice tură e nasol când dai de noroi, dar cu utilajul potrivit și cu tehnică, până și asta devine plăcut... Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...