Sari la conținut

Accident La Prima Plimbare


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Nu mi-am aratat pana acum "fata" pe forum desi am tot urmarit discutiile de pe aici. Si imi pare rau ca trebuie sa imi fac introducerea fix in sectiunea "Accidente" dar se pare ca aici imi sade bine deocamdata asa ca imi asum locul si sper ca cineva sa invete si din experienta... :D sau din lipsa mea de experienta

 

Mi-am luat carnetul pe 13 decembrie - cea mai frumoasa zi din anul trecut. Motocicleta - un Suzuki 500F nou nouta ma astepta deja in curte sa o onorez cu prezenta. Am asteptat totusi sa imi iasa si oficial carnetul, am strans din dinti pana in ianuarie si la fix o luna, sambata 13 ianuarie am iesit la prima plimbare. Citisem carti despre cum e bine sa iti cunosti intai motorul, sa faci exercitii in parcare etc etc. Am uitat insa tot ce mi-am propus si am iesit intr-un loc cu trafic linistit, cu gandul de a merge drept inainte si de a ma invata macar cu schimbatul vitezelor. Eram super emotionata. In spatele meu (mare noroc!!!) ma urmarea masina in care era sotul, un prieten si ... copilul (mai putin inspirata decizia, insa nu am avut cu cine sa il lasam).

 

Am ajuns frumos inainte pe Bd Th Pallady venind cumva dinspre autostrada spre oras. Vazand ca ne apropiam de trafic am oprit si am decis sa ne intoarcem pe sensul opus folosind una din trecerile peste linia de tramvai, pentru a ramana in zona mai libera. Mi-am zis ca ce mare lucru un viraj stanga, m-am incadrat pe banda din stanga incet, am facut stanga si in mod inexplicabil in loc sa o iau ferm la stanga am accelerat si am luat-o in diagonala drept spre liniile acelea inalte destinate doar tramvaiului si contraindicate altor mijloace de transport :lol: . Spun in mod inexplicabil pentru ca din momentul in care am luat virajul si pana in salvare eu nu imi mai amintesc nimic, nu stiu daca din cauza socului cazaturii sau din dorinta de a uita pur si simplu. Imi aduc aminte ca am vazut liniile de tramvai iar restul povestii apartine celor care au vazut din spate, cu groaza, spectaculoasa mea traiectorie si cazatura. Nu stiu asadar de ce am accelerat, nu stiu ce am cautat pe acolo cand imi era foarte clar ce am de facut.

Urmarea o stiu din povesti. Eram lata pe jos dar in cele din urma as fi reactionat si raspuns chiar la intrebari. Am stat intinsa in masina sotului pana a venit salvarea si m-a luat. A venit si politia masuratori alea alea, amuzant a fost ca prima lor tendinta a fost sa ia numarul sotului :rose: gandindu-se ca m-a lovit cineva nu ca am cazut de buna voie si nesilita de nimeni... Nu vreau sa ma gandesc ce fata au facut cand au vazut cei 28 de km de la bordul motorului. :blink:

In salvare am inceput sa devin constienta si sa ma intreb ce s-a intamplat dar nu prea aveam raspuns si nu am nici acum. La urgenta am aflat mai intai ca am doua coastre rupte. La prima ecografie restul arata normal. Insa este de retinut faptul ca la un accident urmarile se pot vedea mai tarziu si numai norocul si o stare de ameteala destul de puternica m-au tinut acolo. Eram gata sa infrunt durerea si sa plec acasa cand, la insistentele medicilor am decis sa repetam in cateva ore ecografia. La a doua s-a observat clar ca apare un lichid in plus ceea ce poate insemna hemoragie interna. Brrr. Aveau toti niste fete foarte serioase. M-au luat sa ma caute cu un "spion" prin burta si abia atunci m-au informat ca daca e ceva in neregula ma taie pe loc. Dupa care m-au adormit pentru ca ma cam panicasem. A doua zi, la reanimare, am aflat ca sunt mai usoara si ca am ramas fara splina. Ma rog, om trai si fara ea, bine ca sunt ok si ca acum sunt deja acasa, recuperarea a mers foarte repede si mi-am dorit sa trec zambind peste poveste si sa ajung cat mai curand din nou pe picioare.

 

Nu stiu ce invatatura se poate trage din asta, ceea ce cred insa ca e important e ca orice incepator sa nu uite ca INTAI SI INTAI trebuie sa fii sigur ca stapanesti foarte bine manevrele si comenzile. Am facut cu totii 100 de scenarii pentru a ne explica ce s-a intaplat ci cum am ajuns sa fac asa o duda. Poate ca mi-a alunecat mana pe accelaratie, poate ca m-am sperita de ceva ... nu stiu. Poate ca daca ma tineam de ceea ce imi propusesem si anume de a ma obisnui mai intai cu motocicleta inainte de a face manevre in trafic nu eram acum in pat. Doamne ajuta si mult succes altor incepatori, sa nu pateasca ca mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da, cam nasol pt prima iesire

multa sanatate si recuperare rapida

 

PS

instructorul Dobre facea o recomandare pt elevi si incepatori: pt a nu iti "scapa" mana in gaz degetul mare (de la mana dreapta, evident) sprijinit pe blocul de comenzi (cat/cand se poate) pt a putea doza mai usor acceleratia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ai avut ruptura de splina si ti-au facut splenectomie?

 

oricum, bine ca nu a fost mai rau: (ficat, mediastin, altele)

 

practic ai zburat peste bordura de demarcatie a liniilor de tramvai??

 

Sanatate multa si sugestie: sa iesi cu un motociclist experimentat, ca multe trucuri le inveti dupa ce iesi in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fato, nu e vina ta! E vina cretinoizilor care nu vor sa bage traseul la examenul moto!! Asta e, cum ai putea invata sa mergi in trafic facand jaloane si opturi!? Stai tu linistita ca experienta se capata si multa sanatate!

 

Deci, domnilor politisti de la BPR, cand bagam traseul la examenul moto???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fato, nu e vina ta! E vina cretinoizilor care nu vor sa bage traseul la examenul moto!! Asta e, cum ai putea invata sa mergi in trafic facand jaloane si opturi!? Stai tu linistita ca experienta se capata si multa sanatate!

 

Deci, domnilor politisti de la BPR, cand bagam traseul la examenul moto???

 

 

offtopic:exact.

Si nimeni nu a spus nimic de vina, se intampla si de astea. Iar traseul ar mai minimizat din severitatea evenimentului nu cred ca avem garantia ca l-ar fi eliminiat.Poate doar daca ar fi ca la masina, sa faci traseu nu numai la exametn.Altfel e greu.tare.

M a speriat tare postul asta mai ales ca si "a mea" se apropie de momentul cu permis. Sper sa invete din acesta intamplare si sa..pana mea, cand e sa ai ghinion, ai si gata. Doar sa fie atenta atenta.

 

ON topic: sanatate multa multa si felicitari pentru ca n a fost mai grav.

 

Si multumim de sinceritate si de puterea de a povesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica... si eu o sa-mi aduc aminte prima oara cand am iesit in trafic ce mi-a zis un "sofer": "Du-te ba acasa ca mori pe strada" :rose: ; eh, asta e viata, bune - rele.

Sper sa ne vedem pe traseu cat mai curand :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa, multa sanatate si recuperare rapida si completa. Pacat ca a trebuit sa-ti faci in felul asta "intrarea" in lumea motoristilor. :lol: Bine ca ai scapat "doar" cu atat. Putea fi mai rau. Am trecut si eu prin asta.

Nu-mi pot da seama exact ce ai facut acolo insa cred ca e vorba de combinatia dintre 2 fenomene destul de des intalnite, mai ales la incepatori in situatii tensionate. Target fixation si ramasul cu mana in gaz. :rose:

 

Speram sa revii cat mai iute nu doar pe picioare dar si pe roti. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi pot da seama exact ce ai facut acolo insa cred ca e vorba de combinatia dintre 2 fenomene destul de des intalnite, mai ales la incepatori in situatii tensionate. Target fixation si ramasul cu mana in gaz.

 

Exact...nu e nici locul si nici momentul de a explica acest, asa numit "target fixation", (asta e doar unul din link-urile ce le poti gasi referitor la acest subiect: http://www.msgroup.org/TIP069.html ) insa este foarte valabil. Probabil ca in momentul in care ai vrut sa virezi, in loc sa privesti si sa fixezi punctul in care vroiai sa ajungi, ai privit si ai fixat punctul in care NU vroiai sa ajungi si de care probabil iti era teama, adica liniile de tramvai. Big mistake, insa se intampla tuturor, mai ales la inceput, pomenindu-ne ca in loc sa luam curba frumos, asa cum ne-am propus, ne trezim pe contrasens, in sant sau, in cazul, tau liniile de tramvai.

Recomand calduros tuturor incepatorilor sa aprofundeze subiectul (imi suna si mie) si eventual sa il discutam pe un alt topic , daca nu cumva s-a discutat deja.

Oricum te poti considera norocoasa ca nu a fost mai rau...Slava Domnului!

Insanatosire grabnica si sper sa ne salutam cat mai curand pe strazi...mai ales ca daca stai prin zona in care s-a produs evenimentul, inseamna ca suntem vecini :rose:

Editat de Hai-Hui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de tot ce ai patit, dar, ca de la un aspelenic la altul iti spun ca nu vei simtii lipsa splinei, mai ales daca operatia a fost laparoscopica (la mine n-a fost ... am o taietura de 14 cm pe burta) recuperarea e foarte rapida . Multa sanatate !

Editat de shztecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sotul e motociclist?nu te-a invatat nimeni ca pe stradea e altfel decat in poligon?

aveti grija la liniile de tramvai nu le luati de-a lungul daca trebuiuesc traversate,luati un viraj putin mai bruscat plin aplecare,in sensul ca trebuiesc traversate cat mai perpendicular(offtopic)

la viraje de astea de intoarcere e bine sa ai ambreiajul patinat si acceleratia in punctul mort,poate putin trasa.,cat eespre cazaturi..........echipament de motocros ..o pieptiera(cred ca asa se numeste),coiere genunchere etc si neaparat manusi chiar si la 45 de grade celsius.

 

Cat despre consecintele cazaturii.....pot sa spun fara sa exagerez ca ai fost cea mai gnionista motociclista dintretoti motociclistii....la 28km/h atatea belele......nu am mai auzit

 

 

SANATATE MAXIMA SI SA NU LASI FRICA SA INTRE IN TINE

 

 

 

 

 

Cat despre traseul la scoala moto....daca s-ar introduce cred ca dintre fete ,numai cele cu brandu ca a lui van-damme o sa mai ia permis categoria A :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oai.. insanatosire grabnica....

 

greseala tipic de incepator (cu toate ca si acum cand mai dat intr-o groapa mi se m-ai intampla sa ma infing in acceleratie).... am patit-o si eu in prima zi... am tresarit si am tras de gaz si era sa ajung in lac.... tarnita pentru cunoscatori....

 

mi-au trebuit 30 de minute sa ma calmez si sa ma urc iar pe motor.... multumita unei borduri care m-a aruncat din nou pe sosea sunt aici sa povestesc si sa rad pe tema asta... unii nu sunt atat de norocosi...

 

iti urez sa treci cat mai repede peste... psihic mai ales, si sa te poti bucura de frumusetile motociclismului :rose:

Editat de Orion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Holy sh*t!

Bine ca te insanatosesti repede.

 

La asemenea cazatura cred ca doar o armura de enduro te-ar fi scapat de coastele rupte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recuperare rapida inainte de toate! ...greseala tipic de incepator+putin ghinion (era 13, nu?)+alti factori marunti pusi cap la cap. Sper ca acum nu sari deja sa vinzi motocicleta si sa te lasi de tot!!! asta e...se mai intampla. :lol: Eu sunt curios de ce aproape la toate accidentele moto se rupe splina? ce e cu splina de fapt si care e rostul ei? :rose:

 

PS: aaa, da, WELCOME printre noi, cam cu stangul, dar las' ca recuperam :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei na... intrare spectaculoasa as zice :rose: ..

 

Lasand gluma de-o parte, recuperare rapida iti doresc si asa cum au spus si cei mai multi dintre cei care ti-au raspuns, poate e mai bine sa practici intr-un loc putin aglomerat. Si mai ales, mult curaj, esti la inceput abia!

 

Bafta multa, km multi pe asfalt curat!

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om normal la cap ar vinde a doua zi fieru cu pricina si si-ar vedea de viata de familei. :rose:

Dar un motociclist ar trage aer in piept si s-ar ridica! :blink:

Insanatosire cat mai rapida si asteptam vesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam mare pretul platit pentru prima plimbare si prima cazatura. Incearca sa te feresti de liniile de tramvai, sau cind nu ai de ales sa le treci cit mai perpendicular si cu viteza mica.

Totusi ai avut noroc ca motocicleta ta nu este deosebit de agresiva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica !

Intr-adevar este o mare prostie examenul moto din Romania.Poligonul il face orice retardat,opturi si sa mergi in linie dreapta.Ar trebui introdus proba prin oras pe timp de zi/noapte si proba prin oras cu pasager pe timp de zi/noapte.Cred ca asa ar fi mult mai bine.

Iti doresc multa bafta :rose: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...