Jump to content
Sign in to follow this  
JCDenton

Parcare privata rezidentiala ocupata, Politia ridica din umeri

Recommended Posts

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Țara lui Papură Vodă...

Posted (edited)

Na ca am pierdut si juma de ora uitandu-ma si la filmarea aia din Timisoara, si am inteles asa (pt cei cu mai putin timp liber care nu au vazut filmul): poti bloca roata iar cand vine soferul suni la politie care politie vine si il legitimeaza pe sofer.....apoi poti da in judecata pe respectivul si sa ceri daune in instanta, atat cat consideri ....dar cand vine politia si il legitimeaza tu trebuie sa ii dai blocatorul jos....asta este in teoria spusa in video.

In practica insa se strica lucrurile.....ii blochezi roata, ii lasi nr de telefon in geam, vine soferul...ce faci daca el te suna sa ii deblochezi roata cat tu esti la lucru? Poate prelua firma de paza sarcina asta (daca exista firma). Ce faci daca politia refuza sa trimita om la fata locului motivand "nu avem oameni"? Mai esti obligat sa ii dai jos blocatorul sau nu?! Ca de legitimat legal nu o poti face tu, trebuie sa fie un organ al legii. Totul depinde de aflarea identitatii respectivului.

Asa ca iei un pix, asezi pe foaie toate situatiile care pot aparea (de genul politia nu trimite o agent-esti obligat sa eliberezi sau nu roata,...posibil sa nu fi obligat sa eliberezi daca nu vine agentul, posibil sa fi obligat, ceri opinie daca e legala blocarea masinii pana la venirea politiei, etc etc) si trimiti mail la politie, folosind info din video/articol. Apoi daca raspunsul de la politie te avantajeaza, pui cumva o placuta la locul tau prin care instiintezi ca este proprietate privata, ca amenda este de 500 lei, in caz contrar blochezi roata, iei concediu medical, si stai la vanatoare :)) .

Varianta cea mai practica si rapida este sa iti pui blocator de ala lipit pe asfalt (am inteles ca nu poti sa dai gaura in asfalt). Dar aici stau si ma intreb la ce garantie te referi cand spui ca daca dai gaura in asfalt pierzi garantia? Garantia ca asfaltul rezista 2/x ani pe  locul de parcare?!?! Garantia la apartamentul cumparat? Ca daca e vorba de garantia asfaltului la locul de parcare pana mea,ca doar nu se face crater din senin, fara sa treaca basculante ori fara sa fie teava de apa sparta exact sub locul tau (desi aici e alta mancare de peste).  Ma indoiesc totusi ca leaga garantia apartamentului de locul de parcare , dar na, cine stie.

Edited by marauder

Cu nesimtitii nu merge cu vorba buna. Faptul ca pe ala il doare la pwla de ideea ca tu ai platit un bun pentru a te folosi de el si ca iti creaza un disconfort, dovedeste ceva. In cazuri din astea ai doua posibilitati:

1. Suni la politie, primarie, administratia blocului, dezvoltator etc. si le prezinti problema si speri sa te rezolve legal si elegant, si in timp util. Daca iti intra unul in ograda, poti chema politia sa il scoata de acolo, tulburare de posesie, etc. Aici e situatie identica, doar ca aia de la militie nu vor sa se complice, o baga pe aia cu 'proprietate privata'. Pai daca ii bagi un topor in capota si apoi ala anunta politia, nu le bagi la inaintare tot 'proprietatea privata'?

2. O dai pe golaneala si rezolvi problema cu propriile mijloace, in timp util, dar iti asumi posibilele consecinte.

Posted (edited)
On 02.03.2020 at 10:50, ashtray. said:

Nu mai bine cu 4 d-astea si ii duci masina unde vrei tu?

61LIQPCIciL._AC_SY355_PIbundle-2,TopRight,0,0_SH20_.jpg

Eu in final votez pentru astea. Sper ca nu sunt scumpe dar poate se pot doar inchiria. Daca nu, le inchiriezi tu ulterior si iti scoti banii pe ele.

Din pacate, pare cea mai rezonabila varianta.

Edited by XaeL

Acum 10 minute, XaeL a spus:

Eu in final votez pentru astea. Sper ca nu sunt scumpe dar poate se pot doar inchiria. Daca nu, le inchiriezi tu ulterior si iti scoti banii pe ele.

daca are mozaic din ala de creste si verdeata nu faci nimic cu ele.

ma mir sa vad ce surprinsi sunt unii de faptul ca statul nu iti ofera nimic.

sau ce iti ofera e o bataie sinistra de joc.

+1!

...sau orice alt tip de cric crocodil cu rotite....

3 minutes ago, frigider said:

daca are mozaic din ala de creste si verdeata nu faci nimic cu ele.

ma mir sa vad ce surprinsi sunt unii de faptul ca statul nu iti ofera nimic.

sau ce iti ofera e o bataie sinistra de joc.

Are beton, ca zicea ceva de garantie la el din cauza căreia nu ii da gauri. Ofcors, nu stim daca nu sunt pe acolo si rampe sau biscuiti sau mai stiu eu ce... caz in care varianta second best este firma de ridicari

Acum 14 minute, XaeL a spus:

sunt scumpe, nu stiu daca gasesti de inchiriat, e mai ieftin sa chemi o masina de tractare.

sau iti faci singur 4 bucati d-astea: https://www.fruugo.ro/sealey-ws681-wheel-dolly-set-680kg-capacitate/p-17201885-37545920 ii ridici masina pe ele cu un cric, o muti unde vrei tu o pui jos neatinsa..

vezi daca are alarma 

daca n-are iei o patura pui pe un geam si-l spargi 

deschizi masina si te usurezi inauntru , nr1 si 2 

spargi restul de geamuri , tai cauciucurile si bagi o mana de nisip in motor.

daca are alarma trebuie sa incerci sa faci scurt la lampile de pe spate si semnalizari

daca nu esti pregatit sa faci lucrurile astea poti sa plangi in perna pentru ca nu vei face nimic

poti sa alegi sa traiesti intr-o tara civilizata unde lucrurile astea nu se intampla din nefericire nu cred ca exista locul asta pe planeta asta

:)

daca tot sparge geamurile, poate sa arunce si un cocktail Molotov....

dpmdv nu alarma prezinta pericolul mare, ci camerele de supraveghere din zona...

nu, e alta incadrare

(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) priveşte bunuri care fac parte din patrimoniul cultural, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.

(4) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

(5) Dispoziţiile prevăzute în alin. (3) şi alin. (4) se aplică chiar dacă bunul aparţine făptuitorului.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-253

hahahahaha

....domn' judecator, apoi io numai varfu' l-am bagat :)

@JCDenton ne mai tii in suspans? cum ai rezolvat-o? i-ai mutat cotetzu?

Acum 9 ore, omu79 a spus:

n-am juma de ora sa ma uit dar ii obliga sa dea jos blocatoarele de la masini lasate zile intregi in parcarea supermarketului?

e cam cretina treaba.

asa e rromanu, cand vine politia sa ii deblocheze masina lasata ampulea il lauda, daca acelasi politist ii da amenda atunci parerea brusc se schimba.

Posted (edited)

Politia face trolling mai ceva ca pe aici pe forum, peste jumatate din Politistii cu care am vorbit, ziceau neoficial ca plangerea e degeaba si sa iau dreptatea in propriile maini (sa mut masina cumva mai incolo).

Se pare ca solutia a fost sa procedez invers, cu plangere scrisa si presiuni zilnice ... vazand ei ca nu se rezolva de la sine s-au indurat sa ia legatura cu proprietarul (de unde inainte, cica nu era de gasit dom'le) si acesta s-a tirat imediat.

Cred ca cea mai buna alternativa riscanta, era aia cu cric cu roti, scapam de masina si nici nu produceam daune (doar ca proprietarul putea usor inventa dupa aia daune si se ajungea la proces).

Pentru cine mai trece prin asta, e ori solutia asta cu presiuni zilnice la Politie, ori, mai riscant, mutat masina juma de metru cat sa intre pe drumul de acces. Asa Politia se deplaseaza sa ridice masina, ca blocheaza accesul, chiar daca e proprietate privata.

In rest, siguranta si incredere...

Edited by JCDenton

La Mioveni in parcare la Dacia a parcat un idiot de a blocat iesirea a vreo 80 de masini. Comunitarii nu la noi, politia nu la noi, paza uzinei nu la noi. Ne-am adunat veo 5-6 si am mutat coroapca (frana de mana nu tinea si era in viteza) in mijlocul altei alei ca sa putem pleca. Acolo bloca mult mai putine masini dar poate era vreun coleg de-al lui. 

Acum 2 ore, JCDenton a spus:

Politia face trolling mai ceva ca pe aici pe forum, peste jumatate din Politistii cu care am vorbit, ziceau neoficial ca plangerea e degeaba si sa iau dreptatea in propriile maini (sa mut masina cumva mai incolo).

Se pare ca solutia a fost sa procedez invers, cu plangere scrisa si presiuni zilnice ... vazand ei ca nu se rezolva de la sine s-au indurat sa ia legatura cu proprietarul (de unde inainte, cica nu era de gasit dom'le) si acesta s-a tirat imediat.

Cred ca cea mai buna alternativa riscanta, era aia cu cric cu roti, scapam de masina si nici nu produceam daune (doar ca proprietarul putea usor inventa dupa aia daune si se ajungea la proces).

Pentru cine mai trece prin asta, e ori solutia asta cu presiuni zilnice la Politie, ori, mai riscant, mutat masina juma de metru cat sa intre pe drumul de acces. Asa Politia se deplaseaza sa ridice masina, ca blocheaza accesul, chiar daca e proprietate privata.

Iti dai seama ce blesteme ti-ai incasat de la vreun militian care in loc sa stea sa se uite linistit la filme XXX pe calculator a trebuit sa caute 30 de secunde intr-o baza de date cum sa dea de proprietar. Si apoi sa mai piarda inca un minut ca sa il sune....

Asa dam noi vina pe sistem cand de fapt ne place sa ne-o tragem unii altora absolut gratuit.

Treaba cu ''plangerea e degeaba'' o baga pentru ca pentru ca orice plangere inseamna o bila neagra la dosarul sefului - nu e ordine la el in batatura. Dar evident ca nici de munca nu le arde.

2 hours ago, JCDenton said:

Pe viitor, nu strică una din asta:

image.thumb.png.4b44a28a17c85a4600416d253b746932.png

Iar lăngă ea, una din asta:

image.thumb.png.846d125fa621eb3443ca7541e5f2cdbe.png

Poate va mai parca unu', da' io cred că o să se gîndească de două ori înainte...

@JCDentoncate zile a stat ala pe locul tau, in final?

Cam 5 zile. Si era o doamna ce plm :))

Acum 3 ore, Kagemusha a spus:

Pe viitor, nu strică una din asta:

image.thumb.png.4b44a28a17c85a4600416d253b746932.png

De acord, am cumpărat un semn mare cat casa după pățania asta. 

Posted (edited)
1 oră în urmă, JCDenton a spus:

Cam 5 zile. Si era o doamna ce plm :))

De acord, am cumpărat un semn mare cat casa după pățania asta. 

Târlancă vrei sa zici.

Ce te faci cu aia care Nu stiu sa citească și cu aia pe care Ii doare in (cuvant urat)?  Procent mare din populația romanistanului adica. Aici intra si doamna de mai devreme. 

Pune blocator. 

Nu inteleg ce garantie pierzi. 

Edited by frigider

Posted (edited)

Eu am loc de parcare platit, inchiriat de la o firma care are locuri de parcare langa blocul unde stau, chiria e undeva la 250 de euro pe an.

Cu toate astea, intr-o seara am gasit o masina parcata pe locul meu, scaun de copil pe locul din fata, fara numar de telefon (avea dar era inchis). Nu puteam sa o blochez pentru ca as fi blocat si pe vecinul de langa. Asa ca pune mana si cauta printre blocuri loc de parcare.

Intr-o alta seara gasesc o alta masina pe locul meu, ma uit la numar si imi dau seama ca era un vecin care are si el loc de parcare, doua locuri mai la dreapta. Ma uit la locul lui de parcare si era gol. Zic aia e...o fi fost cineva pe locul lui, el a parcat pe locul meu, parchez si eu pe locul lui si maine seara fiecare parcheaza pe locul lui, toata lumea fericita.

A doua zi la 8 dimineata, bate cineva la usa, deschid, surpriza! Era vecinul cam nedumerit si imi zice "Vecine, ai parcat pe locul meu." Ii zic care a fost ratiunea pentru care am parcat acolo si imi zice "Da...dar tot ati parcat pe locul meu". Ii zic ca el a parcat mai intai pe locul meu si zice "Da, asa este, dar era cineva pe locul meu si am crezut ca sunteti dvs". :crack:

Nu ai cum sa te 'nervezi. Din vorba in vorba ii zic ca am mai gasit o masina (marca, model, scaun de copil pe locul din fata) pe locul meu intr-o seara iar el senin zice "Da, era fata mea." Ce sa ii mai zici?

Deci pe oameni ii doare la basca si daca ai panou cu 'Va rog nu parcati'.

Edited by GoodKat

Posted (edited)

Blocator sau 4*4. Ce plângeri la poliție, ce nervi.

BTW, cât e un blocator standard, cu lacăt? Că am văzut și cu telecomandă.

BTW, eu nu parchez dacă scrie pe undeva că e interzis. În rest, las numărul în geam. Am fost sunat de 3 ori în 21 de ani, am răspuns și am mutat cazanul, că așa e normal. Bine, normal era să găsesc un loc de parcare liber sau cu plată, dar nu întotdeauna găsesc.

Edited by Lucian_M