Sari la conținut

Parcare privata rezidentiala ocupata, Politia ridica din umeri


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Nu pot sa cred ca pe un spatiu privat (proprietate personala) cineva poate sa parcheze aiurea si politia nu poate face nimic. Asa cum spunea cineva mai sus, vin si parchez la tine in gradina si nimeni nu poate sa ia nici o masura?. Cum asa?

Am patit si eu intr-o zi sa gasesc pe spatiul meu privat o masina parcata fara nici un fel de jena, dar eu am "rezolvat deloc amiabil" treaba la momentul cand a venit proprietarul la masina. 

Dupa asta, am montat camere de supraveghere si in secunda cand vad o alta masina ca parcheaza acolo sun instant la politia locala. Ei stiu ce masuri sa ia si in plus in oras functioneaza perfect serviciul de ridicari masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 55 minute, Starcream a spus:

Te doare mintea... Nu stiu ce sa zic, parca nici ca la americani, de iti da cu glontu in gura daca te impiedici pe proprietatea lor, dar nici ca la noi.

Ceva similar era si la mine in complex, avem o gramada de desculti care nu si-au luat loc de parcare si parcheaza pe locurile destinate vizitatorilor. De curand au pus vecinii mei blocatoare pe locurile aferente blocului nostru, fiti atenti ce fac astia :)))

4848af67-4a1b-4d45-84e9-5701d69d6c70.thumb.JPG.1eefcbac7ad235c597b30a37fa2ce6d6.JPG6bbfd0d9-e007-4d7b-9cf4-161c179fd352.thumb.JPG.d4e70e5af7be84f29c035ce92a78e638.JPG

 

 

 

 

 

ce nesimtire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, AdrianB1 a spus:

Parcarea e spatiu public sau privat? E o mare diferenta, dar initiatorul topicului nu e in stare sa explice, dar vrea idei. Situatia e foarte diferita in functie de tipul de proprietate asupra locului de parcare.

Scrie in tilul topicului.

Dupa care mai face 2 referiri in primul post.

E parcare privata, in complex rezidential.

De-aia nici nu se baga militia locala, ca nu au acoperire legala pentru asta, ei pot sa dea amenzi doar in spatiu public.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 01.03.2020 la 19:43, Lucian_M a spus:

Nu poți trage mașina de acolo? Un prieten cu 4*4 rezolvă treaba rapid.

 

Acum 23 ore, Metal Heart a spus:

Acum, ce ii poti face:

- desumflat toate rotile

- dat cu unt sau wd40 pe parbriz

- mai chemi 3 baieti vanjosi si i.o mutati mai incolo, undeva in mijloc, sa incurce pe toata lumea.

Terminați-vă măi cu sfaturile astea de copii puberi! 

Cine știe cine îl vede sau filmează și ajunge cu dosar penal! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, l.u.v said:

 

Terminați-vă măi cu sfaturile astea de copii puberi! 

Cine știe cine îl vede sau filmează și ajunge cu dosar penal! 

Man, un loc de parcare costa cam 5-6000 Euro. Sa te vad atunci ce faci cand tu dai purcoiul asta de bani si de 3 zile te invarti in jurul aluia de a parcat pe locul tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa faci plangere la politie dar musai prin mail, la IGPR...plangerile astea au alt traseu, musai trebuie rezolvate...daca te duci la circa te aburesc cu nu e domeniul nostru, nu putem, etc etc...pa cand daca faci plangere pe mail se inregistreaza automat si musai sa se faca cercetari.....cam in 2-3 zile primesti si raspuns pe mail ca plangerea a fost inaintata organelor competente.

Daca e locul tau privat cumparat poti baga acolo tulburare de posesie, sau ce iti da prin cap...ei cerceteaza si incadreaza unde se poate. Faci poze la locul tau ocupat, atasezi act cum ca esti propietar, si 100% se rezolva...parerea mea

Eu am avut de la cineva de recuperat 400 lei si se fofila de 6-7 luni sa ii returneze....facut plangere la IGPR, am primit raspuns ca fapta reclamata se incadreaza la inselaciune, aspecte penale , se lasa cu inchisoare, in 3 zile am avut banii in cont.

 

https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Starcream a spus:

Cum adica, locul de parcare e al tau (adica esti proprietar pe teren) si politia nu poate face nimic? Sau e doar inchiriat locul?

Sunt proprietar, e cumpărat, dar nefiind de la adp, cică poliția da cu seen că cică nu are ce face. 

La 01.03.2020 la 20:30, DiarM a spus:

nu e o idee buna sa vandalizezi masina altuia stiind ca dupa o sa te gaseasca parcat mereu acolo. Rezolvati cu politia, insistati sa ii amendeze pentru ca asta pot sa o faca. daca nu vor, le faceti plangere scrisa si politistilor si tot asa

De la secție vin. Chiar ei au zis că nu au ce face după ce am depus plângerea, chiar ei recomanda varianta cu tractarea mai încolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce canaraie...

Daca iei un blocator de roti si.i blochezi rotile aluia, ti.o iei la mumu de la politie. Dar el poa sa stea bine-merci acolo... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Parinte, e pacat sa fumezi in timp ce te rogi?

Absolut, fiule. Rugaciunea e un lucru sacru.....

 

.....

 

Parinte, e pacat sa te rogi in timp ce fumezi?

Nu, fiule. Rugaciunea poate fi facuta oricand.“

 

Cam asa si aici:

Te duci la sectorist sau, mai rau, la locala si le zici de parcare: pai ce, bah, am ajuns sa pazim parcari?

Trimiti o sesizare scrisa care sa fie inregistrata la ei in care zici, cum au amintit colegii, de proprietate sau de un bun gasit si o s-o trateze altfel.

Mai e si varianta inocenta / bunul cetatean: Buna seara. De cateva zile o masina cu numere din alta localitate sta nemiscata langa blocul nostru. A aparut suspect intr-o noapte. Nu stiu daca doar mi se pare, da‘ parca mai nou vine si un miros suspect de la ea. Se poate sa verificati, va rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Cavaleru said:

poti sa ii ascunzi undeva un peste astfel incat sa se bucure de un miros de pescarie mult timp

 

Tot distrugere este, la fel cu dezumflatul rotilor.

Bonus, daca e tâmpit, vine noaptea si i-o trage inzecit. Cauciucuri taiate, pesti, antigel sau ce s-a mai  sugerat aici pe topic... el stie unde sta masina ta. Tu nu stii unde locuieste el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Editare ulterioara: tulburarea de posesie in vechiul cod penal era incriminata, in cel nou nu mai este pentru un caz de genul asta. Se pot cere daune pe cale civila si poti muta masina de acolo pentru a-ti putea folosi terenul. Cand proprietarul o vrea inapoi intai plateste costul platformei.

 

Dar trebuie sa ai act de proprietate pe bucata aia de teren, nu "loc parcare in complex"; trebuie sa poti dovedi ca fix bucata aia e proprietatea ta, nu a altcuiva, nu a complexului, nu cota indiviza sau alte forme posibile.

Acum 11 ore, florinelu07 a spus:

Daca vine organul odihnit, te baga si la sechestru de bunuri... cel mai prost pica ala nevinovat.

 

Caz (real) la BV:

Masina parcata in fata imobilului, un alt autoturism cu sofer care a pierdut controlul volanului, poc. A iesit omul din casa, de la tv cand a auzit bubuitura. Discutii, venit politia si surpriza: le-a pus fiola ambilor. Pai PLM!!! eram in casa la tv si masina parcata...nu nene, este accident si punem fiola.

Trebuie sa fii extrem de prost ca sa crezi un asemenea caz. Nu de alta, fiola se pune conducatorilor auto, ceea ce nu e cazul in povestea ta vanatoreasca pentru ca nu exista conducator auto in masina parcata. Probabil mama ta e deosebit de mandra de faptul ca nu latri la luna noaptea.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, AdrianB1 a spus:

Editare ulterioara: tulburarea de posesie in vechiul cod penal era incriminata, in cel nou nu mai este pentru un caz de genul asta. Se pot cere daune pe cale civila si poti muta masina de acolo pentru a-ti putea folosi terenul. Cand proprietarul o vrea inapoi intai plateste costul platformei.

 

Dar trebuie sa ai act de proprietate pe bucata aia de teren, nu "loc parcare in complex"; trebuie sa poti dovedi ca fix bucata aia e proprietatea ta, nu a altcuiva, nu a complexului, nu cota indiviza sau alte forme posibile.

Trebuie sa fii extrem de prost ca sa crezi un asemenea caz. Nu de alta, fiola se pune conducatorilor auto, ceea ce nu e cazul in povestea ta vanatoreasca pentru ca nu exista conducator auto in masina parcata. Probabil mama ta e deosebit de mandra de faptul ca nu latri la luna noaptea.

 

Doua borcane "de gem" te rog - unul "la mine" si unul "la moderator".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://adevarul.ro/locale/timisoara/video-politia-confiscat-ghearele-firme-paza-bloca-roti-parcarea-supermarketului-prevede-legea-locala-1_5e1846755163ec4271ec6bc6/index.html  si astia erau tot pe propietate privata si ghici ce, politia zice ca nu poti bloca masina omului....

 

pe de alta parte ia uite ce a patit asta 

  ar fi p

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Spune si de ce e ilegala, pt ca lumea care nu citeste si articolul poate crede ca e ilegala pt ca legea ar zice ceva de genul "e ilegal sa blochezi rotile unei masini blablabla"....la Timisoara a fost ilegala nu pt ca asa prevede legea ci e ilegala pt ca firma de paza nu avea autorizatie pt asa ceva....cel putin asa se zice in articol.

Extrapoland la cazul colegului de mai sus, daca el isi face firma de paza si obtine autorizatie de blocare roti, poate bloca linistit rotile cui parcheaza pe locul lui ( si in cazul asta cel mai probabil ar putea "presta" servicii si pt alti vecini care isi gasesc locul ocupat :) ) .

 

Mai spun o data ....mersul si vorbitul la sectia de poltie nu rezolva nimic pt ca respectivii de acolo vor spune orice numai sa nu mai aibe inca o sarcina pe cap (patit cand am fost sa declar furtul biclei, se uitau si comportau ca si cum eu as fi fost infractorul, doar doar renunt la reclamatie...normal, dupa cativa ani cazul a fost rezolvat, au pus fapta in carca cuiva care murise..pesemne cand moare vreun infractor mic isi rezolva brusc zeci de dosare micute). Pe cand la sesizarea pe mail nu mai au cum sa se fofileze (asa mi-au spus mai mult sau mai putin voalat in cele 3 plangeri facute de mine, "ati depus sesizare pe mail la IGPR, astea au un circuit anume, bine stabilit"). Nu te costa decat 5 minute sa le trimiti mailul (sau na, poate mai mult daca trebuie sa faci poze la masina si la actul de proprietate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru problema asta nu exista rezolvare legala si rapida, am fost si eu acolo, doua locuri de parcare private, cum scoteam o masina cum nu mai aveam unde sa parchez. Uneori mi-era ocupat 10 minute, alteori o saptamana ca omul poate pleca in concediu.

Singura rezolvare ar fi sa iti blochezi locul cumva, fara un blocator, o poarta sau o bariera nici nu macar tulburare de posesie nu e.

 

Cam asa era in zona mea. Cireasa de pe tort, sa-ti iei Ferrari dar sa-ti faci telecomanda pentru parcarea subterana pe naspa ca te zgarcesti la 100e.

20161020_211336.jpg

20170723_213202.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na ca am pierdut si juma de ora uitandu-ma si la filmarea aia din Timisoara, si am inteles asa (pt cei cu mai putin timp liber care nu au vazut filmul): poti bloca roata iar cand vine soferul suni la politie care politie vine si il legitimeaza pe sofer.....apoi poti da in judecata pe respectivul si sa ceri daune in instanta, atat cat consideri ....dar cand vine politia si il legitimeaza tu trebuie sa ii dai blocatorul jos....asta este in teoria spusa in video.

In practica insa se strica lucrurile.....ii blochezi roata, ii lasi nr de telefon in geam, vine soferul...ce faci daca el te suna sa ii deblochezi roata cat tu esti la lucru? Poate prelua firma de paza sarcina asta (daca exista firma). Ce faci daca politia refuza sa trimita om la fata locului motivand "nu avem oameni"? Mai esti obligat sa ii dai jos blocatorul sau nu?! Ca de legitimat legal nu o poti face tu, trebuie sa fie un organ al legii. Totul depinde de aflarea identitatii respectivului.

 

Asa ca iei un pix, asezi pe foaie toate situatiile care pot aparea (de genul politia nu trimite o agent-esti obligat sa eliberezi sau nu roata,...posibil sa nu fi obligat sa eliberezi daca nu vine agentul, posibil sa fi obligat, ceri opinie daca e legala blocarea masinii pana la venirea politiei, etc etc) si trimiti mail la politie, folosind info din video/articol. Apoi daca raspunsul de la politie te avantajeaza, pui cumva o placuta la locul tau prin care instiintezi ca este proprietate privata, ca amenda este de 500 lei, in caz contrar blochezi roata, iei concediu medical, si stai la vanatoare :)) .

 

Varianta cea mai practica si rapida este sa iti pui blocator de ala lipit pe asfalt (am inteles ca nu poti sa dai gaura in asfalt). Dar aici stau si ma intreb la ce garantie te referi cand spui ca daca dai gaura in asfalt pierzi garantia? Garantia ca asfaltul rezista 2/x ani pe  locul de parcare?!?! Garantia la apartamentul cumparat? Ca daca e vorba de garantia asfaltului la locul de parcare pana mea,ca doar nu se face crater din senin, fara sa treaca basculante ori fara sa fie teava de apa sparta exact sub locul tau (desi aici e alta mancare de peste).  Ma indoiesc totusi ca leaga garantia apartamentului de locul de parcare , dar na, cine stie.

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 02.03.2020 at 10:50, ashtray. said:

Nu mai bine cu 4 d-astea si ii duci masina unde vrei tu?

61LIQPCIciL._AC_SY355_PIbundle-2,TopRight,0,0_SH20_.jpg

Eu in final votez pentru astea. Sper ca nu sunt scumpe dar poate se pot doar inchiria. Daca nu, le inchiriezi tu ulterior si iti scoti banii pe ele.

Din pacate, pare cea mai rezonabila varianta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, XaeL a spus:

Eu in final votez pentru astea. Sper ca nu sunt scumpe dar poate se pot doar inchiria. Daca nu, le inchiriezi tu ulterior si iti scoti banii pe ele.

Din pacate, pare cea mai rezonabila varianta.

daca are mozaic din ala de creste si verdeata nu faci nimic cu ele.

 

ma mir sa vad ce surprinsi sunt unii de faptul ca statul nu iti ofera nimic.

sau ce iti ofera e o bataie sinistra de joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, frigider said:

daca are mozaic din ala de creste si verdeata nu faci nimic cu ele.

 

ma mir sa vad ce surprinsi sunt unii de faptul ca statul nu iti ofera nimic.

sau ce iti ofera e o bataie sinistra de joc.

Are beton, ca zicea ceva de garantie la el din cauza căreia nu ii da gauri. Ofcors, nu stim daca nu sunt pe acolo si rampe sau biscuiti sau mai stiu eu ce... caz in care varianta second best este firma de ridicari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...