Sari la conținut

Oprit de politie


acalin
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Am iesit la o plimbare cu motorul intr-o seara pe la ora 22 ca sa imi reglez si inaltimea luminii farului. Am crezut ca n-o sa stau prea mult asa ca n-am luat actele cu mine. Mi-o asum.

 

Ma rog, daca tot am iesit zic sa ma plimb putin mai mult si am mai stat, dar la un moment dat ma opreste politia, un agent de la rutiera cu unul de la locala. Asta de la rutiera incepe direct: agent “cutarescu, asa se merge ? Cine te-a invatat pe tine sa faci zigzaguri pe strazi ? Nu stii ca se merge in linie dreapta cu mana sus cand semnalizezi ? Tu ma sfidezi pe mine treci pe aici, faci zgomot, ia da tu actele la control, asta in timp ce tot dadea roata la motocicleta...acum sa fac o paranteza, daca locul imi permite, mai merg in zigzag pe banda mea nu stiam ca e interzis, iar toba mea e stock foarte silentioasa, in fine. Omu era chitit sa imi dea amenda. 

 

Am incercat eu sa explic ca am iesit in apropiere de casa si nu am mai luat actele dar cooperez si ii dau toate detaliile ca sa ma identifice si ca imi cer scuze daca am deranjat mergand asa dar mai exersez si eu, totul era safe, nicio masina in spate, scuar pe mijloc, deh, era 11 noaptea. Imi zice sa ma duc in poligon sa fac asa nu pe strada. 

 

E vina mea ca n-am avut actele la mine si omu’ mi-a tras o amenda de 800 RON pt asta dar l-am intrebat pt ce imi dadea amenda daca aveam actele. El a zis: gaseam eu, faceai zgomot, aveai peste 30 la trecerea de pietoni ( nu avea radar pe masina si da aveam vreo 50 )

 

Acu am doua intrebari:

as putea contesta amenda si sa cer avertisment avand in vedere ca fapta nu prezinta un pericol social ? 
 

a doua: nu am voie sa merg in zig zag pe strazi publice ? Eu am mai vazut colegi care fac asta. In poligon sunt 0 sanse sa fac asta avand in vedere ca e numai zgura si pietris pe jos.

Editat de acalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

salut.

daca ti a dat amenda pentru ca nu aveai actele la tine si a scris asta in procesul verbal iar tu ai semnat fara obiectiuni....nu ai nicio sansa sa modifici amenda in avertisment la instanta

 

dar oricum, nu conteaza cat ti a dat amenda. Parca platesti in 24 ore  jumate din minimul prevazut de lege pentru contraventia pe care ai facut-o. Parca asa este

 

 

Editat de dragoss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 40 minute, acalin a spus:

mai merg in zigzag pe banda mea nu stiam ca e interzis

Nici scuipatul pe jos nu este interzis expres.

 

Mergi în zig zag ca să ce? Cu ce te ajută? 

Cât despre amendă, este perfect justificată:

https://playtech.ro/stiri/cod-rutier-2019-ce-se-intampla-daca-nu-ai-permisul-la-tine-si-te-opreste-politia-amenda-e-substantiala-51472

 

Așa încât plătește, asumă-ți și mergi normal pe stradă. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa faci contestatie ca ce? E la mintea cocosului, cum sa iesi fara acte. Nu vei avea nici o sansa de castig de cauza. Asa ca plateste amenda cat timp e redusa.

Legat de zigzaguri, nu stiu cati ai vazut ca fac asta prin oras. E ca si cum ai claxona mereu, ca sa atragi atentia. Evident ca te va lua la ochi caschetistul :D In oras, mergi ca si cum esti invizibil, ca sa te aperi de toti tampitii de la volan. Si tu, iesi noaptea prin oras, blana, zigzaguri, fara acte, si acum vrei sa te plangi ca te-au nedreptatit :)))) Numarul cum e? pliat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, acalin a spus:

a doua: nu am voie sa merg in zig zag pe strazi publice ? Eu am mai vazut colegi care fac asta. In poligon sunt 0 sanse sa fac asta avand in vedere ca e numai zgura si pietris pe jos.

 

Unii spun ca e chiar recomandat, citeste opinia expertilor aici: http://www.daciaclub.ro/Condusul-serpuit-t92793.html

 

Citat

Nu imi place sa merg cu masina drept, ci usor serpuit.

Asta imi da o senzatie placuta. In plus, daca merg serpuit, cind virez de multe ori se intimpla sa am volanul usor cotit spre directia dorita, si atunci economisesc miscare, imi este mult mai comod si mai usor sa virez.

Miscarea de serpuire este usoara - ca pestele in apa, ceea ce imi face stilul de condus mai flexibil si mai fluid, in orice moment sint pregatit pentru orice manevra - keeps me on my toes.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai terminati-va... toti va curatati gumele cu cateva stanga/dreapta. Iar daca nu o faceti, ar trebui. Daca el le curata pe 2-3 benzi e altceva. Iar daca n-avea actele amenda e indreptatita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zigzagul era mai mic decat o banda de circulatie, acolo fiind o singura banda pe sens, deci zic eu usor. N-o faceam pt atentie ca nu era nici dracu pe acolo, era 11 noaptea. 

Nu contest ca am gresit iesind fara acte si ca meritam amenda, numai viteji pe aici vad care ma considera un fel de oaie neagra.  Am intrebat daca pot cere transformarea ei in avertisment avand in vedere ca nu prezentam un pericol social si ca am fost oprit chiar pe strada unde locuiam.

Oricum nu mi s-a parut ok atutudinea politistului. A vrut sa-mi de amenda indiferent de motiv. 

Editat de acalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, acalin a spus:

Am intrebat daca pot cere transformarea ei in avertisment avand in vedere ca nu prezentam un pericol social si ca am fost oprit chiar pe strada unde locuiam.

Tu poti cere, dar nu vei primi. Pe aceasi logica si mersul fara centura, in masina, evident, nu e pericol social pentru altii deci se poate trasnforma in avertisemnt. Ia partea buna, politistul avea dreptul sa te ia si la sectie ca sa te identifice...Mi-am muscat-o si eu pentru acte - eram cu puradei, unu urla ca e foame, unu nu mai stiu ce, fuga in masina sa plecam undeva - trag panatalonii pe mine - evident aia care nu aveau actele in buzunar. Ma opreste politistu' actele la control..mi-am luat-o. Asta e, gresesti, o musti.

 

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, nu scrie nicaieri negru pe alb  ca e interzis mersul stanga/dreapta si pot contesta amenda pe motivul mentionat dar sunt slabe sanse sa am castig de cauza. N-a zis nimeni nimic de atitudinea politistului deci o s-o consider normala pt Romania. 
 

Nepurtaea centurii poate duce la consecinte grave, accident, deces, faptul ca eu nu aveam actele nu stiu ce consecinte grave ar avea. 

 

Va multumesc pt opinii si timpul acordat. O zi buna, topicul se poate inchide. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el te-a amendat pentru acte, nu pentru serpuit. Daca nu serpuiai nici nu te oprea

asteptam pe @easy ride on! sa ne explice ca de fapt politul trebuia sa-ti prerzinte actele lui si nu te putea amenda asa; 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si lipsa actelor poate intarzia prinderea hotului - de exemplu. Nu ca ar fi cazult aici. Ei te verifica dupa cnp pe jucaria aia gen telefon, jucarie ce nu afiseaza poza ta. Dar nimeni nu te opreste sa memorezi cnp-ul altcuiva. Deah - momentan suntem identificati de buletin (talon si permis) in fata autoritatilor si lipsa lui se poate lasa cu amenda. Ei aplica legile, nu le gandesc. Daca legile sunt strambe..nu e vina lor. Stii ca ti-o poti lua si daca te opreste un politist pe strada si iti cere buletinul pe care nu il ai la tine? Si asta in timp ce te plimbi pe doua picioare nu pe doua roti.

Si intentia nu e de a face misto ci de a iti explica ca sunt anumite reguli dupa care trebuie sa jucam. Nu respectam regula si ne prinde, ne-am ars. E regula stramba? E alta poveste. Dar de contestat nu ai ce contesta. Nu te-a multumit cum s-a comportat politistul - cred ca ii poti plangere pentru conduita. Dar cinstit toate astea mi se par piedere de timp. Poate ca nu ar trebui sa mi se para...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, tzunoi a spus:

Nu ca ar fi cazult aici. Ei te verifica dupa cnp pe jucaria aia gen telefon, jucarie ce nu afiseaza poza ta.

 

Pe statiile alea Motorola iti vede si poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, goe 75 a spus:

In ziua de azi daca nu mergi serpuit inseamna ca nu esti pe net. 

...sau nu esti beat :) :) 

 

 

 

Acum 26 minute, acalin a spus:

... Parerile la subiect sunt apreciate. 

te-ai gandit cumva ca politistii au crezut ca esti baut, cand mergi in zig zag?

pt ei sigur nu a fost o gluma, un caz funny, de aia te-au oprit....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai mergi in zig zag, fara acte la tine la 11 noaptea? :)) Daca zici ca "nu" inseamna ca si-a atins scopul amenda.

 

 

Editat de juld5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine, mersul fără acte s-a tradus printr-o plimbare cu duba poliției până la secție. Aici a urmat procedura de identificare care a degenerat într-un dosar penal și anularea permisului. E drept, vorbim de anul 1985 dar vă sfătuiesc să aveți actele la voi. E cel mai simplu mod de a rezolva încurcături ulterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Muretto Grundieg a spus:

La mine, mersul fără acte s-a tradus printr-o plimbare cu duba poliției până la secție. Aici a urmat procedura de identificare care a degenerat într-un dosar penal și anularea permisului. E drept, vorbim de anul 1985 dar vă sfătuiesc să aveți actele la voi. E cel mai simplu mod de a rezolva încurcături ulterioare.

daa' beri cate au fost ????

:) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, acalin a spus:

Salut

 

Am iesit la o plimbare cu motorul intr-o seara pe la ora 22 ca sa imi reglez si inaltimea luminii farului. Am crezut ca n-o sa stau prea mult asa ca n-am luat actele cu mine. Mi-o asum.

 

Ma rog, daca tot am iesit zic sa ma plimb putin mai mult si am mai stat, dar la un moment dat ma opreste politia, un agent de la rutiera cu unul de la locala. Asta de la rutiera incepe direct: agent “cutarescu, asa se merge ? Cine te-a invatat pe tine sa faci zigzaguri pe strazi ? Nu stii ca se merge in linie dreapta cu mana sus cand semnalizezi ? Tu ma sfidezi pe mine treci pe aici, faci zgomot, ia da tu actele la control, asta in timp ce tot dadea roata la motocicleta...acum sa fac o paranteza, daca locul imi permite, mai merg in zigzag pe banda mea nu stiam ca e interzis, iar toba mea e stock foarte silentioasa, in fine. Omu era chitit sa imi dea amenda. 

 

Am incercat eu sa explic ca am iesit in apropiere de casa si nu am mai luat actele dar cooperez si ii dau toate detaliile ca sa ma identifice si ca imi cer scuze daca am deranjat mergand asa dar mai exersez si eu, totul era safe, nicio masina in spate, scuar pe mijloc, deh, era 11 noaptea. Imi zice sa ma duc in poligon sa fac asa nu pe strada. 

 

E vina mea ca n-am avut actele la mine si omu’ mi-a tras o amenda de 800 RON pt asta dar l-am intrebat pt ce imi dadea amenda daca aveam actele. El a zis: gaseam eu, faceai zgomot, aveai peste 30 la trecerea de pietoni ( nu avea radar pe masina si da aveam vreo 50 )

 

Acu am doua intrebari:

as putea contesta amenda si sa cer avertisment avand in vedere ca fapta nu prezinta un pericol social ? 
 

a doua: nu am voie sa merg in zig zag pe strazi publice ? Eu am mai vazut colegi care fac asta. In poligon sunt 0 sanse sa fac asta avand in vedere ca e numai zgura si pietris pe jos.

Ai primit o sapuneala si sper ca ai retinut ceva din asta.

Mai precis atunci cand pleci la drum ai toate actele in regula si la tine.

Chestia asta tipic romaneasca ''doar 2 minute ..''  sau '' doar 50 de metri pina ....''  este una din tarele care a adus tara asta in kakatul in care se afla acuma - aplicatul regulilor in functie de context.

 

Omul te-a oprit in mod justificat cand te-a vazut ca nu mergi drept. A presupus logic ca oi fi baut, drogat etc. Nimica suspect sau de reprosat.

 

Treaba asta cu ''era safe'' este alta basina de o mai arunca unii chiar si aici pe forum. Era un mare vlogger de spunea ''schimb banda, nu vine nimeni din spate deci nu semnalizez'' (cam asa a spus-o).

 

Tu gandesti ca este safe din punctul tau de vedere, sau mai precis prin prisma experientei tale. Iti garantez ca nu stii tot ce se poate intampla.

 

Nu este usor sa fi un om principial. Adica sa respecti niste reguli din principiu (nu doar in trafic)  si  nu in functie de conjunctura, fie ea de trafic, distanta pe care te deplasezi etc.

 

Cat despre mersul in zig-zag:  ai vazut si tu cum fac altii si hai sa fac si eu. Aia altii probabil au vazut la GP cum procedeaza pilotii cu mobrele, doar ca aia o fac cu un scop.   Bun iti place sa te dai hutza cu mobra. Nu este interzis. (bine ca nu ai bagat-o pe aia ca iti incalzeai gumele)

 

''Eu am mai vazut colegi care fac asta. In poligon sunt 0 sanse sa fac asta avand in vedere ca e numai zgura si pietris pe jos.''  Ti se pare ca orasul este maturat si dat cu aspiratorul si nu ai nisip sau alte mizerii pe jos? Iar noptea cum crezi ca ai putea sa le vezi mai bine ca ziua? Asta doar daca nu ai ochi de felina.

Macar din punctul acesta de vedere a propriei tale sigurante nu este ''safe''.

 

Ca sa concluzionez: Daca aveai actele probabil ca scapai doar cu o morala si ceva timp pierdut.  Plateste amenda cu demnitate si mergi mai departe.

 

P.S. Vezi ca in RO legea este in felul urmator: daca cazi singur singurel cu mobra si vine SMURD-ul sau ajungi la spital, ramai cu carnetul retinut si ti se face dosar de accident cu vatamare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...