Sari la conținut

Oprit de politie


acalin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

5 hours ago, acalin said:

 

Acu am doua intrebari:

as putea contesta amenda si sa cer avertisment avand in vedere ca fapta nu prezinta un pericol social ? 

Cred că cel mai bine ar fi sa postezi aici o copie după procesul verbal, după ce maschezi datele personale, pt a vedea daca a fost un abuz din partea poliției sau ești vinovat și de altceva in afara de lipsa actelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare fix genul de poveste care urmeaza dupa " Am crezut ca n-o sa stau prea mult asa ca n-am luat actele cu mine"

A fost odata ca niciodata un fat frumos plin de el si de trickuri
Pe-un cal agitat si incaltat cu niste slickuri
Acte, normal ca nu avea, caci daca avea, nu se mai povestea
Si cum mergea el agale si in zig-zaga-zuga-laga-ziga-laga-za
De nici nu stii de unde, atrasese atentia omului span, asupra sa

Mai baiete treci pe dreapta si prezinta documente
Ti le-as da dar nu le am ca eu merg la mine in proximitatea cartierului, ce plm imi trebuie acte, tu nu vezi in plm ca nu am facut nimic, e strada goala, nu am deranjat pe nimeni, ce esti asa bulangiu vrei sa ma arzi, nu vezi ca eu sunt baiat de treaba? Plm, da-mi acolo amenda pt acte, desi nu prea merit ca sunt langa casa, si vad eu cum o contest, si plm, auzi, daca as fi avut actele la mine pt ce mai imi dadeai amenda? aa? ia zi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu fac zigzaguri în banda mea cînd mă plictisesc de uit unde am plecat. Atunci cînd maşina din faţă se trage pe dreapta iar ăla din spate ia distanţă realizez şi mă cuminţesc.

Altfel, amestec aditivul din benzină, calibrez giroscopul şi senzorul de înclinare la Hornetă 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In era 5g ,supermegatelefoanelor si a tehnologiei,actele sunt de prisos.Sa cari nspe acte dupa tine e o prostie.In strainatate inteleg dar in tara e o aberatie.

Intr-un minut esti verificat foarte usor.Zicea cineva ca nu e cu poza jucaria politistilor,gresit e cu poza dupa ultimul buletin.

Suntem in secolul XXI totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ilarionciobanu a spus:

Io intreb serios.

Nu e bine sa le incalzesti? Nu e bine sa spui ca faci asta? Nu e bine sa crezi ca le incalzesti cand de fapt e doar efect placebo? Care-i motivul pentru care a bine ca nu a bagat-o p-aia?

Cand o sa alergi pe circuit unde vrei sa fi cu o zecime de secunda mai iute decat ceilalti nu  ai decat sa incalzesti gumele.

Dar cand mergi de colo colo in oras, pe un asfalt plin cu fisrui, gropi, praf etc, daca tu vezi vreo utilitate esti liber sa o faci. E o tara libera (cat de cat).

E bine ca nu a bagat-o cu gumele ca sa nu se faca de cacao pina la capat, fie si in fata unui politist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, omul a facut cateva serpuiri pe o banda latime sau mai putin. S-a acomodat cu motocicleta, s-a plictisit si a tras de doua-trei ori de ghidon stanga-dreapta. Voi realizati pe ce discutati aici? 😄

 

Daca mai era ChrisRR activ, cred ca ii dadeam dreptate daca se lua de voi...

 

Si nici nu mai e carantina, sa zici ca se plictiseste lumea si cauta nod in papura pe forum.

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda e pe bună dreptate daca nu aveai actele la tine. Dacă ai fi fost in regulă și zici că ai toba stock puteai "să-i dai peste cascheta" usor daca avea o atitudine de bulangiu că nu avea ce să-ti facă. Aia cu "găsesc eu pentru ce sa.ti dau amenda" e expirata, daca ești ok cu actele/motocicleta poți să-i vorbești ca la ultimul prost și atât timp cât nu îl injuri nu are ce să-ți facă. Dar, cum spuneam, treb sa ai tu dreptate că să-ți poți permite luxul asta. Cat e jumate din minim pt amenda aia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu făceam slalom imaginar cu poliția în spate (naiba știe când a apărut) și am fost întrebat "ne credem la circ"? Am zis că nu (de fapt, am dat din cap că nu) și au plecat. Șandramaua mea nu-i chiar bicicletă și li s-a părut că oscilează prea rapid.

Cu actele sunt în regulă, dar cu LED-urile și toba nu prea. Dar sunt conștient că fără acte risc amendă, așa că le am tot timpul la mine.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Djenavar a spus:

Uuuuuuuu, cum stati fariseilor cu biblia in mana si piatra in san ascunsa

ahahaa

 

faci ce vrea (cuvant urat) ta ATATA TIMP cat nu deranjezi/pui in pericol pe cineva

 

end of story.

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Păi trebuie să ai actele la tine. Eu chiar aștept să se introducă chipul, să scap de acte și carduri. Sau să meargă totul strict cu amprentă sau iris-scan.

eu vreau neaparat unul cu seria 666 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, frigider a spus:

faci ce vrea (cuvant urat) ta ATATA TIMP cat nu deranjezi/pui in pericol pe cineva

 

end of story.

Cine decide daca deranjezi sau pui pe cineva in pericol? De fapt tu ai gandit ''cat timp cred EU ca nu deranjez....''  Ceea ce este cu totul altceva.

 

Si de aceea s-au inventat reguli si legi, ca sa stim exact cum vine treaba cu deranjul si pericolul.

 

Si nu este chiar  end of story unde crezi tu. Uite unde este de fapt:

 

Mergi sa zicem prin oras cu 70 km/h in loc de 50 km/h , un prost trece strada prin loc nepermis si dai peste el si crapa. Si te vei alege cu o condamnare cu suspendare. Ai exemplul viu al colegei de la TM.

 

Adica ca sa fiu mai clar: TU ai crezut ca nu pui pe nimeni in pericol, si iata ca justitia este de alta parere. SI abia aici este end of story. E drept ca este cam nasoala.

 

@misionaru  asta cu acomodatul nu o stiam. E chiar mai cretina decat aia cu incalzitul gumelor.

Dar fiind foarte posibil ca eu sa fiu ala defect, de dimineata cand m-am suit in masina, am plecat si am facut cateva serpuiri, am claxonat, am dat ceva flash-uri, am pus o frana brusca la 100 km/h si am facut si o intoarcere cu frana de mana. Ca sa ma acomodez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Silver Arrow a spus:

Cine decide daca deranjezi sau pui pe cineva in pericol? De fapt tu ai gandit ''cat timp cred EU ca nu deranjez....''  Ceea ce este cu totul altceva.

 

Si de aceea s-au inventat reguli si legi, ca sa stim exact cum vine treaba cu deranjul si pericolul.

 

Si nu este chiar  end of story unde crezi tu. Uite unde este de fapt:

 

Mergi sa zicem prin oras cu 70 km/h in loc de 50 km/h , un prost trece strada prin loc nepermis si dai peste el si crapa. Si te vei alege cu o condamnare cu suspendare. Ai exemplul viu al colegei de la TM.

 

Adica ca sa fiu mai clar: TU ai crezut ca nu pui pe nimeni in pericol, si iata ca justitia este de alta parere. SI abia aici este end of story. E drept ca este cam nasoala.

 

@misionaru  asta cu acomodatul nu o stiam. E chiar mai cretina decat aia cu incalzitul gumelor.

Dar fiind foarte posibil ca eu sa fiu ala defect, de dimineata cand m-am suit in masina, am plecat si am facut cateva serpuiri, am claxonat, am dat ceva flash-uri, am pus o frana brusca la 100 km/h si am facut si o intoarcere cu frana de mana. Ca sa ma acomodez.

ok, suna extrem, ma refeream la zig-zag pe banda ta.

 

viteza excesiva nu e ok.

poate vrei sa mergi in poponeata pe rezervor? :D 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, robert23mg a spus:

Sau cu una sau doua roti pe sus :)) intai cu una, și apoi cu doua

nope, wheelie e rau pt trecatori, poa sa iasa prost repede.

 

 

*decat daca "strada permite"

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...